galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

Imperium Atakuje - dyskusja ogólna - Do czego przystąpią siły Imperium?

Michal - Wto 23 Gru, 2014
Temat postu: Do czego przystąpią siły Imperium?
Jak wiecie, w przyszłym roku naszym nakładem ukaże się polska edycja ostatniej Star Warsowej premiery ze stajni Fantasy Flight Games - Imperial Assault.

Ostatnio ostro dyskutujemy w biurze na temat tego jak się gra powinna nazywać w polskiej wersji językowej.

Postanowiliśmy w tej sprawie zasięgnąć języka u Was - graczy i fanów uniwersum. Wyniki ankiety będą dla nas ważną wskazówką podczas podejmowania ostatecznej decyzji. Dlatego chyba więc jesteście świadomi, że każdy głos ma znaczenie!

Przy pomocy powyższej ankiety możecie oddawać głosy na dostępne opcje. Zgłoszenia przyjmujemy 12.01.2015.

Jeśli oczywiście macie inną propozycję to koniecznie wpiszcie ją w komentarzu!

JediPrzemo - Wto 23 Gru, 2014

A czy konieczne jest spolszczanie tytułu?
sqb1978 - Wto 23 Gru, 2014

Dorzucę kilka pomysłów

Marsz Imperialny
Szturmowcy Imperium
Imperialna Nawałnica
Inwazja Imperium
Ofensywa Imperium

Breed9000 - Wto 23 Gru, 2014

Ofensywa Imperium +1
Drow - Wto 23 Gru, 2014

Atak Imperium,
Imperium Atakuje

EDIT: widze, ze moje propozycje byly juz w ankiecie.
Zatem Imperium Atakuje - IMO brzmi najlepiej i jednoczesnie najblizej oryginalu.

Michal - Wto 23 Gru, 2014

JediPrzemo napisał/a:
A czy konieczne jest spolszczanie tytułu?


Grę wydajemy po polsku, a nie jest to żadna nazwa własna, więc nie ma powodu zostawiać go po angielsku. Zwłaszcza, że z racji swej tematyki gra jest skierowana do szerokiego grona odbiorców.

Czyli w skrócie - tak. :)

ramirez - Wto 23 Gru, 2014

A może "Natarcie Imperium"?
bones - Wto 23 Gru, 2014

Swoją drogą, wiecie już może kiedy mniej-więcej pojawi się SW:IA? Czy skoro głosowanie jest do 12 stycznia, to może coś w lutym? :D
Natahriel - Wto 23 Gru, 2014

Szkoda, że nie ma opcji: Star Wars: rozkaz 66
Nadiru Radena - Wto 23 Gru, 2014

Pierwsze dwie opcje najbliżej oryginału, ale nie brzmią zbyt ciekawie - u mnie było tylko pytanie, czy "Imperium atakuje" czy "Atak Imperium" ;)

Wybrałem to drugie, bo "Imperium atakuje", choć fajnie nawiązuje do EV, to jednak brzmi gorzej, a poza tym zbytnio się oddala od oryginalnego tytułu, w którym w końcu nie ma "Assaults" (co, swoją drogą, byłoby nieco dwuznaczne :D ), ale "Assault"...

A poznać datę polskiej premiery niewątpliwie chcieliby wszyscy. Tym bardziej, że co mniej cierpliwi w końcu się zdenerwują i kupią wersję oryginalną - ja, przykładowo, z trudem się powstrzymuję.

PS. Tak w ogóle, to "Natarcie Imperium" byłoby nawet lepsze niż "Atak Imperium" i trochę mnie dziwi, że w ankiecie jest to "Imperialne natarcie".

Anglik - Sro 24 Gru, 2014

Imperium atakuje jest nudne hasło na tytuł..najbardziej bym powiedział że pasuje Imperialny Szturm, choć w j. polskim lepiej będzie brzmiał tytuł "Szturm Imperialny".
Samanar - Sro 24 Gru, 2014

Imperium Atakuje!

A pierwszy dodatek z bitwą na Hoth to oczywiście Imperium Kontratakuje :lol: :cool:

leo987 - Pią 26 Gru, 2014

...
dewodaa - Sob 27 Gru, 2014

Klasyczny problem spolszczenia czegokolwiek from USA :D . Zaznaczyłem Imperium Atakuje bo, imho, jest gdzieś po środku między nawiązaniem do znanego masom Imperium Kontratakuje a tytułem gry planszowej. Choć gdyby była opcja Imperium w natarciu zaproponowana wyżej, wybrałbym ją (Świetnie oddaje tytuł oryginału i po polsku dobrze brzmi. Pytanie na ile chcecie po freestyle'ować? ;) )

Co do Imperialne natarcie i Imperialny szturm - sztucznie i nie po polsku, spisałbym od razu na straty (już lepsze to o Ewoke'ach). Wolałbym chyba raczej przetłumaczenie tylko Star Wars na Gwiezdne Wojny i zostawienie reszty aby łatwiej było odróżniać wersję PL od ENG.

P.S. CHCEMY DATĘ SW:IA PL! ;)

Off - Sob 27 Gru, 2014

natarcie wydaje sie najbardziej dokladne, no ale imperium atakuje tez moze byc

date wydania plox

NLoriel - Pon 29 Gru, 2014

Za klasykiem powinno być "Imperim atakować Ziemia!" (hakuna matata)
A na poważnie, to wahałbym się między "Imperium atakuje" - za nawiązanie do E5 i brzmienie tytułu podobne do oryginału oraz "Atak Imperium" (większa wierność tłumaczenia). W ankiecie oddaję głos na pierwszy z tych wariantów.

Syndelis - Sro 31 Gru, 2014

Ofensywa imperium +1
Imperium w natarciu +1

Z tymi z ankiety kiepsko będzie pudło wyglądać...

Hejas - Czw 01 Sty, 2015

Ofensywa Imperium jest chyba najsensowniejszym wyjściem, brzmi dobrze, dość wiernie oddaje sens oryginalnego tytułu i będzie dobrze wyglądać na pudełku. Imperium w Natarciu jest OK, ale słowo "natarcie" w tytule gry jakoś mnie nie przekonuje, "ofensywa" wygląda bardziej naturalnie.

Imperium Atakuje z kolei brzmi nieco dziecinnie i może dawać błędne pojęcie, co do grupy docelowej.

delynch - Pią 02 Sty, 2015

Za jakiś czas zapewne pojawią się i dodatki. Dobrze więc uwzględnić nazwę, która ogólnie będzie pasować do całej serii, nie tylko do podstawki. Chodzi mi o to aby przy wyborze nie popełnić błędu jak choćby z "Die hard" przetłumaczonym na "Szklana pułapka", gdzie tytuł od drugiej części miał się nijak do tego co było w filmie.
delynch - Pią 02 Sty, 2015

Może coś w stylu: Bitwy Imperium?
Bizon - Wto 06 Sty, 2015

Mi od razu nasunął się tytuł - Imperialne Uderzenie ;-)
Xerad - Czw 08 Sty, 2015

Znając Waszą politykę to za 8 dodatków dojdziecie do wniosku, że kolejne po polsku już nie powstaną więc moje pytanie - po co te trudy i wydawanie tego po polsku ? Po prostu zamówcie wersje angielską i z głowy !!!! Ja w żadne lcg spolszczone, ani inne gry z możliwymi licznymi dodatkami nie wejdę !!! W takim razie może spolszczenie połowiczne ?
Niech bedzie Imperialne Assault !!! :)

dewodaa - Czw 08 Sty, 2015

Pana wyżej dodałem do ignorowanych bo wg. mnie posty tego typu są gwałtem na demokracji i wolności słowa.
Wracając do tematu, słowo ofensywa jest w Polsce mało "popularne", unikałbym takich w tytułach gier.

Przy okazji (bo rzadko się tutaj wypowiadam na forum): Dzięki Galakto za to co robicie no i ... shut up and take my money ;)

Michal - Wto 27 Sty, 2015

Dziękujemy wszystkim za oddane głosy. Ostatecznie wyszło na to, że zdecydowanej większości najbardziej podobał się tytuł, który kilka osób w naszej firmie mocno faworyzowało.

tak więc już możemy ogłosić, że "Imperium Atakuje"!


Podczas wyboru nie bez znaczenia był dla nas także fakt, że ten tytuł ładnie się prezentuje w logo i wygląda bardzo podobnie do oryginalnego :)

Elrond - Wto 27 Sty, 2015

To chyba najlepszy wybór. Brzmi najlepiej, kojarzy się dobrze (Imperium Kontratakuje), dobrze wygląda i nie odbiega znaczeniem od wersji angielskiej.
Zjyslav - Wto 27 Sty, 2015

41% to nie jest zdecydowana większość, ale jednak wyraźnie najwięcej głosów dostała ta opcja. Osobiście optowałem za bezpośrednim tlumaczeniem "Imperialne Natarcie", ale przyznaję, że to nie wygląda źle w logo. Trzeba będzie się przyzwyczaić.
delynch - Czw 29 Sty, 2015

Oszaleję oczekując. :lol:
Xerad - Sro 18 Lut, 2015

powodzenia z kupowaniem polskiej wersji :)

pewnie skończy jak:
http://galakta.pl/star-wars-lcg-2/


hahahahaha

keldorn - Czw 19 Lut, 2015

z tym sie nie zgodze. Jednak wiecej osob kupuje tego typu gry co Descent niz LCG ktorych jest pelno. Dodatkwo sam Star Wars LCG bylo jednym z najslabszych mechanicnie gier z tego gatunku. Moze i dlatego tez tak male zainteresowanie.

Co do descenta to wszystkie dodatki (poza poplecznikami i dodatkowymi figurkami) ukazywaly sie w wersji PL. Tutaj w przypadku SW Imperium Atakuje sadze ze bedzie jeszcze wieksze zainteresowanie chocby ze wzgledu na mozliwosci robienia turniejów.

Crane - Czw 19 Lut, 2015

keldorn napisał/a:
z tym sie nie zgodze.

Ja tam bym argumentował, że w Imperium Atakuje są figurki, więc może również skończyć jak X-Wing :wink:

Breed9000 - Czw 19 Lut, 2015

Uważam że nie ma o czym pisać. Xerad porównujesz grę karcianą do figurkowej. Model wydawniczy gry figurkowej jest jednak odmienny od tego znanego z LCG.

Problem z grami LCG (i innymi formatami gier karcianych) w tym kraju polega na tym że konkurencja jest spora a grupa docelowa już nie tak bardzo. To plus opóźnienia w wydawaniu dodatków (które mają bardzo duże znaczenie dla graczy sceny competetive) zabiły niestety ten system w Polsce.
Z IA się tego nie spodziewałbym jednak. I patrząc na to jak szybko rozrasta się grupa na FB oraz samo zainteresowanie grą, myślę że będzie dobrze. ;)

PS. A dobra Polska wersja tej gry jest nam bardzo potrzebna. Żeby także Ci o słabszej angielszczyźnie mogli z niej sobie skorzystać.

xdamian - Czw 19 Lut, 2015

Jak na razie to FF ma obsuwę ze wszystkim przez strajk dokerów.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group