galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

X-Wing dyskusja ogólna - Obszar gry

Barbus - Nie 23 Wrz, 2012
Temat postu: Obszar gry
Zacząłem od płyty pilśniowej przyciętej na wymiar. Koszt ok 7zł/m2 w Castoramie. Leciutka i sztywna, ale strasznie śliska. Przetarłem papierem ściernym i pomalowałem czarną farbą, ale modele ślizgają się nadal. Teraz czekam na przesyłkę z czarnym filcem, którym mam zamiar obić płytę. Wrażeniami podzielę się, jak dojdzie.
Crane - Nie 23 Wrz, 2012

Skąd zamawiałeś filc ? Pytam bo też się przymierzam do zakupu, ale chciałem najpierw coś takiego "pomacać", a w okolicy znalazłem tylko zwykły szary filc.
Barbus - Nie 23 Wrz, 2012

Stąd http://www.sklep.drizzt.p...impr-p-317.html Wystawiają też na allegro.
a.probulski - Wto 25 Wrz, 2012

Można też tak: http://theminiaturespage....sg.mv?id=281666
SebaJ-bie - Wto 25 Wrz, 2012
Temat postu: Stolik z GenCon 2012 na dole tematu
http://www.neogaf.com/for...=389064&page=21
Barbus - Pią 28 Wrz, 2012

A ja zrobiłem sobie coś takiego.






niestety przy drukowaniu trochę mi się zmniejszył obraz i brakuje mu 2cm do właściwego wymiaru. Niedługo będę myślał nad jakim scenariuszem z wykorzystaniem korwety.

Falcon - Pią 28 Wrz, 2012

W sumie wygląda lepiej niż zabawki hasbro ;)
JackDeToxic - Pią 28 Wrz, 2012

A skąd wziąłeś taki fajny szablon korwety ?
Barbus - Pią 28 Wrz, 2012

Tutaj pdf z przeskalowanym i podzielonym na pół szablonem: http://www.sendspace.pl/f...a9ede80e670610a

szablon jest w skali 1:270. Moja drukarka spłatała mi figla i sama dodała marginesy, przez co zmniejszyła cały obraz. A tu źródło obrazu: http://deckplans.00sf.com...90_Side&Top.gif

po wydrukowaniu podkleiłem całość pięcioma warstwami czarnego papieru z bloku technicznego.

JackDeToxic - Sob 29 Wrz, 2012

Fajna naprawdę fajna korwetka choć tak sobie myślę, że jako obiekt 3D będzie za duża nawet na stół o rozmiarach 1,70 m x 1,26 m. Trochę będzie mało miejsca na manewrowanie dla 2 grup myśliwców osłony i atakujących. Jako 3D to trzeba będzie poszukać coś o wymiarach max 30 - 40 cm.
Może nie wszyscy jeszcze wiedzą ale tu jest są wszystkie obiekty SW podane w skali 1/270 http://boardgamegeek.com/...hips-with-scale

manowar - Nie 30 Wrz, 2012

Death Star II mnie przekonał. To kiedy budujemy?
Barbus - Nie 30 Wrz, 2012

Ja myślę, że space slug prezentowałby się jeszcze ciekawiej;)
Barbus - Wto 02 Paź, 2012

Za mną pierwsza rozgrywka na filcu. Dotychczas grałem na gołej płycie pilśniowej i modele ślizgały się jak szalone. Wystarczyło je lekko musnąć wzornikiem manewru. Na filcu to zupełnie inna bajka. Poza tym ładnie wygląda. Wadą jest to, że arkusz filcu odkształca się na rogach i podnosi do góry. W przyszłości po prostu przykleję go do płyty i przypnę zszywkami.
Kilka zdjęć:








Koszt arkusza 1mx1m to ok 22zł.

Galron - Wto 02 Paź, 2012

heh. Do mnie filc właśnie jedzie kurierem i mam zamiar go przykleić na płycie HDF 3mm, którą już mam, a czekam tylko na filc :)
FilipsO - Wto 02 Paź, 2012

Wow! Filc naprawdę efektywnie wygląda. Sam niestety gram na stole i wyznaczam krawędzie żetonami z innych gier, ale może sam sobie taki sprawię.
JackDeToxic - Sro 03 Paź, 2012

Świetne zdjęcia Barbus brawo no i filc też wymiata to że nie powoduje przypadkowych przesunięć jest najlepszą zaletą. Jak by coś mam zszywacz tapicerski i mogę pożyczyć ale tylko w rejonie 3miasta :lol:
Vilk - Sro 03 Paź, 2012

Nigdy nie bawiłem się filcem. Rzeczywiście efektownie i wygodnie. :smile:
A jak kostki? Nie za mało turlają się po takiej powierzchni?

Galron - Sro 03 Paź, 2012

ja właśnie przykleiłem swój filc do płyty i czekam aż wyschnie. Jutro może zamieszcze zdjęcia do podziwiania. pozdrawiam.
Crane - Sro 03 Paź, 2012

Jaki gruby filc macie, bo ja ciągle nie mogę się zdecydować brać 2mm, 3mm czy może 4mm ? Mam zamiar nakleić go na płytę więc teoretycznie 2mm by mi chyba starczyło, ale może lepiej się nie ograniczać ?
Ajgor - Sro 03 Paź, 2012

A ja zmalowałem sobie coś takiego. :mrgreen:









Plansza z drugiej strony jest taka:


Barbus - Sro 03 Paź, 2012

Crane napisał/a:
Jaki gruby filc macie, bo ja ciągle nie mogę się zdecydować brać 2mm, 3mm czy może 4mm ? Mam zamiar nakleić go na płytę więc teoretycznie 2mm by mi chyba starczyło, ale może lepiej się nie ograniczać ?


Ja mam 4mm. Do naklejania na płytę polecałbym jak najcieńszy, ale przede wszystkim zwróć uwagę na gramaturę i czy jest impregnowany z jednej strony. Im wyższa gramatura, tym mniej zmechacony jest filc. Filce o małej gramaturze mogą się rwać. Ja mam 700g/m2 i jest ok. To, czy filc jest zaimpregnowany jest cholernie ważne, jeśli masz zamiar go przyklejać. Niezaimpregnowany filc przesiąknie klejem.

Barbus - Sro 03 Paź, 2012

Ajgor napisał/a:
A ja zmalowałem sobie coś takiego. :mrgreen:


Czadowe, jeszcze napisz, jak żeś to zrobił;)

Gość - Sro 03 Paź, 2012

Barbus napisał/a:
Ajgor napisał/a:
A ja zmalowałem sobie coś takiego. :mrgreen:


Czadowe, jeszcze napisz, jak żeś to zrobił;)


Znalazłem w sieci zdjęcie z teleskopu Hubble'a, (300 DPI, wysoka rozdzielczość) przerobiłem je kolorystycznie wedle własnych preferencji i dodałem na drugą stronę (bo plansza jest dwustronna) fotkę powierzchni Gwiazdy Śmierci, pobraną z boardgamegeek.
Zdjęcia zostały wydrukowane na specjalnej matowej folii 90x90, folia została nalepiona na płytę PCV 3mm, a następnie zabezpieczona dodatkowo laminatem. W ten sposób powstała moja mata do gry. :mrgreen: Koszt, 120,00 zł. brutto. Oczywiście chętnie się podzielę plikami do wydruku.

Ajgor - Sro 03 Paź, 2012

Przepraszam za Gość-inny post wyżej, byłem wylogowany.
sugai - Sro 03 Paź, 2012

Anonymous napisał/a:
[ Oczywiście chętnie się podzielę plikami do wydruku.


To ja poproszę o pliczek :grin:

Barbus - Sro 03 Paź, 2012

Pytanie: czy powierzchnia gwiazdy śmierci jest w skali? W korytarzu zmieszczą się trzy myśliwce? Jeśli tak, to też bym prosił o pliczek;) marzy mi się rozegranie Trench Run'a.
Barbus - Sro 03 Paź, 2012

Vilk napisał/a:
Nigdy nie bawiłem się filcem. Rzeczywiście efektownie i wygodnie. :smile:
A jak kostki? Nie za mało turlają się po takiej powierzchni?


Kostki turlają się normalnie. W sumie lepiej niż na surowej HDF-ce, bo na niej się ślizgały.

Galron - Czw 04 Paź, 2012

Barbus mam identyczny filc. Chyba zamawialiśmy w tym samym sklepie heheh. 700g/m2, 4mm grubości i impregnowany, to najlepszy wybór do klejenia na płycie. Najważniejsze to to, że figurki się nie przesuwają, i rzut kośćmi jest cichutki heheh. Całość na płycie prezentuje się rewelacyjnie i może służyć jako podstawka pod inne gry, bo obszar 90x90 to dość spora przestrzeń.
Barbus - Czw 04 Paź, 2012

A czym przyklejałeś? Przypinałeś też zszywkami?
Ajgor - Czw 04 Paź, 2012

Barbus napisał/a:
Pytanie: czy powierzchnia gwiazdy śmierci jest w skali? W korytarzu zmieszczą się trzy myśliwce? Jeśli tak, to też bym prosił o pliczek;) marzy mi się rozegranie Trench Run'a.


Nic nie stoi na przeszkodzie aby wydrukować w lekkim powiększeniu.
Odpowiadając na pytanie - Nie nie jest w skali.

Falcon - Czw 04 Paź, 2012

Na Trench Run 90cm to trochę za mało - chyba sensowniejszy byłby wydruk na tkaninie - np 0,5 x 3m. Sam szyb szerokości 20-25 cm pewnie by miał.
Pytanie jaki sens miałaby rozgrywka z uciekającymi X-ami. ewentualnie ciągle Koiograny...

Ajgor - Czw 04 Paź, 2012

sugai napisał/a:
Anonymous napisał/a:
[ Oczywiście chętnie się podzielę plikami do wydruku.


To ja poproszę o pliczek :grin:


To piszcie na e-mail. Pliki mogą być spore do 10MB.

Galron - Czw 04 Paź, 2012

Właśnie skończyłem obcinać krawędzie filcu do wymiaru płyty. Muszę powiedzieć, że wygląda rewelacyjnie i w ogóle powierzchnia się utwardziła, nie jedna plansza może się schować :) . Figurki się nie przesuwają i całość wygląda naprawdę okazale. Teraz mam dylemat czy napaćkać trochę gwiazd białą farbą, czy tak zostawić, bo trochę szkoda psuć powierzchnię.

Filc przykleiłem zwykłym wikolem do drewna. Według mnie nie ma lepszego kleju do wszystkiego. Impregnowana część filcu nie przepuściła kleju na drugą stronę. Na krawędziach też nie widziałem żeby klej nie chwycił, a wręcz przeciwnie trzyma jak diabli. Nie wiem czy dałbym radę go zerwać.

A dlaczego filc? Bo w przyszłości mam zamiar dorobić sobie w jakiejś drukarni zdjęcia różnych przestrzeni kosmicznych jak i gwiazdę śmierci na materiale i potem położyć to na filcu. Zaleta taka, że się ten obraz nie będzie przesuwał. Dzięki temu do woli będę mógł sobie zmieniać scenerię rozgrywki. Nie wiem jak u was, ale u mnie w drukarni za taki wydruk 90x90 chcą ok. 50zl.

Ajgor - Czw 04 Paź, 2012

Galron napisał/a:
Teraz mam dylemat czy napaćkać trochę gwiazd białą farbą, czy tak zostawić, bo trochę szkoda psuć powierzchnię.


Nie paćkaj! :wink: I dawaj zdjęcie filcowej maty. :mrgreen:

Galron - Czw 04 Paź, 2012

Zamieszczam kilka fotek mojej maty:








Falcon - Pią 05 Paź, 2012

Wygląda elegancko.
Ja swój "stół" będę pewnie w przyszły weekend montował, ale planuję ciut większy - 120x90 - tak żeby każda ze stron miała po 15 cm miejsca na karty, żetony itp.
Pokuszę się może o wersję składaną na pół.

Galron - Pią 05 Paź, 2012

Myślałem o tym, żeby tak zrobić jak mówisz, ale teraz doszedłem do wniosku, że jednak wolę jak mata jest w całości. Zresztą z chowaniem nie ma problemu bo mata mieści się za każdą szafą hehehe. Zrobiłem ją na wymiar, żeby był wyraźnie widoczny obszar działania flot, a obszar gracza można umieścić poza matą. Jak widać na moich zdjęciach mam jeszcze sporo miejsca po bokach stołu, więc nie ma problemu.
Dodam jeszcze, że koszt całości wyniósł ~27zł.

FuCzang - Pon 15 Paź, 2012

Cześć wszystkim. Mam pytanie, dotyczące obszaru planszy. Mam zamiar, tak jak i przedmówcy, samemu przygotować planszę. Podstawowy rozmiar to 90 cm x 90 cm, ale jak rozmawiałem z kolegą, to rzekł, że to wielkość dobra na trzy myśliwce. Ja mam zamiar grać tak na 5 - 8 myśliwców + większe statki z Wave 2. Jak myślicie, w jakich sensownych rozmiarach przygotować planszę, by dało się grać bez problemu np. z Sokołem Milenium?
Sensowne rozmiary planszy to takie, że schowa mi się ona za szafą i że ewentualnie będę mógł ją bez problemu przewieźć Golfem III. Z tego powodu rozmiar 270 cm x 270 cm sensowny nie będzie... :-)
Pozdrawiam!

Falcon - Pon 15 Paź, 2012

To zrób składaną ;)
Wystarczy na 2 części np 120cm (lub inna max szerokość Golfa wewnątrz) x np 80cm, po rozłożeniu będziesz miał 120 x 160 a to już sporo miejsca.

Barbus - Pon 15 Paź, 2012

FuCzang napisał/a:
ale jak rozmawiałem z kolegą, to rzekł, że to wielkość dobra na trzy myśliwce.


Moim zdaniem 90x90 sprawdza się bardzo dobrze w grze do 100pkt na stronę, czyli ok 8-10 myśliwców na stole. Gra zazwyczaj i tak toczy się na 1/3 tego obszaru, więc jest sporo pola do manewru. Grałem też na 240pkt. Na stole byłą łącznie 21 modeli. Wymiary naszego obszaru gry wynosiły 120x150cm i wystarczyły w zupełności.

FuCzang - Pon 15 Paź, 2012

Falcon napisał/a:
To zrób składaną ;)


Myślałem o tym. Niestety, wtedy w samym środku jest łączenie, a właśnie tego chciałbym uniknąć. Nie wiem, czy można dostać jakieś "zatrzaski", które spięłyby obie części bardzo ściśle, aby nie było żadnej nierówności. No nic, skoczę do jakiegoś Obi, czy innego Praktikera i się rozejrzę.

Barbus napisał/a:
Moim zdaniem 90x90 sprawdza się bardzo dobrze w grze do 100pkt na stronę, czyli ok 8-10 myśliwców na stole.


Acha, sprawa jasna. Nie wiedziałem właśnie, ile się planszy w czasie gry wykorzystuje.

Reasumując - biorąc pod uwagę szerokość rolek filcu w sprzedaży i moje warunki lokalowe, pewnie zrobię planszę o rozmiarach 120 cm x 90 cm w dwóch sztukach. Jak się uda, to spróbuję znaleźć jakieś "spinki", by móc je ściśle złożyć (bez tej przerw po środku). Miałbym wtedy planszę o wymiarach 240 x 180 cm, a to już by chyba wystarczało na jakieś większe walki... :-)

Pozdrawiam!

P.S. Jeszcze jedno pytanie, techniczne. Nie podklejałem jeszcze takiego kawałka filcu płytą. Czy klej należy rozprowadzić równomiernie po całej płycie, czy wystarczy tylko po bokach, a w środku tylko "na krzyż"?

Barbus - Pon 15 Paź, 2012

FuCzang napisał/a:
Miałbym wtedy planszę o wymiarach 240 x 180 cm, a to już by chyba wystarczało na jakieś większe walki... :-)


Wystarczy ci w zupełności. Nie wiem, czy to nawet nie jest za dużo. Będziesz miał problem z sięgnięciem na środek stołu.

FuCzang - Pon 15 Paź, 2012

FuCzang napisał/a:
Miałbym wtedy planszę o wymiarach 240 x 180 cm, a to już by chyba wystarczało na jakieś większe walki... :-)


Nie, no wcale nie szkodzi, że w pracuję jako analityk. Po co umieć dodawać. Kurczę, jak złożę DWIE płyty o wymiarach 90 x 120 cm, to razem będę miał płytę o wymiarze 180 x 120 cm. Po prostu super liczę. :-(

Co nie zmienia faktu, że zacznę właśnie od rozmiaru 90 x 120 cm. Dzięki, Barbus.

Czy ktoś ew. mógłby mi poradzić, jak klej na płycie rozłożyć? Na całej jej powierzchni, czy starczą obrzeża i w środku "na krzyż"?

Pozdrawiam! :-)

Galron - Pon 15 Paź, 2012

Ja swoją przykleiłem wikolem stolarskim, a rozprowadzałem pędzlem po całej powierzchni. Jak kupisz impregnowany filc to nic nie zaszkodzi rozłożenie kleju na całej powierzchni, bo i tak nie przebije na drugą stronę.
Pozdrawiam.

FuCzang - Pon 15 Paź, 2012

Wielkie dzięki, Galron! :-)
Pozdrawiam!

P.S. Jeszcze jedno pytanie. Jakiej grubości płytę użyłeś? 3mm, 6mm czy 8 mm? Nie jestem pewien, czy trzymilimetrowa płyta nawet z filcem nie będzie zbyt elastyczna...

Oldster - Wto 23 Paź, 2012

FuCzang napisał/a:
Wielkie dzięki, Galron! :-)
Pozdrawiam!

P.S. Jeszcze jedno pytanie. Jakiej grubości płytę użyłeś? 3mm, 6mm czy 8 mm? Nie jestem pewien, czy trzymilimetrowa płyta nawet z filcem nie będzie zbyt elastyczna...


Przyłączam się do powyższego pytania

Galron - Wto 23 Paź, 2012

Ja użyłem 3mm, ale lepiej byłoby gdyby była taka 8mm. Mi zależało na tym by była jak najlżejsza, ale teraz widzę, że to nie był dobry pomysł. Płyta z czasem zaczyna się wyginać i już nie jest tak prosta. No chyba, że ktoś cały czas trzyma płytę na płaskim stole to wtedy się nie wygnie, ale ja włożyłem swoją za szafę i po 2 dniach miałem lekki pałąk. Nie przeszkadza to w graniu ale wygląda trochę śmiesznie.
Barbus - Wto 23 Paź, 2012

6mm powinna wystarczyć w zupełności. Jak położyłem dwie trójki na sobie, to w ogóle się nie odkształcały. Niestety w Trójmieście nie znalazłem nigdzie innej niż 3mm.
lesar - Wto 23 Paź, 2012

A ja położyłem AGROWŁÓKNINĘ za 4 zł, czarna z Castoramy wymiar 160x100, cieniutka, nie potrzeba robić podkładu ze sklejek, mobilna-zwijana, na każdy stół, pstryknąłem białą farbę ze szczoteczki do zębów i super, pod podstawki dałem filc taki jak pod krzesła się podkleja - okrągłe małe plasterki w narożniki i się super stateczki na włóknienie trzymają. Do boków stołu przylepiam ją dwustronną taśmą - naciągnięta idealnie leży.
FuCzang - Sro 24 Paź, 2012

Galron napisał/a:
Ja użyłem 3mm, ale lepiej byłoby gdyby była taka 8mm. (...). Płyta z czasem zaczyna się wyginać i już nie jest tak prosta.


No właśnie nad tym się zastanawiałem. Tak w ogóle, to projekt ewoluuje, ale mam nadzieję, że uda mi się wszystko zrobić. Kupiłem już filc i wciąż kombinuję z płytami. Problemem jest to, że nie mam odpowiedniego sprzętu.
Póki co mam trzy opcje łączenia dwóch płyt.
1. Nawiercenie krawędzi płyt "wgłąb" i łączenie ich za pomocą kołków (albo metalowych "podpórek" pod półki). Zaletą jest to, że robiłbym wszystko sam (oszczędzam kasę), wystarczy płyta 8 mm (podpórki mają średnicę 5 mm, kołeczki - 6 mm), wadą, że, jak ustaliłem na próbnych kawałkach płyt, cholernie trudno jest zachować niezbędną precyzję nie mając odpowiednich narzędzi.
2. Połączenie płyt po frezowaniu "na pióro". Wadą jest to, że płyty muszą być 10 mm a wykonanie połączenia kosztuje ok. 45 zł (bez płyt). Zresztą jak poszedłem do stolarni (akurat mam pod domem), to za płytę zaśpiewali 160 zł. Cena w OBI to ok. 40 zł. Nie czaję, skąd taka różnica. Dodatkowo nie wiem, jak takie pióro i frez jest wytrzymałe na składanie i rozkładanie płyt. Zaletą jest precyzja wykonania.
3. Połączenie na (nie mam pojęcia, jak to się fachowo nazywa) takie śrubowkręty, jak w meblach IKEI. Nie udało mi się jeszcze dowiedzieć, jakiej grubości musiałaby być płyta. Wadą na pewno będzie trudność odpowiedniego osadzenia wkrętów (znów kwestia precyzji, chyba, że stolarnia coś takiego mi zrobi, ale wtedy to znowu koszt, choć pewnie mniejszy, niż przy frezowaniu) i ew. koszt wykonania, a także konieczność "dokręcania" płyt śrubokrętem. Niewiadomą jest również precyzja. Zaletą - może precyzja (jeśli dobrze wykona to stolarnia) a na pewno trwałość i ścisłość konstrukcji - u mnie w meblach te śrubowkręty trzymają jak diabli...
No i znów pytanie - ktoś miał może doświadczenie na łączenie "piórem" przy okazji innych zastosowań i wie, jak bardzo jest ono trwałe?
Pozdrawiam!

Falcon - Sro 24 Paź, 2012

Twój punkt o frezowaniu podsunął mi jednej pomysł ;]
W weekend skończyłem układać panele podłogowe - mają frez który ładnie trzyma i prosto złożyć.
Przy średniej długości 130cm i szerokości ok 20cm wystarczy 5 sztuk do złożenia planszy z zapasem miejsca na karty i znaczniki - w razie potrzeby można dołożyć kolejne sztuki.
Cena też sensowna - odi 15 zł /m2 w marketach budowlanych.

Zostało mi kilka sztuk - przetestuje dziś jak z sztywnością takiej konstrukcji

FilipsO - Sro 24 Paź, 2012

Ostatnio widziałem w necie takie podłoża pod grę z kosmosem w tle. Jak to się robi i ile to kosztuje? I czy jest gdzieś w sprzedaży gotowiec?
FuCzang - Sro 24 Paź, 2012

Falcon napisał/a:
(...)panele podłogowe - mają frez który ładnie trzyma i prosto złożyć.
Przy średniej długości 130cm i szerokości ok 20cm wystarczy 5 sztuk do złożenia planszy z zapasem miejsca na karty i znaczniki - w razie potrzeby można dołożyć kolejne sztuki.
Cena też sensowna - odi 15 zł /m2 w marketach budowlanych.


Heh, że też sam o tym nie pomyślałem, tym bardziej, że pan ze stolarni sam wspomniał o panelach... :-) Też muszę to przemyśleć, tym bardziej, że chcę podkleić wszystko filcem o grubości 4 mm. Może to właśnie jest rozwiązanie? Tyle, że mam tylko 2,5 m x 1 m filcu, więc musiałbym obciąć jakieś 10 cm z boku paneli, by "gołe" nie wystawały... :-)
Koniecznie daj znać, czy taka konstrukcja z paneli będzie odpowiednio sztywna.

No i kolejna piłeczka "pomysłowego Dobromira". Może na te panele najpierw nakleić płytę hdf (3 mm) w celu usztywnienia, a dopiero potem filc? Można by było to ładnie łączyć za pomocą frezu z panela a płyta by trzymała poziom, coby filc równo leżał. :-)

Acha - jaka jest grubość panela, tak mniej więcej?

Falcon - Sro 24 Paź, 2012

Ja bym nie obcinał - cześć bez filcu będzie na znaczniki karty itp.
Panele standardowo mają od 6 do 8 mm
Najlepiej uderzyć do sklepu normalnego ( nie marketu) na pewno maja jakieś końcówki serii,to pewnie za grosze oddadzą.

FuCzang - Sro 24 Paź, 2012

Falcon napisał/a:
Ja bym nie obcinał - cześć bez filcu będzie na znaczniki karty itp.


Jeśli się zdecyduję na panele, to i tak będę musiał obciąć. :-) Plansza ma służyć nie tylko do X-winga (początkowo połowa całej projektowanej planszy, czyli i tak 120 x 90 cm), ale też do rozkładania innych gier potrzebujących dużo miejsca - Talismana, Cywilizacji czy Galactiki. W przypadku okoszulkowanych kart trzymanie ich na śliskiej krawędzi planszy jest co najmniej wkurzające. :-) Stąd filc muszę mieć aż do końca krawędzi. Druga sprawa to kwestia magazynowania (ograniczona ilość miejsca) i stabilności na cholernie nierównym stole (te 10 cm to akurat granica, za którą plansza może zanadto się bujać).
No nic, jak zdążę, to się wybiorę dziś do jakiegoś sklepu, by te panele zobaczyć. :-)
Pozdrawiam!

Leviathan - Sro 31 Paź, 2012

Panowie - a jakiej płyty użyliście i skąd ją wzięliście? PCV czy inną?
Ajgor - Sro 31 Paź, 2012

Leviathan napisał/a:
Panowie - a jakiej płyty użyliście i skąd ją wzięliście? PCV czy inną?



Ja mam PCV 3mm, ewentualnie możesz kupić 5mm.
No szukasz w swoim Mieście jakiejś Firmy co robi reklamy czy coś takiego i kupujesz.
Ja zamówiłem w drukarni wielkoformatowej, wydrukowali, nalepili, zalaminowali i jest. :)

JackDeToxic - Czw 01 Lis, 2012

Panowie zawsze możecie uderzyć do jakiegoś stolarza albo do Składu Drzewnego tam kupicie płyta pilśniową np. 150x100 cm za jakieś 45 zł o grubości 12 mm. Możecie w tedy wszystko z nią zrobić podkleić PCV'KĄ obić materiałem tapicerskim w dowolnym kolorze lub po prostu położyć planszę z wydrukowanym zdjęciem kosmosu z teleskopu Hubble'a. Ja drukowałem zdjęcie na materiałach bannerowych o rozmiarze 170x126 cm i zapłaciłem za to chyba z 80,00 zł dokładnie nie pamiętam bo robiłem to z 3 lata temu. Oczywiście polecam wydruk matowy i bez zgrzewania narożników. To dobre rozwiązanie nie raz browary się wylewały na mate, wystarczy zetrzeć dobrze ścierką i można grać dalej. Ponad to taki materiał nie gniecie się i można go łatwo zwinąć w rulon i wrzucić za kanapę. My mamy 2 takie maty jedna to kosmos a drugą ocean z hexami do War at Sea Axis & Allies. Polecam świetna sprawa. Reasumując wygląda to w ten sposób mamy kawałek deski o wymiarach 170x126 cm, dechę kładziemy na stolik a na dechę rozkładamy matę i tyle.
FuCzang - Pią 02 Lis, 2012

Leviathan napisał/a:
Panowie - a jakiej płyty użyliście i skąd ją wzięliście? PCV czy inną?


Ja ostatecznie zdecydowałem się na MDF, 8 mm. Niestety, wciąż jeszcze nie skończyłem planszy - płyt nie dowieźli do sklepu. :-( Mają być w poniedziałek.
W ogóle przemyśleń i wniosków ciąg dalszy... Byłem w stolarni. Tam za płyty MDF, jakie chciałem, pan zaśpiewał 160 zł (koszt w OBI płyt MDF o takiej grubości - ok. 40 zł). Gdy powiedziałem, że w takim razie przyjadę z własnymi płytami, pan stwierdził, że łączenie " na pióro" będzie nieefektywne i po dwóch - trzech razach przestanie działać. A tak w ogóle, to nie da się robić takiego łączenia płyt, jak ja chcę, bo płyty musiałyby mieć co najmnie 18 mm grubości.
Tak więc dałem sobie spokój ze stolarzem. W domu, na próbnych kawałkach, nawierciłem "z ręki" otwory i różnica "w pionie" wyniosła ok. 1 mm. Tyle przeboleję, a zresztą zawsze się można pobawić w zwiększenie wlotu i odpowiednie wklejenie kołka...
Sprawdziłem też panele - pomysł niezły, ale mam za mało filcu, by nakleić na ich całą szerokość, a z drugiej strony precyzyjne cięcie paneli swoje też kosztuje (ech, brakuje mi sprzętu). Choć te zakładki w nowych panelach są naprawdę fajne i nieźle się "zahaczają". Żeby nie to klejenie na płytę HDF i potem jeszcze filc, byłby to chyba najlepszy pomysł...
(problemy z klejeniem - klej schnie długo a mam dzieciaki, które mogę wywalić najwyżej na dwa dni do dziadków).
No nic, jak dojdą płyty, to może uda mi się skończyć planszę, bo to już wszystko ciut długo trwa (ech, ten brak wolnego czasu...). :-)
Pozdrawiam!

JackDeToxic - Sob 03 Lis, 2012

Będę szczery wg mnie robienie jakiegokolwiek stołu z paneli jest słabym rozwiązaniem. 3 lata temu układałem panele w mieszkaniu i kilkukrotne składanie i rozłączanie powoduje, że pióra się wyrabiają a w nie których przypadkach nawet potrafią wyłamać. Wg mnie lepiej jednak kupić jakąś płytę pilśniową w całości. Najlepiej znaleźć jakąś hurtownię drewna i od nich kupić.
Leviathan - Nie 04 Lis, 2012

JackDeToxic napisał/a:
Będę szczery wg mnie robienie jakiegokolwiek stołu z paneli jest słabym rozwiązaniem. 3 lata temu układałem panele w mieszkaniu i kilkukrotne składanie i rozłączanie powoduje, że pióra się wyrabiają a w nie których przypadkach nawet potrafią wyłamać. Wg mnie lepiej jednak kupić jakąś płytę pilśniową w całości. Najlepiej znaleźć jakąś hurtownię drewna i od nich kupić.


Poszedłem do sklepu z zamiarem kupna paneli, ale po rozmowie ze sprzedawcą i wyjaśnieniu mu do czego mają być wykorzystywane, finalnie wyszedłem z pilnśniową płytą.

FuCzang - Sro 02 Sty, 2013

No i w końcu!!!
Kilka dni temu wraz z kolegą skończyłem planszę. :-) Składa się z dwóch płyt o grubości 8 mm o wymiarach 90 cm x 120 cm. Są one nawiercone w dwóch miejscach na dłuższym boku. W jednej z nich wkleiłem kołki drewniane o średnicy 6 mm (nawiercałem z ręki). Po złożeniu otrzymujemy planszę o rozmiarach 120 cm x 180 cm, a różnica poziomów to ok. 1 mm. Ponieważ wierzch wraz z kumplem (DZIĘKI, Arek!) okleiliśmy czteromilimetrowym filcem, kompletnie ona nie przeszkadza. Zresztą na razie w X-winga gram i tak tylko na mniejszej planszy, a duża ma służyć np. do Talismana, Cywilizacji albo do większej ilości statków. :-)
Ufff, długo się woziłem, ale musiałem zaczekać, aż chatę będę miał pustą - najmłodsza córka już i tak za bardzo zachwyca się zapachem płynu do spryskiwaczy.
Za to ja mam w końcu porządną filcową planszę, czym nie omieszkam się pochwalić. :-) ))
Pozdrawiam wszystkich w Nowym Roku - Xin nian kuai le! :-)

DarthBart - Pią 04 Sty, 2013

Ja bardziej skłaniam sie do maty do gry niż stołu bo matę można zrolowac/złożyc i zajmuje mniej miejsca oraz ciężej ją uszkodzic, a stół ma swoje wymiary i niestety ciężko się go przechowuje i tym bardziej przenosi.

Ja mam 2 maty 36" x 36": pierwsza http://www.hotzmats.com/mat_1-en_deep_space.html
i druga http://www.hotzmats.com/deep_space2.html
obie bez podziałki na heksy/kwadraty. Za całośc z transportem z Kanady dałem coś ok $35. Są bardzo dobrej jakości i wyglądają super.

W sieci znalazłem zapowiedzi konkurencji (tj z Gale Force Nine czyli jakośc pewno 6+) http://www.gf9.com/Defaul...348&art_id=3614
Pewno te z GF9 będą lepsze no ale cena*2 bo niecałe $40 za jedną matę.

Jak znajdę odpowiedni materiał to zajmę się produkcją własnych mat (mam aerograf) więc jeśli mi się uda to na pewno ogłoszenie się pojawi :)

Barbus - Pią 04 Sty, 2013

Problem w tym, że nie każdy ma w domu stół o szerokości 90 cm, na którym mógłby taką matę czy też zwyczajny arkusz czarnego filcu rozwinąć.
DarthBart - Pią 04 Sty, 2013

Niby tak, ale w domu od biedy grac można na podłodze. A do klubu, a tym bardziej sklepu z miejscem do grania łatwiej przenieśc matę niż stół, ..a przynajmniej na razie sklepy nie mają jeszcze dedykowanych stołów/mat dla X-Winga, i niby można grac na tych do karcianek lub WFB/WH40K ale to nie to samo.

Dzisiaj byłem grac w Katowickim Bardzie i cała moja kolekcja (czyt. 2* wave1 w tym 2 core sety) + 2 maty 36"x36" zmieściła się do niedużego plecaczka. Ze stołem tego nie zrobisz, a w Bardzie stołów do wyboru do koloru na których można taką matę rozłożyc (ale pomalowanego na przestrzeń kosmiczną brak).

Poza tym nie uważam, że mata to jedyne słuszne rozwiązanie, a jedynie dobry pomysł i alternatywa dla stołu, każdy wybierze co dla niego lepsze. Chciałem się tylko podzielic odkryciem i wrażeniami z gry na takiej macie.

Barbus - Sob 05 Sty, 2013

DarthBart napisał/a:
Niby tak, ale w domu od biedy grac można na podłodze.


Moje zbolałe kolana już by tego nie wytrzymały:D

regrof - Sob 05 Sty, 2013

Cytat:
Moje zbolałe kolana już by tego nie wytrzymały


Przypomnisz sobie stare, dobre czasy;]

DarthBart - Sob 05 Sty, 2013

Ja jestem szczęśliwym posiadaczem stoliczka kawowego, który nie przez przypadek jest kwadratowy i o wymiarach trochę ponad 36"x36" :P i na nim sobie matę rozkładam. Ale od bidy jak ktoś nie ma takowego tylko wszystko prostokątne to można położyc płytę mdf a na niej matę, tj bez przyklejania jej do tej płyty bo w razie czego zawsze można ją zwinąc i zabrac na grę w klubie/sklepie. A płyta się przyda bo jak ktoś grywa w inne bitewniaki to odwracając taką matę ma czare tło, wystarczy dodac kilka ruin budynków, parę kraterów i pykamy w 40K na małe punkty.
Mando - Sob 09 Lut, 2013

Ja zrobiłem sobie obszar gry z filcu. Chciałem by był mobilny więc kupiłem najgrubszy film i nie mocowałem go do żadnej płyty. Ok, odkształca się po zwinięciu w rulon, ale można mu szybko przywrócić odpowiedni kształt. Białym markerem zrobiłem gwiazdy i zaznaczyłem obszar gry tak by wkoło zostawić margines, by się narożniki na obszarze gry nie podwijały.

foto 1
foto 2
foto 3

koozyn - Czw 23 Maj, 2013

Witam,
mam zamiar zrobić sobie planszę na styl tej co ma Ajgor.
Jeżeli ktoś ma grafiki wykorzystane przez Ajgora i mógłby podesłać będę wdzięczny.

mail: ptrkoozyn@gmail.com

Ajgor - Pią 24 Maj, 2013

Ja mam. :mrgreen:
koozyn - Pią 24 Maj, 2013

a możesz się podzielić ?
co prawda już coś tam sobie skleciłem na nadruk 100cm x 100cm z zaznaczonym polem gry i miejscem na karty, ale grafik nigdy za mało :)
może zamiast to wysyłać wrzucić na jakiś rapidshare czy coś w ten deseń :)

Gothik - Pią 24 Maj, 2013

Ten by się na takim stole nie zmieścił... http://www.businessweek.c...nds-in-new-york
koozyn - Wto 18 Cze, 2013

W dniu dzisiejszym odebrałem w końcu moje pole bitwy :)
Zastanawiałem się nad naklejkami na płycie PCV, jednak wydatek mnie przerósł i postanowiłem postawić na matę do gry :)
Dziękuję Ajgorowi za pliki (przydały się!)
Mata ma wymiary 100x100. Została nadrukowana na najwyższej jakości foli banerowej, która podobno nie zapamiętuje kształtu, więc rogi nie powinny się zawijać (tak mnie poinformowano). Niestety nie testowałem jeszcze gry na macie i nie wiem jak z poślizgiem figurek, jednak zastanawiam się nad kupnem ciężarków, które wmontowałbym w podstawki (powinno wystarczyć, aby figurki się nie ślizgały :) )
Poniżej fotki:
Foto 1
Foto 2
Z minusów na tą chwilę na pewno mogę wymienić rozmiar planszy. Resztę zobaczymy po grze :)

FilipsO - Pon 16 Wrz, 2013

Sorry, że bawię się w nekromancję, ale zastanawia mnie, do ilu punktów gracie na polu 90x90. Na razie grałem tylko na 100 i nie było problemów - myślicie, że gdybym miał ochotę na bitewkę na 150 pkt lub 200pkt to takie pole wystarczy, czy warto nowe zamawiać? Jak jest z wami?
Barbus - Pon 16 Wrz, 2013

Zależy ile statków przewidujesz na te 150-200 punktów. Jeśli obydwie strony zdecydują się na rój tanich jednostek, to może być ciężko.
regrof - Wto 17 Wrz, 2013

nawet na 100 pkt, jak znajdzie się na stole 11-12 statków robi się tłoczno (wpadanie na siebie statków mocno komplikuje manewry, nie mówiąc o kamyczkach).
thorin - Pon 11 Lis, 2013

Na allegro znalazłem asteroidy - http://allegro.pl/x-wing-...3694271887.html
Rzepong - Sro 13 Lis, 2013

Z kolegą kupiliśmy 2 komplety jakiś czas temu. Są ciężkie, trochę niestabilne ze względu na dosyć małą podstawkę. Ale wyglądają dobrze i znacznie poprawiają wygląd stołu w trakcie rozgrywki. Są sporo tańsze niż te od GF9. Jeśli ktoś jest zbyt leniwy, bądź nie ma czasu by je zrobić samemu, to polecam.
Falcon - Sro 13 Lis, 2013

A jak się spisują w czasie gry? - chodzi mi o sprawdzanie kolizji i "postój" statku na asteroidzie?
Rzepong - Sro 13 Lis, 2013

Nie zaparkujesz na nich statku i ciężko będzie oszacować czy template zahacza czy nie. Dlatego ustawiasz je na fabrycznych kartonowych i grasz normalnie. W gruncie rzeczy ze statkami jest identycznie, bo i tak liczy się podstawka, a nie sam model.
MMB - Pią 06 Gru, 2013

Co do wielkości pola - podrzucę rozwiązanie stosowane w grach bitewnych. Robicie duże pole, obijacie filcem/wykładziną itp - a potem jak chcecie je zmniejszyć, przyczepiacie pasek-rzep do kupienia na metry w każdej pasmanterii - i macie mniejszy obszar. Na nieużywanej części możecie wtedy odkładać tokeny itp.
Xellos - Czw 06 Lut, 2014

Zawsze można zagrać na takiej planszy :-)

http://boardgamegeek.com/...miniatures-game

losiek999 - Sro 19 Mar, 2014

ja tam gram na podłodze
heh C;

mateuszboo - Wto 15 Lip, 2014

Mój kuzyn jest grafikiem, wyprodukowaliśmy coś takiego z myślą o różnych grach o tematyce kosmicznej:
http://allegro.pl/mata-na...4426015721.html

Co sądzicie? :mrgreen:
Wg mnie planeta wchłaniana przez gwiazdę wygląda iście kozacko :cool:

Barbus - Sro 16 Lip, 2014

Mnie jakoś nie jarają takie plansze. W filmach w tle bitew zawsze widniała gwieździsta otchłań, ewentualnie jakieś planety, tudzież stacje bojowe :)
TERF - Nie 20 Lip, 2014

hej szykuje wlasnie sie do wydruku, grafka Ajgor -a mi sie podoba. Ma moze ktoś te pliki do druku? Pisalem na PW ale ostatnio byl 2 maja na forum i nie wiem co robic. czekać czy samemu cos robić.
thekuna - Pon 18 Sie, 2014

My w pracy wymyśliliśmy sobie coś takiego grając w x-wingi: http://youtu.be/4bnBaBkU8Ho :D

Materiał w sumie jest całkiem spoko. Ślizga się dużo mniej niż stół na którym gramy i wszystko wygląda dużo estetyczniej.

Jakby ktoś chciał, są kody rabatowe (ograniczona liczba użyć, kto pierwszy ten lepszy): rabatodkuny, kaczmar.

Oldster - Pią 06 Lut, 2015

No to teraz zrobiło się oficjalnie, cena 39,95.

http://www.fantasyflightg...s.asp?eidn=5356

Barbus - Pią 06 Lut, 2015

Trochę późno się za to wzięli. A co z tymi kafelkowymi planszami, które zapowiadali dawno temu? Ukazało się to kiedykolwiek w sprzedaży?
Mareczq - Pią 06 Lut, 2015

W tym newsie u nich jest napisane dokładnie ;) :
Cytat:
What Happened to the X-Wing Starfield Game Tile Kit?

After extensive testing, we have determined that the Starfield Game Tile Kit is no longer the best option for an X-Wing play surface. The X-Wing Playmats will replace the Starfield Game Tile Kit.


Może i późno, ale jak jakościowo bezie dobrze wykonane to fajnie bezie sobie oficjalną matę kupić ;) Tylko ta cena, można oczywiście szacować, ale pewnie ze 130 zł kosztować będzie (niby podstawkę da się za mniej niż 120 wyrwać, ale to raczej kwestia dużej dostępności + kupowania po starym kursie $).

Martini3g - Pią 06 Lut, 2015

Ciekawe czy finalna wersja będzie miała zaokrąglone rogi, bo na pierwszej focie (tej z X-em i 2 Tie/F) widać właśnie takie;)
Mareczq - Pią 06 Lut, 2015

Zdjęcia poglądowe na to nie wskazują, jednak takie zaokrąglenie mimo "niezgodności" z zasadami, zdecydowanie zwiększa wytrzymałość narożników.

Jeśli rzeczywiście będą lekko zaokrąglone to będzie to musiało być oficjalnie zgodne z zasadami turniejowymi ;P (inaczej to będzie niezła głupota FFG:P) .

Martini3g - Pią 06 Lut, 2015

No właśnie o to mi chodzi, ale czy czy komuś choć raz się zdarzyło, że wyleciał poza obszar gry właśnie przez zaokrąglony narożnik?

Jeszcze wprowadzą, że turnieje będą musiały być na ich matach XD

Mareczq - Pią 06 Lut, 2015

Na końcu tego newsa masz napisane, że maty są legalne turniejowo... więc jak będą zaokrąglane, to nie wiem jak oni to rozwiążą ;P Ogólnie jak już się wylatuje to raczej nie na samym rogu, to prawie nie możliwe;P
psyho - Pon 23 Lut, 2015

Ja mam piankową matę z playmaty.pl i muszę powiedzieć, że jestem dość niezadowolony z jakości wykonania.

Po pierwsze, zaraz po otworzeniu, smród nie do wytrzymania (zapach chińskich trampek, if you know what I mean). Musiałem wietrzyć mieszkanie po pierwszych trzech użyciach:/

Po drugie, mata wcale nie ma ładnie odwzorowanych kolorów, tak jak to jest reklamowane. Kolory są wyblakłe, ledwo przypominają te ze zdjęcia.

Po trzecie, mata po dosłownie kilku użyciach jest już cała porysowana (nie mam pojęcia od czego), a miejsca na których stały szklanki będą już na zawsze widoczne.

Po czwarte, po przetarciu maty wilgotną gąbeczką (aby spróbować zetrzeć zarysowania i plamy po szklankach), gąbeczka w bardzo podejrzany sposób zabarwiła się na czarno. Nie wiem z której strony ta mata ma być wodoodporna, ale na pewno nie jest to strona nadruku.

Odradzam.

Mareczq - Pon 23 Lut, 2015

Reklamuj, przecież to co opisujesz jest podstawą do zwrotu towaru na podstawie rękojmi ;)
Martini3g - Pią 20 Mar, 2015

W gamelordzie są już te maty:
http://sklep.gamelord.pl/...ld-Playmat/2591
http://sklep.gamelord.pl/...lt-Playmat/2592

ceny takie sobie... Może ktoś już testował w praktyce?

Mareczq - Pią 20 Mar, 2015

Takie sobie bo pewnie są kupowane w $ za granicy ;) A teraz to my płacimy za dolara prawie 4 zł ;P

Chyba, że to ofcijlanie od Galakty wprowadzone? Jednak nie wydaje mi się.

Jak ktoś się bawił niech koniecznie da znać, bardzo chce sobie takową kupić ;)

Barbus - Pią 20 Mar, 2015

Z tego co czytałem i widziałem na filmach, to nie warto. Jakość pewnie spoko, ale powierzchnia strasznie śliska. Na jednym filmiku autor stwierdził, że lepiej grać na odwrocie maty, bo jest bardziej przyczepny ;) kupujcie czarny filc ludzie, jest najlepszy.
Mareczq - Pią 20 Mar, 2015

Ależ ja mam czarny filtr i używam go do grania ;) Tylko problem polega na tym, że nie ma tam narysowanej gwiazdy śmierci ;P A dla mnie klimat jest najważniejszy w tej grze z "qmplami";)
Ash - Pon 30 Mar, 2015

"Z tego co czytałem i widziałem na filmach, to nie warto. Jakość pewnie spoko, ale powierzchnia strasznie śliska."
---------------
Tą 'śliskość' powierzchni możesz włożyć między bajki. Druga strona maty jest bardziej przyczepna, po to by mata się nie przesuwała po stole, to akurat mnie nie dziwi i jest bardzo praktyczne.

Czy warto? na to pytanie każdy odpowie sobie sam w zależności poziomu zmysłu estetyki i portfela.

aryss - Wto 31 Mar, 2015

Miałem okazje zagrać na macie od FFG i powiem tak, materiał fajnie się sprawdza i wygląda i pewnie jakbym teraz miał wybierać może bym się skusił ( wydaje się lepsze od playmatowych). Ale z racji iż mam Gemcatową która już swoj wiek ma i dalej git nadaje się do gry to dylematów zakupowych nie mam.
Teokrata - Pią 03 Kwi, 2015

ja bylem sceptycznie nastawiony do maty FFG, kupilem z planem ze zagram raz i jak bede niezadowolony to zwroce, wydawalo mi sie ze jest za sliska... ale okazalo sie ze gra sie bardzo dobrze, nic sie samo nie przesuwa a owa "sliskosc", ktorej sie balem sprawia ze wszystko chodzi tak jak trzeba - polecam ;-)
Mareczq - Sob 04 Kwi, 2015

No to mnie przekonałeś ;) Powiedź tylko jeszcze jak z "zaginaniem" się maty? Czy jest wrażliwa na załamania? Jak z "śladami" po użytkowaniu? Wyciera się, rysuje, i czy da się z niej w miarę łatwo "zbyć" ślady ?
ext.lex - Wto 24 Maj, 2016

Odkopuję temat ponieważ nie chciałem zakładać nowego. Poszukuję maty do grania, na chwile obecną wybieram pomiędzy oryginalną z FFG albo czymś ze sklepu playmaty.pl zależy mi na tym by po rozwinięciu mata układała się idealnie na stole i zachowane były wszelkie oficjalne rozmiary FFG. Jeżeli ktoś z was ma doświadczenia z jedną i drugą proszę o info, cena ma znaczenie drugorzędne wole coś dobrego nawet jak miałbym zapłacić więcej, a może polecicie innych producentów.
Jolly_Roger - Sro 25 Maj, 2016

Oficjalna FFG daje radę i jest bardzo dobra - tak słyszałem. Ja mam winylową i strzępi się, zagina, rysuje. Lepsza ta z pianki jakiejś tam, bo jeszcze statki się nie ślizgają.
costi - Czw 26 Maj, 2016

Ja mam black flata z playmaty.pl i jestem zadowolony. Szybko się rozprostowuje po wyjęciu z tuby: od razu po rozłożeniu trochę się brzeg podwija, ale po paru minutach już jest ok (rogi są płasko po ok. 10 minutach). Statki nie ślizgają się gorzej niż na innych.
ext.lex - Pią 27 Maj, 2016

dzięki za informacje chyba jednak kupie FFG, gumowa kosztuje 179 a w podobnej cenie mam z FFG z gwiazda śmierci ;)
Michu - Pią 27 Maj, 2016

No i masz pewność że wymiarowa
ext.lex - Sob 28 Maj, 2016

wymiar już nieistotny, przeczytałem w instrukcji że zalecają 90x90, a w oryginale 3'x3' więc skoro w instrukcjach jest różnica to mogę to olać ;)
Western - Sro 01 Cze, 2016

Zdecydowanie oryginał. Black Flaty się jednak rysują...
Siema - Nie 08 Sty, 2017

Mam pewien problem z gumową matą od playmaty.pl...
A mianowicie matę mam już prawie rok, ale dopiero teraz z ciekawości ją zmierzyłem.
Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że nie jest ona 90x90cm, a 90x89,2cm gdzie wymiar 89,2 jest wzdłuż włókien powierzchni materiałowej, tak jakby się skurczyła czy coś....

Miał ktoś może podobny problem? Co w takiej sytuacji zrobić?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group