galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

X-Wing dyskusja ogólna - Drobna pomoc w wyborze dodatku

adamsb81 - Pią 07 Lis, 2014
Temat postu: Drobna pomoc w wyborze dodatku
Witam.
Jestem świeżym posiadaczem podstawki x-wing.
Będę grał z synem ewentualnie żonę zmuszę :evil: .
Potrzebuję dodatku do bardziej złożonej rozgrywki. Chciałbym rozwijać obie strony. co polecicie dla świerzaka do 100zł (2 dodatki). Oczywiście coś co jest dostępne.

aryss - Pią 07 Lis, 2014

Jesli to ma byc nastawione do grania domowego rozwazyłbym następujące wybory
A)
Rebelia: E-Wing
Imperium: Tie-Defender
Dlaczego:
Statki są zbliżone kosztowo w punktach dlatego będziesz mógł przygotowac rozpiski X+E vs 2xTie+Defender. Dodatkowo dodatki z E-winga mogą posłużyć również w X ( torpedy/astromechy) oraz analogicznie zasilony będziesz nowymi umiejętnościami pilotów ( predator i 2x wymanerwowanie wspólnie z Defenderem)
Defender z kolei jest statkiem posiadającym dużą siłe ognia i możliwość używania rakiet oraz dział. Co pozwoli na poznanie kolejnych mechanik z gry.
B)
Rebelia: E-Wing
Imperium: Tie-Phantom
Powody wybrania E-Winga są analogiczne jak w A, Phantom jest również zbliżonym kosztowo statkiem jednak posiadającym unikatowy system dla siebie gry, jest statkiem abrdzo kruchym aczkolwiek manewrowym i pozwala na ukrywanie się przed przeciwnikami. Dodatkowo dostajesz karty załogantów które również bedą odmianą w budowaniu eskadr. Niestety na starcie wykorzystasz tylko je do rozbudowy Phantomów ale z zwiększaniem kolekcji Taktyk tudzież Specjalista Zwiadu mogą pojawiac sie duzo czesciej.
C)
Rebelia: B-Wing
Imperium: Tie-Phantom/Tie-Defender
B-Wing to statek czołg, potężnie opancerzony z małą zwrotnością ale dużą siłą ognia. Może on fajnie komponować się dodatkami zarówno z phantomem ( oboje wykorzystują systemy jako ulepszenia) jak i Defenderem ( oboje mają działa oraz rakiety )
D)
Kolejna podstawka :D
Zawsze to 3 statki w cenie 2.2 :P


Osobiście na początek odpuściłbym X-Winga ( nowi piloci) i Tie-Fightera ( nowi piloci ) gdyż wiem że do domowych rozgrywek na początek fajnie się sprawdza większa róznorodność statków aczkolwiek i takei opcje możesz rozważyc.
Unikałbym na start napewno:
Tie-Advanced
Tie-Bomber
A-Wing
Z-95

adamsb81 - Pią 07 Lis, 2014

dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Zastanowię się na wersją A lub D

vip3r - Sob 08 Lis, 2014

nie wiem w jakim wieku masz synka - mój ma 6 lat i dla wyrównania szans (szczególnie na początek) polecałbym coś z wieżyczką - np. niedocenianego Y-winga dla rebelii - w warunkach domowych klimat jego chyba bedzie lepszy niz E-winga

natomiast dla imperium polecałbym zdecydowanie Defender - bardzo fajny statek i bardzo fajne karty od razu z nim w zestawie.

adamsb81 - Sob 08 Lis, 2014

Mam syna 7 lat. bardzo lubi gry wszelkiego rodzaju (nie pc czy ps). Zaznaczę że podstawka dopiero do mnie idzie, więc jeszcze w nią nie graliśmy.
Oldster - Pon 10 Lis, 2014

Czasami w Empikach da się jeszcze znaleźć resztki dodatków z I fali w sporych przecenach. Ma ona ten plus że na twoim etapie (gdy zaczynasz) cokolwiek kupisz, będzie fajnie grało. Jak wielu początkujących możesz mieć lekkie problemy grając Imperium ze względu na małą wytrzymałość statków, dlatego TIE Defender na start jest niezłym pomysłem.
adamsb81 - Czw 20 Lis, 2014

Ale jestem w "kropce".
Czy E-WING z TIE-DEFENDER + dodatkowe kości czy druga podstawka.
Siedzę już 3 dzień i nie mogę się zdecydować.

vip3r - Czw 20 Lis, 2014

możesz dowolnie kupic - i tak zaraz kupisz wszystko :)

jak i tak koniecznie chcesz kości kupic więcej i grasz głównie z synkiem to kup drugą podstawke.

Teokrata - Pią 21 Lis, 2014

adamsb81 napisał/a:
Ale jestem w "kropce".
Czy E-WING z TIE-DEFENDER + dodatkowe kości czy druga podstawka.
Siedzę już 3 dzień i nie mogę się zdecydować.

wiecej opcji da Ci na pewno e-wing i defender, albo Sokol i Slave I ;-)

Oldster - Pią 21 Lis, 2014

adamsb81 napisał/a:
Ale jestem w "kropce".
Czy E-WING z TIE-DEFENDER + dodatkowe kości czy druga podstawka.
Siedzę już 3 dzień i nie mogę się zdecydować.

Osobiście uważam że druga podstawka będzie najlepszym wyborem. Dodatkowy zestaw wzorników i kości baaaardzo umilają grę. Poza tym będziesz miał już sześć statków (chyba że jakieś już kupiłeś) co na stole wygląda dużo lepiej. W mojej opinii dwie podstawki to solidna, hmm, podstawa :) Potem sam już będziesz wiedział co i jak sobie balansować.

adamsb81 - Sob 22 Lis, 2014

Czyli podstawkę drugą kupić zamierzam :wink:
Czas potem przyjdzie na dodatki.

Caladan - Nie 23 Lis, 2014

adamsb81 napisał/a:
Czyli podstawkę drugą kupić zamierzam :wink:
Czas potem przyjdzie na dodatki.


A można wiedzieć gdzie zamierzasz kupić podstawkę? We wszystkich sklepach internetowych (polskich) w których robiłem zakupy a nie mają jakiś wydziwianych cen jak bard czy rebel podstawek nie ma.

A i ja z chęcią bym przygarnął drugą podstawkę (pomimo że mam już trochę dodatków), zwyczajnie bardziej opłacalna.

adamsb81 - Nie 23 Lis, 2014

Żeby nie było że reklamuję sklep:
http://www.3kropki.pl/p/x...podstawowy.html

Crane - Nie 23 Lis, 2014

adamsb81 napisał/a:
Żeby nie było że reklamuję sklep:
http://www.3kropki.pl/p/x...podstawowy.html

Myślisz że dadzą gdzieś radę załatwić, bo na stanie tego nie mają..

Moskit - Nie 23 Lis, 2014

Jakby się zebrało kilka osób chetnych na podstawki to można by razem zamówić gdzieś. Sam poluję
adamsb81 - Nie 23 Lis, 2014

na stronie nie napisali że brak towaru.
Rogue30 - Nie 23 Lis, 2014

Wersja PL po normalnej cenie jest chyba tylko w Centrum Gier Pegaz . I pewnie niedługo. :smile:
Jolly_Roger - Pią 26 Gru, 2014

Po pierwsze witam wszystkich. Przeczytałem na tym forum "Jak zacząć" i ten wątek - były bardzo pomocne, ale mam jeszcze pytania.
Wpadło mi w oko, że ilościowo trzeba kupować raczej 2:1 jeśli chodzi o stosunek sił Imperium:Rebelia, żeby był większy wybór i równowaga. Potwierdzacie to?
Drugie pytanie może wydawać się trochę głupie, ale skąd wiadomo jakie ograniczenia punktowe stosować do wyboru statków i upgradeów? Wiem, że standardowo (turniejowo) jest 100 pkt., w podstawce sugerują 31 pkt na te trzy statki. A co w momencie kiedy dokupię powiedzmy E-Winga i Tie-Defendera? Wtedy dogadujemy się co do górnej granicy punktowej np. 60 pkt czy jak to się robi? Zaznaczam, że będę grał jedynie "domowo".

Mareczq - Pią 26 Gru, 2014

Teraz troszkę już się zmieniło w sprawie równowagi sił. Już nie mam wrażenia, że jest tak, że Imeprium jest dużo tańsze. Realnie obie strony mają statki do Swarmów (Tie/F i Z-95) i tak samo obie strony maja bardzo drogie statki (YT-1300 i VT-49). Tak samo środek sił jest porównywalny (B-wing/E-WIng vs. Tie-d/Phantom). Więc tutaj bym tak na to nie patrzył. Po prostu przed kupnem statku albo dobrze o nim poczytaj, pooglądaj jak się gra i wtedy zdecyduj czy chciał byś nim latać w warunkach domowych ;)

Co do ilości punktów to ogólnie gra jest balansowana pod grę turniejową, która teraz jest głównie na 100 punktów. Jednak jest to na tyle uniwersalny system, że tak naprawdę nie ma problemu aby grać dowolnymi statkami na 50-150-300-1000 punktów;) To czy akurat z statkami X-Y-Z lepiej się gra na 50/100 czy 200 punktów to ciężko jest ocenić. Na pewno bym nie grał na 100% tego co masz. Czyli jak np. możesz w statkach wystawić 100 punktów na siłę ładując wszystko co się da, to jednak bym grał na 60-80 punktów. Dopiero jak będziesz miał odpowiedni wybór zaczął bym grać na 100 punktów. Tworzenie eskadr to dosyć ważny element tej gry i nie warto się go pozbywać ;)

Jolly_Roger - Pią 26 Gru, 2014

Dzięki za info :)
Kosmiczny pirat - Sob 27 Gru, 2014

Mam do Was prośbą w zakresie propozycji budowania zrównoważonych eskadr. Jestem przed pierwszymi zakupami i nim trafiłem na ten wątek, to napisałem prośbę w tym temacie: http://www.forum.galakta....=4562&start=105

Jeśli do podstawki dorzucę Tie Defendera i E-winga, to jakie dwa kolejne statki powinny zasilić nasze floty. Zależy nam przede wszystkim na różnorodności aby było jak najmniej takich samych statków, a jednocześnie aby można było wystawić zbliżone wartości punktowe, co pozwoli na to aby wszystko zależało od umiejętności operujących nimi pilotów ;)

Mareczq - Nie 28 Gru, 2014

Tak jak pisałem Ci w tamtym temacie ;)

Ja bym kupił dla Rebelii YT-2400 . Dla Imperium VT-49 ;) YT-2400 z opcją tytułu i ciężkiego działa naprawdę daje odczuć potęgę statku ;) VT-49 z Expose + Experimental Interface też robi niezłe jazdy (4 powera w zasięgu 2-3 i 5 powera w zasięgu 1 do tego z opcją krytyka porónywalna zabawka to YT-2400 z HLC@360)

Kosmiczny pirat - Nie 28 Gru, 2014

:)

Na razie pójdziemy w mniejsze stateczki ale bardziej rozpoznawalne dla naszej familii. Co do samego A-winga i B-winga, to do domowego grania aby nie powtarzać tych samych jednostek, lepiej zakupić sprzedawane na sztuki, jako pojedyncze stateczki, czy też zestaw Asy Rebelii?

Bananas - Nie 28 Gru, 2014

Jeżeli zależy Ci tylko na modelach to śmiało możesz kupić Asy. Jeżeli zależy Ci na kartach pilotów itd, to i tak dokupisz pojedyncze statki. Ja kupiłem Asy, i jedne i drugie, a teraz czekam na dodruk Interceptora i A-winga, bo piloci tam są inni :wink:
Kosmiczny pirat - Nie 28 Gru, 2014

Jasne, jasne ale chodziło mi raczej o zoptymalizowanie takiego zakupu. Z uwagi na to, że nie chcę mieć np. dwóch sztuk B-wingów itd., to chciałbym dokonywać zakupów packów, które wydają się najbardziej optymalne. Zdaję sobie przy tym sprawę, że przy takim nastawieniu zawsze będę stratny w dostępnych możliwościach ale zawsze coś za coś. Przeczytałem dwa artykuły na temat Asów Rebelii na portalu x-wing.pl i w tym konkretnym przypadku zdecyduję się własnie na A-winga i B-winga z tego dodatku. Szkoda, że nie powstały takie teksty na temat Asów Imperium. Niepokoi natomiast, że w tym pudle jest pilot Kir Kanos, który załapał się do trójki najgorszych pilotów wg tego artykułu: Tych panów nie obsługujemy . Co gorsza w tym zestawieniu jest również pilot Gniew Fela, który również siedzi za sterami Tie Interceptora ale z pojedynczego dodatku II fali.
aryss - Nie 28 Gru, 2014

Ogólnie sytuacja z Interceptorami wyglada tak. Najlepszy pilot ( Soontir ) jest w samodzielnym dodatku. Niestety ten pilot az sie prosi o karte na Granicy Ryzyka ktora dostaniesz albo w samodzielnym A-wingu albo w Asach Imperium. Dodatkowo Asy Imperium daja fajne opcje modyfikacji interceptorow ( dodatkowy kadlub/mozliwosc namierzania) ktore sie fajnie komponuja z Soontirem. Moja rada: kup Asy Imperium a samego Soontira postaraj sie od kogos odkupic ( osoby co maja 2x dodatek interceptor i moga karte oraz kartonik Fela odsprzedac )
Kosmiczny pirat - Nie 28 Gru, 2014

I to jest myśl! Przed chwilą puściłem już ogłoszenie na grupie FB. Że też wcześniej o tym nie pomyślałem. W taki sposób jeszcze bardziej mogę zoptymalizować swoje zakupy, a jednocześnie zebrać rzeszę pilotów do obsługi maszyn. Dzięki za podsunięcie pomysłu.
Mareczq - Nie 28 Gru, 2014

Z odprzedaniem kartonika może być problem, bo tam po 2-stronie jednak masz zwykłego pilota - ktoś to odsprzedając realnie nie będzie mógł użyć wszystkich swoich posiadanych statków na raz jak by miał taką ochotę (a kupując dwa zestawy Interceptorów zakładam, że chociaż myślał o tym). Oczywiście zrobić proxy tego to nie problem dla domowych warunków, ale tak samo nie problem zrobić proxy pilotów ;)

Ogólnie jak kolega nie chciał kupować 2 tych samych statków, i lata dla zabawy w warunkach domowych to ja bym raczej Interoceptory po prostu odpuścił. To już lepiej kupić Phantoma, gdzie ma się sporo potrzebnych kart od razu w zestawie, a kolega i tak chce kupić Falcona/Slave-a jak wyjdzie dodruk, więc kartę "szósty zmysł" będzie miał.

Do Interceptor-ów wrócił bym jak już będzie się nudzić to co jest, ale wtedy pewnie będzie dużo innych nowych statków do wyboru ;)

aryss - Nie 28 Gru, 2014

Mareczq napisał/a:
Z odprzedaniem kartonika może być problem, bo tam po 2-stronie jednak masz zwykłego pilota - ktoś to odsprzedając realnie nie będzie mógł użyć wszystkich swoich posiadanych statków na raz jak by miał taką ochotę (a kupując dwa zestawy Interceptorów zakładam, że chociaż myślał o tym).

Znam conajmniej kilka osób co sprzedało albo kupiło Soontira ( sam miałem oferty sprzedaży ale jednak zdecydowałem się pare miesięcy temu na zakup wraz z statkiem) wiec to akurat nie jest az tak duzy problem ;P

Prycek - Nie 28 Gru, 2014

A po co wydawać pieniądze na kartę Soontira jeśli chce się grać w warunkach domowych tylko? Wystarczy znaleźć w necie jakiś dobry skan tej karty i sobie wydrukować samemu w bardzo zbliżonym rozmiarze do oryginalnego. Tak można zaoszczędzić trochę pieniędzy jeśli zależy nam na samych kartach bez statków. Tak naprawdę to modele statków są tylko wizualnym urozmaiceniem rozgrywki a cała mechanika to zasady, karty i manewry.
Wydruk strony A4 w kolorze na laserze to koszt ok. 3zł :) na A4 zmieści się 9 kart pilotów.

Proszę bardzo:
http://www.x-wing.pl/wp-c...Soontir-Fel.jpg

Dochodzi jeszcze kartonik na podstawkę ale też myślę, że można go znaleźć w necie w grafikach.

Kosmiczny pirat - Nie 28 Gru, 2014

Dzięki bardzo, że się tak zaangażowaliście w pomoc dla niedoświadczonego pilota :mrgreen:
Skany i samoróbki nie są dla mnie. Jednak gdzieś tam w środku żyłka kolekcjonera gier planszowych bierze przewagę i chciałbym mieć tego pilota wypieszczonego i oryginalnie wyprodukowanego. Na razie jestem na samym początku i spokojnie z bólami mogę się wstrzymać. Jak trafi się okazja zakupu od kogoś to pewnie tak zrobię.

Patsy - Pon 29 Gru, 2014

Co do samej karty Soontira, to wkrótce, sprawa z jej zdobyciem może być ułatwiona, gdyż jej wersja alternatywna będzie rozdawana jako nagroda za uczestnictwo w turniejach sklepowych. Tym samym zwiększy się je podaż na rynku :) .
Mareczq - Pon 29 Gru, 2014

Sama karta tak, ale już bez kartoniku do podstawki z tego co wiem ;P
Kosmiczny pirat - Pon 29 Gru, 2014

Mareczq napisał/a:
Sama karta tak, ale już bez kartoniku do podstawki z tego co wiem ;P


Słuszna uwaga.

Severus - Nie 14 Lut, 2016

Witam. na chwilę obecną posiadam:
X-Wing (ze starej podstawki) oraz E-Wing, a po drugiej stronie
2x TIE Fighter (ze starej podstawki) oraz TIE Defender

Co byście radzili dokupić w dalszym etapie budowania floty?
Zależy mi na w miarę równoważnym rozbudowaniu obu stron konfliktu.

Pozdrawiam

blink - Nie 14 Lut, 2016

Ja bym dokupił asy rebeli i asy imperium
ext.lex - Pon 15 Lut, 2016

jak wyżej, jednak moc w takim wypadku będzie nieznaczanie po stronie Imperium.
Severus - Pon 15 Lut, 2016

Niespodziewanie moja flota wzbogaciła się o TIE Phantom'a, tak więc dla równowagi potrzebuję coś po stronie republiki. Czy B-Wing będzie odpowiedni do tego celu?
ext.lex - Pon 15 Lut, 2016

Ja bym brał nowego X-Winga najlepiej Poe ale Ello tez może być albo zaryzykowałbym E-Winga
Michu - Wto 16 Lut, 2016

No nie wiem, czy na samym starcie dwa E -wingi to dobry pomysł. Rzeczywiście Poe (nowa podstawka + dodatkowe kości, dmg deck, miarki etc.etc.) i Ello (T-70 expansion) to raczej grywalni piloci. jak chcesz czegoś większego to polecam w zasadzie wszystko (Asy rebelii, Sokół, Dash "Pączek Zagłady" Rendar) oprócz dużych statków (korwety, transportery i inne bajery).
Pawciu90PL - Wto 16 Lut, 2016

Severus napisał/a:
Witam. na chwilę obecną posiadam:
X-Wing (ze starej podstawki) oraz E-Wing, a po drugiej stronie
2x TIE Fighter (ze starej podstawki) oraz TIE Defender

Co byście radzili dokupić w dalszym etapie budowania floty?
Zależy mi na w miarę równoważnym rozbudowaniu obu stron konfliktu.

Pozdrawiam


Osobiście zakochałem się w Defenderach(staram się latać2, choć ostatnio miksuje rexlera z innymi statkami)

ext.lex - Wto 16 Lut, 2016

Michu napisał/a:
No nie wiem, czy na samym starcie dwa E -wingi to dobry pomysł.
O przepraszam faktycznie dwa E-Wingi to bardzo zły pomysł, pisałem przekonany o tym że Severus ma X-Winga z podstawki i B-Winga
adamsb81 - Wto 16 Lut, 2016

Witam.
Zapoczątkowałem ten temat, niestety mój zakup musiał poczekać.
Właśnie dokupiłem do mojej podstawki TIE Advanced, Y Wing, sokół i BobA. Kupiłem bo miałem okazję.
I moje pytanie:
Zamawiam sobie podstawkę nową i co dokupić żeby się równoważyć zważywszy, że już mam powyższe statki.
Pozdrawiam.

blink - Sro 17 Lut, 2016

Kup sobie tie punishera, świetny statek z dużymi możliwościami
adamsb81 - Sro 17 Lut, 2016

a dla rebeli ?
Jolly_Roger - Sro 17 Lut, 2016

Kup K-Winga i Szumowiny - będziesz miał 2x Y-wing z podwójnym działem laserowym i Firespraya dla szumowin, a ewentualnie K-Wing z Falconem dla Rebelii.
adamsb81 - Sro 17 Lut, 2016

Słabo ogarnięty jestem. Dla szumowin ??? Chciałem na razie imperium i rebelie wyposażyć żeby były równe siły.
ext.lex - Czw 18 Lut, 2016

K-Wing jest dobrym pomysłem generalnie i tak będziesz miał prędzej czy później wszystkie statki więc ... :)
Pawciu90PL - Czw 18 Lut, 2016

ext.lex napisał/a:
K-Wing jest dobrym pomysłem generalnie i tak będziesz miał prędzej czy później wszystkie statki więc ... :)


Dokładnie tak to wygląda, statek do stateczka i uzbiera się kolekcja =] niektórzy kupują np 3x b-wingi i asy rebelii by polatać 3-4b-wingami(potrafią zrobić dobre aggro)

ext.lex - Czw 18 Lut, 2016

Lubię B-Wingi ale grać tym nie potrafię :/
Początkującym radziłbym kupić po jednym statku każdego rodzaju i polatać wszystkim a potem zastanawiać się co dalej.

adamsb81 - Czw 18 Lut, 2016

A jaki by był odpowiednik k-wing dla imperium ???
ext.lex - Czw 18 Lut, 2016

@adamsb81 zmień podejście nie szukaj odpowiednika szukaj synergii w rozpisce :) pozwól mocy by przepływała przez Ciebie :P a potem idz do sklepu i wydaj 1k PLN na statki :)

http://www.x-wing.pl/pomoce/zestawy/ zobacz jacy piloci/karty są w zestawach i czym byś chciał polatać co najlepiej współdziałałoby z tym co masz.

adamsb81 - Czw 18 Lut, 2016

OK. Popykam trochę z małym i zobaczymy co kupić.
adamsb81 - Czw 03 Mar, 2016

PS. Mając dwie podstawki (nową i starą) których kart uszkodzeń mam stosować ze starej czy nowej. A może zmieszać wszystkie ???
Shantruin - Czw 03 Mar, 2016

Według zasad turniejowych możesz wybrać z której chcesz korzystać. Generalnie nowa talia jest nieco mniej dolegliwa niż stara :)
twhistoria - Pią 04 Mar, 2016

adamsb81 napisał/a:
PS. Mając dwie podstawki (nową i starą) których kart uszkodzeń mam stosować ze starej czy nowej. A może zmieszać wszystkie ???


W domu możesz robić co chcesz z taliami, ale oficjalnie musisz się zdecydować, którą stosujesz. Jestem w podobnej sytuacji co Ty. Dopiero zaczynam. Mam obydwie podstawki i starą talię traktuję jako zapasową, na wypadek gdybym pogubił karty z tej nowej.

costi - Pią 04 Mar, 2016

Shantruin napisał/a:
Według zasad turniejowych możesz wybrać z której chcesz korzystać. Generalnie nowa talia jest nieco mniej dolegliwa niż stara :)

To zależy od rozpiski.

Shantruin - Pią 04 Mar, 2016

Dlatego napisałem "generalnie" ;) Klasyczny swarm woli raczej stary deck (o ile Howlrunner ma Determinację).
adamsb81 - Nie 13 Mar, 2016

Czy to jest jakaś choroba, że mam 12 statków z czego ponad połową jeszcze nie grałem a już mam ochotę kupić następne???
ext.lex - Pon 14 Mar, 2016

Mogę tylko podpowiedzieć żebyś zagrał tymi którymi nie grałeś to nie będziesz miał dylematów przed zakupem następnych, a pewnie jeszcze trochę kupisz.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group