galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

X-Wing dyskusja ogólna - Jak Zacząć ?

SebaJ-bie - Nie 23 Wrz, 2012
Temat postu: Jak Zacząć ?
Siemka mój pierwszy post na tym forum także witam wszystkich
Kupiłem zestawik startowy chciałbym powiększyć kolekcje także mam kilka pytań:
1. Czy warto grać samymi Y wingami?
2. Drugi zestaw startowy kupić czy nie?
3. Jak duże pole bitwy robicie pod ta gre?

a.probulski - Nie 23 Wrz, 2012

ad. 1. IMO nie warto, ze względu na fatalną zwrotność Y-W. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której 1-2 TIE siądą Ci na ogonie i będą się trzymać poza zasięgiem działa jonowego, ponawiając jednocześnie ostrzał co turę.

ad. 2. Powiedziałbym, że tak - zwłaszcza jeżeli chcesz grać imperialnymi.

ad. 3. 90x90cm to standardowy wymiar do stu punktów, więc pewnie większość graczy tego się będzie trzymać. Zamów sobie w jakiejś Castoramie czy czymś podobnym sklejkę lub płytę pilśniową na wymiar, a potem do woli - wariant z fototapetą 'kosmiczną' (30-40zł) lub czarnym filcem/farbą w sprayu+gwiazdy malowane przez 'strzelanie' z pędzla/starej szczoteczki do zębów.

Barbus - Nie 23 Wrz, 2012

2. Zestaw startowy kosztuje 15zł mniej niż 3 zestawy dodatkowe. Ponadto dostajesz drugi komplet kostek, który jest mile widziany, ALE w zestawach dodatkowych otrzymujesz pilotów i ulepszenia, których w podstawce nie znajdziesz. Twoja decyzja.
FilipsO - Pon 24 Wrz, 2012

Lepiej kupić starter + x wing + tie jak już, bo w expansionach masz niezbędne nowe karty pilotów i numeracje do eskadr.
SebaJ-bie - Pon 24 Wrz, 2012

Dzięki Panowie za odp
Zdecydowałem sie na zakup następnej podstawki + po 1 dodatku
Mam jeszcze pytania do was

4. Wiadomo kiedy można się spodziewać modeli z 2 fali?
5. Co myślicie o graniu tylko na 1 rodzaju modeli korci mnie zagranie na samych Y wingach albo Tie Advanced? (sprawdze to na proksach w grze na 100 pkt)

a.probulski - Pon 24 Wrz, 2012

Cytat:
Wiadomo kiedy można się spodziewać modeli z 2 fali?


FFG podało jako orientacyjną datę czwarty kwartał 2012.

Vilk - Pon 24 Wrz, 2012

4. Tak, czwarty kwartał tego roku. Zapewne zdążą przed świętami.
5. Na razie nie ma za wiele modeli w ogóle, więc możliwe konfiguracje są ograniczone. Same Y-wingi raczej polegną w starciach ze zwrotniejszymi TIE, nawet, jeśli te ostatnie będą się musiały sporo nastrzelać, żeby zdjąć te wszystkie osłony i punkty kadłuba. Same TIE Advanced? Jeśli chodzi o Imperium, to do czasu wyjścia Interceptorów bardziej przekonuje mnie pójście na ilość niż na jakość.

A jako, że sam jeszcze nie grałem, to moje gdybanie poślij do diabła i sam sprawdź :wink:

Crane - Pon 24 Wrz, 2012

a.probulski napisał/a:
FFG podało jako orientacyjną datę czwarty kwartał 2012.

A znając ich optymizm, to obstawiam Boże Narodzenie 2012 (to też optymizm, ale ja chce "żelazko" pod choinkę :grin: )

Co zaś się tyczy "mono" rozpisek to o ile same X-Wingi czy same TIE Advanced jakoś widzę to już samych Y-Wingów nie bardzo. Za mała zwrotność, nawet jeśli będą uzbrojone w Działka Jonowe to trzeba pamiętać że one najpierw muszą trafić, a nawet wtedy może się okazać, że nie uda się siąść "na ogonie Taja" bo może się jeszcze odtoczyć beczką

Barbus - Pon 24 Wrz, 2012

Również nie widzę sensu eskadry złożonej tylko z Y-Wingów. Przez tę małą zwinność 1 łatwo je zestrzelić mimo dużej ilości punktów kadłuba i osłon. No i działko jonowe nie sprawdza się tak fajnie. Warto mieć przynajmniej jednego X-Winga, ze względu na jego dużą siłę ognia.
manowar - Pon 24 Wrz, 2012

Działo jonowe jak najbardziej się sprawdza, ale trzeba posiadać X-wingi by mogły korzystać z dobrodziejstw Y-winga.
Barbus - Pon 24 Wrz, 2012

To właśnie miałem na myśli;)
JackDeToxic - Sro 26 Wrz, 2012

Barbus napisał/a:
2. Zestaw startowy kosztuje 15zł mniej niż 3 zestawy dodatkowe. Ponadto dostajesz drugi komplet kostek, który jest mile widziany, ALE w zestawach dodatkowych otrzymujesz pilotów i ulepszenia, których w podstawce nie znajdziesz. Twoja decyzja.

Barbus ma rację dla 2 graczy najlepszym rozwiązaniem chyba są na dzień dobry 2 zestawy podstawki. Tie'ów nigdy za wiele a 2 X-wingi i tak trzeba mieć. Pod względem finansowym 2 zestawy są lepszym rozwiązaniem na początku żeby nauczyć się grać. I tak trzeba zaopatrzyć się w każdy dodatek więc sukcesywnie można dla mniej zamożnych dokupować sobie sukcesywnie. Mając na dzień dobry 2 zestawy kupował bym w takiej kolejności:
1. Y-wing (da sporo urozmaicenia dla ogranych 2 X-wingami)
2. Advanced (to podstawa żeby stawić czoło dopakowanym X-wingom)
3. X-wing (Wedge Antilles najlepszy pilot rebelli)
4. Tie (i tak trzeba kupić ten dodatek jak już mówił Barbus ze względu na nowych pilotów no i karty ulepszeń)

kufel - Pią 14 Gru, 2012

Kupię w okazyjnej cenie zawartość podstawki BEZ figurek
Kewals - Czw 24 Sty, 2013

Ja jeszcze nie gram dopiero zamierzam i tak się zastanawiam czy po stronie Rebli używać 3 X-wingów bez Y czy tak by było dobrze
Barbus - Pią 25 Sty, 2013

Nie ma jakiejś ogólnie przyjętej konwencji, że rebelianci powinni mieć Y-winga w eskadrze. Nie musisz się też ograniczać do trzech statków, bo na 100p. spokojnie wciśniesz nawet 4 X-Wingi. Eskadra z samych X-Wingów ma swoje zalety. X-wing ma większą silę ognia niż Y-Wing. Poza tym wbrew pozorom, Y-Wing nie jest wcale dużo wytrzymalszy od X-Winga(osobiście uważam, że Y-Winga łatwiej stracić niż X-Winga). Na dodatek taką eskadrą złożoną z tych samych myśliwców łatwiej manewrować, bo maja te same manewry. Y-Wing w eskadrze trochę ją spowalnia.
Falcon - Pią 25 Sty, 2013

Mi się bardzo dobrze lata 4 X-wingami. Jak Y to już musi być konkretny pilot+ bronie dodatkowe
drapichrust - Czw 18 Kwi, 2013

Witam,

Mam nietypowe pytanie. Planuje zakup core seta w wersji angielskiej. Z racji faktu, że dodatków z pierwszej fali nie ma obecnie na rynku w wersji angielskiej, a chciałbym z core setem coś kupić, pytanie co? Co Waszym zdaniem z drugiej fali jest godne zainteresowania? Dodam tylko, że wolę flotę imperialną.

Pozdrawiam

Elrond - Czw 18 Kwi, 2013

Z drugiej fali dla Imperialnych masz wypasionego Slave I, no i oczywiście Tie Interceptora. Oba statki się przydają i nie wyobrażam sobie mojej floty bez ich udziału :)
drapichrust - Czw 18 Kwi, 2013

Elrond napisał/a:
Z drugiej fali dla Imperialnych masz wypasionego Slave I, no i oczywiście Tie Interceptora. Oba statki się przydają i nie wyobrażam sobie mojej floty bez ich udziału :)


Dwa Interceptory wystarczą na początek? :P

Elrond - Czw 18 Kwi, 2013

Zależy co chcesz z nimi robić :grin:

Ja mam dwa i mi wystarczają, choć myślę już o trzecim :)

drapichrust - Czw 18 Kwi, 2013

Elrond napisał/a:
Zależy co chcesz z nimi robić :grin:

Ja mam dwa i mi wystarczają, choć myślę już o trzecim :)


Tak wybiegając w przyszłość ile masz Tie Fighterów ?

Elrond - Czw 18 Kwi, 2013

Moja flota to:

Imperium:

5 Tie Fighterów
2 Tie Interceptory
2 Tie Advanced
1 Slave I

Rebelia:

3 X-Wingi
2 Y-Wingi
2 A-Wingi
1 Sokół Millenium

drapichrust - Czw 18 Kwi, 2013

Dzięki w takim razie wiem co sobie kupić :) choć mam dylemat ( choć wiem, że obie opcję muszę zakupić ) Slave 1 or 2x Tie Interceptory ^^
Don_Silvarro - Czw 18 Kwi, 2013

Ja wybrałem interceptory i nie żałuję. Regularnie gram na dwóch sztukach (Fel i Phennir) i bardzo odpowiada mi ten styl gry - bardzo dużo opcji na manewry, bardzo dużo kombinowania pozycyjnego, uciekanie przeciwnikom z zasięgu i pola widzenia - jak dla mnie o wiele większa zabawa niż postawienie na stole żelazka i kulanie kostkami z HLC przez pół planszy :razz:
Barbus - Czw 18 Kwi, 2013

drapichrust napisał/a:
Dzięki w takim razie wiem co sobie kupić :) choć mam dylemat ( choć wiem, że obie opcję muszę zakupić ) Slave 1 or 2x Tie Interceptory ^^


Gdybym musiał wybierać, to chyba wziąłbym Interceptory.

drapichrust - Czw 18 Kwi, 2013

Dzięki Panowie ;) Slave I i tak będzie kiedyś zakupiony chodziło mi o chwilę obecną.

Pozdrawiam

michcio694 - Sro 08 Sty, 2014

Na razie mam flotę składającą się z X-wing core set, Tie Interceptora i B-winga. Co polecalibyście jako dalsze uzupełnienia do mojej floty?
MMB - Sro 08 Sty, 2014

michcio694 napisał/a:
Na razie mam flotę składającą się z X-wing core set, Tie Interceptora i B-winga. Co polecalibyście jako dalsze uzupełnienia do mojej floty?

nie napisałeś nawet czym grasz (strona), nie napisałeś na ile punktów chcesz grać. Jaki styl grania wolisz (mniej pojazdów mocniejszych/więcej pojazdów słabszych) czy wolisz szybkie pojazdy czy twardsze, czy lepiej strzelające...

Jak masz core set to zakładam, mało wiesz o tej grze. Proponuję pójść do sklepu gdzie można zagrać modelami których nie masz. Jak nie masz takiej możliwości, proponuję pograć trochę tym co masz, żeby poznać mechanikę, możliwości statków i załapać o co w tym wszystkim chodzi. Wtedy jak pooglądasz sobie kratki z manewrami innych statków oraz karty pilotów to sam będziesz wiedział co chcesz mieć na stole. My za Ciebie nie wybierzemy.

Jak nie chce Ci się ani iść do sklepu i ćwiczyć, ani grac jakiś czas 3 statkami w domu, to proponuję kupić te modele, które Ci się najbardziej podobają - i tak prędzej czy później (jeśli się wciągniesz) kupisz wszystkie.

Możesz sobie też poszukać na forach (głównie zachodnich) jakiś powergamerskich rozpisek i zobaczyć jakie tam są użyte modele, ale rozpiska i tak za ciebie gry nie wygra. Niektóre rozpiski nadają się tylko dla zaawansowanych graczy, którzy wiedzą jak z nich korzystać ;-)

Oldster - Sro 08 Sty, 2014

Mój przedmówca wyłożył to w niezwykle konkretny i bezpośredni sposób i miał wiele racji.
Ja uważam jednak że większa ilość figurek na stole wygląda po prostu lepiej (i nie chodzi mi tu o wkładanie od razu 8 czy 7 TIE). W twojej obecnej sytuacji proponowałbym zakup drugiej podstawki - jest to opcja tańsza bo dostajesz za ok 130zł dodatkowy zestaw kości, zapas wskaźników no i kolejne trzy figurki więc będziesz miał już czym grać i na stole nie będzie nudno. Możesz też zakupić osobno 1x X-wing i 2x TIE Fighter - opcja droższa ale dostaniesz naprawdę dobrych pilotów, których nie ma w podstawce.

michcio694 - Czw 09 Sty, 2014

Dzięki za jasne wyłożenie tematu. :mrgreen:
Niedzwiedz87 - Sro 26 Mar, 2014

Na początku jako że to pierwszy post Witam Wszystkich :)

Swój egzemplarz podstawki zakupiłem na pyrkonie tegorocznym i już jestem po 3 rozgrywkach. Jak to w takich przypadkach bywa naszło mnie już na dokupienie dodatkowych statków bo 3 na stole to trochę mało.
Uprzedzając, nie mam zamiaru/ochoty (narazie) kupować drugiej podstawki, w związku z czym chciałbym się Was poradzić. Czy Tie Advance oraz X-wing to dobry wybór na początek? Czy może lepiej zamiast X zabrać A-winga?
Gram zazwyczaj z dziewczyną więc pytam głównie po to by nie zepsuć balansu i nie napakować przesadnie jednej strony. :)

Breed9000 - Sro 26 Mar, 2014

W przypadku "luźnego grania" każdy statek będzie dobrym wyborem.
Najlepiej zacznij od 1 fali czyli X lub Y dla rebelii oraz Tie Fighter lub Tie Adv. dla Imperium. Wraz chęciami dalszego grania kupuj kolejne.
Z kolejnymi falami dochodzą nowe zasady dla statków wiec na razie oszczędzicie sobie tego i "przyzwyczaicie się" do tego co już jest.

keldorn - Czw 27 Mar, 2014

Ja zaczalem od postawki, tak jak i ty. Juz po paru grach zauwazylem ze sama podstawka nie wystarczy. Zakupilem 2 dodatki ktore znajomu polecil mi kupic bo sa juz na wyczerpaniu tj: A-wing (zniknal ze sprzedazy tydzień pozniej oraz Sokoł Milenium). Majac te dwa dodatki balans zostal dosc powaznie zachwiany na strone rebelii.
Potem dokupielm dodatkowa podstawke (glownie ze wzgledów ekonomicznych, komplet 2xTie F+X-wing+kosci kupowane osobno sa drozsze), 1x x-wing, 1xY-wing, 1xTie F, 1xTie Adv. Teraz juz majac 6 statków po strone Imperium mozna zaczac grac kontra Sokołowi i jakiemus X-wing czy A-wing w duecie.
Co do dalszych dodatków to musisz sie zastanowic jak bardzo wciagniesz sie w ta gre, oraz jakim zapleczem $$$ dysponujesz.
Jesli oboje bedziecie planowac, wymyslac nowe formacje, to napewno po dodatki siagniecie. A tak jak pisal Breed9000 im "wysza" fala statków tym wiecej nowych "udziwnień" w zasadach oraz w sterowniu statów.

Borwol - Czw 27 Mar, 2014

Ja polecam kupić jednak samodzielne x-winga i Tie fightera zamiast drugiej podstawki. One dodają przecież nowych pilotów i ulepszenia, których w podstawce nie ma. A jeżeli gracie tylko w domu, to to starczy na pewno. Ja kupuję wszystko po jednym i jak najbardziej działa. Jakiś czas temu chciałem dokupić Interceptory, to ogłosili Asy Imperium. Dodatkowe b wing i a wing będą w asach rebelii więc w końcu się uzbiera ładna flota
Barbus - Czw 27 Mar, 2014

X-wing i Advanced to dobry wybór na początek. Na pewno pozwoli ci sprawdzić, czy gierka ci leży. Jak ci się spodoba, to kupuj wszystko jak leci.
koozyn - Czw 27 Mar, 2014

Ja również kupuje po jednym dodatku które wychodzą, w sumie brakuje mi A-winga i Lambdy ;)
na początek równiez polecam dokupić X-winga i Tie Adv.
Miej jednak na uwadze, że pewnie skończy się to tak :)

Niedzwiedz87 - Czw 27 Mar, 2014

Obrazek widziałem - nawet rozmawiałem na jego temat z chłopakami którzy uczyli X-winga na pyrkonie ze to jedyne czego boje sie po zakupie :D

dzięki za rady, ostatecznie chyba zrobie tak że zabiorę x-winga oraz tie advanced, później będę polowal na druga podstawkę, a następny wydatek w kolejności to druga część 1 fali tj y-wing oraz kolejny tie-f ;)

koozyn - Czw 10 Kwi, 2014

@Niedzwiedz87

Jeżeli jeszcze nic nie kupiłeś zainteresuj się tym :)
Zestaw X-wing

Do wyrwania za 300pln :wink:

Niedzwiedz87 - Czw 10 Kwi, 2014

@koozyn, już zakupilem trochę gratów, mianowicie druga podstawka, b-wing, y-wing, tie bomber oraz tie Advanced. Chciałem dorwać a-winga oraz tie interceptora w zwyklej wersji ale to jest zadanie bliskie do niemożliwych :/

tak więc reasumując - historia u mnie potoczyła sie jak na obrazku powyżej :P

ps link sie mi nie otwiera

laiokon - Pią 11 Kwi, 2014

Ja mam ten sam problem. Niestety to jednak coraz droższa zabawa.
ataman - Pią 11 Kwi, 2014

Niedzwiedz87 napisał/a:
Chciałem dorwać a-winga oraz tie interceptora w zwyklej wersji ale to jest zadanie bliskie do niemożliwych :/

Jeśli zależy Tobie na Interceptorach, to polecam Asy Imperium - nie dość, że dostajesz 2, to jeszcze dużo fajniejsze karty dodatków.

Niedzwiedz87 - Pią 11 Kwi, 2014

ataman, być może prędzej czy później je dorwe, w myśl idei po jednym z każdego dodatku, ale chciałem standardowo :) szczególnie a-winga i Tycho :P
Barbus - Nie 13 Kwi, 2014

Ja na twoim miejscu brałbym Asy, póki są ;)
Oldster - Nie 13 Kwi, 2014

Mam wrażenie że wyczerpany nakład Interceptorów bardziej cieszy niż martwi, zwłaszcza w świetle tego co stało się z Netrunnerem i Władcą Pierścieni. Rozumiem jednak że dla osób chcących dokonać zakupów to niewielkie pocieszenie.
janekb - Pią 30 Maj, 2014

To się podepnę pod temat, żeby nie dublować. W tej chwili mam podstawkę i poluję na A-Winga (głównie z tego powodu, że nakład wyczerpany, dodruk w 3 kwartale, a chciałbym go mieć wcześniej bo mi się po prostu podoba), ale myślę co tu kupić w pierwszej kolejności? Głównym ograniczeniem są finanse, bo nie chce z tym przesadzać, a turniejowo też nie planuję grać. Podstawka wydaje mi się w miarę zbalansowana, więc dorzucenie tylko jednego statku, na którąś ze stron może popsuć to. Czyli co na początek kolejny X-Wing plus TIE-Adv.? czy może jakieś inne propozycje? Czy, gdzieś w internecie da się znaleźć skany kart z dodatków, żeby zapoznać się z możliwościami statków i kartami dodatkowymi?
efendi - Pią 30 Maj, 2014

janekb napisał/a:
To się podepnę pod temat, żeby nie dublować. W tej chwili mam podstawkę i poluję na A-Winga (głównie z tego powodu, że nakład wyczerpany, dodruk w 3 kwartale, a chciałbym go mieć wcześniej bo mi się po prostu podoba), ale myślę co tu kupić w pierwszej kolejności? Głównym ograniczeniem są finanse, bo nie chce z tym przesadzać, a turniejowo też nie planuję grać. Podstawka wydaje mi się w miarę zbalansowana, więc dorzucenie tylko jednego statku, na którąś ze stron może popsuć to. Czyli co na początek kolejny X-Wing plus TIE-Adv.? czy może jakieś inne propozycje? Czy, gdzieś w internecie da się znaleźć skany kart z dodatków, żeby zapoznać się z możliwościami statków i kartami dodatkowymi?


IMHO Podstawka pokazuje regułę zakupu. 1 rebeliant 2 imperialnych.
Jak kupowałem statki 1:1 to się okazało, że Imperialny ma bardziej związane ręce przy doborze niż rebeliant.
Jak kupisz A-winga to dla Imperium kup moze Asy Imerium?

Mój pierwszy zakup po podstawce to -XW,YW,TIE-A,TIE-F ( I według mnie za mało kupiłem Imperialnemu graczowi)

janekb - Pią 30 Maj, 2014

Cytat:
IMHO Podstawka pokazuje regułę zakupu. 1 rebeliant 2 imperialnych.
Jak kupowałem statki 1:1 to się okazało, że Imperialny ma bardziej związane ręce przy doborze niż rebeliant.
Jak kupisz A-winga to dla Imperium kup moze Asy Imerium?

Mój pierwszy zakup po podstawce to -XW,YW,TIE-A,TIE-F ( I według mnie za mało kupiłem Imperialnemu graczowi)


To jeszcze dopytam, lepiej po jednym kupować z każdego czy coś omijać, a kupić kilka tych samych statków? W sumie jest ich na tyle dużo, że lepiej chyba skupiać się na tym co potrzeba konkretnego niż na kupowaniu wszystkiego jak leci i nie używaniu ich (przydałby się taki konkretny spis kart w zestawach itp)

Barbus - Pią 30 Maj, 2014

Na boardgamegeek'u masz spis nazw kart w każdym dodatku. Działanie tych kart z kolei jest opisane w squadron builderze. http://xwing-builder.co.uk/build oprócz tego przy każdej karcie w tym builderze widnieje skrót, który wskazuje na to, z którego dodatku pochodzi. Jeden rebeliant do dwóch imperialnych to dość radykalne podejście:) powiedziałbym raczej 2 do 3, a nadchodząca 4. fala jeszcze wyrówna ten stosunek.
janekb - Pią 30 Maj, 2014

Cytat:

Na boardgamegeek'u masz spis nazw kart w każdym dodatku. Działanie tych kart z kolei jest opisane w squadron builderze. http://xwing-builder.co.uk/build oprócz tego przy każdej karcie w tym builderze widnieje skrót, który wskazuje na to, z którego dodatku pochodzi. Jeden rebeliant do dwóch imperialnych to dość radykalne podejście:) powiedziałbym raczej 2 do 3, a nadchodząca 4. fala jeszcze wyrówna ten stosunek.

Dzięki wielkie, kiedyś widziałem tę stronę, ale coś mi nie działało i wyleciało mi z głowy, że istnieje. Teraz jest wszystko ok, więc mogę poprzeglądać.

Patsy - Pią 30 Maj, 2014

Po pierwsze jako, że to mój pierwszy post, to witam wszystkich.

Po drugie co do skanów kart do x-winga, to polecam: x-wingową wikipedię , co do buildera to już kilka razy się zdarzyło, ze autor źle przepisał tekst na karcie itp. Na wiki są skany kart, więc masz pewną informację (no chyba, że oficjalny FAQ zmienia zasadę działania danej karty).

Co do zasady kupowania 2 statków imperialny na 1 rebeliancki to 4 fala może to zmienić (wejdzie tani Headhunter oraz drogie Phantomy i Defendery). Ewentualnie są jeszcze duże statki, gdzie Sokół odpowiada Slav'owi dość dobrze pod względem kosztu.

janekb - Sob 31 Maj, 2014

Cytat:
Po drugie co do skanów kart do x-winga, to polecam: x-wingową wikipedię , co do buildera to już kilka razy się zdarzyło, ze autor źle przepisał tekst na karcie itp. Na wiki są skany kart, więc masz pewną informację (no chyba, że oficjalny FAQ zmienia zasadę działania danej karty).


Dzięki, według mnie bardziej przejrzyste i to jest to czego szukałem.

regrof - Pon 02 Cze, 2014

I stanowczo odradzam zakup TIE Advance.

Praktycznie jest niegrywalny, z uwagi na wysoki koszt i małe możliwości ofensywne.

Tie Interceptor i Slavy to podstawowe statki które musisz mieć. Zakup "Asów Imperium" i odkupieniem od kogoś kart pilotów imiennych z pojedynczego dodatku jest najtańszym rozwiązaniem.

miko - Czw 05 Cze, 2014

Tylko nie będziesz miał kartoników, więc będziesz miał problem z graniem na turniejach wyższej rangi ;)
kriis88 - Czw 05 Cze, 2014

Hejka :)

Jestem początkującym graczem, uzbierałem już trochę statków:

Rebelia:

2 - X WING
1 - Y WING
1 - SOKÓŁ MILENIUM

Imperium:

1 - TIE ADVENCE
3 - TIE FIGHTER
1 - SLAVE

Da się takimi zestawami coś zdziałać na turniejach?

Barbus - Czw 05 Cze, 2014

Da się.
selune - Sob 16 Sie, 2014

Witam, planuje rozpoczęcie przygody z X-Wing. Interesuje mnie zebranie sensownej floty imperium, takiej którą można z powodzeniem rywalizować na turniejach. Nie posiadam jeszcze nic. Planuje zakupić:

Zestaw startowy
Asy imperium
Slave

Czy takie statki to dobry wybór? A może coś innego? Póki co nie zamierzam przeznaczać więcej niż 400zł na całość.

aryss - Sob 16 Sie, 2014

Tak, te 3 zestawy imo dobrze będą sie uzupełniać. Będziesz miał możliwość latania np:
Krassix ( pilot firespraya) z HLC + dodatkowo 2 Interceptory z PTL i jakieś Tie na dopchanie punktów.
Jeżeli chcesz wydać do 400zł to rozważyłbym jeszcze zakup dodatkowo Phantoma, na ten moment to chyba jest najbardziej popularny imperialny statek ;)

Patsy - Sob 16 Sie, 2014

cóż, ja bym jeszcze dorzucił dodatek TIE Fighter po to choćby by mieć karty pilotów (Howlrunner z tego dodatku to bodaj najczęściej wykorzystywany pilot ( a raczej pilotka) w grze).

Zwykłe TIE to ogólnie dość dobre statki, i to dla nich warto by też rozważyć zakup ewentualnej drugiej podstawki, które dodatkowo oferuje kości i zapasowe wyposażenie. W taki sposób zyskuje już opcje wystawienia miniswarma - z powyższym cena ok 260-270 PLN.

Do takiego swarma można za pozostałe fundusze dokupić inne statki i stosować je wymiennie w rozpisce swarm+siła uderzeniowa. Tu zaproponowane przez ciebie Slave lub Asy są ciekawym wyborem bo dostajesz z nimi sporo kart (osobiście wybrałbym Slave). No i prócz tego można dorzucić jeszcze jeden mały statek, na przykład wymienionego Phantoma lub okrojoną wersję Slave czyli Defendera.

Ogólnie to jak od razu chcesz grać na turniejach, a nie chcesz wydawać sporo kasy, to ja radziłbym najpierw pograć sobie na pożyczonych statkach. Wtedy zrodzi Ci się koncepcja co się opłaca i jakie statki będą ci lepiej leżeć. Ot na przykład ja za wymienionym Phatomem nie przepadam, statek jest silny, ale ma też swoje wady i nie wybacza błędów w pilotażu.

Rogue30 - Sob 16 Sie, 2014

selune, tu masz jakie i ile kart będziesz miał w danym zestawie:
http://www.afewmaneuvers....st-by-expansion
(nie wiem czy po polsku gdzieś jest taka lista)

Czyli jak kupisz tylko Asy, to nie będziesz miał najlepszego gościa: Soontira Fela. Zgaduję, że podobają Ci się Interceptory, więc będziesz go chciał mieć. Asy kupujesz głównie dla jednej karty: Push the limit/Na granicy ryzyka. Dlatego też proponowałbym kupić "TIE Interceptor", a Asy dopiero później i na razie grać proxem a na turniej pożyczać. (No chyba, że bardzo chcesz wystawić dwa/trzy Interceptory.)

Slave'a jak najbardziej kup jeśli Ci się podoba.

Zgaduję też, że nie chcesz grać swarmem, więc nie kupuj "TIE fighter" ani drugiej podstawki.

Podsumowując radzę kupić: podstawkę, Interceptora i Slave 1 i pograć z proxami. To Ci wystarczy, żeby się rozeznać co dalej.

Jeśli wiesz jak działa i podoba Ci się Phantom, to też możesz śmiało kupić.

Gra wciąga, więc jak grasz turniejowo to i tak wydasz więcej. ;)

EDIT:
aryss napisał/a:
Krassix ( pilot firespraya) z HLC + dodatkowo 2 Interceptory z PTL i jakieś Tie na dopchanie punktów.

Akurat dwa Interceptory + PTL i TIE się nie zmieszczą, ale jak kupi to, co proponuję to będzie miał np. Krassix, Interceptor i 2x TIE.

aryss - Sob 16 Sie, 2014

Fakt Szable maja 21 ptk to 2 nie wejda.

W każdym razie samego Interceptora nie dostanie teraz przed wyjściem dodruku wiec Asy i tak koniecznosc + dokupienie samej karty Soontira wraz z tekturka.

selune - Sob 16 Sie, 2014

Dziękuje wam bardzo za liczny odzew jak i konkretne odpowiedzi. Póki co na pewno podstawka + Slave + coś. Muszę zdecydowanie więcej poczytać o pilotach dostępnych w zestawach.
Spodziewam się, że jeśli zacznę grać na turniejach wydam więcej ;) Jednak chodziło mi o to, by na start nie topić zbyt dużo funduszy, coby sumienie spokojne było. Jeśli wciągnie mnie tak jak się tego spodziewam, będę sukcesywnie dokupywał sobie kolekcję.
Tak jak wcześniej zostało zauważone, wolałbym nie grać swarmem.
Poszukam wymienionych przez was statków w internecie (szczególnie TIE Interceptor, faktycznie na pierwszy rzut oka nie idzie u nas dostać, a na ebayu jest paskudnie drogi) oraz zobaczę co ma mój lokalny sklep do zaoferowania - chce wspierać miejsce w którym będę ćwiczył :)
Dziękuje i pozdrawiam was serdecznie.

Rogue30 - Sob 16 Sie, 2014

No tak, polską wersję wykupili, angielskiego chyba jeszcze można u nas dostać.
selune w takim razie na Twoim miejscu bym kupił Phantoma a na Interceptora poczekał.

aryss - Sob 16 Sie, 2014

Nie wiem skad dokladnie jestes ale mzoe warto sprawdzić jak w okolicy są zorganizowani gracze i po prostu z kims umowic sie na partie zapoznawcza i potestowac rozne statki by pozniej juz samemu wybrac idealne dla swojego stylu gry :P
Teokrata - Sob 16 Sie, 2014

aryss napisał/a:
Nie wiem skad dokladnie jestes ale mzoe warto sprawdzić jak w okolicy są zorganizowani gracze i po prostu z kims umowic sie na partie zapoznawcza i potestowac rozne statki by pozniej juz samemu wybrac idealne dla swojego stylu gry :P

to najlepsze rozwiazanie, bo jedni gracze lubia kilka super-statkow, inni swarm malych tie fighterow czy Z-95, jedni preferuja wytrzymale statki, inni zwinne i trudne do trafienia juz nie mowiac o wszelkich ulepszeniach. mozliwosci i kombinacji jest na prawde sporo, warto najpierw potestowac :wink:

selune - Nie 17 Sie, 2014

Z okolic Warszawy, w sklepie w którym bywam grają dość regularnie, także na pewno popróbuje różnych konfiguracji :)
regrof - Pon 18 Sie, 2014

Mając Slavy'a poczekaj na VI Falę i zacznij nową frakcją - to będzie najlepsze:D
selune - Wto 19 Sie, 2014

Witam, udało mi się zorganizować troszkę więcej gotówki niż sądziłem, pierwsze zakupy za mną, pograłem trochę i jak na razie jestem zachwycony mechaniką, planowanie bez jawności jest świetne.
Oto moje zakupy:
Startowy zestaw
TIE Fighter dla pilota jak sugerowaliście
Phantom
Asy imperium

Zarówno Interceptora jak i Slave'a sklep nie miał, Slave - 1 niebawem dokupię, z tego co patrzyłem idzie je dostać, na Intera poczekam jeszcze.

A co sądzicie o Defenderze, warto?

Masłonator - Wto 19 Sie, 2014

Defendery , są świetne z heavy laser cannonami , na ten przykład, no i jeśli chcesz grać Imperium a Zielone kości cię poprostu nie znoszą to to jest świetny statek dla ciebie :D
Patsy - Wto 19 Sie, 2014

Jak pisałem, Defender to jak dla mnie troszkę tańsza wersja Slave'a (chodzi o to, że jak na imperium jest to pancernik). Osobiście bardzo lubię nim grać i twierdze, że wrzucenie takiego 1 (czasem 2 - wtedy można grać na planszy w 2 ognie jak co turze oba robią kojo w przeciwnych kierunkach :razz: ) do rozpiski się opłaca. No i w pakiecie z defenderem zyskujesz 2 świetne karty talentów: Predator i Outmaneuver (na wysoce manewrowalne myśliwce imperium bardzo ciekawy wybór).

Z HLC niestety wychodzi on drogo i zwykle używam go bez żadnych ulepszeń.

lupus - Sro 20 Sie, 2014

Witam wszystkich Forumowiczów.

Jestem nowy na forum i coraz poważniej zastanawiam się nad rozpoczęciem przygody z X-Wingiem, ale ciężko mi się zdecydować nad wyborem frakcji.
Czy ktoś mógłby przybliżyć mi specyfikę Imperium i Rebelii, bo domyślam się, że o trzeciej frakcji jeszcze niewiele wiadomo? Na razie, szperając po forum i wszelkich dostępnych w necie materiałach, zorientowałem się, że flota imperialna jest (uogólniając) szybsza, ma większą manewrowość, niższy koszt i nastawienie bardziej ofensywne, niż maszyny Rebelii. Rebelia ma osłony i tarcze nawet na małych myśliwcach i więcej opcji synergii pomiędzy jednostkami w eskadrze. Nie wiem tylko, czy to nie jest zbyt duże uogólnienie i czy kolejne fale nie zmieniły takiego wizerunku frakcji? Oglądając raporty bitewne zauważyłem, że eskadry imperialne są zazwyczaj liczniejsze od rebelianckich. Czy to standard? Czy specyfika tej frakcji (słabsze, ale tańsze maszyny) skłaniają do takich właśnie konstrukcji eskadr?
Czy prawdą jest, że imperialną eskadrą łatwiej się manewruje, ale eskadra rebelii "wybacza" więcej błędów, chociażby przez poziom pancerza i osłon?
Jakie są mocne strony każdej z frakcji lub inaczej mówiąc możliwości i potencjał? Nie mam tu na myśli podejścia - ta jest mocniejsza bo ma większy firepower, wygrywa więcej turniejów itp, tylko np. ilość dodatków (kart wyposażenia), umiejętności specjalne, nastawienie ofens/defens, opcje synergii, itd.

Bardzo dziękuję za każdą odpowiedź.

Barbus - Sro 20 Sie, 2014

Czwarta fala dodatków sporo zmieniła w kwestii liczebności, a 5. zmieni jeszcze więcej. Generalnie po każdej stronie masz teraz myśliwce wszelkiego sortu. Kiedyś faktycznie było tak, że Imperium często przewyższało Rebelię pod względem liczebności, ale obecnie obie strony są w stanie wystawić do walki zarówno rój tanich myśliwców, jak i mniejszą eskadrę zaawansowanych i pancernych maszyn.
Masłonator - Sro 20 Sie, 2014

Zasadniczo największa różnica pomiędzy 2 stronami frakcji jest taka , iż zdecydowana większość pilotów u Sojuszu , posiada umiejętności działające świetnie w synergii. Przekazywanie żetonów skupienia , namierzenia celu, zwiększanie siły ataku pojedynczego modelu. Imperium natomiast posiada niewiele synergii ale za to sporo typowych "Samotnych wilków" którzy posiadają umiejętności zwiększające ich możliwości ofensywne lub defensywne.
Barbus - Sro 20 Sie, 2014

W B-Wingu i A-Wingu nie ma żadnego pilota, który wspierałby innych swoją zdolnością i to wziąwszy pod uwagę zarówno standardowe zestawy, jak i Asy Rebelii. W pozostałych dodatkach masz po jednym takim pilocie (z wyjątkiem HWK oczywiście). Reszta to samotne wilki, dlatego nie przesadzajmy z tą "większością". Fakt, w Imperium pilotów wspierających jest na tyle mniej, że jest to odczuwalne. Generalnie rzecz biorąc w Rebelii po prostu łatwiej uzyskać fajne kombo, ale wcale nie jest to koniecznie. Równie dobrze możesz latać trzema niezależnymi asami.
Rogue30 - Sro 20 Sie, 2014

lupus, domyślam się, że to ten sam problem co ja miałem: podobają mi się obie strony, bo lubię SW ale chcę się skupić na jednej głównie z powodów finansowych choć nie tylko. Wybrałem Imperium, bo:

nie muszę kupować Tantive IV i Rebel Transport dla kilku kart (format Epic czy misje to nie dla mnie)
od razu spodobały mi się Interceptory (tylko one mają boost i jednocześnie 3 kostki ataku)
Phantomy jako jedyne mają 4 kostki ataku i bardzo "zabawną" mechanikę cloak
można grać Bobą, który strzela też do tyłu
prawie wszystkie małe statki mogą robić beczki i uniki
większość zdolności wspomaga statek, na którym one są (a nie przyjaciół dookoła)
ogólny brak tarcz to wyzwanie, żeby się nie dać trafić i grać z pomysłem (jak na razie słabo mi idzie ale jest coraz lepiej :smile: podobno Imperium jest trudniejsze w obsłudze)

Ponadto dla fanów Imperium:
możesz grać bardzo skutecznie na TIE swarm, czyli 7 lub 8 Fighterów
Lambdy dają możliwość zabawy miłośnikom synergii jak również wytrzymają dużo strzałów
Bombowce - jak ktoś lubi nietypowe rozwiązania
TIE Defender - jeśli zazdrościsz tarcz + jako jedyny zawraca bez stresu
we wrześniu (?) wychodzi Decimator - możliwość taranowania statków przeciwnika, strzelanie 360 stopni i inne nieładne zagrania + nowe podejście taktyczne: zasłanianie statków przez duże statki (co będzie też dostępne dla Rebelii)

Za Rebelią przemawia:
granie Falconem albo nawet dwoma - strzelanie 360 stopni czyli kontra na manewrowość przeciwnika
wieżyczki jonowe (czyli też 360) - taktyka wykluczania statków przeciwnika na turę
ogólnie więcej tarcz i "czołg" B-wing - taktyka dużo wytrzymamy, więc wygramy + niedługo nowe triki, bo będzie można dodać załogę do B
synergia czyli wspomaganie przyjaciół dookoła i inne cwaniactwo jak np. Biggs, HWK
klimat Luke, Wedge i inni + przydatne astromechy
jak zazdrościsz Imperium to można wziąć E-wingi i też być bezwzględnym (Etahn, Corran)
Z-95 - tanie tak jak TIE Fighter
Dash Rendar - ostrzał 360 + ignorowanie asteroid

Jak sam zauważyłeś diabeł tkwi w szczegółach i raczej trzeba patrzeć na możliwości danego statku a nie na charakterystykę frakcji. Ponadto większość kart rozwinięć jest dla obu stron.

Scum & Villainy ma się opierać na chamskich trikach ale wychodzi w grudniu dopiero, więc nie ma co gadać.

Gra wciąga, więc poza kryterium finansowym co byś nie wybrał będzie zabawa. :smile:

lupus - Czw 21 Sie, 2014

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedź, zwłaszcza Rogue30, za wyczerpujące podsumowanie różnic w obu frakcjach. Więcej wiem, a decyzję i tak trudno podjąć. Chyba nie pozostaje mi nic innego, jak wybrać się w charakterze obserwatora na Mistrzostwa Polski i ewentualnie poczekać na trzecią frakcję.
Chciałbym skupić się na jednej stronie konfliktu, chociaż już czuję, że będzie bardzo ciężko utrzymać portfel na wodzy. :wink:

Barbus - Czw 21 Sie, 2014

Odkładając na bok kwestię finansową, polecam kompletowanie obu frakcji. Wiele kart jest dostępnych tylko w niektórych zestawach. Poza tym nawet jeśli w końcu zaczniesz skupiać się bardziej na jednej z nich, to nie ma lepszego sposobu na poznanie możliwości przeciwnika, niż zagranie od czasu do czasu jego własnymi statkami ;)
Rogue30 - Pią 22 Sie, 2014

Barbus, to prawda ale warto wziąć pod uwagę, że:

Zagrać czasem inną stroną - to można się z kimś umówić po prostu.

Karty są całkiem nieźle rozłożone, bo do zestawu wkładają to, co pasuje do statku - jeśli kupujesz tylko Imperium, to nie masz:

Deadeye
Draw Their Fire
Engine Upgrade
Autoblaster
Saboteur
Flechette Torpedoes
Decoy
Wingman

czyli moim zdaniem albo mało grywalne albo nic co bym potrzebował. (Engine Upgrade zawsze można sproxować/pożyczyć.)

Z nadchodzących dodatków:

Enhanced Scopes
Proton Rockets
Experimental Interface
Countermeasures
Lone Wolf
Stay on Target

Na razie nie widzę tu nic obowiązkowego.

Natomiast jeśli kupujesz tylko Rebelię, to nie masz:

Swarm Tactics
Squad Leader
Daredevil
Stealth Device
Sensor Jammer
Navigator
Flight Instructor
Anti-Pursuit Lasers
Adrenaline Rush
Hull Upgrade
Opportunist
Predator
Tactician
Expose

i tu jest trochę gorzej, bo chciałoby się mieć Predatora i może też Taktyka.

Z nadchodzących dodatków:

Intimidation
Tactical Jammer
Ion Torpedoes

Torped będzie chyba brakowało do zabawy i być może Jammera na Sokole.

Rebelię bolał brak:

Heavy Laser Cannon
Gunner
Mercenary Copilot

ale to niedługo będą mieli w YT-2400.

Być może sytuacja się nasili kiedy wyjdzie Scum & Villainy, ale na razie z tego co pokazali to nie sądzę.

Podsumowując, lepiej mieć wszystko, ale nie ma tragedii przy kupowaniu tylko jednej strony, przy czym wydaje mi się, że Rebelia jest bardziej poszkodowana.

ps. Piszę to z punktu widzenia teraźniejszego, czyli nie biorę pod uwagę, że np. Imperium musiało rok czekać na Push the limit.

Tymekc - Nie 24 Sie, 2014

Witam wszystkich. Jako, że chciałbym zacząć przygodę z X-wing to przekopałem trochę internet i dostałem oczywiście mnóstwo porad, które głównie zaczynały się od... "Kup od razu 2 zestawy startowe... reszta statków później...". Jednak większość tego typu porad zakładała najwyraźniej że ktoś będzie używał co najmniej 3 x-wingów lub 5 TIE (licząc 2*podstawka + pojedyncze dodatki). Dodatkowo pisane były w momencie gdy nie było za dużo ciekawych statków, dlatego mnie osobiście pomysł 2 podstawki odrzuca.

Nie mam niestety dużego budżetu, więc już nad pierwszymi dodatkami muszę się trochę głębiej zastanowić. Planując zakupy wymyśliłem taką kolejność, która pozwoli mi zawsze uzyskać równowagę punktów obu stron... i jest opłacalna pod względem cena/ilość różnych i ciekawych statków:

1. Podstawka
2. X-wing oraz TIE Advanced
3. Asy Imperium oraz Asy Rebelii

W związku z tą listą - mam kilka pytań:

Czy jest sens grać w samą podstawkę (np. kilka, kilkanaście rozgrywek) żeby sprawdzić czy gra na pewno chwyci, czy raczej od razu dokupić do niej dodatki z pkt. 2. Boję się, że podstawka będzie mocno losowa przy tak małej ilości statków i się zrażę niepotrzebnie... ale jak nie podejdzie, to później sprzedać podstawkę + dodatki raczej trudniej...?

Na jak długo starczy mi sama podstawka z X-wingiem oraz Tie Advanced? Zestaw Asów to ok. 180-200 zł więc pewnie byłbym zmuszony zagrać te kilkanaście - kilkadziesiąt partii zanim dałbym radę je kupić (oczywiście pomijam na razie brak Asów Rebelii - raczej powinny już być jak pojawią się fundusze).

Następne zakupy już pewnie nie będą dla mnie problemem, ale ten początek....

Patsy - Nie 24 Sie, 2014

Witam,

zaczynając od początku (powtarzając to co było już gdzieś tu napisane), to:

- za zakupem drugiej podstawki oprócz tego że przemawiają względy ekonomiczne, to jeszcze jest kilka kwestii. Dość przydatne jest zaopatrzenie się w dodatkowe elementy do gry (przede wszystkim kostki i asteroidy, dzięki nim naprawdę gra się sprawniej i można wymyślać nowe scenariusze). Poza tym jak chcesz używać TIE Fighterów to one najlepiej spisują się zespołowo (ostatecznie można wrzucić jednego jako zapychacza, ale zwykle wystawia się je w składzie 4+ (bardzo często z Howlrunnerką -pilotką z dodatku TIE Figher)

Co do TIE Advanca to odradzam na początku jego zakup. Jedynym sensownym sposobem jego wystawieniem jest Vader, ale jest on raczej za drogi w stosunku do tego co reprezentuje -największą wadą tego statku jest słaby atak, a więc co z tego że trudniej go zestrzelić niż TIE Fightera jak i sam będziesz miał problemy z zestrzeliwaniem przeciwnika. Poza tym w zestawie z Advancem nie ma jakiś super dodatkowych kart.
W podobnej cenie co Vader, jak chcesz wystawić jakiś silniejszy statek to proponowałbym TIE Defendera (ewentualnie zainwestować trochę więcej i kupić Slave'a - dobry statek+dużo ciekawych kart ulepszeń) - jak przeczytasz wcześniejsze posty to wielu ludzi w tej roli poleci też Phantoma


Co do reszty twoich planów na zakupy to są dość sensowne na początek, (ewentualnie ja bym dokupił jeszcze jakiś dodatkowy jeden statek dla imperiów celem wyrównania szans (choćby wspomniany TIE fighter) i zmienił dodatek X-winga na B-winga, ale to tylko z przyczyn moich subiektywnych preferencji)

Co do zakupu samej podstawki to pozwala ona na wystawienie jedynie eskadry z 30-35 pkt na stronę, a takim zestawem gra się zupełnie inaczej niż standardowym 100 punktowym. Samo w sobie i to dostarcza rozrywki, ale na tyle punktów na przykład nie polatasz sobie w formacji (wstawisz 1 lub 2 statki) a to już znacznie zmienia i uatrakcyjnia tę grę.

Rogue30 - Nie 24 Sie, 2014

Tymekc, ciężko mi doradzić - czy to jest ten przypadek, że grasz tylko z bratem/kolegą i dostarczasz flotę dla obu graczy?
Jeśli tak, to niewiele pomogę, mogę tylko napisać, że:

1. Patsy dobrze radzi.

2. Dwie podstawki zwyczajowo się zaleca, bo to dobra opcja dla gracza Imperium - chmara TIE to skuteczna i "naturalna" taktyka, ale nie wszystkich to rajcuje.
Dodatkowy X-wing też się zawsze przyda. W tej grze zawsze by się chciało mieć więcej statków, żeby wypróbować przeróżne kombinacje.
Czyli to ekonomiczny sposób na dodatkowe statki i bardzo przydatne kostki ale nie jest to konieczne, sam musisz mieć wizję czym będziesz grał.

3.
Tymekc napisał/a:
zawsze uzyskać równowagę punktów obu stron

Pewnie to wiesz, ale na wszelki wypadek: punkty same w sobie to równowaga, jak jedna i druga strona ma ~100 pkt to jest równowaga, reszta zależy od gracza. Nie ma czegoś takiego, że dokupię po tyle samo statków i to mnie zwolni z myślenia - to nie jest planszówka.

4.
Tymekc napisał/a:
Czy jest sens grać w samą podstawkę (np. kilka, kilkanaście rozgrywek) żeby sprawdzić czy gra na pewno chwyci

Osobiście nie grałem samą podstawką, może ktoś inny się wypowie ale wydaje mi się, że jest za mało kart, od razu będziesz chciał się rozbudować (kombinowanie co wystawić to główny punkt tej gry). Z drugiej strony sądzę, że pozwala sprawdzić czy gra chwyci.

5.
Tymekc napisał/a:
Na jak długo starczy mi sama podstawka z X-wingiem oraz Tie Advanced?

Na jak długo to nie wiem, ale byłoby to do ~70pkt i zamiast Advanced musiałbyś kupić Slave 1 lub Defendera, żeby zrównoważyć dwa pakerne X-wingi.

Tymekc - Nie 24 Sie, 2014

Grał będę głównie w rodzinnym gronie, także obie strony muszę mieć wyposażone. Turnieje w ogóle nie biorę pod uwagę - brak czasu i mieszkam w mieście bez sklepu z grami.

1) 2*X-wing Core
Odnośnie 2 podstawki to nie wykluczam, że ją dokupię później (może po Asach) tak, żeby kiedyś dobić do tych 100 punktów+kilka statków dla zróżnicowania składów, ale teraz to za wcześnie. Dodatkowe elementy są wygodne... ale da się bez nich żyć. Zanim kupiłbym coś więcej (wspomniane Asy lub X i TIE), to cały czas tłuklibyśmy te dwie podstawki - czyli 2X vs 4TIE. Oczywiście jest to więcej statków niż ten dodatkowy X i Advance, ale mała ilość pilotów (bo tylko z podstawki) powodowałaby te same lub bardzo podobne składy non stop.

2) TIE Adv
Znalazłem na forum FFG spory temat o tym, że powinien zostać naprawiony oraz nawet ktoś z FFG wspominał, że odnośnie Tie Adv coś myślą... Vader kusi, ale poza nim to rzeczywiście karty średnie. Zerknę na Defendera lub Phantoma. Slave raczej za drogi - wolałbym 2 statki zamiast niego. Także odnośnie Advance to temat jeszcze przemyślę.

Dodatkowo może przed Asami dam radę zakupić TIE (głównie dla pilotów). Pomysł nie głupi... ale zobaczę jak z kasą.

3) Sama podstawka lub z dodatkami
Trochę poczytałem wrażeń z rozgrywki 1X vs 2TIE i rzeczywiście jest średnio. Niektórzy znudzili się samą podstawową grą już po 1 dniu (kilku rozgrywkach)... do czasu jak nie kupili dodatków... Widzę, że raczej nie obędzie się bez tych co najmniej 2 dodatków już na start żeby wyrobić sobie opinię.

Dzięki za opinie - szczególnie rady odnośnie Tie Adv i gry samą podstawką.

shivetay - Nie 24 Sie, 2014

Witam..ja tez się podłączę

Otóż podobnie jak wiele innych osób, w końcu dojrzałem do x-winga (po obejrzeniu masy filmików, przeczytaniu tego i nie tylko tego forum ), zacząłem się zastanawiać co kupić i jak później rozwijać tą pozycję, głównie do gry w domu 1v1 może 2v2.

Tak sobie wymyśliłem:

2x core ste
1x TIE fighter
1x X-wing
2x A-wing
1x TIE interceptor (może 2x)
1x TIE defender (może 2x)
1x Asy imperium
1x Asy rebelii
1x E-wing
2x TIE phantom
1x SLave-I
1x MF
1x TIE advanced (może)
Zastanawiam się nad Lambdą i nad HWK-290 jako statku supportowe


Co do budżetu, no cóż sam nie wiem jaki będzie :) , ale liczę, że może uda się wciągnąć wszystko :D ..chyba :) , ale ew co polecacie kupić na początek (prócz 2x core ste x winga i tie fightera, bo to będzie od razu). W szukaniu zestawu starałem się wybierać podobne klasy statków w podobnej ilości.
I mam jeszcze jedno pytanko odnośnie Tantive IV. Jak z tym się gra, chwilo nie ma dużego statku Imperium, wiem, że ma wyjść SW Armada gdzie ma wyjść duży statek imperium i mniejszy model CR90 oraz eskadry mniejszych statków i tu się zastanawiam, czy nie poczekać i kupić duży zestaw w cenie jednego dużego statku :/

I jeszcze jedno
X-Wing: VT-49 Decimator Expansion Pack
X-Wing: YT-2400 Freighter Expansion Pack
ktoś potrafi coś więcej na temat powiedzieć?

I czy we Wrocławiu jest szansa na zagranie w xwinga :)

Patsy - Nie 24 Sie, 2014

Witam, shivetay co do zakupów to bym jeszcze proponował rozważenie kupna jednego lub dwóch B-wingów (jednego będziesz miał w asach, ale co do zastosowania tych statków to jest podobnej do X, czyli podstawowoa siłą uderzeniowa, a więc jak sam piszesz, ze chcesz zbierać "podobne klasy statków w podobnej ilości" to proponuje zakup 3) - jedne z mocniejszych statków w grze i mimo dość ograniczonych manewrów na dialu, to dzięki możliwości wzięcia beczki i wyposażenia w sensory całkiem miło się nimi lata.

Co do twojej listy statków, to zgodnie z nią, to nie tylko pograsz w domu, ale i okazjonalnie mógłbyś się z powodzeniem wybrać na turnieju :wink:

Co do Armady to po Genconie trochę już wiadomo, ale mimo wszystko trudno się o niej jeszcze konkretnie wypowiadać. Ale co do Tantiva to, choć go mam jeszcze z nim nie grałem, ale wydaje się, że jest to statek na naprawdę duże bitwy (300+). Na 200 pkt stosowanie jego by było nieco ciężkie jakby pożerał z wyposażeniem ponad połowę puli punktów.

Co do Decimatora i Outridera to już prawie wszystko o nich zostało podane na stronie FFG, zbiorczo tu znajdziesz opisy wszystkich kart:
http://xwing-miniatures.w...Miniatures_Wiki

shivetay - Nie 24 Sie, 2014

Patsy napisał/a:
(jednego będziesz miał w asach, ale co do zastosowania tych statków to jest podobnej do X, czyli podstawowoa siłą uderzeniowa, a więc jak sam piszesz, ze chcesz zbierać "podobne klasy statków w podobnej ilości" to proponuje zakup 3) - jedne z mocniejszych statków w grze i mimo dość ograniczonych manewrów na dialu, to dzięki możliwości wzięcia beczki i wyposażenia w sensory całkiem miło się nimi lata.


NO tak, ale widzę, że np E jest bardzo podobny do X ( w sumie to jest lepsza wersja) więc myślałem, że może w miejsce np 5 X mieć 3x Xwing i 2x E wing. podobnie z Imperium, tak by mieć np eskadrę 3+2. Ma to sens? Chce też, żeby każda strona miała podobne ilości podobnych statków, np 2x A i 2x intereceptor

Hmm tak też się spodziewałem, że Tantiv będzie wymagał sporej liczby punktów, czyli sporej liczby mniejszych statków dla strony przeciwnej :)

Patsy - Nie 24 Sie, 2014

Jeśli chodzi o X E i B-wingi to 5 nie zmieścisz w typowej rozpisce na 100 pkt. I co do tych podobieństw to co prawda są, ale diabeł tkwi w szczegółach. Np. jeśli chodzi o wspomniane przez Ciebie Interceptory i A-wingi, te drugie zdecydowanie rzadziej pojawiają się na stole - brak możliwości wzięcia beczki i mniejszy atak (no i inni piloci specjalni) powoduje, że się w praktyce inaczej się nimi gra niż interceptorami. Z kolei jeśli chodzi o B-winga to trudno po stronie Imperium znaleźć jego odpowiednika. NIby Defender jest zbliżony do typowych rebelianckich myśliwców szturmowych, ale jest od nich droższy i trochę inaczej się nim gra.

Trzeba zauważyć że Rebelią i Imperium gra się trochę inaczej i przy wyborze eskadr trzeba się kierować nieco innymi kryteriami. Nie da się zrobić lustrzanych eskadr i grać nimi tak samo.

shivetay - Nie 24 Sie, 2014

No tak szczegóły szczególiki :)

Ogólnie do domowej rozgrywki chciałbym duuuużo statków :) , ale w granicach praktyczności rozgrywki :)

A jeszcze jedno. Jaki "balans"zachować przy zakupie. Z tego co się zorientowałem 1 X wing może spokojnie pokonać 2 TIE fightery, ale reszta imperium już się tak nie daje łatwo.

Shantruin - Nie 24 Sie, 2014

shivetay napisał/a:
I czy we Wrocławiu jest szansa na zagranie w xwinga :)


Istnieje na FB grupa "X-wing Wrocław" - spróbuj tam się umówić na granie ;)

shivetay - Pon 25 Sie, 2014

A mam jeszcze jedno pytanie związane z samą rozgrywką. Czy ktoś grał powyżej 200pkt? czy ma to sens?
Z tego co widzę gra się przeważnie do 100pkt, co daje sporą możliwość konfiguracji i doboru statków. Widziałem też inf o grze do 150pkt.

Breed9000 - Pon 25 Sie, 2014

Tak. Gramy czasami w formacie Epickim (to jest 300-400 punktów na stronę, na dwa razy większym stole). Gra się przyjemnie mechanika nadal się sprawdza. Ale to już jest rozgrywka na kilka godzin a nie na 3 kwadranse. Bliżej temu do klasycznych bitewniaków.
shivetay - Pon 25 Sie, 2014

Breed9000 napisał/a:
Tak. Gramy czasami w formacie Epickim (to jest 300-400 punktów na stronę, na dwa razy większym stole). Gra się przyjemnie mechanika nadal się sprawdza. Ale to już jest rozgrywka na kilka godzin a nie na 3 kwadranse. Bliżej temu do klasycznych bitewniaków.


A ile statków można wystawić w takiej rozgrywce? przy 100pkt można dać całkiem sporo (7statków) TIE i dość fajnie ustawić rebelię (3-4 statki). To przy 300-400 musi być tego masa :D

aryss - Pon 25 Sie, 2014

Ile się chce :)
Ograniczenie jest punktowe ( czyli np 300) i jeśli jest to turniej FFG to danego typu statku można mieć 12 sztuk ( 6 w przypadku dużych ).

I fakt faktem przy epicach jest masa statków ale też szybko spadaja :D

Teokrata - Sro 27 Sie, 2014

Tymekc napisał/a:
1. Podstawka
2. X-wing oraz TIE Advanced
3. Asy Imperium oraz Asy Rebelii


ad1. jedna podstawke musisz miec, zakup dodatkowych moze Cie interesowac tylko jesli chcesz grac wieksza iloscia TIE fighterow lub chcesz miec dodatkowe kostki, miarki, itd

ad2a. dodatek X-wing kupujesz obecnie tylko dla Wedge'a, ktory jest bardzo fajnym i dobrym pilotem ale nie wiem czy obecnie lepszym wyborem na poczatek nie bedzie np e-wing z wieloma przydatnymi ulepszeniami, albo Asy Rebelii

ad2b. TIE adv to zly pomysl, slaby i drogi statek. duzo lepszym wyborem bedzie phantom albo defender - ciekawsze, bardziej grywalne i z lepszymi kartami ulepszen, jesli planujesz kupis asy imperium to bedziesz potrzebowal TIE interceptora bo tam sa najlepsi piloci - Soontir Fel i Phenir Turr

ad3. asy rebeli to dobry pomysl, wprowadzi duzo urozmaicenia, ale jesli myslisz o graniu turniejowym to swoje pierwsze rebelianckie 100zl wydaj na Sokola Millenium. asy impreium to idealny dodatek dla tych co maja TIE interceptora, tylko pamietaj, ze te statki nie sa ani tanie ani wytrzymale... na poczatek lepszy jest jakis bardziej wytrzymaly statek dla imperium np firespray albo nadlatujacy Decimator



shivetay napisał/a:

2x core ste
1x TIE fighter
1x X-wing
2x A-wing
1x TIE interceptor (może 2x)
1x TIE defender (może 2x)
1x Asy imperium
1x Asy rebelii
1x E-wing
2x TIE phantom
1x SLave-I
1x MF
1x TIE advanced (może)
Zastanawiam się nad Lambdą i nad HWK-290 jako statku supportowe

i jeszcze jedno
X-Wing: VT-49 Decimator Expansion Pack
X-Wing: YT-2400 Freighter Expansion Pack
ktoś potrafi coś więcej na temat powiedzieć?


2x a-wing? tutaj lepszym wyborem bedzie 3x z-95 dla rebeli, bardzo dobry tani statek. interceptor i defender zdecydowanie pojedyncze (zwlaszcza jak bedziesz mial dodatkowe 2 interceptory z asow), jak cos x2 to phantom. TIE ad sobie na chwile obecna mozna spokojnie odpuscic, za to lambda i hwk to bardzo przydatne statki, malo popularne ale IMHO warte zakupu, asy i nowe duze statki sa fajne ;-) no i gdzie masz 1x b-wing?

shivetay - Czw 28 Sie, 2014

I stało się :) Zakupiłem na chwile obecną takie cóś :

2x core ste
1x X wing
1x Z-95 Łowca Głów
1x Y wing

1x TIE adv
1x Asy Imperium
1x TIE

:) Resztę się zobaczy jak będą zakupy szły :) .

Teokrata - Czw 28 Sie, 2014

shivetay napisał/a:
I stało się :)


zapraszam tez tutaj:
http://starwars.sztab.com.pl/index.php

shivetay - Pon 01 Wrz, 2014

A mam jeszcze pytanko, bo zabieram się gre solo, żeby obadać zasady itp i mam pytanko odnośnie kart modyfikacji itp. Czy jest podział na karty imperium i rebelii? czy np mogę użyć karty Taktyka roju w rebelii? albo torpedy protonwe w imperium? żadnych
Barbus - Pon 01 Wrz, 2014

Zdecydowana większość kart może być wykorzystywana przez obie strony konfliktu. Zdarzają się jednak karty unikatowe dla jednej ze stron. Informacja o tym znajduje się pod nazwą karty. Do takich kart należą przede wszystkim załoganci np. Han Solo i Darth Vader. Będzie jedno rozwinięcie talentu tylko dla Imperium - Bezwzględność.
Crane - Pon 01 Wrz, 2014

shivetay napisał/a:
Czy jest podział na karty imperium i rebelii?

Na kartach które mogą być używane tylko przez Rebelie lub tylko przez Imperium jest to wyraźnie napisane, w pozostałych przypadkach karty modyfikacji nie mają swojej przynależności więc można je używać na statkach dowolnej frakcji.

aryss - Pon 01 Wrz, 2014

Są niektóre karty zarezerowane dla poszczególnych frakcji ( np Rebeliancki Jeniec tylko może imperium stosować a Chewbacca wyłącznie przez rebeliantów).
Barbus - Pon 01 Wrz, 2014

Ale się zgraliśmy ;)
shivetay - Pon 01 Wrz, 2014

hahahaha :)

dzięki za odp chciałem się upewnić :)

upewniony x3 :)

Tymekc - Czw 18 Wrz, 2014

Jako, że jestem już po kilku pierwszych rozgrywkach, to podzielę się wrażeniami, a na koniec pytanie. Oprócz podstawki kupiłem:

TIE Fighter
TIE Advance (dostałem tanio... no i Vader, także musiałem kupić :smile: )
Asy Imperium
X-wing

Na razie gramy na 56 punktów i wychodzą bardzo zbalansowane i ciekawe rozgrywki (obie strony wygrywały mając w końcowych rundach podobną ilość pkt. pancerza), więc jak ktoś chce zacząć "taniej" to polecam w/w zestaw (jak koledzy wcześniej wspominali - TIE Advanced można sobie podarować i w jego miejsce np. kupić jakiś statek Rebelii). Aktualnie bardzo boli brak wyboru dla Rebelii, przez co trzeba grać samymi X-wingami... ale czekam z zakupami na Asy Rebelii. Odnośnie 2 podstawki, to odkładam ją na dalszą przyszłość jeśli w ogóle - mi osobiście 3 tie/f wystarczą, ale to chyba tylko dlatego, że lubię grać mocno zróżnicowanym składami. Dodatkowe kostki pewnie kiedyś kupię... ale na razie dajemy radę bez nich - korzystając ze znaczników obrażeń.

Jako, że wraz z Asami Rebelii chciałbym kupić coś jeszcze, to mam pytania:
1. Czy warto kupić dodatek B-wing'a dla pilotów oraz autoblastera (z tego co widzę, to w Asach Rebelii nie ma żadnej broni dod. dla B-winga), czy bez nich B-wing także spokojnie daje radę? Może lepiej wybrać E-winga lub Y-winga?

2. Dla Imperium zastanawiałem się nad Phantomem lub Defenderem. Który z nich polecacie bardziej? Czytałem parę recenzji, ale wszystkie były pisane głównie przez osoby, które może raz zagrały danym statkiem...

Duże statki na razie nie biorę pod uwagę - Sokoła nie ma w sklepach, dlatego Slave też sobie póki co daruję.

Oldster - Czw 18 Wrz, 2014

Tymekc napisał/a:
Jako, że wraz z Asami Rebelii chciałbym kupić coś jeszcze, to mam pytania:
1. Czy warto kupić dodatek B-wing'a dla pilotów oraz autoblastera (z tego co widzę, to w Asach Rebelii nie ma żadnej broni dod. dla B-winga), czy bez nich B-wing także spokojnie daje radę? Może lepiej wybrać E-winga lub Y-winga?

2. Dla Imperium zastanawiałem się nad Phantomem lub Defenderem. Który z nich polecacie bardziej? Czytałem parę recenzji, ale wszystkie były pisane głównie przez osoby, które może raz zagrały danym statkiem...


1. B-wing to dobry myśliwiec i sprawdza się ale jeśli potraktujesz go jak czołg i wlecisz nim pod lufy przeciwnika to nie pociągnie długo. Jeśli chodzi o broń dodatkową to każdy statek z 3pkt ataku podstawowego daje niezłe szanse na trafienie i podłączanie czegokolwiek nie jest obowiązkiem. Bardzo często widać B-wingi z Ciężkimi Działami Laserowymi ale one są niestety dostępne tylko w dużych statkach i to nie wszystkich.

2. Podejrzewam że na początek łatwiej Ci będzie grać Defenderem. To potężny myśliwiec mający wiele mocnych stron.

Kiedyś wybieranie dodatków na start było prostsze bo nie było ich tak wiele. Na szczęście X-wing to nie szachy. Wiele myśliwców da się tak dopasować aby wszyscy mieli "po równo".

Tak w ogóle to ostatnio zauważyłem że kupno lub (nie daj Bóg) gra z użyciem Tie Advance stało się jakby synonimem obciachu. No bo przecie nikt ich na turniejach nie używa, no bo ktoś tam na forum FFG wyliczył że statek jest najgorszy matematycznie i na pewno się nie sprawdzi.
Moja rada dla wszystkich zaczynających grę i zbieranie X-winga: NIE MA W TEJ GRZE STATKÓW BEZUŻYTECZNYCH. Każdy jest fajny i każdy kolejny jest inny niż poprzednie. Jeśli nie planujesz zostać mistrzem świata w ciągu następnego roku to ten statek na pewno Ci się przyda (a jak nie on to karty od niego). Pozostałym graczom śpieszę przypomnieć że pierwsze mistrzostwa świata Doug Kinney wygrał m.in Advancem. To statek, który grał w turniejach i który prawdopodobnie do nich wróci. Nie zniechęcajmy do niego nowych graczy. Vader na start kolekcji jest jak znalazł :)

Patsy - Czw 18 Wrz, 2014

Co do powyższego to zgadzam się z wypowiedzią Odstera, i w kwestii uzupełnienia napisze tylko jedną rzecz na którą także, , mógłbyś zwrócić uwagę Tymekc:

Tymekc napisał/a:
1. Czy warto kupić dodatek B-wing'a dla pilotów oraz autoblastera (z tego co widzę, to w Asach Rebelii nie ma żadnej broni dod. dla B-winga), czy bez nich B-wing także spokojnie daje radę? Może lepiej wybrać E-winga lub Y-winga?.


Jeśli chodzi o karty ulepszeń do B-winga, często używa się różnych systemów, w dodatku za asami, do dyspozycji masz tylko wzmocnione radary - z tego powody można się pokusić o zakup zwykłego B-winga jak i E-winga (wtedy dysponować będziesz trzema rodzajami systemów). Jako ze 3-kostkowy atak B-Winga (tak jak X) jest dość silny, to ulepszenia dawane przez systemy, które są tańsze od dział stanowią ciekawa alternatywę.

Teokrata - Pią 19 Wrz, 2014

Tymekc napisał/a:
2. Dla Imperium zastanawiałem się nad Phantomem lub Defenderem. Który z nich polecacie bardziej? Czytałem parę recenzji, ale wszystkie były pisane głównie przez osoby, które może raz zagrały danym statkiem...


to dwa zupelnie inne statki... Defender jest idealnym "nosicielem" HLC (zwlaszcza Rexler) ze wzgledu na biale koio, ktore moze robic co ture, poza tym jego 3 kostki obrony tez dobrze sie sprawuja do walki na zasiegu 3. Phantom z kolei to "glass cannon" przypomina troche interceptora, bo jest malo wytrzymaly i wymaga dobrego latania. Ma duza sile ognia, wiele mozliwosci ulepszen ale raczej nie chcesz zeby byl w polu raznie przeciwnika zwlaszcza bez maskowania, z reszta nawet z nim zawsze mozna rzucic blanki (ja rzucilem raz blanki na 6 kostkach - strzal na zasiegu 3 przez glaza - strzelala Lambda z Vaderem i zdjela phantoma "na raz").

defendery maja swoje zalety:
1) nie schodza "na raz",
2) HLC i proton missiles czynia je zabojczymi,
3) bialy nawrot potrafi zrobic gre

a phantomy sa fajne bo:
1) maja 4 kostki ataku
2) maja maskowanie co daje dodatkowe mozliwosci manewrow i obrony
3) moga miec 4 ulepszenia (elite, system, crew, mod)

Tymekc - Sob 20 Wrz, 2014

Dzięki za rady. Z dodatku B-wing raczej zrezygnuję i teraz pozostaje mi wybrać E lub Y winga... a może Z-95...

Odnośnie imperium, to i tak muszę się namęczyć przy Tie/F i Tie/I ostro nimi manewrując, więc raczej zdecyduję się na Defendera. Dodatkowo jest tam działo jonowe, które w razie czego B-wing może wykorzystać.

Najchętniej to bym Sokoła Milenium przygarnął... może do końca roku się pojawi...

Teokrata - Sob 20 Wrz, 2014

Tymekc napisał/a:
Dzięki za rady. Z dodatku B-wing raczej zrezygnuję i teraz pozostaje mi wybrać E lub Y winga... a może Z-95...

Y-winga raczej odpusc, E-Wing za to jest bardzo fajnym statkiem, zwlaszcza kiedy nie masz wielu modeli i razem z nim jest sporo baaardzo dobrych kart ulepszen (np astromechy i torpedy, sensory!) - wybralbym zdecydowanie ten statek, kolejny jest Z-95, moze mniej ciekawy dodatek ale za to bardzo tani statek dla rebelii ;-)

vip3r - Wto 23 Wrz, 2014

najpierw zastrzegam że gram raczej rekreacyjnie.

ja bardzo lubię Y-winga - naturalnie wieżyczka jonowa to mus na nim i boli brak medali (bardzo boli :( ) ale zaobserwowałem grając z lepszymi że Y-wing czesto jest wybierany na 1szy cel ataków - (chroni reszte floty lepiej niż biggs ;) ) on po prostu non stop wkurza przeciwnika jonizując :D

raczje małoprawdopodobne jest zdjecie go w jednej turze nawet przez zmasowany atak kilku statków, do tego jak mu dorzucić R2D2 to robi się poważnie denerwujący :)

to są dość tanie w punktach hitpointy - E-wing jest znacznie droższy i często dwa statki mogą go w jednej turze zniszczyć.

plus samo zastosowanie wieżyczki pozwala na mniejsze przejmowanie się manewrami (w warunkach domowych to fajnie wyrównuje szanse)

Teokrata - Wto 23 Wrz, 2014

ja preferuje jako statek z turretem HW-290, jako zwykly pilot jest tanszy ma blaster turret i crew a z imiennych pilotow blyszczy Roark Garnet oraz Jan Ors
waciok - Wto 30 Wrz, 2014

Witam,

Obecnie posiadam:
1 x core set + 1 x pierwsza fala
1 x firespray
1 x millenium falcon
1 x b-wing
1 x tie bomber
1 x asy imperium

Które z obecnych dodatków dokupić, żeby sklecić jakieś sensowne rozpiski? (chciałbym wydać max 150-200 zł)

Xanatos47 - Wto 30 Wrz, 2014

Na 100% za okolo 100zl masz nowy dodatek asy rebelii :-)
Grichalk - Wto 30 Wrz, 2014

Jak na razie masz dwie strony konfliktu. Masz zamiar skupić sie najpierw na jednej konkretnej, czy po trochu z obu?
Xanatos47 - Wto 30 Wrz, 2014

Grichalk napisał/a:
Jak na razie masz dwie strony konfliktu. Masz zamiar skupić sie najpierw na jednej konkretnej, czy po trochu z obu?
W sumie na poczatek dobre pytanie :-) Wybierz sobie frakcje a potem pomysl co ci sie przyda :-)
waciok - Sro 01 Paź, 2014

Chciałbym obie frakcje rozwijać w sposób zrównoważony, nie ukrywam, że docelowo chciałbym mieć wszystkie modele do celów kolekcjonerskich więc najpierw kupiłbym modele, które w najbliższym czasie mogą się wyprzedać (tak jak a-wingi i interceptory).
Barbus - Sro 01 Paź, 2014

Jak chcesz wydać 200zł, to kup sobie po prostu całą 4. falę. Wszystkie dodatki dają radę, wprowadzają przydatne, zróżnicowane jednostki i sporo fajnych ulepszeń. E-Wing wypada najsłabiej, ale warto go mieć chociażby dla zaawansowanych sensorów. Ewentualnie polecałbym ci zastąpienie go drugim Z-95.
Quebrandt - Wto 07 Paź, 2014

Hej, jestem zupełnie nowy i mam pytanie.
Udało mi się nabyć korzystnie zestaw podstawowy wraz z asami imperium.
Co w pierwszej kolejności powinienem dokupić by jako tako zacząć grać? Chciałbym się skupić na Imperium właśnie.
Pozdrawiam

miko - Wto 07 Paź, 2014

Artykuł:
http://www.x-wing.pl/rozb...yli-jak-zaczac/

Pozostałe 7 stron tego tematu ;)

Koniecznie:
TIE Interceptor (pojedynczy z dodatku, nie z Asów)
TIE Fighter (pojedynczy z dodatku, nie z podstawki)

Warto:
Slave 1
Phantom

Reszta statków też daje radę ale to co masz tu wymienione najlepiej uzupełni twoją eskadrę i nauczą Cię dobrze manewrować. Jak się z tym ograsz to sam będziesz wiedział co jeszcze potrzebujesz dokupić.

Teokrata - Wto 07 Paź, 2014

Quebrandt napisał/a:
Hej, jestem zupełnie nowy i mam pytanie.
Udało mi się nabyć korzystnie zestaw podstawowy wraz z asami imperium.
Co w pierwszej kolejności powinienem dokupić by jako tako zacząć grać? Chciałbym się skupić na Imperium właśnie.
Pozdrawiam


IMHO standard dla Imperium to: 1x TIE fighter, 1x TIE Interceptor (dla pilotow, jak gdzies dostaniesz), 1x Slave I (bardziej wytrzymaly i z wieloma kartami ulepszen).

do tego cos z czwartej fali czyli phantom albo defender w zaleznosci jaki styl grania preferujesz (ja preferuje glass cannon czyli phantoma, ale ostanio slabo mi sie sprawdza na turniejach, latwo mozna byc 40 punktow w plecy, Defender bezpieczniejszy a z HLC ma 4/3/3/3). jesli wolisz poswiecic manewrowosc lub ilosc dla wytrzymalosci to masz 3 statki w opcji: kolejny slave I (ktory dodatkowo bedzie latal w scumach), lambda albo decimator. z tych trzech polecalbym wahadlowiec, bo mozna go zbudowac na wiele roznych sposobow a 3 kostki ataku i 10 wytrzymalosci za 21 punktow to na prawde promocja ;-)

Kosmiczny pirat - Pią 26 Gru, 2014

Witajcie.

Planuję rozpoczęcie zabawy w kosmiczne starcia pilotów X-winga na rodzinnym stole. Jako przykładny ojciec dwójki maluchów jestem zobowiązany do zakupu statków dla dwóch stron konfliktu ;) Floty mają służyć do domowego grania rodziców z dzieciakami. Przyświeca nam myśl, że musi być różnorodnie i najlepiej byłoby aby statki się nie powtarzały. Chcielibyśmy grać do 6 figurek na stronę. Przy czym w tych sześciu figurkach musi być wliczony 1 X-wing i 1 Tie Fighter z podstawki oraz Tie Advanced, bo bez Vadera nie ma Gwiezdnych Wojen :) W późniejszym czasie, jak będę znowu dostępne, to będziemy chcieli zakupić Sokoła i Slavea. Na dzisiaj prośba do Was taka abyście pomogli w doborze kolejnych statków dla rebeliantów i dla Imperium. Myślałem aby do podstawki dorzucić zestawy Asów, co ułatwiłoby temat ale w przypadku strony Imperium w zestawie są dwa Intercepory, co trochę kłóci się ze strategią "różnorodności".

Mareczq - Nie 28 Gru, 2014

Wybór jest na tyle duży, że naprawdę masz w czym wybierać do gry domowej ;)

Jeśli lubicie Vadera, to kup Prom Lambada - bo tam masz Vadera jako załoganta, i jest mocno grywalny z promem ;)

Warto też pomyśleć o nowych dużych statkach, YT-2400 i VT-49. YT-2400 to mój teraz ulubieniec, naprawdę strzelanie 360 z siłą 4 robi swoje;) VT-49 to statek, który ma największą żywotność w grze (12 kadłuba + 4 tarcze).

Dla Rebelii pomyślał bym o B-Wingu, to mała latająca forteca - bardzo przyjemny statek, przede wszystkim jeden z najlepszych statków cena/jakość ;) W Imperium masz już sławetnego Phantoma, który jest trudny w "graniu", ale dobrze prowadzony potrafi zrobić naprawdę niezły szum. Jednak moim ulubieniem w Imperium jest Tie Defender, statek który ma bardzo mocne statystyki, może nosić ciężkie działo i na razie jako jedyny w grze ma biały nawrót , dzięki czemu troszkę bardziej wybacza złe prowadzenie;)

Jednak wybór jest tak duży, że raczej kupcie to z rodzinką co wam się podoba. Klimat w tej grze jest bardzo ważny, a każdym statkiem można dobrze latać ;)

Kosmiczny pirat - Nie 28 Gru, 2014

Dziękuję za propozycje statków.

Faktycznie, wybór jest duży, ale szczegółów i zależności też niemało. Niby nie mają one takiego znaczenia do grania domowego ale weź wytłumacz małżonce po ewentualnej porażce, że miała równorzędną flotę do Twojej :)

Tą Lambdą i Vaderem na pokładzie, to mnie zaskoczyłeś. W ogóle nie myślałem o tym statku. Wydaje się być taki ociężały i pasywny. Tie Defender jest już pewniakiem do zakupu od razu z podstawką. Teraz jeszcze decyzja, co do statku dla rebeliantów. Faktycznie zastanawiam się pomiędzy E-wingiem (który jest proponowany w innym temacie), a właśnie B-wingiem. "Be" jest dla nas ciekawszy, a przynajmniej dla oka :razz: Chodzi jednak o to aby kolejne zakupy pozwoliły na zbalansowaną rozgrywkę przy użyciu wszystkich posiadanych statków.

Mareczq - Nie 28 Gru, 2014

Cytat:
Tą Lambdą i Vaderem na pokładzie, to mnie zaskoczyłeś. W ogóle nie myślałem o tym statku.

To jest dosyć znane połączenie, które widuje stoły turniejowe. Bierzesz najtańszą wersję promu, dodajesz Vadera. Wtedy w efekcie jak atakujesz statki przeciwnika, możesz wykorzystywać dużą żywotność Lambady, aby wbijać krytyki Vaderem. Przy cenie całości 24 punkty to naprawdę nie musi wiele zrobić aby się zwrócić ;) Wystarczy, że wbijesz tego decydującego krytyka w odpowiednim momencie i np. ściągniesz turę wcześniej Phantoma przeciwnika.

Sam statek nawet bez Vadera daję radę, to jednak 21 punktów za 3 powera, tak jak X-Wing;) Przy czym ma możliwość stania w miejscu jako jedyny chyba statek w grze, i uwierz mi to się przydaje ;)
Cytat:

Teraz jeszcze decyzja, co do statku dla rebeliantów. Faktycznie zastanawiam się pomiędzy E-wingiem (który jest proponowany w innym temacie), a właśnie B-wingiem. "Be" jest dla nas ciekawszy, a przynajmniej dla oka :razz: Chodzi jednak o to aby kolejne zakupy pozwoliły na zbalansowaną rozgrywkę przy użyciu wszystkich posiadanych statków.

Cieżko jest tutaj dokładnie ocenić, ale mam wrażenie, że E-Wing jest troszkę słabszym statkiem ogólnie niż B-Wing. W E-Wingu potęgą są piloci imienni, ale sam statek nie jest tak mocny w swojej cenie. B-Wing to jednak 3 powera, z 8 żywotności za 22 punkty... W E-Wingu, realnie masz przewagę 2 więcej zwrotności , kosztem 3 punktów żywotności w cenie 5 punktów. Ogólnie E-Wing to mocny statek i śmiało da się nim fajnie latać ;) Jednak ja bym chyba wybrał B-Winga, zwłaszcza że potem kupując Asy Rebelii miał byś więcej opcji na urozmaicenie rozgrywki. A co do zasady 1 statek każdego rodzaje, to tutaj w Asach masz inne malowanie statku ;P
Cytat:

wytłumacz małżonce po ewentualnej porażce, że miała równorzędną flotę do Twojej :)

No to musicie dojść do takiego poziomu znajomości gry, aby mogła sama składać swoje eskadry . Niech zawsze ma pierwszeństwo i wybiera co chce na te X-punktów, wtedy nigdy nie będzie, że to twoja wina bo sama składała ;P



Co do balansowania tak jak Ci mówiłem. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie rozpiski względem co masz, i balans zawsze zachowasz;) W tej grze bardzo duże znaczenie ma wyczucie manewrów przeciwnika (zwane potocznie wymanewrowaniem) i szczęście w rzutach ;) Rozpiska też jest ważna, ale nawet ze słabszą spokojnie da się wygrać jak umie się nią dobrze grać i kości pozwolą ;)

Kosmiczny pirat - Nie 28 Gru, 2014

Dziękuję bardzo za szczegółowe wyjaśnienia. Z pozycji niedoświadczonego gracza, to bardzo ciekawe i cenne informacje. Najważniejsza z nich, to na pewno ta o możliwości zachowania balansu w potyczkach. Jutro chcę składać zamówienie. Czekam jeszcze tylko na informacje zwrotne od potencjalnych zainteresowanych na moje planszówki, które mam wystawione na sprzedaż i będę wiedział jakim budżetem dysponuje. Minimum, które zamówię to podstawka + Tie Defender + E-Wing + dodatkowe kości. Natomiast jeśli z uwagi na sprzedaż pudeł będę miał zwiększony budżet, to domówię do kompletu: Asy Rebelii, Tie Phantom. Przydałby się jeszcze jakiś jeden statek dla Imperium ale to raz, że nie wiadomo, jakie będą jutro środki, a dwa nie mam na niego pomysłu, bo chyba byłby to Tie Interceptor ale jest niedostępny.

Następnie na koniec lutego: Sokół i Slave. Marzec: Lambda i HWK-290 ;) Do tego czasu może już będzie jasne kiedy i za ile pojawią się statki z III frakcji.

aryss - Nie 28 Gru, 2014

Kosmiczny pirat napisał/a:
dodatkowe kości

Nie opłaca sięt to rozwiązanie, imo lepiej poczekać i kupić drugą podstawke bo będziesz miał:
a) kości
b) zapasowe miarki jakbyś zgubił
c) zapsowe asteroidy j/w
d) tanim kosztem dodatkowe 2 Tie ( podbudowa Swarmów ) oraz 1 X ( zapewne kupisz póżniej sam dodtek X-WIng dla min Wedge oraz może Transporter) więc będziesz miał idealny skład na rozpę XXXX :P

Kosmiczny pirat - Nie 28 Gru, 2014

Nie podkręcaj mnie tu, bo plan walnie na samym starcie ;) Faktycznie myślałem o tym X-wingu ze względu na Wedga :razz: Na razie jednak trzymam się nakreślonego planu.
Mareczq - Nie 28 Gru, 2014

Niestety, ale kolega ma rację. Kości za 30 zł to przesada. To już lepiej kup sobie oryginalną aplikację na telefon, wtedy masz dowolną ilość kości praktycznie, i do tego do każdej gry od FFG w świecie Star Warsów ;P Zwłaszcza , że używane statki chodzą po ok. 35 zł ;)

Druga podstawka według mnie to naprawdę dobra opcja. Statki zawsze możesz odsprzedać, a wszystko inne Ci zostanie ;) Sam nawet w pewnym momencie miałem 3 podstawki i nie był to wcale zły wybór (ale to były czasy 1 fali, wtedy X-Wing i Tie/F były podstawką prawie każdej rozpiski ;P) . Teraz jedną sprzedałem bo nie czułem potrzeby posiadania, ale 2 to must-in.

HWK-290 nie wiem czy to taki dobry wybór, ja bym się z nim wstrzymał ;)

3-Frakcja jest już pewna. Statki są już wiadome, podstawka nowej frakcji daje Ci karty do przerobienia statków już istniejących dla Rebelii/Imperium, i na papierze wygląda na bardzo mocną ;) Szczerze przy 3 frakcji kolekcjonerzy będą mieli ciężko.

Patsy - Nie 28 Gru, 2014

Aryss, mądrze tu prawi.

Jedno co bym tu dodał, to że w 2 podstawce będziesz miał jeszcze dek uszkodzeń. Posiadanie dwóch zestawów miarek i deku uszkodzeń (po jednym dla każdego gracza) dodatkowo ułatwia grę - każdy może swój zestaw położyć koło siebie i mieć do niego łatwy dostęp.

Co do zakupu HWK (abstachując od grania turniejowego - kiedy to bardzo często go używam) to uważam że to dobry wybór, jeżeli się chce mieć różnorodne statki. Lata się nim po prostu trochę inaczej, co może urozmaicić domowe granie.

Prycek - Nie 28 Gru, 2014

Nie martw się Kosmiczny Piracie :)
Ja też się borykam co kupić dalej bo kilka dni temu nabyłem:
- Zestaw podstawowy
- Asy Rebelii
- Asy Imperium
- 2x Dodatek X-Wing
- Dodatek Tie Advanced
- Dodatek Tie Fighter

i planuję dalszą rozbudowę o Phantoma, Defendera, Sokoła, Slave I, Decimatora, YT-2400, HWK, E-Winga, Lambdę... :shock:
Biorąc pod uwagę, że nie zagrałem jeszcze żadnej bitwy ponieważ namawianie mojej partnerki idzie dość ciężko, to też chciałbym mieć większość fajnych statków w kolekcji :) Myślę, że później część z nich będzie sporadycznie używana i znajdę swoje ulubione, ale ciekawość jest jednak silniejsza :)

Jolly_Roger - Nie 28 Gru, 2014

To ja jeszcze zapytam o jedną rzecz. Używacie mat do grania np. takich jakie są na "bardzo popularnym serwisie aukcyjnym"? Wygląda na fajny bajer, ale czy się sprawdza?
Kosmiczny pirat - Pon 29 Gru, 2014

Mareczq napisał/a:
Niestety, ale kolega ma rację. Kości za 30 zł to przesada.


Może faktycznie te kości odpuszczę ;)


Prycek napisał/a:
Nie martw się Kosmiczny Piracie :)
Ja też się borykam co kupić dalej bo kilka dni temu nabyłem:
- Zestaw podstawowy
- Asy Rebelii
- Asy Imperium
- 2x Dodatek X-Wing
- Dodatek Tie Advanced
- Dodatek Tie Fighter

i planuję dalszą rozbudowę o Phantoma, Defendera, Sokoła, Slave I, Decimatora, YT-2400, HWK, E-Winga, Lambdę... :shock:
Biorąc pod uwagę, że nie zagrałem jeszcze żadnej bitwy ponieważ namawianie mojej partnerki idzie dość ciężko, to też chciałbym mieć większość fajnych statków w kolekcji :) Myślę, że później część z nich będzie sporadycznie używana i znajdę swoje ulubione, ale ciekawość jest jednak silniejsza :)


To widzę, że zaszalałeś bardziej niż ja :shock: Mając na uwadze brak nastawienia na turnieje i ewentualny wieczny niedosyt na liczbę potyczek w domu, jestem przekonany, że powinno się iść przede wszystkim w różnorodność. Dlatego na starcie nie ma co kupować po dwie sztuki tego samego statku, a ograć jak najwięcej różnych i z czasem oraz w miarę nabytego doświadczenia decydować o rozbudowie floty o kolejne już sprawdzone i ulubione statki.

Prycek - Pon 29 Gru, 2014

Kosmiczny pirat napisał/a:

To widzę, że zaszalałeś bardziej niż ja :shock: Mając na uwadze brak nastawienia na turnieje i ewentualny wieczny niedosyt na liczbę potyczek w domu, jestem przekonany, że powinno się iść przede wszystkim w różnorodność. Dlatego na starcie nie ma co kupować po dwie sztuki tego samego statku, a ograć jak najwięcej różnych i z czasem oraz w miarę nabytego doświadczenia decydować o rozbudowie floty o kolejne już sprawdzone i ulubione statki.

Racja :)
Z tym, że Ty masz z kim grać, a ja muszę szukać po znajomych lub ewentualnie zostaje mi moja druga połówka, która obiecała że zagramy, ale kiedy, to już nie wiadomo :neutral:

Kosmiczny pirat - Pon 29 Gru, 2014

Już dawno się nauczyłem, że z tym graniem, to nigdy tak nie jest, jak człowiek sobie wyobraża przed zakupem. Na poważniejszą grę nastawiam się tylko z wybranką, bo z dzieciakami, które jeszcze chodzą do przedszkola, to raczej będzie zabawa niż poważne granie, a i tak w większości przypadków będę skazany na sromotną porażkę ;)
slavkovic - Pon 29 Gru, 2014

Chłopqki nie narzekajcie. Ja nie mam z kim za bardzo grac i radze sobie inaczej. Znalazlem na necie zasady grania solo i jest naprawde fajnie. Poki co ma bezrybiu i rak ryba a i przegrac mozna. Naprawde jak sie nie ma z kim grac to jest to super rozwiazanie. 2 dni temu gralem od 22 do 3:30:):)
Kosmiczny pirat - Pon 29 Gru, 2014

A wiesz, że sam myślałem o zasadach solo :) Daj linka!
slavkovic - Pon 29 Gru, 2014

Dam ale to po 13 jak wroce do domu bo na telefonie tego nie mam w ulubionych;)
aryss - Pon 29 Gru, 2014

I wiecie chłopaki jest takie narzędzie jak Vassal i można grać online w X ( co prawda jest ono popularne głównie w USA gdzie są ludzie oddaleni od innych graczy o setki km ). Co prawda to zawsze nie to samo co granie w realu ale można sobie poprzyswajac zasady i potestować rózne rozpiski.
slavkovic - Pon 29 Gru, 2014

Ale to sie cieżko ogląda a co dopiero w to grac... zreszta ja nie wierze w zadne elektroniczne rzuty kostka. Ja musze robic to sam fizycznie, zawsze to wieksza radocha:)
Kosmiczny pirat - Pon 29 Gru, 2014

No i zamówienie poszło. Ostatecznie wyszło odrobinę inaczej:
Podstawka + Asy Rebelii + Tie Defender + Tie Phantom.

E-Wing musi jeszcze dokować w porcie ;) Myślę, że kurier się sprawi i Sylwestrowy wieczór spędzimy rozpakowując i oglądając stateczki.

slavkovic - Pon 29 Gru, 2014

Z phantoma bedziesz zadowolony naprawde daje wieeeeele frajdy z prowadzenia :)
Prycek - Pon 29 Gru, 2014

Z tymi stateczkami to też jest różnie. Szczerze powiedziawszy to zawiodłem się trochę jakością malowania, zwłaszcza jeśli chodzi o X-Wingi i Tie Fightery. Szczegółowość malowania może się różnić między poszczególnymi modelami tej samej serii.



Mareczq - Pon 29 Gru, 2014

Tylko tego totalnie nie widać jak się gra, nawet jak lubisz sobie popatrzeć na fajnie wyglądające statki ;) Fakt jak weźmiesz w łapkę i zaczniesz się przyglądać różnice bywają... ale już np. na takim VT-49, czy YT-1300 ja wyraźnych różnic nie widzę ;P

Cytat:
No i zamówienie poszło. Ostatecznie wyszło odrobinę inaczej:
Podstawka + Asy Rebelii + Tie Defender + Tie Phantom.


No to będzie fajna gra;) Phantom z odpowiednimi zdolnościami to niezły wymiatacz, 4 siły strzelania i 4 zwrotności potrafi zrobić bardzo ostrą sieczkę ;)

Prycek - Pon 29 Gru, 2014

Ale mnie to nie interesuje, że tego "nie widać" podczas grania. Jak płacę za coś to chcę żeby to było określonej jakości. Jak dla mnie to taki koślawy, niedokładnie pomalowany model nie jest wart ani złotówki :)
To tak jakby kupić nowy, porysowany i poobijany samochód z salonu i nie przejmować się tym, bo przecież w trakcie jazdy tego nie widać :razz:

Mareczq - Pon 29 Gru, 2014

No to go reklamuj, nikt Ci nie broni. ;)

Z samochodem nie przesadzaj. Po pierwsze to nie ta skala, po drugie to nie taka kwota ;)

Pomalowania profesjonalnie figura tego rozmiaru to koszt 30-50 zł co najmniej. Więc za samo malowanie Profesjonalnie zapłacisz tyle ile warty jest sam model ;P Nie wiem czy za dużo nie wymagasz , to i tak jest spoko malowanie (nawet to troszkę słabsze). To jednak są modele do gry bitewnej/planszowej a nie drogie profesjonalne modele, które kosztują dużooo więcej.

Ja tam nigdy nie miałem żadnego problemy z malowaniem, jedyne co mi się nie podoba to "kolor napędu" w YT-1300 ;)

Prycek - Pon 29 Gru, 2014

W porządku. O gustach się nie dyskutuje :)
Uważam tylko, że jako konsumenci powinniśmy wymagać dobrej jakości produktów.

Falcon - Pon 29 Gru, 2014

wolałbyś taki "Produkt"?

albo

Prycek - Pon 29 Gru, 2014

Ale ładne! Jak z plasteliny :razz:

No i stało się. Domówiłem VT-49, YT-2400, Phantoma, Defendera i 2 E-Wingi :grin:

Żona mnie z domu wyrzuci :neutral:

Jolly_Roger - Pon 29 Gru, 2014

Prycek napisał/a:
Uważam tylko, że jako konsumenci powinniśmy wymagać dobrej jakości produktów.

Jak najbardziej masz rację.

regrof - Pon 29 Gru, 2014

A jeśli chcecie super pomalowane modele do X-Winga, jest w Rzeszowie jedna osoba, która je robi na zamówienie, jak ktoś zainteresowany to podam namiary;)
Kosmiczny pirat - Pon 29 Gru, 2014

Prycek napisał/a:
Ale ładne! Jak z plasteliny :razz:

No i stało się. Domówiłem VT-49, YT-2400, Phantoma, Defendera i 2 E-Wingi :grin:

Żona mnie z domu wyrzuci :neutral:


No i weź tu człowieku wchodź na forum, gdzie na każdym kroku tacy sami napaleńcy ;) Z dokupieniem tych stateczków, to poleciałeś kolego na ostro. Ja mam info, że paczuszka do mnie wyszła, a w głowie już się rodzi pomysł na przyśpieszenie zakupu kolejnych dodatków :P

Prycek - Pon 29 Gru, 2014

Kosmiczny pirat napisał/a:

No i weź tu człowieku wchodź na forum, gdzie na każdym kroku tacy sami napaleńcy ;) Z dokupieniem tych stateczków, to poleciałeś kolego na ostro. Ja mam info, że paczuszka do mnie wyszła, a w głowie już się rodzi pomysł na przyśpieszenie zakupu kolejnych dodatków :P

To jest samonapędzająca się machina :) zaraz mnie pewnie dogonisz i sam będziesz śmigać Decimatorem po stole.

PS. Skąd zamawiałeś?

Kosmiczny pirat - Pon 29 Gru, 2014

Moje pierwsze zamówienie w sklepie Xjoy. Już na trasie do macierzystego portu :mrgreen:

Później będę pewnie zamawiał w 3 Trollach z rabatem stałym + okazyjnym ale to się okaże. Twarde prawo rynku, liczba złotych talarów determinuje, którego handlowca przybytek odwiedzę.

Prycek - Pon 29 Gru, 2014

Niestety w Gamelordzie wyczerpał się już zapas Phantomów i Defenderów. Muszę skorzystać z Xjoy.
Jolly_Roger - Pon 29 Gru, 2014

Na stronie są dostępne - średnia ilość.
Mareczq - Pon 29 Gru, 2014

Tak szczerze , jak chcecie coś gdzieś kupić, i jest tego więcej niż 1 szt. Zawsze piszcie maila, z info, że TUTAj i TUTAJ jest taniej, i czy da rade u was taką samą cenę zrobić? 90% sklepów idzie na rękę i wyrówna wam cenę , a jak nie może (bo mają droższy zakup) to może zaproponują jakiś dodatek, albo rabat tylko mniejszy ;)
Prycek - Wto 30 Gru, 2014

Jolly_Roger tak, ale podobno im zeszły ze stanu w weekend i nie aktualizują tego na stronie na bieżąco.

Mareczq dzięki za cenną uwagę.

edit/
Xjoy też się wypłukał z Phantomów i Defenderów.

Jolly_Roger - Wto 30 Gru, 2014

Dzwoniłem dzisiaj do Gamelorda - twierdzą, że po świątecznym szale praktycznie wyprzedali się ze wszystkiego. No i z Defenderami i Phantomami będzie problem z dostaniem też w innych sklepach.
Prycek - Wto 30 Gru, 2014

Udało mi się wyhaczyć chyba ostatnie sztuki Defendera i Phantoma. Właśnie do mnie lecą :)
Kosmiczny pirat - Wto 30 Gru, 2014

Z tego, co widzę, to Tie Defender i Tie Phantom nadal są dostępne na Xjoyu :)
Prycek - Wto 30 Gru, 2014

Na stronie sklepu są, ale nie mają ich na stanie. Tak ma większość sklepów. Nie wiem dlaczego.
Dostałeś już swoją paczkę Kosmiczny?

Kosmiczny pirat - Wto 30 Gru, 2014

No to bezsensu. Nie, ja cały czas czekam na kuriera :/
Mareczq - Wto 30 Gru, 2014

Sprzedały się ;) Galakta raczej nie szaleje z zamówieniami , więc pewnie nie docenili zainteresowania to i zabrakło towaru na półkach ;)

Gemiko.pl tez już ich nie ma z tego co widzę, to samo Rebel.pl - więc problem pewnie jest dużo większy ;) Będzie trzeba poczekać na dodruk, a to pewnie będzie trwało ;(

Kosmiczny pirat - Wto 30 Gru, 2014

A to na pewno. Chociaż i tak miłośnicy X-winga nie mają co narzekać na długi czas wersji PL i dodruków.
Prycek - Wto 30 Gru, 2014

Defendery mają na planszowki.pl
Mareczq - Wto 30 Gru, 2014

Jeśli chodzi o pierwsze wydanie to Galakta zdecydowanie się popisała za każdym razem i opóźnienia albo są zerowe, albo bardzo małe względem oryginalnej premiery ;)

Co do dodruków to już jest troszkę gorzej;P na Slave 1 / Falcon-a jednak ludzie czekają już długo. Przecież też do niedawna był problem z podstawką i to też przez dłuższy czas. Jednak nie ma co ukrywać, gra na pewno sprzedaje się lepiej niż ktokolwiek mógł zakładać ;P

slavkovic - Sro 31 Gru, 2014

Jak macie ochotę na Defendera to jest jeszcze tu:
http://www.rebel.pl/produ...E-Defender.html
Mają jeszcze 5 szt. Najtaniej co prawda nie jest ale trochę asortymentu mają i nie jedno byłem zmuszony kupić u nich za większą cenę bo nigdzie indziej nie było. Ogólnie sklep ogarnięty i szybko wysyłają z tym nie ma problemu jedynie cena...
A z Phantomem faktycznie jest problem, dobrze że kupiłem ten model na początku uff.

Kosmiczny pirat - Sro 31 Gru, 2014

Dzisiaj rozbłyśnie niebo od działek imperialnej eskadry, która będzie polować na rebelianckie ścierwo! Kurier dojechał ;) Yeah!
Caladan - Sro 31 Gru, 2014

Widzę że nie jestem sam w niedoli nie mając z kim pograć :) . Jednak moja sytuacja się poprawiła, ostatnio odkryłem że w końcu ktoś otworzył sklep z grami planszowymi etc. w moim mieście.
Co prawda sklep już działa od 3 mcy, ale jako że ja się nie szwendam po bezsensownych przybytkach typu galeria :) dość często to odkryłem sklep raczej niedawno, bo przed świętami.
najważniejsze jest to że udostępniają miejce gdzie można przyjść i pograć w swoją grę, albo wypożyczyć. Byłem wczoraj 3 raz na warhammerze, korzystając z okazji zapytałem czy ktoś nie byłby chętny na pogranie w x winga, i chętni byli :) .

Problem jest taki że ja się zaoferowałem że dostarczę wszytko na potrzeby rozgrywki. Mam co prawda już parę modeli jednak chciałem się was zapytać co jeszcze bym potrzebował.
Pamiętajcie proszę że

- chodzi mi o to, abyśmy mogli pograć jakoś sensownie w grę, z użyciem różnych modeli.
- chcę zachęcić osoby do tej gry
- będą grały osoby początkujące lub całkiem zielone, bo to ja będę tłumaczył reguły, albo je czytał głośno ;) , bo też nie wszytko wiem (moje granie solo się nie liczy, bo to żadne granie)
- wazne jest też to że na początek, będziemy rozgrywali mniejsze potyczki, aby ludzie mogli się zaznajomić się z grą. Jednak chciałem, aby każdy mógł sobie polatać 2-3 statkami.

Statki które mam są tutaj:



Wiem, że potrzebuję kolejną podstawkę chociaż dla dodatkowych kości dla drugiego gracza; no i pozwoli mi to zbalansować siły imperium. Myślałem o zakupie kolejnych dwóch dodatków, ale jakich? Po głowie chodzi mi dla rebelii przynajmniej Z-95.

Bardzo bym prosił o jakieś sugestie.

Edit: ech zdjęcie wyszło tak sobie więc dodaję listę statków:
- podstawka x1
- dodatkowy x wing x1
- a wing
- b wing
- e wing
- falcon
- tie adv
- phantom
- lambda

Mareczq - Sro 31 Gru, 2014

2-ga postawa to jest potrzebna w takim przypadku jeszcze bardziej. Kości to jedna sprawa, ale powinny być 2 talie uszkodzeń, miarki też się dla każdego przydadzą - mając jeden zestaw na stole czasami robi się troszkę chaotycznie ;P

Co do dodatkowego zestawu, to realnie to co masz już starczy aby przyjemnie pograć 1 vs. 1 .

Punktowo to według mnie masz mocniejszą Rebelię i to tak wyraźnie. Realnie jednak każdy statek jaki kupisz urozmaici grę. Osobiście bym pomyślał nad YT-2400 i VT-49. Z mniejszych statków to w Imperium fajny jest Tie-Defender i też bym go ustawił na początku listy. Co do Z-95 to bardzo fajne statki, ale pamiętaj one są mało punktów warte, a w zł. kosztują tyle samo ;)

slavkovic - Sro 31 Gru, 2014

W sumie masz do imperium silną rozpiskę...Lambda, phantom i Tie/F. Jak byś miał defendera to bezpieczniejsza opcja jest zamienić phantoma na niego. Ja ostatnio grałem 2x interceptor 3x tie i lambda. Też było fajnie sporo statków więc było co robić... Albo weź asów imperium i będziesz miał świetnie wyyglądające interceptory no i swoje też potrafią zrobić. Do tego podstawka i masz wszystko :) Albo kup Defendera i też będzie czym grać. Rebelii był na razie nie ruszał chyba że masz za dużo pieniędzy:) Masz Sokoła więc większość będzie chciał grać pewnie nim:)
Rogue30 - Sro 31 Gru, 2014

Caladan napisał/a:
- chodzi mi o to, abyśmy mogli pograć jakoś sensownie w grę, z użyciem różnych modeli.

Najbardziej sensowne to jest wtedy, gdy każdy gracz sam robi rozpiskę, więc nie jestem pewien co masz na myśli.

Caladan napisał/a:
- chcę zachęcić osoby do tej gry
- będą grały osoby początkujące lub całkiem zielone

Proponuję na razie nic nie kupować (z wyjątkiem drugiej podstawki) i nosić do sklepu takie dwa zestawy:

97/100
Luke Skywalker + R5 Astromech (29)
Rookie Pilot + R5-K6 (23)
Arvel Crynyd (23)
Blue Squadron Pilot (22)

100/100
Darth Vader + Outmaneuver + Engine Upgrade (36)
Black Squadron Pilot + Determination (15)
Night Beast (15)
Colonel Jendon + Fire-Control System + Weapons Engineer + ST-321 (34)

Statki są rozpoznawalne, są bohaterowie, jest dużo rzeczy do pokazania i przyswojenia ale bez przytłaczania. Pograć, obserwować i zmieniać w zależności od tego z kim grasz, który raz itd. Sam będziesz wtedy wiedział co dokupić.

Barbus - Czw 01 Sty, 2015

Na twoim miejscu kupiłbym Defender albo Slave I dla Imperium. Lambda to nie statek dla początkujących.
slavkovic - Czw 01 Sty, 2015

Z tą Lambdą to w sumie masz rację. Zagrałem kilka razy solo i raz z żywym przeciwnikiem i niestety nie potrafiłem jej wykorzystać tak jak powinienem. Latanie nią to koszmar i muszę ostro potrenować żeby cokolwiek zdziałać. Niestety nie mam tej karty dopalacza do niej a to by się mocno przydało zwiększając mocno mobilność tego autobusu. CO nie zmienia faktu że ilość trafień jakie może przyjąć przy tak małej ilości punktowej jest zachęcająca nawet dla początkujących... No to się skusiłem... No i HLC to też trochę kusiło:)
aryss - Czw 01 Sty, 2015

Rozpiska Rogue30 jest bardzo fajna, ja bym tylko jednak oslabil troche vadera i zamiast lambdy dal Whispera ( chociazby z samym automatycznym maskowaniem po ataku). Z praktyki pokazow nowym graczom systemu wynika iz przewaznie najwieksza zabawe maja z manewrow Phantoma :P
Sokol tez sie fajnie mimo wszystko sprawdza do pokazow ( ja przewaznie uzywalem Lando tak by chociaz troszke synergie wymusic) a do tego Biggs i Garven.

No i przy 1 grach fajnie sie sprawdza rozegranie wpierw szybkiej gierki np na 60 ptk by wyjasnic zasady a potem dopero normalna. No i KISS czyli jak najprostsze rozpiski by nie przerazic gracza iloscia mozliwosci w danym momencie

Jolly_Roger - Pią 02 Sty, 2015

Ha, a mnie się udało kupić w Galerii Łódzkiej na małym stoisku z planszówkami Defendera i Phantoma! I to po dosyć normalnej cenie 50 pln. Jestem zadowolony z łowów.
Mareczq - Pią 02 Sty, 2015

Super, daj znać jak się sprawują ;) Defender to mój ulubieniec zaraz po YT-2400 teraz ;P
Caladan - Nie 04 Sty, 2015

Dzięki za porady. Czyli zgadzamy się w tym, że potrzebuję dodatkową podstawkę :)

Ja chyba jak większość chce i tak zebrać choć po jednym modelu, także nie ma dla mnie mniej wartych czy więcej wartych statków.

Tego Z-95 chciałbym ze względu własnie to na to jest tani, tak aby gracz który będzie chciał pograć rebeliantami miał choć jeden tani statek.
Hmm ten defender to widzę, że to taki trochę interceptor z gorszymi manewrami. To chyba wezmę i jego. Teraz tylko znaleźć sklep gdzie mają defendera.

Rozpiski mi nie potrzebne póki co. Zarówno ja, jak i inny nie mieli do czynienia z tą grą. Ja rozegrałem 2 partie solo, ale jak mówiłem to żadne granie.

Miałem własnie na myśli to, że dam ludziom statki, karty i niech sami sobie wybierają co chcą użyć, w końcu to też cześć gry.

Niedzwiedz87 - Nie 04 Sty, 2015

Caladan napisał/a:
Teraz tylko znaleźć sklep gdzie mają defendera.


na planszostrefa.pl masz wszystkie statki dostępne (poza oczywistymi brakami jak sokół, slave, a-wing i interceptor). Plus przy pierwszym zamówieniu jest rabat -5% :)

slavkovic - Nie 04 Sty, 2015

Ja tam widzę tylko podstawkę i transportowiec...
Barbus - Nie 04 Sty, 2015

Caladan napisał/a:

Hmm ten defender to widzę, że to taki trochę interceptor z gorszymi manewrami.


Słabe porównanie ;] w przeciwieństwie do Interceptora Defender jest strasznie ciężki do zajechania. Manewrów nie nazwałbym gorszymi, są po prostu inne.

Mareczq - Nie 04 Sty, 2015

Jest min. gorszy, zwłaszcza w zakręcaniu bez steru, ma biały ostry skręt dopiero na 3. Nadrabia to miłym nawrotem, jedyny statek w grze - co czasami jest zbawienne, ale realnie jak przeciwnik o tym wie, to nie daje to aż takiej przewagi (na samym początku jak nim grałem byłem tym zachwycony, ale z czasem to jest tylko mały bonusik, nie jest to wielka przewaga). Jego największą zaletą są super mocne statystyki jak na mały statek. 3 tarcze, i 3 kadłuba przy 3 unikach jest naprawdę ciężkie do zabicia. Do tego może jeszcze nosić HLC, a to tez ma znaczenie ;)

Jednak Tie/I jest troszkę zwrotniejszy, zwłaszcza, że ma Boosta, a nie tylko beczkę ;) Tie/I dlatego posiada zielony mocny i lekki skręt, a Die/D posiada tylko zielone do przodu. Oczywiście Die/D ma swoje zalety, posiada lekki biały skręt na 1, i właśnie biały nawrót - coś za coś ;)

Oczywiście ja zaawansowanym graczem nie jestem, więc mogę się mylić. Mam jednak wrażenie, że mimo wszystko Tie/I jednak zwrotniejszym statkiem ;)

Niedzwiedz87 - Nie 04 Sty, 2015

slavkovic napisał/a:
Ja tam widzę tylko podstawkę i transportowiec...


dziwne, ja widzę wszystkie :)

http://www.planszostrefa....-Star-Wars/56/1

ps przy pierwszym zakupie po rejestracji jest -5% plus do 6 stycznia jest ważny kod rabatowy na -10% (właśnie znalazłem w mailu od nich). Tak więc można dorwać okazyjnie pare statków

Cytat:
Początek roku to zawsze czas wyprzedaży i obniżek. My też przygotowaliśmy dla Ciebie coś specjalnego. Wszystkie gry, które mamy w magazynie możesz teraz kupić 10% taniej!. Wystarczy, że podczas realizacji zamówienia wpiszesz kod rabatowy: "nowyrok". Tylko pamiętaj! Dotyczy on wyłącznie gier znajdujących się w magazynie z czasem realizacji 24h. Promocja trwa do wtorku 6.01. Mamy nadzieję, że znajdziesz dla siebie coś interesującego

slavkovic - Nie 04 Sty, 2015

Niedzwiedz87 napisał/a:


dziwne, ja widzę wszystkie :)

http://www.planszostrefa....-Star-Wars/56/1



A widzisz, nie przeczytałem dokłądnie nazwy sklepu i wpisałem planszosfera a nie strefa:)
A tak trochę z innej beczki... Dochodzę do wniosku że Phantom jest stratą punktów. I tak większość rozpisek rebeliantów jest robiona na sokołach więc wiedząc że mają przeciwko sobie phantoma robią hana na 11 i taki phantom spada max w 2 rundzie strzelania. Whisper powinien mieć 9 na pilocie bo inaczej to można sobie nim pograć w domu albo wtedy kiedy widzisz że ktoś nie posiada jeszcze 2 fali na stole... Ogólnie to frajdy daje dużo w lataniu no ale sorry... Właśnie obejrzałem filmik gdzie gość grał 2 sokołami w tym jednym Hanem 11 i pomijając fakt że tym phantomem pchał się trochę pod nóż bo trzymał się 1 od sokoła to w sumie i tak nie robiło by różnicy bo gość musiał by wyrzucać same puste kości przez 4 czy 5 rund więc może po prostu chciał skrócić sobie cierpienie:) Bo oczywiście nie uważam że sokoł jest niezniszczalny tyle że w tym jednym przypadku niby taki świetny phantom jest totalnym gównem i nie nadaje się do grania gdyż jest skazany na PORAŻKĘ i tylko jakieś rzuty kostkami z kosmosu mogą go uratować, strach go wystawiać. I zaraz ktoś napisze "zamiast jęczeć sam sobie kup sokoła i po sprawie". I po pierwsze, tak mam zamiar to zrobić a po drugie to że nie mogę bo go nie ma:) Trochę się wzburzyłem oglądając ten film i chciałem się trochę pożalić jak mój ulubiony phantom jest gnojony... A powiedzcie mi jak są turnieje to rozpiska musi być przygotowana i zatwierdzona zanim pokażemy swoje statki czy możemy mieć przygotowane 3 czy 4 i rozpiski i reagujemy na to co wystawia nasz przeciwnik? Bo wtedy jeszcze można się pobawić i oszczędzić sobie co nieco nerwów :) A tak zastanawiam się czy ktoś widział może grę 2 Decimatorów na raz? Ciekawe jak by to wyglądało...
A tak jeszcze do phantoma...Chyba żeby trzymać przy sobie takiego Vadera cały czas i używać decoy na phantomie...

Mareczq - Nie 04 Sty, 2015

Szczerze radzę przejrzeć rozpiski topowych wyników z ostatnich miesięcy. Wszędzie pojawia się w top8 Phantom (albo prawie wszędzie) ;) Więc nie, nie jest to strata punktów - trzeba tylko umieć nim grać.
slavkovic - Nie 04 Sty, 2015

Ja piszę o konkretnej sytuacji w której uważam że to strata punktów. Bo przy innych rozpiskach przeciwników Phantom na pewno się sprawdzi ale jeśli są 2 potwory strzelające 360 i w tym jeden który zawsze strzeli pierwszy (masz wtedy tylko 2 kości obrony) no to wtedy i mistrzostwo w pilotażu nie pomoże bo zawsze przyjmiesz hita na początek, nadzieja tylko i wyłącznie w kosciach że nas oszczędzą i zmasowanym ogniem całej ekipy szybko wyłączymy przeciwnika z gry. Dobra dość narzekania. Idę pomyśleć nad rozpiską niszcząco dewastującą z tym co mam na sobotni turniej. A trochę kart mi niestety brakuje:)
aryss - Nie 04 Sty, 2015

slavkovic napisał/a:
A tak zastanawiam się czy ktoś widział może grę 2 Decimatorów na raz? Ciekawe jak by to wyglądało...

Grałem tak pare partii niestety ale odczuwalny jest brak kostek obrony, a niestety wielkosc PS i koszt zakupu EU utrudnia bardzo wychodzenie spoza zasiegu strzelania. Ogólnie niby większość gier miałem taką rozpiską na plus ale przykładowo swarm tie ( z 1 bomberem ) zjadł mnie na śniadania ( gdzie przy zamienieniu 1 Decka na Soontira udało mi się już wygrać z powyższą rozpiską ). Pozostaje mi do sprawdzenia wersja ekonomiczna czyli 2 najtansze Decki + Howlie ale tu tym bardziej cudów się nie spodziewam :P


@Caladan
Unikałbym mimo wszystko dawania nowym graczom możliwości rozpisek układania, jednak troche może to być przytłaczające. Lepszym rozwiązaniem jest pokazanie przed grą poszczególnych pilotów/ulepszeń/manewrów statków a już po grze przesłanie im linków do edytorów rozpisek by wtedy sobie coś poskładali. Btw, można wiedzieć skąd jesteś ?

Mareczq - Nie 04 Sty, 2015

Cytat:
Grałem tak pare partii niestety ale odczuwalny jest brak kostek obrony, a niestety wielkosc PS i koszt zakupu EU utrudnia bardzo wychodzenie spoza zasiegu strzelania. Ogólnie niby większość gier miałem taką rozpiską na plus ale przykładowo swarm tie ( z 1 bomberem ) zjadł mnie na śniadania ( gdzie przy zamienieniu 1 Decka na Soontira udało mi się już wygrać z powyższą rozpiską ). Pozostaje mi do sprawdzenia wersja ekonomiczna czyli 2 najtansze Decki + Howlie ale tu tym bardziej cudów się nie spodziewam :P

Zdradź rozpiskę jaką grałeś? Sam chce sobie takim zestawem polatać ;) I taki chciałem na start spróbować:
100 Points
60 points
Rear Admiral Chiraneau
Expose, Mara Jade, Ysanne Isard, Experimental Interface
40 points
Patrol Leader

Myślałem też o zamianie Jade u Admirała, na Vader-a na Patrol-u ;)

aryss - Pon 05 Sty, 2015

Zaczełem od :
( tu porazka z swarmem i wygrana z Dash + bodajze 3Z)
Commander Kenkirk (44)
Ysanne Isard (4)
Rebel Captive (3)

Captain Oicunn (42)
Intimidation (2)
Mara Jade (3)
Dauntless (2)

Total: 100

Potem Oiccuna zamienilem w Chiraneau ale juz nie pamietam jakie byly dodatki /

Jolly_Roger - Pon 05 Sty, 2015

Małe pytanie - w instrukcji jest napisane, że na jedną eskadrę przypada jedna postać oznaczona kropką, a w tutorialu FFG grają jednocześnie Biggsem i Lukiem. To jak to jest?
Bananas - Pon 05 Sty, 2015

Czyli możesz zagrać jednym Lukiem, jednym Vaderem, jednym Czubaką itd itd... Nie możesz natomiast latać Lukiem w X-wingu i mieć Luka jako załoganta w Sokole Millenium jednocześnie, ani Vader nie może być pilotem Tie-advanced i jednocześnie "pasażerem" np w Lambdzie itd itp...
Prycek - Pon 05 Sty, 2015

Niedzwiedz87, wybacz ale ten rabat w tym sklepie to niech sobie w buty wsadzą.
VT-49 kosztuje u nich 134,99zł, przy tym maksymalnym rabacie jaki podałeś (-15%) to będzie on kosztować 114,66zł.
W Gamelordzie z pocałowaniem ręki bez żadnych rabatów ten statek można kupić za 109,99zł.

Niedzwiedz87 - Pon 05 Sty, 2015

Prycek, przyznam się szczerze ze nie zwróciłem uwagi na cenę decimatora :P
swoją drogą - straszny rozstrzał cenowy jest tego modelu na sklepach :/

Mareczq - Pon 05 Sty, 2015

Bo z VT-49 jest tak, że wjechał on kiedy dolar szybował ;) Pierwsze sklepy dostały pewnie niższą cenę, potem niestety Galakta musiała ją skorygować o dany kurs $, i w efekcie kolejni klienci mieli drożej. na YT-2400 jest podobny rozjazd % (może mniej to widać bo mniejsza kwota).
Barbus - Pon 05 Sty, 2015

To raczej nie kwestia kursu dolara tylko obsługi sklepu. Duże sklepy internetowe muszą opłacać kilku-kilkunastu pracowników, a przede wszystkim lokale ze sklepami stacjonarnymi. Małe sklepiki internetowe prowadzone przez jedną - dwie osoby z magazynem w piwnicy mają mniejsze koszty utrzymania.
Mareczq - Wto 06 Sty, 2015

Cytat:
To raczej nie kwestia kursu dolara tylko obsługi sklepu.

Jestem na 90% przekonany, że to w dużym stopniu jest to ;) Uwierz mi sam pracuję w firmie , która opiera swój handel na sprowadzaniu towaru z Chin (a polska wersja X-Winga robiona jest w chinach). Właśnie różnice w kursach $ są bardzo problematyczne. Jeśli w ciągu 2 miesięcy skacze Ci kurs o 10-12%, to jak byś chciał utrzymać założoną cenę w dniu zamówienia towaru (nie wiem jak jest z takimi grami, ale fizycznie statek płynie z chin ok. 4-5 tygodniu, więc towar najczęściej ma się 2 miesiące po zamówieniu) po prostu mógł byś nawet tracić kasę (chodź w tej branży zapewne są marże na poziomie 30-40%:P) . Więc czasami jest tak, że np. sklep dostaje wstępny cennik na 2 tygodnie przed dotarciem towaru, a w momencie sprzedaży już ceny powinny być inne ;)
Cytat:

Duże sklepy internetowe muszą opłacać kilku-kilkunastu pracowników, a przede wszystkim lokale ze sklepami stacjonarnymi. Małe sklepiki internetowe prowadzone przez jedną - dwie osoby z magazynem w piwnicy mają mniejsze koszty utrzymania.

Tylko małe sklepy takie jak opisujesz mają znacznie mniejsza rotację towaru, więc zamawiają mniej , co oznacza gorsze ceny ;) Wiem co mówię, bo mam znajomego co prowadzi sklep (planszóweczka.pl) i jego ceny na X-Winga są na poziomie takich jak dostaję od zaprzyjaźnionego sklepy po rabatach ;P Tylko on X-Winga praktycznie nie sprzedaje. I jestem przekonany, że w tej branży nikt nie schodzi poniżej 10% - więc mówimy właśnie min. o takich różnicach miedzy cenami jak 10%, a może i więcej (w zależności jaki mamy poziom "hurtu" u Galakty). Tak działa ten świat;)

Jestem przekonany, że dla dobrego bardzo znajomego takie sklepy jak rebel.pl, czy inne duże mogą zejść z cenami poniżej tych małych sklepów;) Tylko one nie muszą schodzić bo i tak mają sprzedaż, a tak zarobią więcej/tyle samo, inwestując mniej ;)

Barbus - Wto 06 Sty, 2015

Rozrzut cenowy rzędu 20zł na decku był już przy samej premierze mimo, że trafiał on do sklepów w tym samym czasie. Wtedy dolar utrzymywał się na stałym poziomie. Gdyby koszt gier był aż tak uzależniony od kursu dolara, to ceny skakałyby przy każdym dodruku, a tak się nie dzieje. Wszystkie duże statki od samego początku mają stałą cenę w każdym sklepie. VT jest droższy, bo FFG tak sobie postanowiło. Myślę, że jest to spowodowane przede wszystkim kosztami opakowania i transportu. Żeby zapakować VT musieli wyprodukować pudełka w nowych wymiarach. Poza tym do kontenera wchodzi ich mniej, bo zajmują więcej miejsca.

Nie wiem, jak dokładnie działają sklepy, ale widzę prostą zależność:
Rebel - duży sklep i wydawnictwo z co najmniej kilkunastoma pracownikami, sklepem stacjonarnym w centrum Gdańska (i planowanym nowym), wyspą w największym centrum handlowym na pomorzu i magazynem lub dwoma na peryferiach miasta - najwyższe ceny
Morgad.pl - średni sklep internetowy, bez sklepu stancjonanego, z kilkoma pracownikami, a może prowadzony przez jedną rodzinę/grupę znajomych - ceny o 15%, 20% a nawet 30% niższe od Rebela.
Swego czasu kupowałem gry w sklepie Targowo.pl. Facet miał ceny niższe o 20% od Rebela. Jak umawiałem się z nim na odbiór osobisty, to jechałem pod falowiec w Gdańsku, dzwoniłem do jego mieszkania, mówiłem po jaką grę przyszedłem. W odpowiedzi słyszałem coś w stylu "za 5 minut zejdę, muszę znaleźć ją w drugim pokoju". Różnica w kosztach prowadzenia takiej działalności, a takiego Rebela na pewno jest spora i myślę, że może wpłynąć na ceny.

Prycek - Wto 06 Sty, 2015

Ale mi się E-Wing trafił :( bez silnika... Ja nie wiem jak FFG robi te Quality Checks :/
http://zapodaj.net/018d3100b68af.jpg.html

Barbus - Wto 06 Sty, 2015

Pisz do Galakty. Wymienią ci model od ręki.
Mareczq - Wto 06 Sty, 2015

Zdecydowanie pisz, albo do sklepy. Mi wymienili zdecydowanie mniejsza usterkę, dużo droższego statku - więc warto się zgłosić ;)

Ja ostatnio jak rozpakowywałem wszystkie statki jakie miałem (do pudełek wyłożonych gąbką) odkryłem, że w jednym statku brakuje mi jednej małej kolumny (w sensie nie otwarty jeszcze zestaw kupiony spory czas temu, i po prostu brakowało). Niestety było to spory czas temu, a małych kolumn to mam aż za dużo ;P Jednak jak widać błędy mogą się zawsze zdarzyć.

alainPKS - Wto 06 Sty, 2015

Ja raz nie dostałem tych złączeń do żetonów manewrów dosłali mi bez problemu i zadawania zbędnych pytań.
Prycek - Wto 06 Sty, 2015

Poszedł już mail ze zdjęciem do sklepu i do Galakty. Czekam na odpowiedź.
Jolly_Roger - Sro 07 Sty, 2015

Czy mógłby ktoś wyjaśnić jaka jest korzyść z działania karty "Advanced sensors" (zaawansowane sensory)? Czytam po polsku i po angielsku i nie mogę załapać.
Barbus - Sro 07 Sty, 2015

Wykonujesz akcję przed odsłonięciem i wykonaniem manewru. Np. jak widzisz, że masz uderzyć w inny statek albo przelecieć przez asteroidę, możesz wykonać akcję, zanim to zrobisz. W przeciwnym razie byś ją stracił. Możesz też wykonać beczkę przed manewrem, dzięki czemu masz więcej opcji manewrowych.
Jolly_Roger - Sro 07 Sty, 2015

Ok dzięki.
Caladan - Sro 07 Sty, 2015

aryss napisał/a:

@Caladan
Unikałbym mimo wszystko dawania nowym graczom możliwości rozpisek układania, jednak troche może to być przytłaczające. Btw, można wiedzieć skąd jesteś ?


Zastanawiałem się jak by to zrobić, aby nie przytłoczyć ludzi, bo faktycznie tych kart już trochę mam. Myślałem, żeby na początek umówić się tak, aby dobrać jedynie np. dodatkową broń.
Mieszkam raczej daleko od ciebie :) Mieszkam w Wałbrzychu

Mareczq napisał/a:
Wiem co mówię, bo mam znajomego co prowadzi sklep (planszóweczka.pl)


lol, to właśnie z planszóweczki.pl otworzyli tego typu sklep\klub u mnie.

Prycek - Czw 08 Sty, 2015

Galakta zachowała się w porządku i odpisała od razu, że wyśle mi nowy statek bezpośrednio do mnie, a ten uszkodzony żebym zwrócił do sklepu, w którym go kupiłem. Także pojechałem dzisiaj do Gamelorda i oddałem E-Winga biorąc "w zamian" Eldricht Horror :D

Po powrocie do domu, usiedliśmy w końcu z moją drugą połówką do długo oczekiwanej rozgrywki w SW X-Wing. Tak nam się spodobało, że skończyliśmy grać ok. 23:30 po ponad 6h grania :)

Matę do gry zrobiłem sam, z czarnego brystolu A1 (70x100cm) popryskanego za pomocą szczoteczki do zębów białą farbą akrylową. Wygląda całkiem fajnie.


Barbus - Czw 08 Sty, 2015

Caladan napisał/a:
aryss napisał/a:

@Caladan
Unikałbym mimo wszystko dawania nowym graczom możliwości rozpisek układania, jednak troche może to być przytłaczające. Btw, można wiedzieć skąd jesteś ?


Zastanawiałem się jak by to zrobić, aby nie przytłoczyć ludzi, bo faktycznie tych kart już trochę mam. Myślałem, żeby na początek umówić się tak, aby dobrać jedynie np. dodatkową broń.

Możesz popatrzeć, jakie ulepszenia są najczęściej używane na turniejach.Wybrać po 2-3 z każdej kategorii i dać im takie do dyspozycji.

Kosmiczny pirat - Czw 08 Sty, 2015

Prycek napisał/a:

Po powrocie do domu, usiedliśmy w końcu z moją drugą połówką do długo oczekiwanej rozgrywki w SW X-Wing. Tak nam się spodobało, że skończyliśmy grać ok. 23:30 po ponad 6h grania :)

Matę do gry zrobiłem sam, z czarnego brystolu A1 (70x100cm) popryskanego za pomocą szczoteczki do zębów białą farbą akrylową. Wygląda całkiem fajnie.
]

To zazdroszczę! Moja jeszcze nie znalazła czasu :P Prosty ale ciekawy eksperyment z tą domowej produkcji matą. Najważniejsze, że faktycznie prezentuje się całkiem, całkiem. W samym praktycznym użytkowaniu nie zostają ślady paluchów na tym brystolu?

Prycek - Czw 08 Sty, 2015

Na razie żadnych śladów nie zauważyłem. Można wypróbować, koszt brystolu to 5zł.
Kosmiczny pirat - Czw 08 Sty, 2015

Graliście na uproszczonych zasadach?
Prycek - Czw 08 Sty, 2015

Najpierw na uproszczonych, później na rozwiniętych (bez kart dodatków), a następnie na pełnych. Zagraliśmy też jedną misję z promem senatora i na końcu bitwę do 100 pktów. Dwa X-Wingi (Wedge i Luke) i A-Wing kontra dwa Tie Fightery i dwa Interceptory. Wygrała Rebelia nie tracąc żadnego statku :)
Jolly_Roger - Czw 08 Sty, 2015

Ja odpuściłem uproszczone zasady - bałem się złych nawyków. Zagrałem z żoną trzy bitwy. Wczoraj graliśmy do 1 w nocy :grin: Pierwszą bitwę na 100 pkt (w sumie 7 statków) przegrałem Rebelią w ostatnim rzucie, został na planszy jeden Tie z 1 pkt. kadłuba :???:
zioło123 - Czw 08 Sty, 2015

Czy slave I jest must have na turniejach grając imperium czy można odpuścić?
Patsy - Czw 08 Sty, 2015

zioło123 napisał/a:
Czy slave I jest must have na turniejach grając imperium czy można odpuścić?


Można odpuścić. Przy obecnej różnorodności statków można wymyślić dla imperium wiele skutecznych rozpisek. Nie zmienia to faktu, że jest to dobry dodatek, z ciekawymi kartami.

zioło123 - Czw 08 Sty, 2015

To chyba kupie przy dodruku ale chyba głównie dla gunnera i veteran instinct
Kosmiczny pirat - Sob 10 Sty, 2015

Sprzedałem kolejne pudła i poszło zamówienie na Y-winga i Tie Advanced. Teraz finalizuję kolejną transakcję i będę chciał dokupić HWK-290 i właśnie nie wiem. Niby mam ochotę uzupełnić Imperialny skład o bombowca Tie ale jakoś ciężko mi sobie go wyobrazić w rozgrywce. Macie, gracie? Jak wrażenia?
Mareczq - Sob 10 Sty, 2015

Mam, raz grałem. Nie porywa, ale jak zawsze ze wszystkiego da się coś fajnego zrobić. Przepiękny model ;)
Kosmiczny pirat - Sob 10 Sty, 2015

Mareczq napisał/a:
Mam, raz grałem. Nie porywa, ale jak zawsze ze wszystkiego da się coś fajnego zrobić. Przepiękny model ;)


No i własnie dwa ostatnie słowa z Twojej wypowiedzi powodują, że nęci mnie ten Tie ;)

Mareczq - Sob 10 Sty, 2015

Dla mnie to TOP3 modeli do X-Winga, bardzo lubię ten Design. Model nie zawodzi i wygląda naprawdę dobrze.

Co do samego latania, to troszkę toporny, brak tarcz, i w miarę fajni piloci go ratują. Nadaje się jako "wsparcie".

Prycek - Sob 10 Sty, 2015

Też mnie kusi ten Tie Bomber :)

Nie minął miesiąc i uzbierała mi się całkiem niezła kolekcja już.
Imperium:
3x Tie Fighter
2x Tie Interceptor (Asy Imperium)
Tie Phantom
Tie Defender
Tie Advanced
Tie Bomber
Prom Lambda
VT-49 Decimator

Rebelia:
3x X-Wing
2x E-Wing
A-Wing i B-Wing (Asy Rebelii)
Y-Wing
Z-95
HWK-290
YT-2400

Dodatkowe kości

Dobrze, że moja druga połówka lubi grać w tę grę :P

zioło123 - Sob 10 Sty, 2015

U mnie też nie cały miesiac i mam:

Podstawke
4*TIE Fighter
2 Phantom
Defender
Lambda

X-wing
E-wing
Y-wing
asy rebeli

+mata do gry bo nie mogłem się powstrzymać

Kosmiczny pirat - Sob 10 Sty, 2015

Panowie zlitujcie się nad moją szkatułą złota ;) Ja pierwsza zamówienie złożyłem 31 grudnia, a później drugie i w piątek trzecie. Na dzisiaj wygląda to tak:

Imperium:
2 x Tie Fighter (z podstawki)
Tie Defender
Tie Phantom
Tie Advanced (jeszcze w łapach poczty polskiej)

Rebelia:
X-Wing (z podstawki)
A-Wing (z dodatku Asy Rebelii)
B-Wing (z dodatku Asy Rebelii)
Y-Wing (jeszcze w łapach poczty polskiej)

+ mata.

Pracuję nad sprzedażą dwóch kolejnych planszówek, co oznacza, że jest jeszcze szansa na zasilenie eskadr w tym miesiącu ;)

Prycek - Sob 10 Sty, 2015

Dawaj, dawaj Kosmiczny :) dzieciaki na pewno się ucieszą. A właśnie...jak Twoje dzieci odebrały tę grę?
zioło123 - Sob 10 Sty, 2015

Ja próje sprzedać cześć armii do wh40k żeby kupić ten duży statek do imperium :)
Kosmiczny pirat - Nie 11 Sty, 2015

Prycek napisał/a:
Dawaj, dawaj Kosmiczny :) dzieciaki na pewno się ucieszą. A właśnie...jak Twoje dzieci odebrały tę grę?


Młody zadowolony bardzo ale niestety na razie z nim gram wyłącznie na uproszczonych zasadach. Daje to mu dużo radochy, a to najważniejsze i łatwiej przekonać swą wybrankę o potrzebie rozwoju eskadr.

P.S. Mam info, że pozbywam się kolejnego pudła za 95 zł :) To już nie wiem, czy HWK i Bomber, czy Sokół. Podążanie ścieżką mocy to łatwe wybory nie są ;)

Prycek - Nie 11 Sty, 2015

Myślę, że dzieciakom łatwiej się będzie grało HWK i Bomberem. Sokoła kupisz pod koniec stycznia :-)
Mareczq - Nie 11 Sty, 2015

HWK to statek wsparcia, według mnie inaczej nie da się go rozpatrzeć w kategorii dużej grywalności ;) Bomber to w sumie podobnie, ale gorzej;P

Sokoł to wymiatacz, i to jest latający czołg. Osobiście wolę teraz YT-2400 bo jakoś przyjemniej mi się lata, ale może przez to, że Sokół już jest oklepany ;P Jednak YT-240 z siłą 5 dzięki wsparciu HWK sprawdza się nad-wyraz dobrze , a jego zdolność latania po asteroidach jest dużo lepsza w praktyce niż mogło mi się wydawać na poczatku (to wręcz pozwala nam robić manewry, które przeciwnik nie waż jak dobrze zagra nie będzie potrafił skontrować). Jak grałem takim zestawem naprawdę mój YT-2400 potrafił po prostu wychodzić z pola ostrzał co turę, a sam walił 4-5 kośćmi, co siało niezłe spustoszenie.

Falcon - Pon 12 Sty, 2015

Skąd 5 ataku w YT-2400?
Mareczq - Pon 12 Sty, 2015

http://img1.wikia.nocooki.../7a/Jan-ors.png
kossa - Pon 12 Sty, 2015

Mareczq napisał/a:
http://img1.wikia.nocookie.net/__cb20130708195957/xwing-miniatures/images/7/7a/Jan-ors.png
co nie daje przypadkiem 3 ataków (4 na 1)?
Mareczq - Pon 12 Sty, 2015

Ciężkie działo laserowe ma siłę 4, dodajemy do tego 1 kostkę za zestresowanie pani Jan Ors, i w efekcie mamy 5 kostek w zasięgu 2-3 (z tytułem dla YT-2400 wtedy strzelamy na 360 stopni).

Cytat:
99 Points
41 points
Jan Ors
Wingman, Blaster Turret, Recon Specialist, Moldy Crow, Engine Upgrade
58 points
Dash Rendar
Push the Limit, Heavy Laser Cannon, Kyle Katarn, Outrider, Engine Upgrade


Dodatkowo z takim zestawem jak wyżej, możemy wykonać 2 akcję Dash-em, zdjąć stress dzięki Ors, i w efekcie dostać darmowe skupienie ;)

zioło123 - Nie 25 Sty, 2015

I stało się gram już miesiąc rozegrałem ok.20 gier a moja armia rozrosła się do:

Imperium:
6*TIE Fighter
2 Phantom
Defender
Lambda
Decimator
3*firespray
asy imperium
TIE advanced
TIE bomber
TIE interceptor

Rebelia:
2*X-wing
E-wing
Y-wing
asy rebeli
B-wing
2*Z-95
HWK
YT-1300
YT-2400

:) mój portfel ma anoreksje, a ja chyba przejdę na diete

Oscharek - Czw 29 Sty, 2015

Witam, pytanie do osób na poziomie zaawansowanym :)

Przygodę z X-Wingiem zacząłem niedawno, obecnie posiadam X-Winga, B-Winga i Y-Winga oraz 2x T/F i 1x Tie Defender.

Zastanawiam się teraz co dokupić. Po głowie chodzi mi oczywiście Falcon dla Rebelii i Slave albo Asy Imperium do Imperium. Co myślicie? Może coś innego? Gdzie są lepsi piloci, w co się lepiej na początek zaopatrzyć?

Rogue30 - Czw 29 Sty, 2015

Jako starszy początkujący mogę doradzić w pierwszej kolejności kupno:

Falcon
Slave 1
Decimator
YT-2400

Duże staki, a więc i więcej przydatnych/obowiązkowych kart. Duże statki także jako baza rozpiski (no i łatwo coś złożyć).

A potem, to już zależy co Cię kręci, sam musisz wybrać.
Następujące dodatki, tak właściwie, kupuje się dla pojedynczych kart:

Podstawkę dla wielu TIE Fighterów i X-ów (poza tym kostek itp.)
TIE Fighter dla Howlrunner do swarma
TIE Interceptor dla Soontira
Imperial Aces dla Push the limit do Soontira
Lambda dla Vadera i Rebel Captive
Phantom dla Whisper
X dla Wedge'a
E dla Corrana
Rebel Aces dla Keyana
Rebel Transport dla ciekawych pilotów X-ów i astromechów
Tantive IV dla 2 powergamerskich kart :wink:

http://fabpsb.free.fr/extensions.php

Jolly_Roger - Czw 29 Sty, 2015

Mam pytanie - jak się rozlicza trafienia w przypadku kiedy statek ma osłony, ale dostanie więcej hitów? Krytyki wchodzą w tarcze i zostają zwykłe hity, czy najpierw tarcze schodzą na zwykłe, a sam statek dostaje krytyki?
zioło123 - Czw 29 Sty, 2015

Zawsze najpierw wchodza zwykle a potem krity :wink:
Jolly_Roger - Czw 29 Sty, 2015

Tak właśnie grałem. Dzięki.
Caladan - Sob 31 Sty, 2015

OK to i ja mam strasznie nowicjuszowskie pytanko :)

Iloma taliami uszkodzeń się gra? Posiadam aktualnie dwie, gdyby to miało jakieś znaczenie.

Jolly_Roger - Sob 31 Sty, 2015

Wydaje mi się, że sens jest grać jedną.
zioło123 - Sob 31 Sty, 2015

Powinna być jedna na gracza
Jolly_Roger - Sob 31 Sty, 2015

zioło123 napisał/a:
Powinna być jedna na gracza

Niby dlaczego? Wtedy przecież duplikujesz karty i masz zupełnie inne prawdopodobieństwo trafienia na konkretne uszkodzenie. Moim zdaniem to fałszuje wynik gry.

Niedzwiedz87 - Sob 31 Sty, 2015

Jolly_Roger napisał/a:
zioło123 napisał/a:
Powinna być jedna na gracza

Niby dlaczego? Wtedy przecież duplikujesz karty i masz zupełnie inne prawdopodobieństwo trafienia na konkretne uszkodzenie. Moim zdaniem to fałszuje wynik gry.

Bo takie są zasady gry turniejowej. Każdy gracz ma swoją talię uszkodzeń, przed grą masz prawo przetastować, sprawdzić kompletność talii uszkodzeń drugiego gracza. Podczas gry każdy z graczy ciagnie karty uszkodzeń ze swojej talii. http://galakta.pl/downloa...0Turniejowe.pdf

Dzięki temu każdy z graczy ma takie samo prawdopodobieństwo wyciągnięcia danego krytyka

Mareczq - Sob 31 Sty, 2015

Ale zasady turniejowe są takie, że każdy ma swoją talię. I jest to bardzo rozsądne, bo nie ma wtedy akcji, że ktoś zabierze więcej "dobrych" kart, a drugi zostanie z tymi "innymi" ;)
Caladan - Sob 31 Sty, 2015

Czyli w sumie wychodzi na to że nawet grając towarzysko, kiedy statków jest więcej niz w starterze, to lepiej grać na dwie talie.
Barbus - Sob 31 Sty, 2015

Grając towarzysko grałbym na jedną. Nie ma to aż tak dużego znaczenia. A jak już chcesz grać na dwie, to każdy swoją, a nie mieszać dwóch.
Caladan - Nie 01 Lut, 2015

No dobra, to na początek pogram jedną talią, przynajmniej mniej koszulek zużyję.
waciok - Pią 20 Lut, 2015

Hej,

Czy jest gdzieś dostępna recenzja kart modyfikacji i dodatków?
Nie ukrywam, że ostatnio nie grałem mimo, że dodatki kupowałem.

Są jakieś szczególne ulepszenia, dodatki które są must have w rozpisce i powinienem na nie zwrócić odrazu uwagę zanim nie poznam dokładnie mechaniki gier i sam będę mógł wyczuć synergię itd.

Rogue30 - Pią 20 Lut, 2015

Nie napisałeś jasno jaki jest Twój cel (kupowałeś dodatki ale pytasz jakie dokupić?, chcesz szybko pójść na turniej? itd.) Zerknij na poprzednią stronę.
Ostach - Pią 20 Lut, 2015

Pooglądaj sobie na youtube unboxingi (np. z serii Team Covenant) - kolesie gadają o kartach, mają jakieś pomysły na wykorzystanie. Obejrzyj też filmiki z serii "Let's discuss" (https://www.youtube.com/user/mvanrooijenjr). Koleś opisuje kombinacje dla poszczególnych pilotów i też trochę buildów.

Must have są na pewno engine upgrade, push he limit, karty z systems upgrade. Oczywiście zależy czym chcesz grać.

Nie pozuję tu na znawcę gry, ale mnie te filmiki rozjaśniały w głowie i dawały pomysły na grę. No i przede wszystkim to chyba graj, bo wiele z tych kart się nie przyda jeśli słabo manewrujesz.

Mareczq - Pią 20 Lut, 2015

Osobiście uważam, że najlepiej pooglądać filmiki/na żywo różne taktyki. Stwierdzić która nam się "na początek" najbardziej podoba i taką "Armię" sobie złożyć, jak chcemy grać turniejowo to w miarę optymalną rozpiskę. I męczyć to jedno ustawienie przez dłuższy czas aby nauczyć się nim grać "perfekcyjnie" a dopiero potem próbować reszty ;P W każdym razie tak to wygląda jak ktoś chce grać turniejowo.

Realia wyglądają tak, że co grę chcesz grać czymś innym - więc to zawsze jest problem ;P

Jolly_Roger - Pią 20 Lut, 2015

Ja z żoną gram tak, że zamieniamy się stronami po bitwie, ale w identycznym doborze kart. Zawsze jest ciekawie.
Mateooo - Sro 13 Maj, 2015

Czesc. Dziś z kolega zagralismy intro w sklepie i bardzo nam się spodobalo.
Wiem, że gra się na 100pkt dość popularnie. Powiedzcie mi, co oplaca się kupić żeby turniejowo fajnie sobie pograć? Myślałem ,bym ja i kolega kupil po 1 starterze, kolega ma wtedy 2xwiingi a ja 4xtie. Czy jest to oplacalne i da się zrobić z tego solidna podstawe? Wtedy tylko coś bysmy dokupili

vonmarxx - Sro 13 Maj, 2015

Mateooo napisał/a:
Czesc. Dziś z kolega zagralismy intro w sklepie i bardzo nam się spodobalo.
Wiem, że gra się na 100pkt dość popularnie. Powiedzcie mi, co oplaca się kupić żeby turniejowo fajnie sobie pograć? Myślałem ,bym ja i kolega kupil po 1 starterze, kolega ma wtedy 2xwiingi a ja 4xtie. Czy jest to oplacalne i da się zrobić z tego solidna podstawe? Wtedy tylko coś bysmy dokupili


Starter warto kupić zawsze - polecam kupić po starterze i podzielić między siebie maszyny.

Jeśli macie mały budżet, kolega niech dokupi sobie zestaw dodatkowy X-Winga i może złożyć na 100 pkt Troje Amigos - Luke, Wedge i Biggs. Ty masz trochę trudniej, bo nawet dokupując zestaw dodatkowy TIE Fighter nie uciułasz z tego 100 pkt. Polecam zakup Slave 1 - mocny statek, dobre karty rozszerzeń i idealnie dopełni Ci rozpiskę do 100 pkt razem z kartami)

slavkovic - Sro 13 Maj, 2015

W sumie bardziej turniejowo to 4 Tie + Decimator (bardziej oklepane może tak). Ale fakt Slave ma wypasione karty no i nim też można poszaleć.
Mateooo - Sro 13 Maj, 2015

Bardzo dziękuję za odp ;) bobba feta wsadzic na ster?
vonmarxx - Sro 13 Maj, 2015

Mateooo napisał/a:
Bardzo dziękuję za odp ;) bobba feta wsadzic na ster?


Zależy od Ciebie - proponuję przetestować wszystkich 4 pilotów z róznymi kombinacjami uzbrojenia i wyposażenia:)

Wosho - Sro 13 Maj, 2015

A nie lepiej kupować po kolei falami?
Barbus - Czw 14 Maj, 2015

Wosho napisał/a:
A nie lepiej kupować po kolei falami?


Czemu?

Mateooo - Czw 14 Maj, 2015

Falami? Czyli tak jak modele zaczęły wychodzić?
aryss - Czw 14 Maj, 2015

Wosho napisał/a:
A nie lepiej kupować po kolei falami?

Nie jest lepiej a inaczej.
X-wing jest bardzo uniwersalny i bez problemu mozna grac na statkach z roznych fal/dodatków.
Dodatkowo w nowszych falach czesto pojawiaja sie karty z wczesniejszych.
Jedyne wyjatki od tej zasady to A-Wingi ( warto je kupic od razu z Asami rebelii dla kart obnizajacych koszt a jeśli rpzed to tylko dla karty Push The Limits) oraz Tie-Advanced ( tu warto poczekac na wyjscie Raidera )).

Mateooo - Czw 14 Maj, 2015

A tak jeszcze zapytam, czy lepszy jest slave1 czy decimator? Ten drugi ma aż 12 żyć, ale nie unika ;(
Wosho - Czw 14 Maj, 2015

Ja kupuje po kolei falami, żeby poznawać gre tak jak powstawała a nie od razu wszystko.
Mateooo - Czw 14 Maj, 2015

Masz może jakiś link z tymi falami ? Co było pierwsze co ostatnie itd?
Breed9000 - Czw 14 Maj, 2015

http://galakta.pl/gry/gry-figurkowe-2/x-wing/
Po prawej stronie.
Pudełka z dodatkami zaczęły wychodzić po 3 fali.
Asy Imp oraz Rebel Trans. 3/4 fala.
Tantive i Asy Rebelii 4/5 fala.
Ścigani razem z 6 falą.
A Raider w tym roku. Chyba przed 7 falą.

Wosho - Pią 15 Maj, 2015

http://xwing-miniatures.w...Miniatures_Wiki
aryss - Pią 15 Maj, 2015

Mateooo napisał/a:
A tak jeszcze zapytam, czy lepszy jest slave1 czy decimator? Ten drugi ma aż 12 żyć, ale nie unika ;(

Ciężko porównywać te 2 statki bo mimo wszystko gra się nimi całkowicie inaczej.
Osobiście polecam zacząć od Slave, mimo wszsytko ten statek daje dużo fajnych ulepszeń oraz wymaga więcej skilla przez co człowiek się uczy lepiej manewrować. Jeśli jednak chcesz szybciej wskoczyć w realia turniejowe to Decek będzie bardziej pomocny.

Mateooo - Pią 15 Maj, 2015

a tak z ciekawosci, czemu turniejowo decimer lepszy? wiecej zyc? czy chodzi o jakies ulepszenia?
Patsy - Pią 15 Maj, 2015

Mateooo napisał/a:
a tak z ciekawosci, czemu turniejowo decimer lepszy? wiecej zyc? czy chodzi o jakies ulepszenia?


Bo posiada 360 stopniowe pole ostrzału więc nie trzeba się strać by mieć przeciwnika w polu ostrzału, czyli jest łatwy w manewrowaniu.

slavkovic - Pią 15 Maj, 2015

Tylko jest jedna sprawa przy Decku. Albo pakujesz do niego expose (Slave 1), albo co jest częściej stosowane engine upgrade (Sokół). Oczywiście można go wyposażyć w Determinację albo cokolwiek innego ale ja osobiście lubię wybierać z pośród tych 2. Ogólnie sprawa wygląda tak że i Sokół i Slave mają karty które nie występuję gdzie indzie takie jak Veteran Instinct, engine upgrade (stealth i gunner już są dostępne w innych statkach) więc na początek zaopatrzył bym się w te modele, chyba że będziesz grał domowo więc pożyczasz od kogoś karty skanujesz i masz:) W sumie na turniejach też znajdziesz ludzi którzy są w stanie pożyczyć Ci karty. Brać X-wingowa to fajne chłopaki są :)

A co do kupowania falami... U mnie było tak że mogłem kupić od x-winga po YT2-300 ale bez 2 fali. Teraz widzę że pokazał się w końcu defender i phantom po jakimś tam czasie nieobecności. Także ustal sobie listę priorytetową i drugorzędną. Następnie kupuj w kolejności to co po prostu jest dostępne w danym momencie bo okaże się że nie kupisz Z-95 i później będziesz czekał 6 miesięcy na dodruk jak ja. No z tymi 6 misiącami może przesadziłem.

Barbus - Pią 15 Maj, 2015

slavkovic napisał/a:
Tylko jest jedna sprawa przy Decku. Albo pakujesz do niego expose (Slave 1), albo co jest częściej stosowane engine upgrade (Sokół). Oczywiście można go wyposażyć w Determinację albo cokolwiek innego ale ja osobiście lubię wybierać z pośród tych 2.


A według mnie Decek to właśnie bardzo dobry, samodzielny dodatek, którym można fajnie pograć bez kart z innych dodatków.

Mateooo - Sob 16 Maj, 2015

Dziękuję wszystkim za pomoc i odp ;)

W starter są 2 tie fightery. Widzę że można oddzielnie kupic 1tie fightera.
Czy ma on inne karty nuż te ze startera? Czy są dokładnie te same?

Rogue30 - Sob 16 Maj, 2015

Mateooo napisał/a:
Czy ma on inne karty nuż te ze startera? Czy są dokładnie te same?

http://x-wing.fabpsb.net/extensions.php?lng=en

vonmarxx - Sob 16 Maj, 2015

Mateooo napisał/a:
Dziękuję wszystkim za pomoc i odp ;)

W starter są 2 tie fightery. Widzę że można oddzielnie kupic 1tie fightera.
Czy ma on inne karty nuż te ze startera? Czy są dokładnie te same?


Ma 3 unikatowych pilotów (w tym bardzo potrzebna Howlrunner) i Taktykę Roju - warto kupić ten dodatek jak chcesz polatać TIE

Mateooo - Sob 16 Maj, 2015

Aaj cwaniaki z tymi kartami. Mam już 4tie, ale dokupie piątego by mieć karty i ulepszenia jego ;)
Chyba zdecydowalem się na kupowanie falami, zbiore wszystko, poznam gre i dopiero będę się turniejowal.

Dzięki wszystkim za pomoc !;)

Wiekuisty - Pon 18 Maj, 2015

Witam!

Od jakiegoś czasu poważnie rozważam rozpoczęcie swojej przygody z X-Wingiem, niestety mam pewne wątpliwości, a mianowicie - czy w ogóle warto teraz zaczynać? W sensie, to już 7 fala - boję się że zacznę, wydam pieniążki, wkręcę się niemiłosiernie, a tu THE END.
Jak sądzicie, długo będą to jeszcze ciągnęli? Jaka jest szansa, że np. postanowią wkrótce wypuścić drugą edycję i cały proces budowania własnej floty trzeba będzie zacząć od nowa?

Zaznaczam, że planuję grać głównie na turniejach (rywalizacja to jest to :razz: ). Oczywiście mam pojęcie o samej grze, zasadach i z czym to się wszystko je. :wink:

Pozdrawiam!

Breed9000 - Pon 18 Maj, 2015

Moim zdaniem nie masz co czekać na drugą edycję. Nawet jak wyjdzie to spodziewałbym się w niej raczej zmian kosmetycznych w zasadach (Uporządkowania ich wreszcie). Niż rewolucji czy braku wstecznej kompatybilności z tym co wyszło.

Jeżeli planujesz grać turniejowo to tym bardziej nie musisz wydawać dużo bo nie każdy statek będzie Cie interesował. FFG zapowiedziało już 7 falę. Ale w jakimś wywiadzie Davy powiedział ze pracują też nad kolejną. Więc jak na razie horyzont wydaje się być czysty. (tak na oko połowy przyszłego roku minimum).

Rogue30 - Pon 18 Maj, 2015

Wiekuisty napisał/a:
planuję grać głównie na turniejach

Jedyna słuszna opcja. :smile: Jeżeli oprócz turniejów będziesz mógł do nas przyjeżdżać we wtorki albo chociaż w środy, to nie masz się co zastanawiać, bo gra jest teraz moim zdaniem w złotej erze. (Radziłbym zacząć natychmiast, bo właśnie się zaczęły mistrzostwa regionów.) FFG planuje dodatki na dwa lata do przodu, na koniec się nie zanosi (w lato to samo sobie myślałem co Ty, a tu proszę, Scumy ogłosili :grin: ).
Poza tym jaka druga edycja? Gra ma dopiero dwa i pół roku!

Breed9000 napisał/a:
Jeżeli planujesz grać turniejowo to tym bardziej nie musisz wydawać dużo

Jest to możliwe, ale ciemna strona mocy kusi bardzo :grin:

Wiekuisty - Wto 19 Maj, 2015

Dzięki za odzew. Przyznam, że trochę mnie uspokoiliście. :wink:

Rogue30 napisał/a:
Jeżeli oprócz turniejów będziesz mógł do nas przyjeżdżać we wtorki albo chociaż w środy, to nie masz się co zastanawiać

Taki jest plan. Stolica nie daleko, a u mnie to graczy pewnie musiałbym ze świecą szukać. :razz:

Mam jeszcze parę pytań:

Czy faktycznie najlepiej jest zacząć zakupy od dwóch podstawek?
Czytałem o tym dość sporo i większość ludzi tak właśnie radzi, ale z tego co wywnioskowałem, robi się to głównie dla kostek. Zamierzam grać rebelią (przynajmniej na początku) i wydaje mi się, że najtańsza opcja turniejowa to - Corran Horn + Dash Rendar (oczywiście mogę się mylić :razz: ), w związku z tym statki z podstawki w ilości "x2" nie będą mi potrzebne.
No i tutaj pojawia się kolejne pytanie - da się gdzieś, w naszym pięknym kraju dostać blister z dodatkowymi kostkami?

Rogue30 napisał/a:
Radziłbym zacząć natychmiast, bo właśnie się zaczęły mistrzostwa regionów.

W związku z regionalsami mam jeszcze jedno pytanie - zauważyłem, że wpisowe zwykle oscyluje w granicach 50 zł, na co idą te pieniążki?
Pytam ponieważ jest spora szansa, że jak się wkręcę w X-Winga (to raczej pewnik, bo fanem SW jestem właściwie od urodzenia :razz: ) to pewnie będę chciał się wkręcić również w organizację turniejów (mam pewne dojścia/możliwości :razz: ).

EDIT - A propos najtańszej opcji turniejowej rebeliantów - zapomniałem o BBBBZ. Tak czy inaczej nie ma to i tak żadnego znaczenia w odniesieniu do mojego pytania.

Rogue30 - Wto 19 Maj, 2015

Wiekuisty napisał/a:
Czy faktycznie najlepiej jest zacząć zakupy od dwóch podstawek?

Nie. Ja zamierzam kupić drugą dopiero teraz, bo mam ochotę pograć swarmem. Kostek nie trzeba kupować, można za to wygrać w regionalsach (pieniądze idą m.inn. na Tournament Kits ). Lepiej kupić statki. Corran + Dash to faktycznie najlepszy początek.

Mateooo - Wto 02 Cze, 2015

Wracając do phantoma. Po zderzeniu z innym statkiem nie mogę robić akcji, czy to oznacza, że mając adv cloak, po strzale się nie zanaskuje prawda? Tak samo po czerwonym manewrze?
Patsy - Wto 02 Cze, 2015

Niezupełnie, przedstawiłeś tu 2 różne sytuacje, które będą miały odmienny efekt:

1) Po zderzenie pomijasz standardowe w fazie aktywacji wykonanie akcji w kroku wykonanie akcji i tyle. Jeżeli wykonanie akcja nie wiążę się z tym krokiem to możesz ją zrobić normalnie, tak jak w przypadku Phantoma z ACD, który umożliwia wykonania akcji w fazie walki po ataku.

2) Kiedy bierzesz żeton stresu (np. wykonując czerwony manewr) uniemożliwia ci on wykonywanie wszelkich akcji dopóki się go nie pozbędziesz. Z tego powodu Phantom z stresem nie może wejść w cloak'a wykonując akcje z ACD. Jednakże należy pamiętać, że np. namierzenie przeciwnika po ataku wykonane za pomocą FCS, czy przyznanie Whisperowi żetonu skupienia po udanym ataku nie są akcjami. W takich przypadkach trzeba starannie patrzeć na zapis na karcie, cz coś jest akcja czy przyznaniem żetonu.

Shtchepahn - Wto 02 Cze, 2015

Kolizja powoduje, że omijasz krok wykonywania akcji, natomiast stres uniemozliwia wykonywanie akcji, również tych darmowych.

Zasady, str. 17, paragrafy dotyczące stresu i nachodzenia statkow na siebie.

Edit: Patsy ninja

Wiekuisty - Sro 10 Cze, 2015

OK, dzięki za wszystkie odpowiedzi i rady. Trochę to potrwało, ale zamówienie zostało złożone i pierwsza (dość spora :razz: ) eskadra statków (głównie rebelii) właśnie do mnie leci. :wink:

Jeszcze jedna sprawa - chcielibyśmy z kumplem wpaść w przyszłą środę do Strefy MTG w celach szkoleniowo-poglądowych (a przy okazji kupiłbym koszulki na karty) - będą jakieś osoby chętne potłumaczyć to i owo początkującym? :wink:

Pozdrawiam!

EDIT - Oczywiście w grę wchodzą raczej godziny popołudniowe.

Rogue30 - Sro 10 Cze, 2015

Wiekuisty napisał/a:
będą jakieś osoby chętne potłumaczyć to i owo początkującym?

To najlepiej Paradox we wtorki. Jeśli nie, to dziś Strefa (turnieje są co drugą środę), ewentualnie z kimś się umówić osobiście.

Wiekuisty - Sro 10 Cze, 2015

Rogue30 napisał/a:
To najlepiej Paradox we wtorki.


Może być i Paradox w przyszły wtorek, najwyżej wcześniej podskoczę do Strefy MTG po protektory.

Falcon - Sro 10 Cze, 2015

Wiekuisty napisał/a:

Taki jest plan. Stolica nie daleko, a u mnie to graczy pewnie musiałbym ze świecą szukać. :razz:


Niekoniecznie, może sami się znajdą :wink:
Ja co prawda przez najbliższe 2 miechy jestem czasowo wymixowany z grania, ale po lipcu chętnie zagram w Beeftown ;)
Jakby co to PM

Wiekuisty - Sro 10 Cze, 2015

Falcon napisał/a:
chętnie zagram w Beeftown ;)


O proszę, dobrze wiedzieć, że nie jestem sam. ;]

W kontakcie w takim razie! :wink:

niwgnip - Pon 22 Cze, 2015

Jakby ktoś chciał zacząć zabawę, to mam obecnie na sprzedaż zestaw : podstawka + x-wing + b-wing + tie fighter + tie advanced ;) Więcej informacji mogę podać dla zainteresowanych.

EDIT: Zestaw sprzedany.

szczotkowski - Wto 23 Cze, 2015

Siemanko,
Wiekuisty, nie jesteś sam w Wołominie. Ja z kumplem od dłuższego czasu gramy. Mamy jeszcze pare osób w okolicach Warszawy. Zawsze można się spiknąć gdzieś w Wołominie i zagrać partyjkę. Ja latam Rebelią, kolega Imperium. Mamy wszystko, co trzeba. Karty, matę, meteoryty 3D. Jak masz ochotę zagrać, pisz na: szczotex@wp.pl

Pozdrówka

fcBombadill - Pon 29 Cze, 2015

Hej, myślę o zaczęciu gry z kumplem. Zaczynamy oczywiście od startera, ale co potem?
Chce się najpierw skupić na Rebelii i mam powiedzmy koło 100zł na razie na wydanie (poza starterem). Więc zastanawiam się, czy kupić Asy/ drugiego Xwinga i jakiś inny statek (myślałem o E- Wingu), czy coś innego zupełnie. Pomożecie? Wiem, że zależy od tego jak chce grać, ale chciałbym zobaczyć co Wy byście kupili (mając za sobą już różnorodne wydatki) na moim miejscu.
I jeszcze pytanko, o co chodzi ze Scum? Oni są oddzielną fakcją, czy można ich jakoś łączyć i czy wie ktoś, czy mają dobre modele?
Z góry dzięki!

Rogue30 - Pon 29 Cze, 2015

Scum to oddzielna frakcja. http://x-wing.fabpsb.net/extensions.php?lng=en
Musisz kupić odzielnie karty pilotów i tekturki, natomiast niektóre modele np. Firespray pasują do dwóch frakcji (więc niejako za model płacisz tylko raz). Nie jestem pewien co masz na myśli przez "dobre modele". Jako rozpiska obecnie króluje 2x IG.

Czy będziecie grać tylko w domu czy też turniejowo? Jeśli tak, to skąd jesteś?

aryss - Pon 29 Cze, 2015

Jeśli chcesz wydać 100zł i pograć sobie z kumplem ( domyślam się że on też sobie dokupi jakieś statki) to brałbym B-Winga + E-Winga dla rebelii. Wtedy masz w B-Wingu karte która idealnie pasuje dla pilota E-Winga ( Systemy Kontroli Ognia) dokładasz do niego R2D2 który jest w podstawce i masz podbudowe rozpiski. Oprócz Corrana wrzucasz B-Winga z Sensorami ( są w E-Wingu) oraz któregoś z pilotów X.
Przykładowo:
https://geordanr.github.io/xwing/?f=Rebel%20Alliance&d=v3!s!75:-1,36,-1,3:-1:-1:;1:-1,-1:-1:-1:;42:-1,43,-1,-1,-1:-1:-1:

fcBombadill - Pon 29 Cze, 2015

Na początku na pewno będę grał domowo, żeby zobaczyć z czym to się je, ale potem zapewne wejdę w turnieje.
Ze Scum chodziło mi o to, czy mogę np grać pilotami np z Rebelii i Scum jednocześnie.

A kolega jakby Imperium dokupywał, to co ma przemyśleć?

Rogue30 - Pon 29 Cze, 2015

Scum to trzecia strona, nie ma mieszania.

Domowo, to możecie kupić cokolwiek z modeli, które wam się podobają, choć osobiście NIE kupowałbym na początku:
Y-wing
A-wing
HWK
B-wing
Rebel transport
Tantive IV

TIE Advanced
Lambda
TIE Bomber
Imperial aces
TIE Phantom

Weźcie też pod uwagę, że YT i VT mają wieżyczki jako broń podstawową i gra się nimi łatwiej.

fcBombadill - Pon 29 Cze, 2015

Ok, super, wielkie dzięki. Takiej właśnie odpowiedzi oczekiwałem;)
fcBombadill - Wto 30 Cze, 2015

Na jakim stole (o jakich wymiarach) gra się w X-winga?
Rogue30 - Wto 30 Cze, 2015

3' x 3'. Dla uproszczenia można przyjąć 3' = 90cm.
Manfredi - Pon 13 Lip, 2015

Fajny zestaw dla poczatkujacych !
Do sprzedania mam (wszystko PL):
Core Set
Y-Wing Expansion Pack
Millennium Falcon Expansion Pack
HWK-290 Expansion Pack
TIE Phantom Expansion Pack
TIE Defender Expansion Pack
YT-2400 Expansion Pack
VT-49 Decimator Expansion Pack
Most Wanted Expansion Pack
StarViper Expansion Pack
2 x IG-2000 Expansion Pack

Całość za 800 zł

Oferty na PM

badbocian - Nie 19 Lip, 2015

Witam, chciałbym zacząć grać w X-winga, zbieram się już jakiś czas, ale głównie turniejowo, nie mam zbyt wiele czasu i czasowo gra turniejowa odpowiada mi najbardziej. Nie przeszkadza mi, że na początku będę dostawał łomot, po prostu lubię skondensowane rozgrywki, raz się rozpakować i od razu zagrać kilka bitew :mrgreen: Chcę grać Rebelią.

1. Natomiast, jestem starym battlowcem i czterdziestkowiczem, więc trochę jest mi obcy system z kartami itp. Stąd mam pytanie: Jakie zestawy/pudełka muszę kupić na początku, żeby móc zacząć startować w turniejach? Czytałem trochę o kombinacjach Falcon + 2 X-Wingi, albo 3 X-Wingi, ale nie wiem, które zestawy muszę mieć, żeby dobrać do nich karty. Chodzi o podstawowe zakupy, żeby móc w miarę sensownie wystartować w turniejach.

2. Czy jest jakieś kompendium wiedzy, jakaś strona, gdzie można poczytać o silnych i słabych stronach poszczególnych statków, pilotów, działaniu poszczególnych itemów, taktykach itp? Nie chciałbym musieć kupować pudełek, żeby okazało się, że dane przedmioty czy piloci są mi zbędni :smile:

Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam

Bogus_law - Nie 19 Lip, 2015

O plusach i minusach między innymi poczytasz tutaj :
http://www.x-wing.pl/

Lista wielu gotowych rozpisek, możesz sprawdzić co i jak wygląda :
http://xwing-builder.co.uk/list

kompendium wiedzy, tutaj możesz sprawdzić w którym dodatku jest dana karta :
X-wing wikia

plus google które wskaże masę innych stron.

Rogue30 - Pon 20 Lip, 2015

Najwygodniejsza strona do "co w czym":
http://x-wing.fabpsb.net/extensions.php?lng=en

Najlepsze kompendium wiedzy: forum FFG.

Tu możesz zobaczyć jakie rozpy sobie radzą (zwłaszcza type=regional)
http://lists.starwarsclubhouse.com/tourneys
Pochodna:
http://xwing.miniranker.com/

Twister - Wto 11 Sie, 2015

Witam,

wraz z żoną mamy już podstawkę. Co teraz radzicie kupić jeżeli chcemy się skupić na rebelii oraz szumowinach?

Shantruin - Sro 12 Sie, 2015

Szumowiny potrzebują zestawu "Ścigani", ewentualnie dwóch Agresorów ;) Jeśli zdecydujecie się na pierwszą opcję, to dokupcie też HWK-290, Y-Winga oraz Firespray'a - pozwoli wam to w pełni wykorzystać zawartość pudła "Ściganych", a HWKiem i Y-wingiem możecie się dzielić ;) W przypadku rebelii od podstawki do 100 punktów najłatwiej dobić Sokołem lub Outriderem :)
fcBombadill - Pią 14 Sie, 2015

Witam,
jak sądzicie lepiej kupić Rebel Aces, czy Bwinga i Awinga oddzielnie?

Breed9000 - Pią 14 Sie, 2015

Najlepiej i to i to.
Ale jeżeli masz wybierać to kup asy pierwsze. Jest tam więcej przydatnych kart i lepsi piloci.

opiklus - Sob 15 Sie, 2015

Cześć, myślałem ostatnio bardzo poważnie nad wejście w świat X-winga. Jednakże nie wiem do końca, czy jest to to, czego szukam. Czy w Warszawie jest możliwość podpatrzenia doświadczonych graczy, którzy byliby w stanie wyjaśnić zasady i jakoś ukierunkować nowego gracza? :)
Breed9000 - Nie 16 Sie, 2015

Tak jest takie miejsce. W Paradox Cafe na Anielewicza 2. Spotykamy się tam w każdy wtorek od 17:30. Wpadnij, pogadamy, zagrasz i stwierdzisz czy to dla Ciebie ;)
opiklus - Nie 16 Sie, 2015

To super, tylko czy muszę być dokładnie na czas? Kończę pracę o 18. To chyba nie robi wam większej różnicy?
Breed9000 - Nie 16 Sie, 2015

Zwykle siedzimy tam do około 22giej. Wytrwali nawet potrafią się zasiedzieć do 24 ;)
opiklus - Nie 16 Sie, 2015

Macie dużą grupę?
Breed9000 - Pon 17 Sie, 2015

Zwykle gra około 8 do 16 osób. (wszystko zależy od tego kto akurat ma czas i chęci pograć) Ogólnie graczy w Warszawie (takich którzy mniej lub bardziej regularnie pojawiają się na turniejach jest w okolicach 40-50) Większość z nich spotyka się w Paradoxie we wtorki.
Twister - Czw 20 Sie, 2015

Jest może jakaś strona gdzie można dokładnie sprawdzić co jest w danym dodatku?
Chodzi mi również o ilość i rodzaj żetonów.

Rogue30 - Czw 20 Sie, 2015

http://x-wing.fabpsb.net/extensions.php

Info o żetonach, to chyba nigdzie nie znajdziesz, a czemu pytasz? Chcesz kupić używane?

Corabb - Pią 21 Sie, 2015

Info o zawartości każdego dodatku możesz znaleźć na:
https://boardgamegeek.com

a tu dla przykładu info o zawartości Slave I
https://boardgamegeek.com/boardgameexpansion/129433/star-wars-x-wing-miniatures-game-slave-i-expansion

vonmarxx - Pią 21 Sie, 2015

http://xwing-miniatures.w...Miniatures_Wiki

na zdjęciach zestawów nawet dobrze widać jakie żetony zawierają

Twister - Pią 21 Sie, 2015

Tak, kupiłem używki :)
Dzięki za linki.

Elavion - Sob 26 Wrz, 2015

Witam,

myślę czy by nie wejść w świat X-Winga. Mam trzy pytania:

1. Czy wszystkie karty upgrade'ów można zastosować do dowolnych statków?
2. Jakie statki działają dobrze ze StarViperem? Bardzo podoba mi się ten model i chciałbym zbudować flotę w oparciu o niego.
3. Czy ciężko jest (i czy warto) odsprzedać modele z zestawu startowego?

vonmarxx - Sob 26 Wrz, 2015

Elavion napisał/a:
Witam,

myślę czy by nie wejść w świat X-Winga. Mam trzy pytania:

1. Czy wszystkie karty upgrade'ów można zastosować do dowolnych statków?
2. Jakie statki działają dobrze ze StarViperem? Bardzo podoba mi się ten model i chciałbym zbudować flotę w oparciu o niego.
3. Czy ciężko jest (i czy warto) odsprzedać modele z zestawu startowego?


Ad1. Tak, chyba ze tekst karty mowi inaczej, np " tylko Imperium", "tylko mały statek" etc, reszte zasad okreslaja ikony rozszerzen na danym statku (elitarny talent, bomba, rakieta etc)

Ad2. Generalnie graj tym, co Ci sie podoba:) StarViper nie jest popularnym statkiem (gracze kupuja go ze wzgledu na karty rozszerzen, ktore ma w zestawie), ale dobrze ograny potrafi byc grozny. Jesli juz kupisz tego motylka, nastepnym krokiem moglby byc zestaw "Scigani", ktory pozwoli Ci zlozyc juz pierwsza flote na 100pkt i zawiera duzo dobrych pilotow i kart do Szumowin.

Ad3. Jesli mowimy o nowym starterze (z Przebudzenia Mocy - i taki polecalbym kupic, bo zawiera poprawione zasady, nowe asteroidy i nowa talie obrazen, ktora bedzie obowiazkowa na turniejach) to raczej nie powinno byc problemu z odsprzedaza statkow z niego, wszystko zalezy od cen:)

Bogus_law - Sob 26 Wrz, 2015

Elavion napisał/a:

1. Czy wszystkie karty upgrade'ów można zastosować do dowolnych statków?
2. Jakie statki działają dobrze ze StarViperem? Bardzo podoba mi się ten model i chciałbym zbudować flotę w oparciu o niego.
3. Czy ciężko jest (i czy warto) odsprzedać modele z zestawu startowego?


1. Nie, masz karty do frakcji, masz karty do statków dużych i małych. Dodatkowo, nie każdy statek może dostać wszystkie karty, np wieżyczki, tytuły, rakiety itp.
2. Na szybko popatrzyłem to często występuje SV z Ztkami lub Ygrekami. Dokupisz Ściganych i jakiś dodatek i masz czym latać na początek, a później wraz z doświadczeniem sam ułożysz odpowiednią flotę.
3. Nowy czy stary ? Ze starego to lepiej kupić, od kogoś wszystko oprócz modeli, znam sporo osób które maja po kilka podstawek, mogę spytać czy ktoś nie sprzedaje. Z nowego powinno się dać bez problemu sprzedać te modele bo rynek nie jest nimi nasycony.

fcBombadill - Pon 12 Paź, 2015

Co polecacie bardziej? Falcona czy Outridera?
vonmarxx - Pon 12 Paź, 2015

Najpierw Sokola, a potem i tak kupisz Outridera :)
Slanesh - Wto 13 Paź, 2015

Outrider, sokoła kup jak będzie promka c3po/
vonmarxx - Wto 13 Paź, 2015

Sokol ma lepsze karty na start :)
fcBombadill - Wto 13 Paź, 2015

Już kupiłem Sokoła:P Promka już niedługo:D
Daszkowy - Wto 20 Paź, 2015

Jako, iż jest to mój pierwszy post na forum... witam wszystkich! :)

Parę dni temu zakupiłem nowy starter. Na dłuższą metę postanowiłem polatać rebelią.
Rozegrałem parę potyczek x-wingiem ale nadszedł czas na rozbudowę eskadry.
Pytałem ludzi poza forum co byłoby warte zakupu i w odpowiedzi dostałem niestety - "kupuj klony" czyli 4xB-wing, 4xY-wing itp. Szczerze takie rozwiązanie nie przypadło mi do gustu ze względu na małe urozmaicenie modeli ;)

Czy dokupienie następujących zestawów (do 150zł) będzie miało sens?

1) Asy Rebelii + A-wing
2) Asy Rebeli + B-wing
... chyba, że są ciekawsze rozwiązania

Na pewno chciałbym zawrzeć w swojej flocie A-wing ze względu na szybkość, manewrowość i nieduży koszt pkt :)

Z góry podziękował za porady i sugestię!

Martini3g - Wto 20 Paź, 2015

Może ten temat cię zaciekawi:

https://community.fantasyflightgames.com/topic/190462-scifighters-guide-budget-builds-tfa-core-resistance-edition/

Ps
Sokół, Outrider i B-wingi zawsze spoko;)

Daszkowy - Wto 20 Paź, 2015

Dzięki za link :)

Sokoła na pewno zakupię z czasem ale póki co jest za drogi punktowo ;) Może po ograniu 100pkt przerzucę się na 150&UP.

No nic, kupię póki co Asów i zobaczę czego będzie mi brakować - szybkości/ zwrotności czy siły ognia :)

Pozdro!

wedge - Pon 30 Lis, 2015

Czym się różni klasyczny zestaw startowy od tego z Przebudzenia mocy? Który warto kupić na start?
Pawciu90PL - Pon 30 Lis, 2015

wedge napisał/a:
Czym się różni klasyczny zestaw startowy od tego z Przebudzenia mocy? Który warto kupić na start?


Dla mnie ten z przebudzenia mocy jest ciekawszy, choć stara podstawka też niczego sobie, jak kupisz jeden z nich to i tak z czasem kupisz drugi itd =D to wciąga strasznie, polecam na początek Przebudzenie mocy,masz tam w jednej książce wszystkie zasady i x-wing T70 robi swoje.

SaszaPL - Pon 30 Lis, 2015

Ja na początek polecam jednak starą podstawkę, przynajmniej do czasu premiery nowego filmu :)

Stara podstawka pozwala na latanie Luke'm i walkę ze złymi TIE'ami. To dodaje grze "filmowości" i wrażenia są znacznie lepsze, moim skromnym zdaniem.

slavkovic - Pon 30 Lis, 2015

Ja proponuję nowy, gdyż ponieważ jeśli osobnik zapała ogromną chęcią zagrania w turnieju, to będzie musiał posiadać nową talię zniszczeń. A poza tym nikt już nie używa starych X-wingów ;)
Martini3g - Pon 30 Lis, 2015

Przecież nowa talia uszkodzeń nie jest i nie będzie obowiązkowa. Z tego co wiem FFG zadecydowało, że to od gracza zależy, której talii używa. A z chwilą wyjścia zintegrowanego astromecha (będzie w blisterze z X-Wingiem T-70) stare T-65 będą godne uwagi (zwłaszcza Luke i Wedge). Jednak nie zmienia to faktu, że Poe na T-70 wymiata. Do nauki oba dobre.

Ja bym do tego podszedł tak:
- jak X-Wing interesuje cię jako stricte jako GRA to weź nowy coreset,
- jeśli jako gra dla FANA Gwiezdnych Wojen to stary jest obowiązkowy (bo jak nie mieć Luke'a z R2-D2?).

Marcinpl - Sob 05 Gru, 2015
Temat postu: X - wing
Cześć,
Ktoś potrzebuje starej podstawki, a -winga, e-winga po polsku w stanie idealnym? Kontakt pw. Warszawa
Pozdrawiam

Twister - Nie 27 Gru, 2015

Witam,

mam do sprzedania figurki do gry X-wing.

W skład sprzedawanego zestawu wchodzą:

2x zestaw podstawowy
1x zestaw "Ścigani"
1x B-wing
1x Sokół Millenium
1x HWK-290
1x A-wing
1x Slave I
1x Y-wing

Figurki oraz karty w stanie idealnym oraz bardzo dobrym (niektóre użyte mniej niż 3 razy).
Oczywiście wszystko jest kompletne, nie brakuje żadnej karty, części oraz figurki.

Cena za wszystko: 620 zł

Kontakt na priv :)

Danzi - Nie 27 Gru, 2015

Napisalem pw ;)
birbon-LPU - Pon 28 Gru, 2015

Ja też :)

Witam serdecznie. Od najbliższej wypłaty wkraczam w świat X-Winga. To chyba jedyny system figurkowej gry, który tak bardzo mnie zaciekawił i zaprosił wręcz w swoje progi prostymi zasadami. Niech moc będzie z wami! :)

NVidiaNi - Wto 29 Gru, 2015

Witajcie. Mam nową podstawkę. Gram tylko w domu z żoną. Chciałbym kupić dodatki:tie interceptor tie phantom tie punisher bo bardzo mi sie podobaja modele. Co wziac dla rownowagi dla rebelii?
Martini3g - Wto 29 Gru, 2015

Outridera. Dash i Poe robią robotę.
slavkovic - Sro 30 Gru, 2015

No oczywiście co można polecić rebeliantom...Dash... To już jest nudne...Czy rebelia nie potrafi gra inaczej? (żal pilota statków bez osłon) :) Oczywiście potrafi. Masz Asy rebelii z fajnymi kartami i dwoma myśliwcami masz E-winga, masz X-winga który choć leciwy to w odpowiedniej konfiguracji może swoje zrobić. Fajnie by było mieć starą podstawkę bo jest Bigs i Luke. Nie trzeba od razu walić w sokoła i outraidera. Oczywiście duże statki mają niezłe karty i chcąc nie chcąc sam dojdziesz do wniosku że warto je kupić. Ale póki co czerp radość z walki manewrowej. Phantom bez przeciwnika 360 ma trochę przewagę ale to trzeba też nauczyć się nim grać bo jest dosyć kruchy i jak wpadnie w ogień krzyżowy to i 4 kości obrony mu nie pomogą:) Wersja najtańsza to na pewno będzie Dash i to wystarczy do gry przeciwko Imperium, ale jak zaczynacie dopiero zabawę to YT będzie pewnie zamiatał grę. Ja bym wziął asy rebelii, jednego B-winga i tutaj do wyboru albo jakiegoś E-Winga albo ze 2 Zetki. Masz jak weźmiesz gołe z Zetkami to masz z 85 pkt i jeszcze zostanie na jakieś dodatki albo lepszych pilotów. Więcej statków to zawsze więcej zabawy ;)
NVidiaNi - Sro 30 Gru, 2015

Dzięki za odpowiedzi. Co to zetki? :>
Pawciu90PL - Sro 30 Gru, 2015

NVidiaNi napisał/a:
Dzięki za odpowiedzi. Co to zetki? :>


To są z-tki http://www.x-wing.pl/akad...owca-glow-z-95/

NVidiaNi - Pią 01 Sty, 2016

Kupiłem to co mieli w sklepie tak, że mam teraz podstawkę, a winga, b winga, interceptora i phantoma. Phantom objechał sam całą rebelię. Dalej muszę szukać balansu ;)
Niedzwiedz87 - Nie 03 Sty, 2016

Sprawdz oficjalne FAQ po nowe zasady dla phantoma :P
Plague - Pon 04 Sty, 2016

Witam,

Zwracam się z prośbą do osób grających o pomoc w wyborze zestawów/statków na początek.

Chciałbym zachęcić i samemu spróbować sił w X-winga. Z zeszłorocznego budżetu zostało mi jeszcze około 600 zł i chciałbym kupić na klub coś grywalnego.
Czy uda się za te środki skomponować zestaw na małe punkty dla 4 osób wymiennie dla 2 osobowej rozgrywki z większą ilością statków ?

Nigdy jeszcze nie grałem i jestem zupełnie zielony w tym temacie. Grywam głównie w battla i wiem, że pewne figurki tylko zbierają kurz a niektóre zestawy startowe są po prostu do bani.

Z góry dziękuję za pomoc :)

Shantruin - Pon 04 Sty, 2016

Stara podstawka + nowa podstawka + TIE Fighterem (starym) + T70 X-wing (nowy) + Asy Imperium + Asy Rebelii - w 600zł powinieneś się zamknąć, i chociaż nie jest to set "turniejowy" to zapewni sporo funu dla dwóch osób, sprawdza się na pokazach itp.
Twister - Sro 06 Sty, 2016

Hej, obniżka- zestaw:

2x zestaw podstawowy (wersja polska)
1x zestaw "Ścigani" (wersja polska)
1x B-wing (wersja polska)
1x YT-1300 (Sokół Millenium) (wersja angielska)
1x HWK-290 (wersja polska)
1x A-wing (wersja polska)
1x Slave I (wersja angielska)
1x Y-wing (wersja polska)

za 550 zł + przesyłka.

Pozdrawiam.

salemmtg - Czw 07 Sty, 2016

Witaj podsyłam PM w sprawie kupna.
ZombieManQ - Sro 27 Sty, 2016

Cześć wszystkich

Mam pytanie:otóż mam już nową podstawkę i teraz mam dylemat:czy lepiej kupić starą,czy jeszcze raz nową podstawę?

Pozdrawiam

Pawciu90PL - Czw 28 Sty, 2016

Hej. Zakup starą, dla kart i innych przeszkód ;)
ext.lex - Czw 28 Sty, 2016

może powiedz kim chcesz grać ?
choć uważam że za kilka miesięcy i tak będziesz miał wszystkie statki do swojej armii oraz obydwie podstawki ;)

blink - Czw 28 Sty, 2016

ZombieManQ napisał/a:
Cześć wszystkich

Mam pytanie:otóż mam już nową podstawkę i teraz mam dylemat:czy lepiej kupić starą,czy jeszcze raz nową podstawę?

Pozdrawiam


Na twoim miejscu kupiłbym stara podstawę dla dodatkowych kości, kart ulepszeń, pilotów i statków.

Następnie jeśli chodzi np o imperium to musem są interceptory. Najlepiej asy imperium.


Ja swoją przygodę z imperium zacząłem od dwóch podstawek, bomber, interceptor, asy, phantom, decimator, slave1, advanced x3, tie fighters x3

ZombieManQ - Czw 28 Sty, 2016

Zamierzam grać imperium(przynajmniej na razie :) )
Jeszcze małe pytanie:jak sprawdzają się nowe Tie fightery,czy lepiej w późniejszym czasie wymienić je klasyczne,czy trzymać?

blink - Czw 28 Sty, 2016

Generalnie nowe fightery maja shielda ale z tego co pamietam to ruch maja taki sam. Wiadomo różnią się pilotami, póki co do starych fighterow jest dużo więcej pilotów i dlatego ja wole starsze modele. Oczywiście stare fightery są tez tańsze w punktach.


Nie kupuj za szybko bombowca, a jeśli już musisz to kup punishera, fajniejszy model z większymi możliwościami niż zwykły bombowiec.

ZombieManQ - Czw 28 Sty, 2016

Nowe fightery mają jeszcze pętle Segnora na 2,więc trochę się różnią
Myślałem najpierw (oprócz podstawki) o asach,a potem o promie Lambda

blink - Czw 28 Sty, 2016

No widzisz :) mimo wszystko wole stare modele bo maja więcej fajnych pilotów i są tańsze punktowo. Nie grałem lambda wiec cieżko mi ją ocenić ale mogę polecić decimatora. Świetny model i daje duża sile ognia. Ma fajnego pilota który gdy się styka podstawką z innymi statkami wroga ponwykonaniu swojego manewru to zadaje im z automatu 1 punkt dmg bez możliwości evada. Do tego ma sporo kart które go boostuja i dostaniesz w nim kartę która się nazywa po polsku drapieżnik
twhistoria - Pią 29 Sty, 2016

A czy warto brać Advanced Tie fightera dla Wadera jak się jest początkującym, czy to tylko taka postać dla funu?
blink - Pią 29 Sty, 2016

twhistoria napisał/a:
A czy warto brać Advanced Tie fightera dla Wadera jak się jest początkującym, czy to tylko taka postać dla funu?


Warto, jeden z lepszych pilotów w grze

aryss - Pią 29 Sty, 2016

twhistoria napisał/a:
A czy warto brać Advanced Tie fightera dla Wadera jak się jest początkującym, czy to tylko taka postać dla funu?

Nie warto.
Statek ten wymaga zakupu "fixa" znajdujacego sie w epickim imperialnym statku, opcjonalnie zakup samych kart ale to i tak porownywalne kosztowo z zakupem kolejnego małego statku.

twhistoria - Pią 29 Sty, 2016

Widzę, że zdania są podzielone ;)
zia - Pią 29 Sty, 2016

Jesli chcesz grac fajnym statkiem z klimatycznym pilotem w grach ze znajomymi czy lokalne turnieje, to jest bardzo fajny. Jesli chcesz powergamowo wyciskac power z kazdego punktu rozpiski, to bez wydatkow sporych nie powalczysz ( z innymi ktorzy wyciskaja ).
Mi sie gra fajnie :)

Severus - Pon 01 Lut, 2016

Witam serdecznie wszystkich, jako że jest to mój pierwszy post.

Planuję zakup podstawki. Zastanawiam się czy od razu dokupić drugą podstawkę czy jakieś dwa pojedyncze myśliwce. Czy stara podstawka jest kompatybilna z nową? (nie licząc braku kompatybilności okresów historycznych :) ) Oczywiste jest, że z czasem zakupię i to i to, ale nie wiem co wybrać na początek, aby cieszyć się grą w zaciszu domowym :)

ext.lex - Pon 01 Lut, 2016

Kup nowa podstawkę a następnie Asy Imperium lub Asy Rebeli w zależności od tego czym chcesz grać, podstawki są kompatybilne i jak będziesz chciał grać Rebelią to stara się przyda chyba że gdzieś kupisz R2-D2
twhistoria - Wto 02 Lut, 2016

ext.lex napisał/a:
Kup nowa podstawkę a następnie Asy Imperium lub Asy Rebeli w zależności od tego czym chcesz grać, podstawki są kompatybilne i jak będziesz chciał grać Rebelią to stara się przyda chyba że gdzieś kupisz R2-D2


Czy lepiej kupić Asy rebelii czy osobno A-winga i B-winga (bo finansowo osobno lepiej wychodzi)?

ext.lex - Wto 02 Lut, 2016

hmm lepsi piloci są w Asach i są tam Naprawy na Chardaanie x3 przydatne dla A-Winga, ale w osobnych zestawach masz więcej opcji.

Zerknij tutaj zobaczysz co gdzie jest może Ci będzie łatwiej.

blink - Wto 02 Lut, 2016

twhistoria napisał/a:
ext.lex napisał/a:
Kup nowa podstawkę a następnie Asy Imperium lub Asy Rebeli w zależności od tego czym chcesz grać, podstawki są kompatybilne i jak będziesz chciał grać Rebelią to stara się przyda chyba że gdzieś kupisz R2-D2


Czy lepiej kupić Asy rebelii czy osobno A-winga i B-winga (bo finansowo osobno lepiej wychodzi)?


Moim zdaniem lepiej dołożyć kilka złotych i kupić asy rebelii jeśli zdecydowałeś się grać tą frakcją. W zestawie z asami masz więcej kart oraz pilotów których nie dostaniesz w innych zestawach z a-wingiem lub b-wingiem. Owszem warto zaopatrzyć się rownież w pojedyncze boostery statków ale jak coś jest w paczce to warto kupić dla samych kart ulepszeń i pilotów.

ZombieManQ - Pon 08 Lut, 2016

Pytanie do imperialnych:czy lepiej kupić sokoła dla kart ulepszeń(i zbawiennego ulepszenia silnika dla lambdy)czy Slave I,bo jest fajny i dobry ;) ?
ext.lex - Pon 08 Lut, 2016

Ja bym jednak brał Slave I, gram rebelia i to żelazko czasem mi krwi napsuje ;)
blink - Pon 08 Lut, 2016

ZombieManQ napisał/a:
Pytanie do imperialnych:czy lepiej kupić sokoła dla kart ulepszeń(i zbawiennego ulepszenia silnika dla lambdy)czy Slave I,bo jest fajny i dobry ;) ?


Akurat jeśli chodzi o duże statki w imperium to slave 1 był moim pierwszym zakupem którego żałowałem. Porównując sobie pilotów z zestawu Slave1, a pilotów z zestawu Most Wanted do tego statku utwierdza mnie w przekonaniu że Boba Fett lub inny pilot tego statku pod sztandarem imperium to tylko strata punktów. Moim zdaniem dużo lepszym wyborem jeśli chodzi o duży statek będzie Decimator lub Lambda. Owszem, model wygląda super ale co z tego....

ZombieManQ - Pon 08 Lut, 2016

Lambde już mam,teraz myślałem nad drugim dużym statkiem do kolekcji :)
Jolly_Roger - Pon 08 Lut, 2016

Ja nie gram Decimatorem, ale na pewno lepszy od Slave'a, którego używam tylko i wyłącznie do Scumów i to też czasem.
ext.lex - Pon 08 Lut, 2016

z punktu widzenia gracza rebelii wole walczyć z Decimatorem niż z Slave I
blink - Pon 08 Lut, 2016

Decimator ma wady, ze np nie ma punktów evada i posiada mało pilotów. Tutaj wkleję ci moją przykładową rozpiskę na decimatora

Decimator squad (100)

Captain Oicunn (57) - VT-49 Decimator
Ruthlessness (3), Mara Jade (3), Gunner (5), Dauntless (2), Anti-Pursuit Lasers (2)

Mauler Mithel (22) - TIE Fighter
Predator (3), Targeting Computer (2)

"Scourge" (21) - TIE Fighter
Squad Leader (2), Targeting Computer (2)

Jolly_Roger - Pon 08 Lut, 2016

Chyba słuszny będzie wniosek, kiedyś określony na Fejsie, że Imperium nie ma bardzo dobrego dużego statku.
blink - Wto 09 Lut, 2016

Jak nie ma ? Lambda z imperatorem jest bardzo mocna, decimator w tej kompilacji która podałem rownież potrafi sporo namieszać.

Dla kogoś kto znudził się graniem na swarm tie fighters lub na interceptorach będzie fajną zabawą. Fajnym rozwiązaniem jest tez Tie Punisher

ZombieManQ - Wto 09 Lut, 2016

Dobra,czyli lepiej wziąść decimatora,slave I czy nie brać nic?
blink - Wto 09 Lut, 2016

Ja polecam decimatora, protestuj go sobie jako statek który ma taranować wrogie statki :)
Shantruin - Wto 09 Lut, 2016

Jolly_Roger napisał/a:
Chyba słuszny będzie wniosek, kiedyś określony na Fejsie, że Imperium nie ma bardzo dobrego dużego statku.


Takiego na poziomie Outridera czy Sokoła faktycznie nie ma, ale Decek potrafi poszaleć, a Lambda od wyjścia Palpatine'a przeżywa renesans.

Najsłabszym dużym statkiem Imperium (w aktualnej mecie) jest Firespray, aczkolwiek wynika to raczej z przeciętnych umiejętności pilotów, bo już ten sam statek w Scumach błyszczy :)

blink - Wto 09 Lut, 2016

Ja wole punishera i np dwa interceptory niż duży statek :)
Plague - Sob 20 Lut, 2016

Witam, nie wiem czy w dobrym dziale ale coż ...

Ostatnio głownie za poradą innych użytkowników forum zakupiłem na klub troche figurek do X-winga :) Przyznam ,że jesteśmy po pierwszych potyczkach i bardzo nam się spodobało.
Przeglądamy trochę forum i pojawiło nam się pytanie.
Mamy kilka tie fighterów mianowicie ze starej i nowej podstawki + dokupiliśmy jednego pojedynczego ale nie mamy tam karty Dartha Vadera. Pytanie pojawiło się gdy przeglądaliśmy różne rozpiski i natrafiliśmy na coś takiego

Darth Vader
Drapieżnik
Zaawansowany komputer celowniczy
Urządzenie maskujące
TIE/x1
Ship Total: 36

czy Tie/x1 to jakiś statek inny niż tie fighter czy też może da się jakoś go dołączyć jako pilota ??

ext.lex - Nie 21 Lut, 2016

TIE/x1 to karta dla statku Tie Advanced którego pilotem może być Vader

Cały spis zawartości pudełek znajdziesz tutaj.

Jolly_Roger - Nie 21 Lut, 2016

Zaawansowany komputer celowniczy i TIE/x1 możesz kupić np. na Facebooku Xwingowym osobno bez konieczności inwestowania w cały zestaw Raidera, w cenie ok. 30 pln za komplet. One się uzupełniają, można powiedzieć. Oczywiście jeśli chcesz budować coś wokół Vadera.
Grzechu12 - Sob 12 Mar, 2016

Co kupić żeby mieć grywalną turniejową armię scumów na 100 pts? Podstawkę+ścigani?
Jolly_Roger - Nie 13 Mar, 2016

Jeszcze teraz wyjdą dwa fajne statki scumowe czyli Mist Hunter i Jumpmaster. Dodatkowo fajnie mieć IG 2000 Agressora, albo dwa, albo łączyć go z np. 2x Y-wing z Podwójnym działem laserowym (jest w zestawie K-wing). Przydałby się też Firespray - też jest fajny np. na Kath Scarlet.
Ze Scumów wyszło nie tak bardzo dużo, więc prawie wszystko ma zastosowanie :)

Matias - Wto 05 Kwi, 2016

Wie ktoś czemu Slave-1 jest nigdzie niedostępny w wersji PL ?
I ogólnie rzecz biorąc - bardziej popularne wśród graczy jest używanie kart w wersji polskiej czy angielskiej ?

ext.lex - Wto 05 Kwi, 2016

ja kupiłem polskie i trochę żałuję a teraz już nie chcę zmieniać.
Michu - Czw 07 Kwi, 2016

Slave jest niedostępny bo go nie ma. Dodruk "jeszcze w tym roku" na polską wersję sobie poczekasz
blink - Czw 07 Kwi, 2016

ja korzystam z edycji angielskiej :)
Shantruin - Czw 07 Kwi, 2016

Ja karty mam mieszane - starsze angielskie, nowe - gdy nie ma już takich dysproporcji czasowym, a o angielskie nawet trudniej - polskie. Nie ma problemu w czasie gry, i tak patrzysz na obrazek, treść kart sprawdzam po angielsku w necie :P
Midnajt - Sro 13 Kwi, 2016

Witam
Kilka razy już zagrałem, gra mi się mega podoba, ale jak to w grach towarzyskich nie obejdzie się bez pytań newbiego i potrzeby porozmawiania z kimś bardziej doświadczonym. Niewykluczone że te pytania już były, ale nie widzę sensu zakładania nowego tematu więc proszę o wyrozumiałość. Będę zwięzły:

1. Czy Decimator używając bomby protonowej może korzystać jednocześnie z broni głównej (napisane jest że bomba protonowa nie jest traktowana jako broń dodatkowa, a więc jaka?)

2. Zalety/wady grania imperium oraz rebelią

3. Na czym skupić się grając imperium żeby było fajnie, możliwe że jestem głupi, ale mam słaby winrate :P

4. Posiadam Tie Fightery, Asy Imperium, Defendera oraz Decimatora co proponujecie dalej i dlaczego?

5. Jaka jest największa wada x wingów i jakie macie patenty na niszczenie ich

Pytania mogą się z Waszej perspektywy powielać, ale jesteście w stanie szybciej na nie odpowiedzieć niż ja pisałem tego posta. Z góry dzięki :)

aryss - Sro 13 Kwi, 2016

Midnajt napisał/a:

Pytania mogą się z Waszej perspektywy powielać, ale jesteście w stanie szybciej na nie odpowiedzieć niż ja pisałem tego posta.

Nie jestesmy bo zadales ogolnikowe pytania i oczekujesz rozbudowanych odpowiedzi.

Ale po krotce

1)
tak moze strzelic
2)
Imperium jest bardziej zwrotne , posiada ladniejsze statki ale za to nie wybacza w wiekszosci przypadkow bledow manewrowych. Rebelia ma statki bardziej wyporne ( pancerz) do tego wiezyczki oraz duza ilosc defensywnych zdolnosci ( przekazywanie focusow/targetow/regenki itd ).
3).
Wymanewrowaniu przeciwnika
4).
Tie Interceptor zestaw ( po pilota Soontira ) oraz pozniej brakujace ulepszenia dla niego. Opcjonalnie najnowszy dodatek z Tie - Advanced prototype.
5).
Mowisz o x-65 ? One maja prawie same wady, sa za drogie i zbyt malo manewrowe. Jednie niektorzy piloci cos nadrabiaja ( Wedge/Biggs) ale i tak kosztowo sa nieoplacalni.

Midnajt - Sro 13 Kwi, 2016

A jak w kilku słowach podsumowałbyś następujące statki:

1-Tie Inkwizytora
2- TIE PUNISHER
3- TIE Phantom
4- Bombowiec TIE


Jest jakaś strona na której znajdę WSZYSTKIE karty?

twhistoria - Czw 14 Kwi, 2016

Na przykład tu:
http://www.x-wing.pl/pomoce/zestawy/
W army builderach typu
http://xwing-builder.co.uk/build
Wybierając opcje, dodatki, itp. masz zawsze podany ich opis.
Pewnie Ci ludzie coś jeszcze podrzucą, bo to generalnie jest w sieci.

Midnajt - Czw 14 Kwi, 2016

bardzo pomocne linki!!! Serdeczne dzięki za nie, oczywiście jeżeli ktoś coś jeszcze ma do powiedzenia to chętnie poczytam.

Generalnie kolega z którym ''uczymy'' się grać, często wystawia Ducha, jakieś wskazówki? Czym polecacie go ugryźć najlepiej i w jaki sposób?

Michu - Czw 14 Kwi, 2016

Cześć. Są na ten moment bodajże dwa "legitne" buildy na Ghosta:

Hera Syndulla - fun 2 play. Każdy statek z mniej niż 5 hp, który wejdzie w zasięg 1 zostaje anihilowany - stąd intelligence agent i pilot, staramy się bumpować.

-Autoblaster Turret
-Accuracy Corrector
-Zeb Orelios
-Inteligence Agent
+ Ezra/Sabine w Phantomie ("byle taniej")

Kanan Jarrus
(ten pilot wersja występuje do spółki właściwie tylko z Biggsem Darklighterem, który łamie focus wroga - jeżeli grasz ghosta z czymś innym, odpada ulepszenie Tactical Jammer)

Osobiście trochę tego pilota ograłem i na jakieś domowe bitwy przejdzie. Problem zaczyna się, kiedy przeciwnik wyciąga solidne asy (mamy PS 5), albo rakiety.

-turret jakikolwiek z wyjątkiem TLT, ale ja polecam Dorsal
-Fire Control System (może być też Sensor Jammer, albo Electronic Baffle) ale tutaj chodzi raczej o ekonomię akcji - atak 2 razy na turę? czemu nie z Target Lockiem.
1. 2 razy Recon Specialist ( + *tactical jammer)
2. Recon Specialist + Jan Ors ( + *tactical jammer)
3. Recon Specialist + Lando Calrissian ( + Experimental Interface)
+ Zeb Orelios w Phantomie (bo najtańszy)

Midnajt - Czw 14 Kwi, 2016

1-Inaczej zdefiniuje pytanie: Jak najskuteczniej niszczy się ducha przy pomocy Imperium ? :P
bo w poście wyżej widzę buildy na ducha, a nie to miałem na myśli ;)

2- Czy dobrze rozumiem że ta broń
http://www.x-wing.pl/wp-c.../09/torpedy.png (torpedy jonowe)
nie zadaje dmg tylko zostawia żetony jonów?

3-natomiast ta
http://www.x-wing.pl/wp-c...4/09/jonowe.png (działko jonowe)
w przypadku gdy np mam 3x trafienie krytyczne to przeciwnik dostaje jeden zwykły dmg, oraz żeton jonów?

Shantruin - Pią 15 Kwi, 2016

1. Strzelaj do niego, jeśli ma Phantoma i wieżyczkę autoblasterową, to nie daj się złapać w zasięgu 1.

2. Zadaje dmg oryginalnemu celowi jak normalnie, dodatkowo wszyscy w zasięgu 1 dostają po jonie.

3. Dokładnie tak.

Michu - Pon 18 Kwi, 2016

co do ducha - bierej torpedy, unikaj pól rażenia (przód tył), co tu dużo mówić. Zrób to samo co przeciwnik stara się zrobić z imperialnym decimatorem
Midnajt - Pią 03 Cze, 2016

nie wiedziałem gdzie wrzucić :)

http://www.belloflostsoul...ew-spotted.html

ext.lex - Pon 27 Cze, 2016

Czy działa wam geordanr.github.io/xwing/ ? nie zlicza mi poprawnie punktów za statki,
Kosmakk - Sro 26 Paź, 2016

Cześć

Planuje zacząć bawić się w x winga, padło na rebelie i chcialbym zapytać czy taki start ma jakiś sens ?

YT-1300: · Rey (45)
Marksmanship (3)
· Nien Nunb (1)
T-70 X-Wing: · Jess Pava (25)
Guidance Chips (0)
X-Wing: · Biggs Darklighter (25)
· R4-D6 (1)


Zakup zestawu startwego oraz heroes of the resistance expansion pack.

Czy da rade tym grać na jakimś poziomie turniejowym?

ext.lex - Sro 26 Paź, 2016

na start ok a co do grania turniejowego to ... rebelia to raczej dolna półka ;) Guidance Chips chyba raczej nie ma sensu bo działa tylko na torpedy i rakiedy których nie masz. Na sokole wejdzie ci jeszcze tytuł
costi - Sob 29 Paź, 2016

Marksmanship jest kompletnie bez sensu jeśli nie wykonujesz min. dwóch ataków na rundę. Poza tym dokładnie tak samo sprawdza się focus, tylko dodatkowo można jeszcze na obronę go użyć jakby co.

Ja bym wywalił Marksmanship, nien numba i wstawił tam Finna, świetnie się uzupełnia z Rey. A jako talent można wziąć Trickshot albo Adaptację. A Biggsowi można (i warto) dołożyć Integrated Astromech.

NatsuDragneel - Nie 30 Paź, 2016

Rebelia to żadna dolna półka. To było przez jumpmastery, które dostały już nerfa. Hotr do doskonały wybór na początek. Wypakuj rey, daj jej finna i wymień marksmanship i zastąp 2 xwingi jednym poe z rd2d. Brakuje ci niestety fajnych talentów (drapieżnik, push the limit), które dałbym na sokoła i poe, ale regen to najlepszy kierunek na początek.
ext.lex - Pon 31 Paź, 2016

Rozpiska która proponuje NatsuDragneel jest jak najbardziej ok, ale ja nadal uważam ze rebelia oddstaje od Imperium i Scumów. Moze dlatego że lubie X-Wingi a one poza paroma wyjątkami oddstają od reszty.
mart - Czw 10 Lis, 2016

Witam wszystkich. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wkroczeniem w świat x-winga. Trochę poczytałem, trochę pooglądałem jednak nadal nie wiem wszystkiego co chciałbym wiedzieć a przede wszystkim nie chce samodzielnie zaczynać kupować statków bo może się to okazać nietrafionym strzałem i zmarnowaną kasą. Może ktoś z forumowiczów będzie potrafił wesprzeć radą za co byłym wdzięczny.

Gra będzie raczej do użytku domowego więc potrzebuje 2 frakcje, myślałem o Rebelii i Szumowinach. Jakie statki/zestawy polecacie zakupić żeby gra była ciekawa i zbalansowana?

ext.lex - Czw 10 Lis, 2016

będa Ci potrzebne wzorniki manewrów, miarka zasięgu, kości oraz karty uszkodzeń które są w zestawach podstawowych a bez tego ani rusz, chyba ze kupisz oddzielnie (moje zostały zniszczone i osoba z tego formum podesłała mi swoje bo miała zapasowy komplet, jeszcze raz dziekuję Biafra). Przyda się też instrukacja ale ją można pobrać ze strony FFG lub polskiego wydawcy. Na początek zestaw podstawowy wystaczy do nauki, ale tam masz imperium (Tie sobie zostaw moze kiedyś przemalujesz i wystawisz jako rebelianckie ;) ) a ty chcesz Scumy więc możesz od razu na grubo 2xJM5000 albo coś innego ja bym brał Slave i wystawił z gunnerem i do tego jakies 2 małe statki moze Protectorate Starfighter ;)
Rebelniatom kupił bym Heroes of the Resistance, a zestaw startowy musisz sobie wybrać sam ale w starym jest R2-D2 a on na początek bedzie dla ciebie dużą pomocą ;)

zajrzyj sobie co jest w zestawach klik

mart - Czw 10 Lis, 2016

Czyli reasumując:

-Zestaw startowy (lepiej stary)
-Asy Rebelii - tylko tu jest problem bo z tego co widziałem polskiej wersji nie kupie na chwile obecną nigdzie... Szykuje się jakaś reedycja może jak w przypadku podstawki?

Co do Scumów czytałem, że tam warto brać zestaw "Ścigani". Slave mi się bardzo podoba i też chętnie bym go brał ale... też nie da się go już kupić w wersji PL. No ale mamy więc w takim razie:

-2x JM5000 i zostaje nieco pkt licząc do 100. Zostawić je na ulepszenia czy wcisnę tam coś mniejszego jeszcze?

ext.lex - Czw 10 Lis, 2016

mart napisał/a:
Czyli reasumując:

-Zestaw startowy (lepiej stary)
Nie wiem czy lepiej stary czy nowy ja tam mam dwa ty też tak skończysz jak się wkręcisz :D

mart napisał/a:
-Asy Rebelii - tylko tu jest problem bo z tego co widziałem polskiej wersji nie kupie na chwile obecną nigdzie... Szykuje się jakaś reedycja może jak w przypadku podstawki?
Ja pisałem o HotR

mart napisał/a:
Co do Scumów czytałem, że tam warto brać zestaw "Ścigani". Slave mi się bardzo podoba i też chętnie bym go brał ale... też nie da się go już kupić w wersji PL. No ale mamy więc w takim razie:

-2x JM5000 i zostaje nieco pkt licząc do 100. Zostawić je na ulepszenia czy wcisnę tam coś mniejszego jeszcze?
JM5000 są spoko ale weź coś innego na początek, ja nadal proponuje 2 małe statki i jeden duzy, może spodoba ci się Shadow Caster albo faktycznie weź sciganych Kavil z wierzyczką jonową jest całkiem fajny moze wcisniesz Shadow Castera Kavila i 2xZ-95z jakimś systemem zwrotnym by wbić coś wrogim asom :)

Ogólnie zawsze wszystkim radzę by kupowali to co im się podoba, koniec końców i tak każdy kto się wkreci będzie miał każdy statek z frakcji którą zbiera a nie wykluczone że trafią się też z innych:D

mart - Czw 10 Lis, 2016

A co myślisz o takim ustawieniu dla szumowin

JM5000 - Dengar + Gonk + Boba Fett = 36 pkt

JM5000 - Najemny zwiadowca + Gonk + Karząca ręka = 39pkt

Myśliwiec G1-A - Bezwzględny wolny strzelec + System maskowania = 25pkt

Razem równe 100 pkt


vs

Duch - Kanan Jarrus + Ezra Bridger + wzmocnione osłony = 44pkt

Prom Szturmowy - „Zeb" Orrelios = 18 pkt

X-wing - Luke Skywlaker + R2D2 +torpedy protonowe = 36pkt

98pkt

ext.lex - Czw 10 Lis, 2016

e tu juz nie pomogę graj testuj zmieniaj i graj :) , faktycznie możesz jeszcze do rebeli kupić ducha. Kup co ci sie podoba pograj jak bedziesz miał kase to kupujesz cos nowego i za 6 m-cy masz juz wszystko :D
mart - Pią 11 Lis, 2016

Szukałem w sieci ale nie mogę znaleźć dokładnego opisu Siewcy Cienia. Statek w sumie zapowiada się fajnie ale nie mogę go zanalizować tak dokładnie jak JM5000. Mógłbyś też napisać jakimi statkami ty rozstawiasz się na stole?
ext.lex - Pią 11 Lis, 2016

Klik wejdz na zakładkę przeglad kart, tam zobaczysz co jest w zestawie wraz z opisem.
Tu też coś znajdziesz

Ja gram przeważnie 3xX-Wing albo 2xB-Wing + X-Wing czasem Falcona wystawiam bo to cudna maszyna, a jak chce coś ugrać to 2xK-Wing i coś do tego od wczoraj HWK, coraz lepiej mi się tym gra, fajna odmian po graniu myśliwcami.

Oscharek - Sob 24 Gru, 2016

Jest jakaś strona/darmowa appka która zastąpi rzut kośćmi?
Holy_Diver_1982 - Pon 06 Lut, 2017

Witam. Z tego co wiem wiele osób przeszło z WFB do tego systemu. Nie grałem już tyle lat w battla, już chyba nie ma sensu zaczynać. Pomyślałem o tym systemie. Tak jak w tytule, jakiś zestew startowy do ekipy Vadera jest? Pozdrawiam.
Barbus - Wto 07 Lut, 2017

Holy_Diver_1982 napisał/a:
Witam. Z tego co wiem wiele osób przeszło z WFB do tego systemu. Nie grałem już tyle lat w battla, już chyba nie ma sensu zaczynać. Pomyślałem o tym systemie. Tak jak w tytule, jakiś zestew startowy do ekipy Vadera jest? Pozdrawiam.


Frakcje nie mają dedykowanych dla siebie starterów. Obecnie dostępne są dwa startery "stary" i "nowy", które zawierają statki dla Rebelii i Imperium oraz wszystkie niezbędne elementy do gry (kostki, manewry, karty uszkodzeń). Możesz kupić sobie jeden z takich zestawów albo spróbować dorwać te akcesoria z drugiej ręki. Tak czy siak, potem kupujesz sobie dowolne dodatki do imperium.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group