galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

WH 40K: Podbój - Dyskusja ogólna - Czekamy na Wasze głosy!

Michal - Pią 13 Cze, 2014
Temat postu: Czekamy na Wasze głosy!
W toku prac translatorskich nad grą dołożyliśmy wszelkich starań, aby nasza zlokalizowana wersja była nie tylko jak najlepsza, ale również zgodna z dotychczasowymi tłumaczeniami tytułów osadzonych w uniwersum Warhammer 40 000. Dużą pomocą były tutaj wszelkie kodeksy do gry bitewnej, a gracze testujący dla nas grę wykonali kawał naprawdę doskonałej pracy.

Mimo to jedna rzecz nie daje nam spokoju.

Warlord – określenie głównodowodzącego sił gracza. Jest to potężna jednostka, wokół której buduje się armię. Lider prowadzący wojska do bitwy. Jednocześnie jest to bardzo ważny termin gry, dlatego jego ustalenie na tym etapie jest bardzo ważne.
Obecnie zdecydowaliśmy się na tłumaczenie LIDER, które jest uniwersalne dla wszystkich ras, a co bardzo ważne – mieści się w polu tekstowym na kartach.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie oddaje ono doskonale ducha gry, stąd prosimy Was o radę, co sądzicie o takim tłumaczeniu. Mówiąc wprost – wiemy, że nie jest idealne, ale nie możemy znaleźć lepszego.

W toku prac były również brane pod uwagę (czasami tylko przez kilka minut) następujące propozycje:
- Przywódca – za długie i napis musiałby zostać znacznie zmniejszony, do tego znacznie wydłuża treść kart, w których występuje „non-warlord”
- Dowódca – j.w. oraz w grze występuje faza dowodzenia, a nie chcemy aby niepotrzebnie graczom myliły się terminy
- Stopnie wojskowe – jednym z liderów już jest Kapitan, więc dochodziłoby do jakiś komicznych konstrukcji w stylu Generał Kapitan.
- Wódz – nie do końca nam pasowało w odniesieniu do niektórych ras.
- Lord wojny – za długie, do tego dwuwyrazowe określenie jest strasznie niewygodne w przypadku rodzajów kart i kluczowych terminów (chociażby w przypadku „non-warlord”)
- Pan wojny – j.w.
- Watażka – chyba nie wymaga uzasadnienia ;)
- Hetman – podobnie jak w przypadku stopni wojskowych.
- Kabanos – tak, momentami upał nam dawał się we znaki…

Poniżej możecie zobaczyć przykładowego lidera w wersji oryginalnej oraz polskiej – powinno Wam to pomóc zobrazować sobie ile jest miejsca na karcie na umieszczenie tego określenia.
http://galakta.pl/wp-cont...carius-Hale.png
http://www.fantasyflightg...ato-warlord.png

W związku z tym, że prace nad grą są już praktycznie zakończone i niedługo gra idzie do druku aby jej premiera mogła mieć miejsce równocześnie z premierą światową, Wasze uwagi możemy przyjmować tylko do poniedziałku 16.06.2014 (tak, do północy).

Czekamy na Wasze głosy. Na chwałę Imperatora!

Konrad - Pią 13 Cze, 2014

Może MISTRZ?

Ewentualnie STARSZY lub samo LORD, NACZELNY albo DOWÓDCA. Do głowy jeszcze przychodzi mi WOJENNY lub WOJENNY.

Konrad - Pią 13 Cze, 2014

*BITEWNY
Nemomon - Pią 13 Cze, 2014

Nie wiem jak z Lordem (bo to też jakiś tam tytuł jest), ale chyba sam bym poszedł z Mistrzem.
Germanus - Pią 13 Cze, 2014

polskim odpowiednikiem słowa warlord jest wódz ewentualnie watażka. Lider jest dobry, ale kto zapewni, ze w dodatkach nie wyjdzie cecha "Lider"...?
Można jeszcze dać Przywódca

sloniopp - Pią 13 Cze, 2014

Witam.
Jako nowy użytkownik, pozdrawiam wszystkich stałych bywalców tego forum.
Proponuję IMPERATOR, choć może się nie zmieść na karcie.
Uzasadnienie:
Słowo "WARLORD" zostało wprowadzone do słownika j.angielskiego, jako tłumaczenie niemieckiego słowa "Kriegsherr", które było oficjalnym tytułem niemieckiego imperatora (GERMAN EMPEROR).

Jeszcze raz pozdrawiam i życzę powodzenia w wyborze tłumaczenia.

Virgo - Pią 13 Cze, 2014

Zdecydowanie dowódca, Lider brzmi tragicznie.
Krionah - Pią 13 Cze, 2014

Herszt - krótkie i na temat.
makabrysio - Pią 13 Cze, 2014

KIEROWNIK / SZEF
PIERWSZY
αiΩ

Virgo napisał/a:
Zdecydowanie dowódca, Lider brzmi tragicznie.

Lider kojarzy się z SW ;)

DOWÓDCA spoko, to wojna przecież...

Wiz - Pią 13 Cze, 2014

Słowo "lider" jakoś nie kojarzy mi się z wojskowością. Można być liderem partii czy grupy, ale raczej nie słyszałem określenia lider armii. Nie twierdzę, że to jest niepoprawne określenie, po prostu nie pasuje mi do tematyki gry.

Szkoda, że zrezygnowaliście z określenia "dowódca", wydaje mi się najbardziej trafne. Nie znam treści wszystkich kart ani zasad, ale nie wydaje mi się, aby mieszało się z "fazą dowodzenia".

Michal - Pią 13 Cze, 2014

Dziękujemy za pierwsze głosy. Jednak prosilibyśmy abyście dokładnie zapoznali się z tym, co napisaliśmy w pierwszym poście ;)

Przywódca - jest za długie. Popatrzcie ile jest miejsca na karcie w polu ograniczonym grafiką.

Dowódca - w grze mamy fazę dowodzenia i nie chcemy utrudniać graczom zrozumienia zasad poprzez wprowadzanie podobnych terminów.

Imperator - w świecie WH 40K jest to tytuł zarezerwowany dla kogoś znacznie, znacznie większego ;)

Herszt - w ramach mini spoilera - jednym z orkowych traitów jest właśnie "Herszt." Dlatego to określenie też odpada.

Wszystkie sugestie skrupulatnie będziemy analizować, także wpisujcie co tylko Wam przyjdzie do głowy!

Longer - Pią 13 Cze, 2014

Jak dla mnie Lider brzmi na prawdę dobrze, drugą propozycją mającą sens jest Mistrz.
Virgo - Pią 13 Cze, 2014

Lider jest złym wyborem, bo jak zauważył już Wiz nijak ma się do wojskowości, a tym bardziej uniwersum Warhammera 40,000.
Michal napisał/a:
Dowódca - w grze mamy fazę dowodzenia i nie chcemy utrudniać graczom zrozumienia zasad poprzez wprowadzanie podobnych terminów.

Uważam, że to raczej nie będzie problemem, ale to wasz wybór: dowódca jest najlepszym tłumaczeniem, ale możecie postawić na "poprawnego" lidera, pytanie tylko co będzie bardziej raziło graczy, dowódca i faza dowodzenia, czy kłujący w oczy lider :razz:

Krionah - Pią 13 Cze, 2014

A z powodu jakich ras odrzuciliście Wodza? IMO pasuje do wszystkich, łącznie z Eldarami.
morphine - Pią 13 Cze, 2014

Virgo napisał/a:
Lider jest złym wyborem, bo jak zauważył już Wiz nijak ma się do wojskowości, a tym bardziej uniwersum Warhammera 40,000.
...
Uważam, że to raczej nie będzie problemem, ale to wasz wybór: dowódca jest najlepszym tłumaczeniem, ale możecie postawić na "poprawnego" lidera, pytanie tylko co będzie bardziej raziło graczy, dowódca i faza dowodzenia, czy kłujący w oczy lider :razz:

Również popieram słówko Dowódca.

maakumaaku - Pią 13 Cze, 2014

Generał?
Kapitan?
Komandor?
Naczelny?
Oficer?
Szef?:P
Zwierzchnik?
Naczelnik?
Trybun?
Boss?:D
Pułkownik?

sirafin - Pią 13 Cze, 2014

Żeby nie było wątpliwości, w grze jest szereg "frakcji" i określenie powinno pasować do wszystkich, zarówno do Space Marines, jak i do Orków, czy Eldarów.

Frakcje występujące w grze, dla tych, którzy nie śledzili angielskich zapowiedzi:


Borwol - Pią 13 Cze, 2014

Najlepiej brzmi DOWÓDCA i ma tyle samo liter co WARLORD, więc się zmieści. Z fazą zmagań dowodzenia nikomu się to nie pomyli. Z resztą Warlord będzie miał bezpośredni wpływ na tę fazę jak wiadomo z dalszych zapowiedzi od FFG, więc nawet jeśli będą takie skojarzenia to nie będzie to całkowicie nieuzasadnione.

Lider kojarzy się z drużyną sportową, a nie wojskiem.

Wiz - Pią 13 Cze, 2014

borwol napisał/a:
Najlepiej brzmi DOWÓDCA i ma tyle samo liter co WARLORD, więc się zmieści. Z fazą zmagań dowodzenia nikomu się to nie pomyli. Z resztą Warlord będzie miał bezpośredni wpływ na tę fazę jak wiadomo z dalszych zapowiedzi od FFG, więc nawet jeśli będą takie skojarzenia to nie będzie to całkowicie nieuzasadnione.

Lider kojarzy się z drużyną sportową, a nie wojskiem.


Słowo "dowódca" jest nieco szersze ze względu na kształt liter. Ale wydaje mi się, że zmniejszenie czcionki nie byłoby aż tak wielkim problemem. Większą przeszkodą dla Galakty wydają się być podobne terminy.

Biorąc pod uwagę to, jak trudno jest wymyślić coś sensownego (patrząc po nadsyłanych propozycjach), i wszystkie przeszkody, które uniemożliwiają wykorzystanie sensownych pomysłów, "lider" faktycznie wydaje się być najrozsądniejszym wyborem.

Borwol - Pią 13 Cze, 2014

Lider nie jest tragiczny, ale Dowódca jest znacznie lepszy. Naprawdę nie rozumiem tego, że może to być pomylone z fazą zmagań dowodzenia. Przecież Dowódca miałby w tej fazie ogromne znaczenie. Z resztą komu co może się tu pomylić?
Zuberuss - Pią 13 Cze, 2014

Proponowałbym zastanowić się nad " Naczelnik". W tym uniwersum dobrze się wpisuje.

Synonimy do słowa Naczelnik:
administrator, autorytet moralny, boss, chorąży, dowodzący, dowódca, dyrektor, gestor, głowa, głównodowodzący, gubernator, guru, herszt, hetman, kacyk, kierownik, komendant, koordynator, lider, manager, menedżer, mistrz, namiestnik, ojciec duchowy, pracodawca, prezes, protagonista, prowodyr, pryncypał, przełożony, przewodniczący, przewodnik, przywódca, rozkazodawca, stary, szef, szefunio, szefuńcio, trybun, watażka, wodzirej, wódz, wódz naczelny, zarządca, zwierzchnik

psborsuk - Pią 13 Cze, 2014

Lider według mnie nie jest dobry. Jak pisali poprzednicy, lider to na boisku, a nie na wojnie.
Dla jakich rad nie pasuje "Wódz"? Czytałem sporo książek z czterdziestki, i raczej przy większości ras było ono używane.

Michal - Pią 13 Cze, 2014

Nam wódz nie pasowało do Kosmicznych Marines czy Tau.
Tufturek - Pią 13 Cze, 2014

Zdecydowanie "Wódz" to najwierniejsze i najlepsze tłumaczenie angielskiego "Warlord", a poza tym nie jest długie i dobrze brzmi. :)
Borwol - Pią 13 Cze, 2014

Naczelnik? To nie Urząd Skarbowy... Dowódca to dalej mój typ. Wódz nie jest zły. A LORD po prostu?
Rodzyn - Pią 13 Cze, 2014

Lord nie po polskiemu :) A naczelnik to poza skarbówką, kojarzy mi sie jeszcze z wąsami.
"naczelnik wydziału – kierownik komórki organizacyjnej urzędu" - obosieczna broń ta wikipedia :P

mardel - Pią 13 Cze, 2014

Aż sobie założyłem tu profil bo LIDER to jakaś pomyłka. Dobrze że pytacie potencjalnych graczy.

Trudno zamienić idealne słowo WARLORD, ale błagam nie dajcie lidera ani naczelnika.

Najlepsze słowo odpowiednik to zdecydowanie WÓDZ ( konotacje z wodzem plemienia trochę psuja efekt przy eldarach itp. to fakt ale językowo bez zarzutu)

Drugie najlepsze to DOWÓDCA ( przypuszczam ze fazą będzie nazwana fazą DOWODZENIA więc oba określenie się bardzo nie "gryzą" - nie sądzicie? )

Nie wiem jak wyglądają rodzaje kart i słowa klucze ale wzorem INWAZJI może BOHATER ?

Breed9000 - Pią 13 Cze, 2014

Jak wyżej :)
Bardzo dobre propozycje i uwagi.
Można jeszcze Heros - bo jest krótsze od bohater.

Borwol - Pią 13 Cze, 2014

Zuberuss napisał/a:
Borwol napisał/a:
Naczelnik? To nie Urząd Skarbowy... Dowódca to dalej mój typ. Wódz nie jest zły. A LORD po prostu?


Trochę masz niewłaściwe skojarzenia. Naczelnika masz w policji, w służbach więziennych itd.
Naczelników masz przeróżnych: Proponuję się zapoznać przed wypowiedzią zanim się kogoś wypowiedź skrytykuje: http://pl.wikipedia.org/wiki/Naczelnik

Mi nie chodzi o znaczenie, a skojarzenie pierwsze, co zauważył Rodzyn. Po prostu źle brzmi i jak sam zauważyłeś za długie więc nawet nikt nad tym się nie będzie zastanawiał.

Lord faktycznie to samo co Warlord. Prawdę mówiąc każde tłumaczenie może być źle bo nie wiadomo, czy wśród kart armii nie pojawią się dowódcy(commander), wodzowie (chief), liderzy (leader), itp. Dosyć pewny byłby PRZYWÓDCA ale za długi. Nie da się zmniejszyć czcionki? Albo zostawić WARLORD. Uznajmy że to neologizm... zapożyczony z języka obcego.

Longer - Pią 13 Cze, 2014

No właśnie.. może Bohater jak napisał mardel?
Teokrata - Pią 13 Cze, 2014

jeśli chodzi o tłumaczenie to IMHO najlepszym wyborem, który nawiązuje do tematu i jest na tyle uniwersalny by pasować do większości ras jest - DOWÓDCA, lider jest niezły ale nie do końca pasuje do militarnych realiów W40K. alternatywą może też być krotkie słowo - WÓDZ, który ma chyba najbliżej do oryginalnego warlorda :wink:
przemo - Pią 13 Cze, 2014

Wezcie jeszcze pod uwage, ze slowo "Commander" pojawi się raczej na 100% wczesniej czy pozniej. Rtrzeba podejsc do tematu plastycznie. Terminy gry, musza się tez osluchac przez jakis czas i wtedy nie gryza az tak bardzo, a za to im prostsze i bardziej uniwersalne tym lepiej zapadajace w pamiec.
neutrino - Pią 13 Cze, 2014

Dobrego tłumaczenia nie ma. To może... Warlord?
anonim - Pią 13 Cze, 2014

Może nazwijcie go "Strateg". To takie nawiązanie do starożytnej Grecji gdzie właśnie Stratedzy byli od prowadzenia wojny.
mardel - Pią 13 Cze, 2014

Fajny pomysł ale Strateg ma ten sam problem co wódz. Fajnie brzmi strateg marines, tau albo eldarów ale niekoniecznie orków :D
szymuss - Pią 13 Cze, 2014

To ja dodam coś od siebie. Odnośnie wczorajszego turnieju.. Może rozważyć Mentor? Mentor prowadzi swoich ,,ludzi'' , podwładnych'' itp do boju:) Idą za nim w ogień co sądzicie o takim pomyśle?:) :mrgreen: [/code]
FuCzang - Pią 13 Cze, 2014

Hej!
No cóż, moim zdaniem "lider" kompletnie nie pasuje. Wiem, że się powtarzam, ale dla mnie tłumaczenie mogłoby być takie (kolejność ma znaczenie):
dowódca, lord, mistrz, bohater, heros.
Nie sądzę, by się faza dowodzenia jakoś specjalnie gryzła z "dowódcą".
Pozdrawiam!
FuCzang <|-)

anonim - Pią 13 Cze, 2014

Cytat:
Fajny pomysł ale Strateg ma ten sam problem co wódz. Fajnie brzmi strateg marines, tau albo eldarów ale niekoniecznie orków

Nie zupełnie się z tobą zgadzam. Wódz to dość popularna nazwa stosowana najczęściej do określania przywódców plemion, prawdziwych lub występujących w książkach fantazy mało kto kojarzy że najwyższe stanowisko w polskiej armii to Naczelny Wódz. Za to plemiona są kojarzone z czymś bardziej prymitywnym od państwa dlatego trudno sobie wyobrazić że nowoczesne państwo jest rządzone przez Wodza a nie Króla. Strateg jako przywódca lub dowódca wojskowy to raczej rzadko używana nazwa która rzadko wychodzi poza publikacje o starożytnej Grecji, dzięki czemu mało kto o niej słyszy i kojarzy z czymkolwiek poza strategią. Za to określenie strategia jest dość popularnym zwrotem używanym w wojskowości i najczęściej oznacza planowanie działań. Nawet Orkowie muszą mieć jakąś strategie prowadzenia wojny a wiadomo że od obmyślania strategi najlepszy jest Strateg.

paralelizm - Pią 13 Cze, 2014

+1 dla WÓDZ (imo jest najbardziej uniwersalny), poza tym nie do końca rozumiem argument, że DOWÓDCA jest za długi (dokładnie tyle samo liter co WARLORD)
Boreas - Pią 13 Cze, 2014

anonim napisał/a:
Nawet Orkowie muszą mieć jakąś strategie prowadzenia wojny...


No nie bardzo. Szczytem możliwości dla orków jest taktyka.

Mi się podoba nazwa 'Ares', ale to dlatego, że akurat czytam Inne Pieśni Dukaja. Z tych co się pojawiły wybrałbym Przywódcę.

Ash - Pią 13 Cze, 2014

Najlepsze: WÓDZ - krótkie, logiczne i oddaje oryginalne znaczenie. Ewentualnie DOWÓDCA lub PRZYWÓDCA (chociaż to kojarzy mi się z ustalaniem wyniku walki przy wódce, a nie na polu bitwy). Wszystko inne to pomyłka.
Beamhit - Pią 13 Cze, 2014

Z mojej strony - Wódz jest dobry.
Krionah - Pią 13 Cze, 2014

Michal napisał/a:
Nam wódz nie pasowało do Kosmicznych Marines czy Tau.

Akurat Tau mają system kastowy wywodzący się od plemion, więc tutaj wódz najmniej razi. Co do SM, Kosmiczne Wilki na bank mają wodza ;)

Dowódca jest chyba najlepszym tłumaczeniem - zmniejszcie czcionkę i się zmieści.

Lider - lider pije Diesla a potem go pali ;)

deri - Pią 13 Cze, 2014

A może GENERAŁ - chyba pasuje dobrze do każdej rasy
A jeśli nie to lepiej zostawić WORLORD albo LIDER

maks4444 - Sob 14 Cze, 2014

Moje propozycje:
Dowódca - Pasuje do wszystkiego ale jest podobno za długie.
Lider - Jest uniwersalne i mnie to nie kuje tak w oczy strasznie.
Bohater - Chyba też będzie za długie i coś czuję że dojdą jacyś bohaterowie w cyklach albo dodatkach.
Szef - Zajmuje najmniej miejsca może nie pasować do niektórych frakcji.
Wódz - Najlepsze tłumaczenie słowa Worlord ale czy pasujące do gry? chyba tylko dla orka
Boss - Też krótkie...

Zuberuss - Sob 14 Cze, 2014

Rozmawiamy o gustach, to oczywiste, ale mnie osobiście w tej sytuacji bardziej niż Wódz odpowiada Lider. Tak czy inaczej: jak by nie było niezmiernie się ciesze że będzie wersja pl. A czy bedzie Lider, Dowódca, czy nawet Wódz to ma zdecydowanie mniejsze znaczenie- jak dla mnie oczywiście.
ps. Żona twierdzi natomiast, że dobrze brzmi i wygląda Bohater. A mój Naczelnik sie jej nie podoba bo sie jej kojarzy uwaga: z szefem wioski murzyńskiej (macie kurna te skojarzenia :lol: ) ,

Nemomon - Sob 14 Cze, 2014

Jeszcze opcją wartą do rozpatrzenia jest Siogun ;) .

:P

ozoq - Sob 14 Cze, 2014

Tylko i wyłącznie Dowódca. Poza tym nie oszukujmy się: w takie tytuły nie grają pasjonaci Carcassone czy Osadników z Catanu, którzy nie ogarnią, że Dówódca to nie to samo co Faza Dowodzenia, tylko starzy wyjadacze karcianek.
Jahmel - Sob 14 Cze, 2014

Znaleźć odpowiednie określenie będzie mega ciężko. Czy nie można w tym przypadku zamiast wyrazu dać jakąś gwiazdkę lub belkę generała?. Kreatywność typów z FFG jest pokaźna, a skoro to LCG to można się spodziewać, że "nadciągną" inne wyrazy i może dojść coś co pójdzie w druk wcześniej. Mam nadzieję, że nikt nie odbierze tego jako profanację :wink:
Mitrel - Nie 15 Cze, 2014

Lider jest ok.
Przecież dodatkowych RODZAJÓW kart nie przybędzie, a dopisek przy karcie to już inna bajka więc po co ta cała spina ?:)

RNS - Nie 15 Cze, 2014

Przywódca - to jest odpowiednik, ale skoro nie mieści się to tylko Wódz.
Borin - Nie 15 Cze, 2014

Mitrel napisał/a:
Lider jest ok.
Przecież dodatkowych RODZAJÓW kart nie przybędzie...


z tym to może być różnie w WHI doszły w późniejszym czasie LEGENDY :razz:

Mitrel napisał/a:
... a dopisek przy karcie to już inna bajka więc po co ta cała spina ?:)


No właśnie, a każdy i tak będzie sobie nazywał Lidera jak chce (czyli pewnie Warlord :wink: )

RNS - Nie 15 Cze, 2014

W grze będą 2 wskażniki dowodzenia. DOWÓDCA będzie decydował na której ląduje planecie.
Michal - Pon 16 Cze, 2014

Dziękujemy za Wasze głosy. Nadal czekamy na więcej!

Widzimy też, że momentami tok myślenia przebiega podobnie jak u nas i z czasem lider zaczyna pojawiać się częściej. Nam też w końcu się "osłuchał" ;)

Oczywiście nadal nic nie jest wyryte w kamieniu, dlatego każda sugestia jest mile widziana - przypominam, że sugestie będziemy mogli przyjmować dziś do północy.

Ważna uwaga względem "dowódcy" i "nie_mylenia_się_z_innymi_elementami" (oraz dokładniej wyjaśniająca dlaczego termin ten został odrzucony na samym początku prac):
- faza dowodzenia (command phase) to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. W jej trakcie, w ramach zmagań dowodzenia (command struggle), porównywane są symbole dowodzenia (command icons) jednostek obecnych na planecie, ale tylko wtedy, gdy nie ma tam żadnego warlorda (albo są obaj, wówczas obecność warlordów się niweluje). Warlord automatycznie wygrywa command struggle, gdy na planecie nie ma wrogiego warlorda.

Ważne jest jednak to, że zmagania dowodzenia mają miejsce na wszystkich planetach, a nie tylko na tych, gdzie jest obecny warlord.

W związku z powyższym wprowadzenie "dowódcy" utrudni grę nowym graczom, którzy będą mogli mylić wymóg obecności warlorda w celu rozegrania command struggle. Do tego, nawet bardziej doświadczonym graczom, mogą się momentami mylić te pojęcia, w przypadku, gdy treść karty będzie się odnosiła do command struggle/obecności warlorda na planecie.

W wersji angielskiej pojęcia te nie bez powodu są wyraźnie oddzielone i zbytnio je zbliżając do siebie w wersji zlokalizowanej znacząco ryzykujemy zmniejszenie czytelności gry i przejrzystości zasad.

ozoq - Pon 16 Cze, 2014

To mnie przekonuje.
Więc chyba Lider.

Borwol - Pon 16 Cze, 2014

Mnie nie, ale jak będzie tak będzie. Już zamówiłem 6 sztuk w preorderze po polsku :)
Teokrata - Wto 17 Cze, 2014

jeśli dowódca jest wykluczony to nazwa, która według mnie pasuje najbardziej to WÓDZ, lider jest akceptowalny ale jakoś tak nie do końca mi się kojarzy z militarnym uniwersum W40K
pattom - Wto 17 Cze, 2014

Kiedyś w figurkowej wersji główno dowodzący nazywał się LORD i nazwa była stosowana do różnych frakcji.
Yogoort - Pią 20 Cze, 2014

wiem że już za późno na wypowiedź w temacie (ale dopiero teraz znalazłem info o tej grze i zacząłem szukać czegoś więcej) ale pozwolę sobie mimo wszystko tez wyrazić swoją opinię ....

Myślę, że nie koniecznie WSZYSTKIE słowa/nazwy należy tłumaczyć i akurat w tym przypadku zostawił bym osobiście oryginał czyli właśnie WARLORD - zupełnie w niczym by to nie przeszkadzało a traktowało by się jako nazwa własna i tyle.

Rodzyn - Pią 20 Cze, 2014

Fluff fluffem, ale określenie LIDER dla mnie jest ok. jako techniczna nazwa rodzaju karty nie razi mnie zupełnie. najważniejsze jest, by była jasność o co kaman.
pattom - Pią 20 Cze, 2014

Rodzyn napisał/a:
Fluff fluffem, ale określenie LIDER dla mnie jest ok. jako techniczna nazwa rodzaju karty nie razi mnie zupełnie. najważniejsze jest, by była jasność o co kaman.


Też racja. Dla mnie tlumaczenie samej nazwy karty jest drugorzędne. Nie mam mani doszukiwanie się nieścisłości :) ważne aby działanie karty bylo jasne i będzie git!

maks4444 - Pią 20 Cze, 2014

Koniec głosowania było już dawno. Jest już jakaś ostateczna decyzja?
morphine - Wto 24 Cze, 2014

pewnie został LIDER
Michal - Wto 24 Cze, 2014

Długo zastanawialiśmy się nad wszystkimi opcjami i ostateczne zdecydowaliśmy się zostawić LIDERA.

Drugą, bardzo poważnie rozważaną opcją był WÓDZ, jednak przegrał z liderem tym, że gorzej wyglądał na kartach jako wskaźnik rodzaju, jak i w treści.

Dziękujemy wszystkim za oddane głosy!

morphine - Wto 24 Cze, 2014

Wg mnie dobra decyzja
mardel - Sro 25 Cze, 2014

No zaje&*^$% Będziemy dzielnie realizować plany sprzedażowe pod wodzą LIDERÓW.Dzięki wam galakto i kilku podstawionym klakierom. Po co robicie szopki z "pytaniem o zdanie na forum" ???? Teraz widać ze chodziło tylko o legitymizację waszej decyzji :( Dodatkowo dzięki że nie będzie można grać turniejowo angielską wersją - po prostu bajka... Szkoda słów...
Arbaal - Sro 25 Cze, 2014

Lider brzmi bardzo średnio. Po przeczytaniu całego tematu Wódz byłby imho najlepszy. Szkoda.
sirafin - Sro 25 Cze, 2014

Ja wolałem Dowódcę/Przywódcę. Cokolwiek by nie zostało wybrane, zawsze znajdzie się odsetek osób, które mają inny gust i byłby bardziej zadowolone z innego wyboru, wszystkim się nie dogodzi. Na szczęście większość graczy jest na tyle rozsądna, by nie uważać swojego gustu za jedyny słuszny wybór ;)
Tobiaco - Sro 25 Cze, 2014

mardel napisał/a:
No zaje&*^$% Będziemy dzielnie realizować plany sprzedażowe pod wodzą LIDERÓW.Dzięki wam galakto i kilku podstawionym klakierom. Po co robicie szopki z "pytaniem o zdanie na forum" ???? Teraz widać ze chodziło tylko o legitymizację waszej decyzji :( Dodatkowo dzięki że nie będzie można grać turniejowo angielską wersją - po prostu bajka... Szkoda słów...

Problemem jest, że mogą pojawić się karty z traitem "dowódca" "wódz", i co wtedy?

Virgo - Sro 25 Cze, 2014

Tobiaco napisał/a:
Problemem jest, że mogą pojawić się karty z traitem "dowódca" "wódz", i co wtedy?

Albo z traitem Leader, i co wtedy? :grin:

Arbaal - Sro 25 Cze, 2014

W Talizmanie Galakta potrafiła przetłumaczyć postać Cat Burglar na Włamykotke :D lista takich tłumaczeń jest ciut dłuższa. Jakoś sobie poradzą z dodatkami albo zamkną linie.
Borwol - Czw 26 Cze, 2014

Tym razem nad tłumaczeniem czuwały osoby znane w środowisku WHI, więc powinno być dobrze. :) A lider jest ok. Przyzwyczaimy się.
morphine - Czw 26 Cze, 2014

mardel napisał/a:
... i kilku podstawionym klakierom..... Dodatkowo dzięki że nie będzie można grać turniejowo angielską wersją - po prostu bajka... Szkoda słów...

1) Masz kogoś konkretnego na myśli??
2) Przeczytaj ze zrozumieniem posty dotyczące ograniczeń zanim następnym razem napiszesz takie durnoty

pattom - Sob 28 Cze, 2014

Borwol napisał/a:
Tym razem nad tłumaczeniem czuwały osoby znane w środowisku WHI, więc powinno być dobrze. :) A lider jest ok. Przyzwyczaimy się.


Wierzę, że te osoby znają rownież świat 41 Millenium :-) , bo będę bezlitosny :-P

mardel - Sob 28 Cze, 2014

morphine - nie bądź śmieszny - nie będę rzucał imiennych oskarżeń, chodzi o wybieg typu: " daliśmy miejsce do dyskusji pojawiły się głosy za i przeciw więc zostaje tak jak wcześniej zadecydowaliśmy" Zresztą nie znam tka dobrze sceny.
Do do drugiego punktu. Oto lista korzyści z grania turniejowego:

1. Dedykowana strona poświęcona WH 40 000
2. Ranking rozgrywek, konkursy itd.
3. System rankingowy ze znacznie większą liczbą opcji niż obecnie umożliwiającą zdobywanie różnych osiągnięć.
4. Nagrody w formie „kredytów” zarówno za same uczestniczenie jak i miejsca w turniejach ligowych
5. wymiana zdobytych „kredytów” na różnego rodzaju gadżety związane z WH 40 000. Przykładowo specjalne żetony, koszulki, przypinki, maty itp. Nie będą one dostępne w żaden inny sposób za pieniądze.
6. System „klubowy” gdzie każdy otrzyma swoją kartę identyfikacyjną (uczestnicząc w odpowiedniej liczbie turniejów) i prawo uczestniczenia w dodatkowych promocjach.

Ale jeśli nie masz wersji polskej to:

Gracze posiadający gry w innej wersji językowej jeśli będą mogli uczestniczyć w rozgrywkach nie będą zdobywali żadnych „kredytów”, będą w turniejach organizowanych przez Galaktę np. MP płacić większe wpisowe, nie będzie wyświetlane ich miejsce rankingowe oraz nie będą mogli uczestniczyć w turniejach kończących ligę.

Czyli prócz "strony www" nie masz żadnej korzyści - możesz przyjść pograć dla zabawy nie uwzględnią cię nawet w rankingu...

przemo - Sob 28 Cze, 2014

Pograj w LCG gdziekolwiek na świecie, a dostaniesz.....(dum, dum,dum...) :

CAŁE NIC


Tylko w Polsce takie jaja co? :D

adhan - Sro 02 Lip, 2014

Ha HA super głosowanie nasza partia przy frekwencji 97 % otrzymała 120 % głosów .Tak trzymać Towarzysze Liderzy Galakty . Nie mogę się doczekać kolejnego głosowania zawsze wierny partii Adhan .
Legioner - Pon 07 Lip, 2014

Czemu nie padła propozycja: KOMENDANT od słowa (mieć komendę - dowodzić) jak najbardziej wojskowe i Polskie.
Sewhoe - Pon 07 Lip, 2014

Pewnie byłoby za długie - generalnie było bardzo mało miejsca.
Drixen - Wto 08 Lip, 2014

Wszystkim i tak się nie dogodzi...
zvish - Czw 10 Lip, 2014

Wiem ze już będzie LIDER.


Ale ja bym zaproponował jeszcze WOJEWODA

;:)

mathias999 - Czw 10 Lip, 2014

zvish napisał/a:
Wiem ze już będzie LIDER.


Ale ja bym zaproponował jeszcze WOJEWODA

;:)


jaaaasne :mrgreen: to może > SOŁTYS< ??? albo > CELEBRYTA<... trochę powagi panowie...

zvish - Czw 10 Lip, 2014

Niezle masz Pan skojarzenia skoro Ci się Wojewoda ze Sołtysem skojarzył :D

Wojewoda - ten który przewodzi w czasie wojny, inaczej bardziej czterdziestkowo MIstrz Wojny :D

;)

Ale wiem, przez obecne znaczenia nie brzmi epicko ;)

PS: Przez obecne znacznie i uczulenie jaki ma dzisiejsza młodzież na jeżyk ojczysty:
patrz w temacie obok :D

mathias999 - Czw 10 Lip, 2014

Mistrz Wojny był tylko jeden, prawdziwy - i tylko jemu tytuł się należy - nie mieszajmy w wersji pl zbyt mocno. Nie szukajmy na siłę odniesień do polskiej historii wojskowości - jeśli już to do Imperium Rzymu - bardziej klimatycznie pasującego do WH40. Tak w ogóle, to uniwersum wh40 ma własne "nazewnictwo" i osobiście nie rozumiem czemu was gryzie słowo Lider - w końcu to nie to samo co "LIDL" ( bez kryptoreklamy) czy "ladder" :mrgreen:
zvish - Czw 10 Lip, 2014

Zaiste Mistrz Wojny był tylko jednen:D

LUBERKAL!!!

Tak tylko rzucilem z tym wojewodą, wszak jak by chceć to wiernie z jezyka na język dać to by najbliżej pasowało.

A tak wogóle to chyba najlepiej było by zostawić Warlord.

Albo sugerując się biteeniakiem ale Fantasy dać ogólnie LORD.

Wówczas moim zdaniem pasowalo by już do wszystkiego.

Lider to mi się z samcem alfa kojarzy hahaha.

Gazza - Pią 18 Lip, 2014

Oczywiście, że WARLORD był najlepszy. Nie widzę sensu tłumaczenia większości czterdziestkowych nazw własnych, stopni etc. Taki fluff, klimat i tyle. To co, teraz już nie będzie Warhammera tylko Wojenny Młot? Takie tłumaczenie na siłę i ingerowanie w anglojęzyczną franczyzę może zapędzić polskiego wydawcę w ślepy zaułek i wraz z kolejnymi rozszerzeniami zaczną pojawiać się rozmaite erraty, faq i inne zbędne wyjaśnienia do czegoś co w oryginale takich nie wymagało.
Aż się boję o rodzime nazwy Tyranidów czy innych xenos ... Ops, przepraszam miało być "obce formy życia"(?). ;)

Drixen - Sob 19 Lip, 2014

+1

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group