galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

Władca Pierścieni LCG - Wszystkie dodatki i rozszerzenia - Season One 2014 Tournament and Game Night Kits

Cread - Pią 10 Sty, 2014
Temat postu: Season One 2014 Tournament and Game Night Kits
Hej, zastanawiam się, czy ktoś zamawia sobie ten zestaw do LOTRa:
http://fantasyflightgames...s.asp?eidn=4589
A może znalazłaby się osoba, która chciałaby tylko karty, a resztę rzeczy niekoniecznie :) Wtedy podział kosztów etc.

Muad'Dib - Sob 11 Sty, 2014

Ja będę zamawiał w 3trolle. Niestety mam duszę kolekcjonera i będę zamawiał wszystko :) Szukałem alternatywy dla tego sklepu (cena) ale nie widziałem, że ktokolwiek inny to sprzedawał. Ale jeśli interesuje Ciebie S1 z zeszłego roku to mogę załatwić za ok 30 euro. Będę się widział ze znajomym zza granicy, któremu zostało kilka pudełek i sam zamierzam wziąć bo przegapiłem (a właściwie to nikt w Polsce nie sprzedawał).
Cread - Sob 11 Sty, 2014

Wiem, że teraz xjoy będzie zbierał zamówienia za ok. 120 zł.
Lekt - Sob 11 Sty, 2014

Cread napisał/a:
Wiem, że teraz xjoy będzie zbierał zamówienia za ok. 120 zł.
Jeżeli dobrze rozumiem, to chodzi o Nightmare Kits do ZP?
I wspomniany powyżej zestaw nowych talii to wydanie oryginalne (angielskie), są jakieś wieści od Galakty odnośnie tłumaczenia?

Muad'Dib - Sob 11 Sty, 2014

Dokładnie to to. Galakta się raczej wypięła na wersję pl, choć mnie to nie dotyczy bo kupuję wersję eng. Dobrze Cread, że dałeś mi cynk odnośnie xjoy, zaraz do nich napiszę.

GNK są wydawane jednorazowo, pomijając późniejsze wydania Nightmare Decków jako Druk na Żądanie (przy czym wersją pl również się nie ukazała). Dlatego też w ogóle nie wierzę, że pojawią się polskie wersje GNK. Tym bardziej, że do innych gier wychodzę regularnie, razem z eng, np do Netrunnera.

Cread - Sob 11 Sty, 2014

Spoko :)
No niestety tak jak w innych grach można liczyć na polską wersję, tak tutaj spotykamy się ze ścianą :( no nic, może niedłuuuuuugo coś się ruszy z samym DnŻ. Albo inaczej - jakby Galakta widziała zainteresowanie z naszej strony, to moglibyśmy się doczekać tłumaczenia także zestawów do LOTRa. Ale to trzeba byłoby zasypywać ich mailami, bo pojedyncze żuczki (mówię tu m.in. o sobie), będą odsyłane z niczym.

Lekt - Nie 12 Sty, 2014

Cread napisał/a:
Ale to trzeba byłoby zasypywać ich mailami, bo pojedyncze żuczki (mówię tu m.in. o sobie), będą odsyłane z niczym.
Creadziu przyjacielu w czym rzecz? Na forum jest nas kilkunastu aktywnych, silnych i zwartych - niech każdy wyśle 2-3 maile dzienne z takim zapytaniem:

"Szanowni Państwo,
W imieniu własnym oraz wszystkich zainteresowanych Graczy we "Władca Pierścieni Gra Karciana" wystosowuję uprzejmie zapytanie o przetłumaczenie na język polski tzw. "Game Night Kits" dedykowanej naszej ukochanej grze. Również jesteśmy poważnie zainteresowani zakupem w Druku na Żądanie scenariusza "Stone of Erech".
Z całą mocą i stanowczością pragniemy podkreślić, iż polska scena karciankowa do gry LOTR LCG w naszym rodzimy języku jest na tyle silna, iż czujemy się przez Państwa zaniedbywani i absolutnie nie potrafimy pogodzić się z milczeniem z Państwa strony na temat ww. nowych kart!

Z poważaniem
X (wstawić podpis)"


Wysyłajcie do Galakty moi drodzy, a może w końcu będzie nam dane! Ku chwale Gandalfa! :)

Cread - Nie 12 Sty, 2014

Lekciu, czytasz mi w myślach. Ja tylko chciałem być małym kamyczkiem, który coś by ruszył.
Lekt - Nie 12 Sty, 2014

Cread napisał/a:
Lekciu, czytasz mi w myślach. Ja tylko chciałem być małym kamyczkiem, który coś by ruszył.
Przyjacielu mój ja wolę być całą lawiną! :twisted:
Cread - Pon 13 Sty, 2014

Wysłałem maila i dostałą taką ciepłą odpowiedź:

"[...] bardzo dziękujemy za zainteresowanie naszymi grami.
Nie planujemy wydania polskiej wersji zestawów Game Night Kit. Na ten
rok zaplanowaliśmy wydanie w języku polskim Koszmarnych Talii (Nightmare
Deck), wchodzących w skład tych zestawów. Będą one dostępne w
systemie
Druku na Żądanie.
Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na
Facebooku - wszelkie informacje na temat wydania tych rozszerzeń pojawią
się właśnie tam.
[...]"

Ktoś jeszcze wysyłał zapytanie?

Powtarzam - im więcej zrobi się szumu wokół tematu i im więcej będzie pisać zainteresowanych, tym lepiej dla nas, graczy.
Jakoś fani innych gier dostają więcej (patrz możliwości młodszej karcianki SW LCG - tam jest możliwość polskich kart i zestawów praktycznie od samego początku).

Muad'Dib - Wto 14 Sty, 2014

Czy Galakta kiedykolwiek w ogóle deklarowała, że wyda w całości GNK po polsku? Tak z ciekawości pytam. W sumie mogli by takiej rzeczy deklarować wcześniej bo ktoś kto chciał GNK po polsku, z matami itp już tego nie nadrobi.
wojo - Wto 14 Sty, 2014

Galakta chyba oficjalnie nigdy nie ogłosiła że będzie robić GNK w wersji PL. Powyższa odpowiedź to potwierdza - nie będzie ich PL. Zresztą nie sądzę aby to się opłacało, GNK są piekielnie drogie jak na zawartość więc poza najzagorzalszymi fanami nikt raczej się na to nie zdecyduje - a że i scena WP:LCG w Polsce to raczej granie po domach to i sklepy też nie będą inwestować.

Ostatnio chyba jednak widziałem zapowiedź że będą Nightmare decks w wersji PL więc najciekawszy (moim zdaniem) element GNK będzie PL.

Muad'Dib - Wto 14 Sty, 2014

Tego się spodziewałem już w połowie zeszłego roku, byłem tylko ciekaw czy kiedyś "dali nadzieję" graczom ;)

Co do tego to zależy jak na to spojrzeć. Za 3 ND wychodzi prawie 90zł, generalnie maty do grania kosztują 40-60zł a cały GNK ok 150zł. Więc nie powiedziałbym, że kupując GNK jakoś specjalnie przepłacam.

Cread - Wto 14 Sty, 2014

Nie ogłaszali, ale gdyby ludzie zaczęli pytać to zmieniliby stanowisko.
wojo - Sro 15 Sty, 2014

Ja myślę że Galakta raczej patrzy na to czy gra się sprzedaje i na jakim poziomie i trochę już zna rynek PL - wie co ma szanse się sprzedać i w jakiej cenie. Oczywiście mogą przegapić jakiś hit ale czasem mam wrażenie że my giero-maniacy mamy podejście: "Gra mi się podoba to na pewno się sprzeda". Niestety tak to raczej nie działa ...

Spójrzmy prawdzie w oczy. Nawet gdyby każdy z nas udzielający się na tym forum faktycznie kupił GNK (a nie tylko mówił że kupi jak wyjdzie PL bo to dwie różne rzeczy) to i tak nie zwróciły by się koszty tłumaczenia/drukowania/zamawiania. Jesteśmy może i głośną i aktywną grupą fanów ale jest nas garstka. Gdybyśmy to tylko my kupowali WP:LCG to Galakta by już dawno musiała zamknąć tę linię. Tak więc decyzja musi być podjęta na szerszej próbie - w tym przypadku myślę że decyzja o GNK została podjęta na podstawie wyników sprzedaży DNŻ - a te jak mniemam są takie sobie bo to jest piekielnie droga opcja (kosztuje więcej niż dodatek a zawiera dużo mniej kart i to w gorszej jakości).

Nie okłamujmy się, tutaj w większości wypowiadają się gracze kolekcjonerzy, którzy kupują prawie wszystko. Bez względu jak bez sensu drogie rzeczy FFG nam proponuje. Jednak sami nie uciągniemy WP:LCG a większość z graczy grających po domach jednak podchodzi do gry bardziej na luzie (a może i realistycznie). Kupują dodatki które ich ciekawią. Myślę że oni mają gdzieś zestawik kosztujący więcej niż podstawka + 2 dodatki. Więc oczywiście można pisać do Galakty ale realistycznie patrząc nie widzę szans na GNK:PL.*

A tak jeszcze zupełnie na marginesie. Nie zastanawialiście się czemu samo FFG nie sprzedaje GNK klientom bezpośrednio tylko sklepom (z zastrzeżeniem że nie można tego sprzedawać)? Na pewno nie dlatego że nie chcą zarobić. Mnie wychodzi że taki produkt nie sprzedałby się na sensownym poziome gdyby go porostu wypuścili. Dlatego jest przygotowywany w limitowanym (drogim) nakładzie, tylko dla sklepów (bo te mają szanse odbić sobie tę cenę w sprzedaży zwykłych dodatków, napojów etc. podczas Game Night) i w zasadzie jest reklamą samej gry.

* Oczywiście mogę się mylić :D

normall - Sro 15 Sty, 2014

wiec galakta sama jako sklep powinna to sprzedawac a nie rozsylac i po prostu niech zrobia przedsprzedaz ktora by trwala 2 miesiaca np na 3 dodatki i wtedy gdyby otrzymali sensowne pieniadze od graczy zrobili by przetlumaczyli ten dodatek i go wypuscili a jak nie to by oddali pieniadze mysle ze mogliby to zrobic "sprawdzic"
wojo - Sro 15 Sty, 2014

Pomysł z przedsprzedażą zdaje się być ciekawy ale sądzę że przeszkodą jest fakt że wszystko jest robione we współpracy z FFG:
- Galakta pewnie nie może zdradzać planów FFG zanim ono samo ich nie ogłosi
- Galakta musi się zdecydować czy chce uczestniczyć z wersją PL w druku gier długo przed tym zanim te zostaną ogłoszone (muszą przecież mieć czas na przygotowanie wersji PL)

Tym samym pewnie nie ma jak zebrać zapisów na GNK przed ich drukiem.

Taki system mógłby działać w przypadku rzeczy przechodzących następującą ścieżkę:
- FFG organizuje druk gry AAA (Galkata nie bierze udziału)
- FFG ogłasza wydanie gry AAA a w tym samym momencie Galakta ogłasza zapisy na grę w wersji PL o ile FFG zdecyduje się na dodruk (pod warunkiem że zbierze się tyle a tyle przed-sprzedanych egzemplarzy)
- Zbiera się tyle ile trzeba zamówień a FFG proponuje Galakcie uczestnictwo w kolejnym dodruku
- Jest wersja PL razem z dodrukiem FFG

W tym scenariuszu jest wiele śliskich rzeczy:
- Co z ludźmi na początku napalonymi którzy zmienią zdanie? Nie otrzymali jeszcze produktu więc pewnie prawo pozwoli im wycofać się z zakupu
- Co jeżeli FFG zajmie parę lat zanim dodruk będzie organizować? Czy Galakta może tyle trzymać pieniądze ludzi?
- Czy taka forma przedsprzedaży (z nieokreślonym czasem dostarczenia) jest wogóle legalna w PL
- Galakta (i chyba jeszcze żadna firma PL) nie organizowała takiej formy sprzedaży gry - może nie jest to legalne

Ale nawet pomijają powyższe problemy (być może tylko hipotetyczne) w przypadku GNK jest jednak inny podstawowy problem: NIE są dodrukowywane przez FFG. Jedna runda i koniec. Dodatkowo jestem prawie pewien że sprawę dodatkowo w przypadku WP komplikuje licencja do Władcy (pewnie wszystko musi być ustalane z licencjodawcą).

Muad'Dib - Sro 15 Sty, 2014

@ normall

To by nie zadziałało. FFG bardzo późno ogłasza kolejne GNK, potem przez 1,5-2 tygodnie sklepy zbierają preordery i wysyłają do Galakty. Nikt nie zbiera preorderów na produkt jeszcze niezapowiedziany ( i nikt nie wie co będzie w środku). Może się mylę ale wg moich obliczeń dystrybutorzy mają max 3 tygodnie od momentu ogłoszenia GNK, żeby je zamówić.

@ wojo

Właściwie to nie wiem jaką rolę pełnią GNK w przypadku LOTR-a. Jako promocja produktu? Nie za bardzo, z powodu tego co zawierają. To jest dodatek dla ludzi, którzy już grają, nikogo nowego to nie przekona. Wg mnie ich jedyna funkcja to utrzymaniu przy grze ludzi, dla których gra stała się za prosta i łykają pierwsze przygody bez problemu. Tak nawiasem mówiąc, ich zawartość jet kiepsko pomyślana. Już wiadomo ( po pierwszym roku) jaki będzie schemat - kolejne Nightmare Deck + mata. Inne GNK są ciekawsze, znaczniki, karty promocyjne itd.

wojo - Sro 15 Sty, 2014

Trochę słucham (z opóźnieniem ale jednak) Cardboard of the Rings podcast. I myślę że wiem jak to teoretycznie ma działać w USA:

- Sklep ściąga GNK (na swój koszt) i organizuję taki wieczór z LOTR:LCG. Gracze przychodzą grają scenariusze z ND (dużo przed ich premierą). Sklep odbija sobie koszt GNK na napojach (sklepy w USA zdają się działać zupełnie inaczej niż nasze, bardziej jak kluby), sprzedanych dodatkach w tym czasie. Przy okazji wtedy inni odwiedzający sklep (żeby np. pograć w Magica, coś kupić) widzą jak się tamci dobrze bawią przy LOTR:LCG więc może sami sprawdzą (nie koniecznie na ND) i kupią podstawkę (i wtedy sklep ma faktycznie szanse zarobić na GNK).

Jak myślę że to praktycznie działa:

- 90% trafia (spod lady bo FFG oficjalnie zabrania sprzedaży) do kolekcjonerów, którzy muszą sporo za to przepłacać. Pozostałe 10% działa jak wyżej.

Zgadzam się z Tobą że GNK do LOTRa są słabe (zwłaszcza jeżeli spojrzymy na nie jako na całość jak sam piszesz) , zwłaszcza z perspektywy gracza. Z punktu widzenia sklepu są nieco lepsze (bo masz ND na długo zanim te trafią do sprzedaży więc możesz fanów nimi ściągać aby pograli u Ciebie w sklepie). Natomiast ich zawartość zdecydowanie pokazuje że FFG nie ma pomysłu na lepsze promowanie nimi gry ani przez przyciągnie do niej nowych graczy ani przez organizowanie istniejących graczy.

Sam osobiście myślę że jest to wynik tego że LOTR jest co-opem. FFG padło ofiarą swojego genialnego wynalazku. Nie wie co zrobić z graczami którzy z jednej strony chcieli by grać razem a z drugiej wcale nie chcą turniejów (przynajmniej w obecnej krzywej formie). Na ich obronę mam tyle że grunt całkiem nowy.

normall - Sro 15 Sty, 2014

no i tutaj wlasnie duzo ludzi ma problem czy czekac na wersje pl czy zakupic teraz wersje angielska ktorej bym nie chcial bo wole miec pl ale jest tez druga sprawa ze jak za dlugo bedziemy czekac to pozniej trudniej kupic np w jakims rebelu
Cread - Sro 15 Sty, 2014

Jak zabrania sprzedaży? To po co jest cena przy danym kicie? I jest opcja w ich sklepie?
http://store.fantasyfligh...s.cfm?SKU=GME05

Muad'Dib - Sro 15 Sty, 2014

To jest chyba cena dla sklepów. Nawet przy informacjach dotyczących GNK jest napisane, żeby w przypadku chęci posiadania, skontaktować się z lokalnym dystrybutorem FFG.

Co do ceny to taką samą miałem na pudełku z S2 i widać ile po drodze dokładają pośrednicy. Finalny odbiorca płaci praktycznie dwa razy tyle ile GNK kosztują na wyjściu z magazynu. Czyli w USA wcale nie są takie drogie i sklepy nie muszą się jakoś wysilać, żeby nadrobić ich zakup przy sprzedaży innych rzeczy

Jeśli chodzi o zawartość GNK do LOTR-a to jest teraz problem. Bo gdyby nawet coś im przyszło do głowy, żeby coś zmienić to jak zrobić skoro gracze są już przyzwyczajeni do Nigthmare Decks w środku? A odnośnie ceny (abstrahując, że w Polsce jest 2x taka) to jak się spojrzy na zawartość to jeszcze nie ma takiej tragedii. Jak już pisałem, koszt ND to prawie 90zł, maty kosztują 40-60zł. Czyli suma sumarum może przepłacam 10zł (gdyby była możliwość kupienia ich oddzielnie).


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group