galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

Posiad³o¶æ Szaleñstwa - Posiad³o¶æ Szaleñstwa druga edycja

psychopompos - Wto 26 Lip, 2016
Temat postu: Posiad³o¶æ Szaleñstwa druga edycja
Wczoraj ukaza³y siê informacje na temat drugiego wydania Posiad³o¶ci https://www.fantasyflight...second-edition/
Krzysiek - Wto 26 Lip, 2016
Temat postu: Re: Posiad³o¶æ Szaleñstwa druga edycja
Normalnie by³bym pewien ¿e Galakta wypu¶ci polsk± wersjê, ale skoro apka jest niezbêdna to trochê zw±tpi³em.
sirafin - Wto 26 Lip, 2016

Dlaczego? XCOM jest po polsku.
Krzysiek - Wto 26 Lip, 2016

sirafin napisa³/a:
Dlaczego? XCOM jest po polsku.
Tak? Dziêki, dobrze wiedzieæ.
I wszystkie polskie wersje ze strony FFG ¶ciagam, czy trzeba na Galakcie szukaæ?

sirafin - Wto 26 Lip, 2016

Bez ró¿nicy sk±d ¶ci±gasz i na czym odpalasz, jêzyk mo¿na wybraæ w opcjach ;)
Krzysiek - Sro 27 Lip, 2016

sirafin napisa³/a:
Bez ró¿nicy sk±d ¶ci±gasz i na czym odpalasz, jêzyk mo¿na wybraæ w opcjach ;)
Dziêki! A smutnie offtopuj±c: Czy wiesz mo¿e czy w Road to Legend do Descenta te¿ da siê wybraæ polski jêzyk?

Edit: Z tego co tu googlam wynika ¿e chyba siê nie da.

Mortalo - Sro 27 Lip, 2016

Krzysiek napisa³/a:
sirafin napisa³/a:
Bez ró¿nicy sk±d ¶ci±gasz i na czym odpalasz, jêzyk mo¿na wybraæ w opcjach ;)
Dziêki! A smutnie offtopuj±c: Czy wiesz mo¿e czy w Road to Legend do Descenta te¿ da siê wybraæ polski jêzyk?

Edit: Z tego co tu googlam wynika ¿e chyba siê nie da.

Jeszcze nie ma innych wersji jêzykowych dla Descent'a.

A nowa Posiad³o¶æ? Nie mogê siê doczekaæ!

gural117 - Czw 28 Lip, 2016

W £odzi MoM v2 po EN bêdzie dostêpna za tydzieñ. Tak wiec chocia¿ pude³ko poli¿ê z zewn±trz. Znaj±c ¿ycie na wersjê PL trzeba bêdzie poczekaæ z 10 miesiêcy. Jak wyjdzie apka bêdzie mo¿na zobaczyæ jaka bêdzie grywalno¶æ na nowych elementach. Ciekawe te¿ ile elementów bêdzie skonwertowanych z v1. Wydaje siê ¿e karty postaci bêd± teraz w formacie Tarotowym.
sirafin - Czw 28 Lip, 2016

Informacje o CK ju¿ s±, skonwertowani bêd± wszyscy badacze i potwory z pierwszej edycji, dostan± nowe karty i ¿etony w podstawce drugiej edycji. Starych kafelków te¿ bêdzie mo¿na u¿ywaæ.
Akozz - Sro 03 Sie, 2016

Na steam mo¿na ju¿ ¶ci±gn±æ za darmo aplikacjê i sobie odpaliæ.

http://store.steampowered.com/app/478980/

Przeklika³em tak na sucho. G³os lektora bardzo dobry, muzyka w tle te¿ ok.
Ale liczba wyskakuj±cych okienek z informacjami mnie osobi¶cie doprowadza do sza³u... tyle tego jest i ka¿de trzeba klikniêciem potwierdziæ ¿e sam nie wiem czy to bêdzie ju¿ gra planszowa czy mobilna... Ja osobi¶cie po to siadam do planszówki ¿eby siê oderwaæ od PC, tabletów, smartfonów i innych ekranów. Taka zabawa z tabletem w rêce imo. nie tylko zabija ca³kiem klimat ale wrêcz j± utrudnia bo ci±gle trzeba zerkaæ na ekran, klikaæ, potwierdzaæ itp.
Dodatkowo raczej bez tableta to nie bêdzie dzia³aæ fajnie. Mo¿e na laptopie. Ale telefon raczej bêdzie za ma³y a stacjonarnego PC nie ka¿dy ma w salonie pod rêk±.

Mo¿e przesadzam i mo¿e to w po³±czeniu z gr± bêdzie fajnie dzia³aæ ale po pierwszym odpaleniu mam totalnie negatywne odczucia.

oinek - Czw 04 Sie, 2016

Ja równie¿ przeklika³em apkê na sucho ale na telefonie z 5,5" ekranem bez problemu siê da na takowym odpaliæ i dzia³aæ. Wszystko jest czytelne i jasne. Apka rzuca du¿o rzeczy na ekran gdy¿ zastêpuje ca³kowicie Stra¿nika Tajemnic je¶li mamy przeszukaæ pomieszczenie to musimy wybraæ na apce przeszukanie , a potem ewentualne karty wybraæ z stosu kart odpowiednich na stole (na FFG site s± ju¿ instrukcje do pobrania). Mia³o byæ szybsze rozstawienia a tak naprawdê wyjdzie na to samo bo w trakcie gry dok³adamy kafle oraz przedmioty które musimy wyszukaæ. Klikaæ w apce trzeba równie¿ w czasie walki z potworami oraz pamiêtaæ ¿e po skoñczonej rundzie graczy klikn±æ w apce koniec rundy aby przesz³o do fazy potworów i mitów. Wed³ug mnie najgorsze bêd± pierwsze 2 - 3 rozgrywek zanim siê cz³owiek wprawie w korzystanie z apki i przyzwyczai. Jestem dobrej my¶li i oczekujê na pierwsze gameplay na YT rozegranych gier oraz recenzji.
Mortalo - Czw 04 Sie, 2016

Je¶li w pokoju w którym gracie macie dostêp do telewizora, to dobrze jest siê pod niego pod³±czyæ i korzystaæ z apki na du¿ym ekranie.
oinek - Czw 04 Sie, 2016

Mogê pod³±czyæ kompa pod TV to jedyna opcja póki co :) Chyba ¿e wydadz± apkê na PS4 :D W zwi±zku z tym ¿e czekam i tak na wersjê PL to do grudnia jest du¿o czasu aby obczaiæ grê :)
sirafin - Czw 04 Sie, 2016

oinek napisa³/a:
Mia³o byæ szybsze rozstawienia a tak naprawdê wyjdzie na to samo bo w trakcie gry dok³adamy kafle oraz przedmioty które musimy wyszukaæ. Klikaæ w apce trzeba równie¿ w czasie walki z potworami oraz pamiêtaæ ¿e po skoñczonej rundzie graczy klikn±æ w apce koniec rundy aby przesz³o do fazy potworów i mitów. Wed³ug mnie najgorsze bêd± pierwsze 2 - 3 rozgrywek zanim siê cz³owiek wprawie w korzystanie z apki i przyzwyczai. Jestem dobrej my¶li i oczekujê na pierwsze gameplay na YT rozegranych gier oraz recenzji.
Nie wyjdzie na to samo. Przygotowania do gry nawet nie ma sensu porównywaæ, pierwsz± i drug± edycjê dzieli przepa¶æ je¶li chodzi o skomplikowanie i czas przygotowania do gry. Rzeczy odkrywane w trakcie rozgrywki to kompletnie co¶ innego i nie ró¿ni siê od dobrania karty, czy wystawienia potwora - nie uk³adasz czego¶ "na pó¼niej", czego¶ co bêdzie potrzebne na koniec gry, nie sk³adasz zestawów kart z tabelk± w d³oni, wyk³adasz tylko rzeczy, które interesuj± ciê na bie¿±co, z którymi w danym momencie wchodzisz w interakcjê. Odczucia s± zupe³nie inne, bo jeste¶ zaciekawiony wyk³adan± w³a¶nie rzecz±, twój badacz w³a¶nie wchodzi do nowego miejsca, znajduje nowy przedmiot. Kolejna ró¿nica to to, ¿e odkrywaj±c nowe pomieszczenia na obszar gry wyk³adasz jedynie kafelek + kilka podstawowych ¿etonów, nie ma ¿adnego szukania zestawu kart "na pó¼niej". Interakcja z otoczeniem jest bardzo ciekawa dziêki aplikacji, bardzo przyjemnie rozbudowa³a warstwê fabularn±, ka¿de pomieszczenie jest dodatkowo opisane, widzimy w nim ró¿ne elementy w postaci kufrów, stolików, malunków na ¶cianie, mo¿emy prowadziæ dialogi z postaciami niezale¿nymi. Owszem musimy klikaæ ale scenariusze sta³y siê bogatsze, bardziej z³o¿one, bardziej regrywalne i mimo tej z³o¿ono¶ci nie musimy siê martwiæ o spójno¶æ, bo o to martwi siê aplikacja i podaje nam tylko to, co nam potrzebne do gry. Sama obs³uga jest banalnie prosta, w±tpiê ¿eby¶ potrzebowa³ a¿ trzech rozgrywek, przyzwyczaiæ siê mo¿na ju¿ w trakcie pierwszej ;)
oinek - Pi± 05 Sie, 2016

sirafin napisa³em tak bo nie mam styczno¶ci z gr± mogê tylko obrazowaæ na przeczytaniu instrukcji + sprawdzeniu na sucho apki i porównaniu do pierwszej edycji w któr± gra³em. Liczê na to ¿e bêdzie w³a¶nie bêdzie tak jak mówisz. Niestety na sucho to ja mogê du¿o pisaæ a realne granie pokazuje zawsze ¿e siê mylê :)
steemm - Wto 16 Sie, 2016

A mo¿e kto¶ mi powiedzieæ jak wygl±da gra na dwie osoby?
caireth - Nie 18 Wrz, 2016

Nie posiadam pierwszej edycji a chcialem zakupic. Teraz mam pytanie. Czy kupujac pierwsza edycje bede mogl grac solo tak jak bedzie mialo to miejsce przy pomocy aplikacji z druga edycja? I czy beda wydawac dodatki rowniez w drugiej edycji? Czy wystarcza te z pierwszej? Nie mniej podoba mi sie trend panszowek z androidowymi aplikacjami ktore pozwalaja nam grac solo. PS. Mogli by wydac taka apke do space hulka ;)
sirafin - Pon 19 Wrz, 2016

Je¶li ma siê wy³±cznie pierwsz± edycjê, to na nowych zasadach siê nie zagra.

¯eby graæ na nowych zasadach, przede wszystkim trzeba mieæ Podstawkê 2 Ed. i dopiero do tego mo¿na ewentualnie dorzucaæ dodatkowe figurki i kafle z pierwszej edycji.

Normalne dodatki do drugiej edycji te¿ oczywi¶cie siê pojawi±.

caireth - Wto 20 Wrz, 2016

Polecasz poczekac na nowa edycje czy szukac pierwszej i w nia sie zaopatrzyc?
sirafin - Wto 20 Wrz, 2016

Gdy spojrzymy na obie edycje, pierwsza to tytu³ dla zapaleñców, którym bardzo zale¿y na obecno¶ci mistrza gry (stra¿nika tajemnic). Przygotowanie do gry jest zdecydowanie mniej wygodne, a na stole panuje wiêkszy mêtlik (stosiki zakrytych kart na planszy, sporo ró¿nych talii na stole, du¿o odkrytych kart modyfikuj±cych grê do pilnowania itp.). Obs³uga gry jest bardziej mêcz±ca, ale za to mistrz gry mo¿e elastycznie reagowaæ na sytuacjê na planszy, a nawet modyfikowaæ i ubarwiaæ scenariusze. Problem w tym, ¿e trzeba mieæ takiego mistrza gry, który ma talent narracyjny, wyczucie i chêci, bo ciekawe poprowadzenie scenariusza wcale nie jest prost± spraw±.


Druga edycja to tytu³ dla szerokiego grona graczy. Rozgrywka jest zdecydowanie przystêpniejsza, gra siê p³ynniej. Nie potrzeba ju¿ te¿ wyj±tkowego gracza, który d¼wignie na siebie ciê¿ar prowadzenia scenariusza. Przyby³o mnóstwo opisów fabularnych przedstawiaj±cych sytuacjê i szczegó³y pomieszczeñ, po których wêdruj± badacze. Brak mistrza gry powoduje jednak, ¿e scenariuszy nie da siê zmieniaæ wedle w³asnej fantazji.


Tak wiêc ogólnie druga edycja wygrywa pod wiêkszo¶ci± wzglêdów, chyba ¿e dla kogo¶ najwa¿niejsza jest obecno¶æ mistrza gry i mo¿liwo¶æ wprowadzania w³asnych modyfikacji w rozgrywanych historiach. Moim zdaniem druga edycja bêdzie czê¶ciej l±dowaæ na sto³ach graczy.

caireth - Wto 20 Wrz, 2016

Dziekuje za odpowiedz. W takim razie oczekuje nowego wydania.
Jorge - Nie 23 Pa¼, 2016

Na stronie jest napisane :

"Uwaga! Do gry wymagana jest darmowa aplikacja."

Po co to jest ?

sirafin - Pon 24 Pa¼, 2016

http://galakta.pl/aplikacja-szalenstwa/
Krzysiek - Pon 24 Pa¼, 2016

Jorge napisa³/a:
Na stronie jest napisane :

"Uwaga! Do gry wymagana jest darmowa aplikacja."

Po co to jest ?
Po co jest ta informacja, czy po co jest aplikacja?
Jorge - Pon 24 Pa¼, 2016

Krzysiek napisa³/a:
Jorge napisa³/a:
Na stronie jest napisane :

"Uwaga! Do gry wymagana jest darmowa aplikacja."

Po co to jest ?
Po co jest ta informacja, czy po co jest aplikacja?


Aplikacja.

Ale ju¿ wiem. Dziêki za informacje.

Barbus - Czw 03 Lis, 2016

Odpali³em sobie dzi¶ apkê po polsku dla sprawdzenia i zauwa¿y³em, ¿e w czê¶ci, w której mo¿na dodawaæ posiadane dodatki z drugiej i pierwszej edycji zamienili ich nazwy: pierwsz± nazwali drug± i vice versa. Mam nadziejê, ¿e do t³umaczenia pozosta³ej zawarto¶ci bardziej siê przy³o¿yli :D
Yaerius - Sob 12 Lis, 2016

Czy kto¶ ju¿ mia³ okazjê rozegraæ ten sam scenariusz z ró¿nymi wariantami uzupe³nionej kolekcji? Chodzi mi czy jest wyra¼na ró¿nica pomiêdzy rozegraniem tego samego scenariusza posiadaj±c jedynie podstawkê 2ed. oraz posiadaj±c komplet dodatków i podstawkê z 1ed. Inne potwory? Inna mapa?
Turski_Alien - Pi± 18 Lis, 2016

Pytanie do w³a¶cicieli 2 edycji. Czy te¿ macie niezgodno¶æ ¿etonów z figurkami ? W moim egzemplarzu jest figurka kultysty ale ¿eton hybrydy istot z g³êbin. £±cznie mam 7 kultystów/6 ¿etonów i 3 hybrydy/4 ¿etony. Zastanawiam siê czy tylko mój egzemplarz jest taki "kolekcjonerski" czy to po prostu b³±d w produkcji. :D
alex_anderson - Sob 19 Lis, 2016

Yaerius napisa³/a:
Czy kto¶ ju¿ mia³ okazjê rozegraæ ten sam scenariusz z ró¿nymi wariantami uzupe³nionej kolekcji? Chodzi mi czy jest wyra¼na ró¿nica pomiêdzy rozegraniem tego samego scenariusza posiadaj±c jedynie podstawkê 2ed. oraz posiadaj±c komplet dodatków i podstawkê z 1ed. Inne potwory? Inna mapa?


Cze¶æ! Ja mam wszystkie pude³kowe wydania pierwszej edycji i zaimplementowa³em je do drugiej. W³±cza³em 2 razy pierwszy scenariusz i za peirwszym razem apka u¿ywa³a tylko kafelków z nowej edycji ale kaza³o mi wystawiæ kilka potworów z poprzedniej edycji: Mroczny Druid i C'thionian. Za drugim razem kaza³o mi u¿yæ kafelków z pierwszej edycji. S³ynny Foyer z Domu Lynchów.

Ja z kolei mam pytanie, jak apka mówi przy turze potworów ¿eby potwór weszed³ w zasiêg z jak najwiêksz± ilosci± badaczy, a ten stoi z badaczem ju¿ na polu. Nie ma mo¿liwo¶c z³apaæ w zasiêg innych, to co wtedy po prostu zostaje na tym polu?

sirafin - Sob 19 Lis, 2016

Tak, je¶li warunek jest ju¿ spe³niony to siê nie rusza.
alex_anderson - Nie 20 Lis, 2016

Kolejne pytanie,

Je¿eli efekt mówi odkryj kartê obra¿eñ/przera¿enia to rozumiem ¿e wybieram jedn± bêd±c± w moim posiadaniu i odwracam na awers?

Je¶li dobrze rozumiem, to znaczy ¿e mogê odkrywaæ kartê ci±glê t± sam± która nie wywo³uje ¿andego efektu, poza tym ¿e trzeba j± zakryæ?

Czy mo¿e ja tu czego¶ nie rozumiem...?

myszon - Nie 20 Lis, 2016

alex_anderson napisa³/a:
Kolejne pytanie,

Je¿eli efekt mówi odkryj kartê obra¿eñ/przera¿enia to rozumiem ¿e wybieram jedn± bêd±c± w moim posiadaniu i odwracam na awers?

Je¶li dobrze rozumiem, to znaczy ¿e mogê odkrywaæ kartê ci±glê t± sam± która nie wywo³uje ¿andego efektu, poza tym ¿e trzeba j± zakryæ?

Czy mo¿e ja tu czego¶ nie rozumiem...?


Odpowied¼ znajduje siê w KKZ str. 10:
- "Kiedy jakiś efekt nakazuje badaczowi odkryć kartę Obrażenia lub Przerażenia, badacz odkrywa losową kartę ze swoich zakrytych kart wskazanego rodzaju.""

alex_anderson - Nie 20 Lis, 2016

Super dziêki! To wszystko wyja¶nia!
Gog - Nie 20 Lis, 2016

sirafin napisa³/a:
Tak, je¶li warunek jest ju¿ spe³niony to siê nie rusza.


To ja mam pytanie jak stoi wunsz na polu z badaczem, a jest, ¿e rusza siê o 3(nie do 3 i nie ma, ¿e w zasiêgu) w kierunku i atakuje kogo¶ z najmniejszym/najwiêkszym czym¶, to on musi siê ruszyæ o te 3 w kierunku tej osoby czy po prostu atakuje te z któr± stoi? I to samo jak ma np rusza siê o 2 i atakuje kogos tam, to je¶li osoba stoj±ca od niego o 1 spe³nia warunek to j± atakuje? ;p A klarowniej czy zasada rusza siê o 3(mimo, ¿e wtedy nikogo nie zaatakuje, a tak to bym móg³) to to samo co rusza do 3? Dziêki za odpowied¼

sirafin - Pon 21 Lis, 2016

Gog napisa³/a:
To ja mam pytanie jak stoi wunsz na polu z badaczem, a jest, ¿e rusza siê o 3(nie do 3 i nie ma, ¿e w zasiêgu) w kierunku i atakuje kogo¶ z najmniejszym/najwiêkszym czym¶
W kierunku kogo? Je¶li w kierunku najbli¿szego badacza, to siê nie rusza bo ju¿ jest na polu z badaczem i bli¿ej ju¿ nie bêdzie.

I tak, je¶li co¶ ma siê przesun±æ o X pól, ¿eby spe³niæ jaki¶ warunek, to X jest maksymaln± liczb± pól o jakie mo¿e siê przesun±æ. Je¶li warunek zostanie spe³niony wcze¶niej, to przesuwanie zakoñczy siê wcze¶niej.

Gog - Pon 21 Lis, 2016

Czyli rozumiem, ¿e miêdzy zwrotem przesuwa siê o 3 pola, a zwrotem przesuwa siê do 3 pól nie ma ró¿nicy i zawsze po prostu atakuje tego najbli¿ej spe³niaj±cego warunek?
bluee - Pon 21 Lis, 2016

A ja mam tak± sytuacjê:





Do kogo powinien podej¶æ Shoggoth ?

sirafin - Pon 21 Lis, 2016

@Gog
Nie kojarzê ¿eby zwrot "przemieszcza siê do X pól" gdzie¶ siê pojawia³.

Na pewno s± polecenia:
"przemieszcza siê o X pól w kierunku najbli¿szego badacza"
"przemieszcza siê maksymalnie o X pól w tatki sposób, aby co¶"


@bluee
Do nikogo, zostanie w miejscu. Zasiêg nie liczy siê przez drzwi.

bluee - Pon 21 Lis, 2016

@bluee
Do nikogo, zostanie w miejscu. Zasiêg nie liczy siê przez drzwi.[/quote]

Czyli wybieram ¶rodkow± opcjê i byæ mo¿e pojawi siê kolejny komunikat, tak?

sirafin - Pon 21 Lis, 2016

Dok³adnie tak.
bluee - Pon 21 Lis, 2016

sirafin napisa³/a:
Dok³adnie tak.


Dziêki wielkie :mrgreen:

Gog - Pon 21 Lis, 2016

sirafin napisa³/a:
@Gog
Nie kojarzê ¿eby zwrot "przemieszcza siê do X pól" gdzie¶ siê pojawia³.

Na pewno s± polecenia:
"przemieszcza siê o X pól w kierunku najbli¿szego badacza"
"przemieszcza siê maksymalnie o X pól w tatki sposób, aby co¶"


@bluee
Do nikogo, zostanie w miejscu. Zasiêg nie liczy siê przez drzwi.


no ok to czym ró¿ni± siê te które wymieni³e¶?;p I jak ma siê zasiêg do tego, ¿e potwory mog± przemieszczaæ siê przez drzwi ?;p

sirafin - Pon 21 Lis, 2016

Czym siê ró¿ni± od siebie? Zapisem, tre¶ci±, ale to chyba widaæ ;) W praktyce chodzi tylko o to, ¿e X w obu przypadkach jest warto¶ci± maksymaln±, tylko ¿e w pierwszym przyk³adzie nie jest to zapisane wprost, lecz wynika z kontekstu (kluczowe jest to "w kierunku").
Gog - Pon 21 Lis, 2016

sirafin napisa³/a:
Czym siê ró¿ni± od siebie? Zapisem, tre¶ci±, ale to chyba widaæ ;) W praktyce chodzi tylko o to, ¿e X w obu przypadkach jest warto¶ci± maksymaln±, tylko ¿e w pierwszym przyk³adzie nie jest to zapisane wprost, lecz wynika z kontekstu (kluczowe jest to "w kierunku").


Ok kumam, czyli jak nie ma, ¿e w zasiêgu(ale jest np. w kierunku) to mo¿e sobie przej¶æ przez drzwi normalnie? Na tym przyk³adzie co bluee wrzuci³ jakby by³o potwór przesuwa siê o 2 pola w kierunki najbli¿szego badacza i atakuje badacza X, to by sobie przeszed³ przez te drzwi tak?

sirafin - Pon 21 Lis, 2016

Gog napisa³/a:
Na tym przyk³adzie co bluee wrzuci³ jakby by³o potwór przesuwa siê o 2 pola w kierunki najbli¿szego badacza i atakuje badacza X, to by sobie przeszed³ przez te drzwi tak?
Dok³adnie tak, wtedy by przeszed³ przez drzwi. Jako ¿e w przyk³adzie bluee mamy dwóch badaczy oddalonych tak samo, dru¿yna mo¿e wybraæ, w kierunku którego z tych badaczy ruszy potwór.
bluee - Pon 21 Lis, 2016

sirafin napisa³/a:
Gog napisa³/a:
Na tym przyk³adzie co bluee wrzuci³ jakby by³o potwór przesuwa siê o 2 pola w kierunki najbli¿szego badacza i atakuje badacza X, to by sobie przeszed³ przez te drzwi tak?
Dok³adnie tak, wtedy by przeszed³ przez drzwi. Jako ¿e w przyk³adzie bluee mamy dwóch badaczy oddalonych tak samo, dru¿yna mo¿e wybraæ, w kierunku którego z tych badaczy ruszy potwór.


id±c tym tropem zastanawiam siê, kiedy jest mo¿liwa sytuacja trzecia z mojego przyk³adu, skoro, je¶li jest badacz w zasiêgu, to musi byæ na tym polu :>>

sirafin - Pon 21 Lis, 2016

Gdyby najbli¿szy badacz by³ oddalony o trzy pola, to trzecia opcja by³aby mo¿liwa :)
bluee - Pon 21 Lis, 2016

sirafin napisa³/a:
Gdyby najbli¿szy badacz by³ oddalony o trzy pola, to trzecia opcja by³aby mo¿liwa :)


ale zasiêg siê liczy od pola, na którym siê jest (z tego co wiem?!) (chyba, ¿e jest inaczej :>)

sirafin - Pon 21 Lis, 2016

Nie, zasiêg zawsze liczysz "na zewn±trz", a wiêc nie wliczasz pola, na którym siê znajdujesz. Je¶li masz kij o zasiêgu dwóch metrów, to mo¿esz nim siêgn±æ maksymalnie na dwa metry. Je¶li twój zasiêg ruchu wynosi trzy pola, znaczy ¿e mo¿esz dotrzeæ do czego¶, co jest oddalone maksymalnie o trzy pola.
bluee - Pon 21 Lis, 2016

sirafin napisa³/a:
Nie, zasiêg zawsze liczysz "na zewn±trz", a wiêc nie wliczasz pola, na którym siê znajdujesz. Je¶li masz kij o zasiêgu dwóch metrów, to mo¿esz nim siêgn±æ maksymalnie na dwa metry. Je¶li twój zasiêg wynosi trzy pola, znaczy ¿e mo¿esz siêgn±æ do czego¶, co jest oddalone maksymalnie o trzy pola.


¶wiat siê zmieni³ o 180 stopni. naprawdê, wielkie dziêki za wyja¶nienie tego!

teraz wszystkie sytuacje s± prawdopodobne :)

Turski_Alien - Sob 10 Gru, 2016

[quote="Turski_Alien"]
Turski_Alien napisa³/a:
Pytanie do w³a¶cicieli 2 edycji. Czy te¿ macie niezgodno¶æ ¿etonów z figurkami ? W moim egzemplarzu jest figurka kultysty ale ¿eton hybrydy istot z g³êbin. £±cznie mam 7 kultystów/6 ¿etonów i 3 hybrydy/4 ¿etony. Zastanawiam siê czy tylko mój egzemplarz jest taki "kolekcjonerski" czy to po prostu b³±d w produkcji.



To jak to jest u was ? ;)

sirafin - Sob 10 Gru, 2016

¯etony s± prawid³owe, nie mog³e¶ dostaæ wyt³oczki z innym nadrukiem, za to b³êdy przy sortowaniu figurek siê zdarzaj±. Po prostu zrób fotkê, opisz problem i wy¶lij mailem do Galakty.
chentek - Pi± 23 Gru, 2016

Siema.
Jeste¶my po pierwszej pe³nej (3 os.) rozgrywce 2 edycji PS. Ogólne wra¿enia spoko. bardzo przyjemnie siê gra. Apka za r±czkê prowadzi przez grê bez wiêkszych problemów..jednak znale¼li¶my w niej parê minusów, które mog³y by byæ lekko usprawnione.

Po primo: kiedy postaæ ma wykonaæ jaki¶ test, np podczas walki, wy¶wietla siê komunikat o tym te¶cie i jego wynikach. Ka¿dy go czyta i czyta czasem po 2x...ii no w³a¶nie.. niepotrzebne to jest.. Doszli¶my do wniosku, ¿e chyba lepiej by by³o po prostu wy¶wietliæ komunikat, ¿e np robimy test si³y i tyle. Rzucamy wtedy kostkami i klikamy czy jest udany czy nie. I dopiero wtedy wy¶wietla siê opis fabularny zaistnia³ej sytuacji. A tak czytamy, ¿e trzeba zrobiæ test si³y i jak zdamy to blablabla a jak nie zdamy to blablabla.. gra siê wyd³u¿a..A w sumie co nas to obchodzi co siê stanie jak nie zdamy skoro zdali¶my. Mog³±by byæ to niespodzianka dla gracza... Tak nam siê wydajê:)

po drugie primo: £amig³ówki i ilo¶æ ruchów jakie mamy na jej rozwik³anie. Wed³ug nas. przed wej¶ciem w interakcje z tak± ³amig³ówk± apka powinna wymagaæ od nas zadeklarowania ile mamy ruchów (czyt. np. wiedzy). Wtedy widaæ wyra¼nie, ¿e mamy np 3 ruchy i koniec. A tak to nawet przez przypadek mo¿na co¶ klikn±æ a gra i tak pójdzie dalej.

To tyle chyba z takich rzeczy, które ka¿dy z nas zauwa¿y³ po pierwszej godzinie gry. Rzuca siê to w oczy i niepotrzebnie wyd³u¿a grê (pkt1).

pozdrawiam

oinek - Pi± 23 Gru, 2016

chentek napisa³/a:

Po primo: kiedy postaæ ma wykonaæ jaki¶ test, np podczas walki, wy¶wietla siê komunikat o tym te¶cie i jego wynikach. Ka¿dy go czyta i czyta czasem po 2x...ii no w³a¶nie.. niepotrzebne to jest.. Doszli¶my do wniosku, ¿e chyba lepiej by by³o po prostu wy¶wietliæ komunikat, ¿e np robimy test si³y i tyle. Rzucamy wtedy kostkami i klikamy czy jest udany czy nie. I dopiero wtedy wy¶wietla siê opis fabularny zaistnia³ej sytuacji. A tak czytamy, ¿e trzeba zrobiæ test si³y i jak zdamy to blablabla a jak nie zdamy to blablabla.. gra siê wyd³u¿a..A w sumie co nas to obchodzi co siê stanie jak nie zdamy skoro zdali¶my. Mog³aby byæ to niespodzianka dla gracza... Tak nam siê wydajê:)

po drugie primo: £amig³ówki i ilo¶æ ruchów jakie mamy na jej rozwik³anie. Wed³ug nas. przed wej¶ciem w interakcje z tak± ³amig³ówk± apka powinna wymagaæ od nas zadeklarowania ile mamy ruchów (czyt. np. wiedzy). Wtedy widaæ wyra¼nie, ¿e mamy np 3 ruchy i koniec. A tak to nawet przez przypadek mo¿na co¶ klikn±æ a gra i tak pójdzie dalej.


Ja graj±c z moj± ekip± w MoM 2 ed nie zwracamy uwagê co siê dzieje dalej czytamy tylko jaki test i po kulniêciu testu jak zdany czytamy odpowiedni fragment. W³a¶nie klikanie zdane/niezdane wed³ug mnie wyd³u¿a³oby grê bo musisz wykonywaæ dodatkowe klikniêcia.

Co do drugiego punktu no tutaj trzeba uwa¿aæ poza tym zgodnie z instrukcj± mo¿esz zacz±æ uk³adaæ ³amig³ówkê i ewentualne ruchy dokupowaæ w wskazówkach tak¿e okre¶lenie siê na samym pocz±tku ograniczy³oby t± opcjê. poza tym po to jest licznik ruchów w apce aby zlicza³ i nie przekraczaæ go a jak siê przekroczy to albo odejmujesz liczbê ruchów na nastêpn± turê albo nastêpnej postaci albo wydajesz wskazówkê. To zale¿y tylko od was jak bardzo uczciwymi graczami jeste¶cie.

sirafin - Pi± 23 Gru, 2016

@chentek
Witamy na forum :)

Opisy testów niczym siê nie ró¿ni± od tego, co mamy na kartach w wielu innych grach planszowych. Poza tym, dlaczego czytacie ci±g dalszy, skoro i tak wiecie, ¿e dopiero po wykonaniu testu bêdziecie wiadomo, który fragment zastosowaæ? Nie wiem, jak rozwi±zali¶cie to u siebie, ale my na przyk³ad wyznaczamy jedn± osobê, która czyta na g³os opisy z aplikacji i np. w przypadku testów przerywa po poleceniu wykonania testu i kontynuuje dopiero po ustaleniu wyniku. Otoczka fabularna zyskuje przy takim czytaniu, a fakt, ¿e nie wszyscy gracze wpatruj± siê w ekran, równie¿ wychodzi grze na plus.

W kwestii ³amig³ówek te¿ zgadzam siê z oinekiem, wprowadzanie z góry liczby ruchów zabiera³by dodatkowy czas, wymaga³o dodatkowego klikania, uniemo¿liwia³o korygowanie omskniêæ i mija³oby siê z celem, skoro wskazówki daj± dodatkowe ruchy.

Taperonix - Pi± 23 Gru, 2016

Witam, czy bêdzie t³umaczony na jêzyk polski dodatkowy scenariusz do gry w aplikacji?
sirafin - Pi± 23 Gru, 2016

Ja bym nie pyta³ "czy bêdzie", tylko wypatrywa³ "kiedy bêdzie" ;)
mart - Pi± 23 Gru, 2016

Czy da siê jako¶ cofn±æ ruch w aplikacji? Ju¿ dwa razy zdarzy³o siê omy³kowo ¼le klikn±æ...
sirafin - Pi± 23 Gru, 2016

Cofn±æ siê nie da, wiêc lepiej byæ skupionym i uwa¿aæ. Pomy³kê w ³amig³ówce mo¿na zignorowaæ, bo jak wspominali¶my kawa³ek wy¿ej, aplikacja tego nie pilnuje. Jak wy³±czymy za szybko jaki¶ opis to te¿ nie powinno byæ problemu, bo w opcjach jest dziennik komunikatów. Je¶li jednak np. zakoñczymy za wcze¶nie fazê badaczy, to tego ju¿ siê nie odkrêci (dlatego aplikacja prosi o dodatkowe potwierdzenie).
chentek - Pi± 30 Gru, 2016

Ja bym to jeszcze inaczej zrobi³. Wczoraj rozegralismy drugi scenariusz i zdecydowanie szybciej siê czyta³o komunikaty ale wyniki testów mog³y by byæ np oddzielone akapitami i dodatkowo w tek¶cie mogli by u¿yæ grafik kart, które dobieramy. Czytelniej by to wygl±da³o. Chocia¿ i tak uwa¿am, ¿e najrozsadniej by by³o gdyby by³y 2 opcje zdany /niezdany. Zreszt± wczoraj gdzie¶ podczas rozgrywki pojawi³o siê co¶ takiego.
Ancestor - Pon 02 Sty, 2017

A ja mam pytanie z innej beczki.

Mam Posiad³o¶æ w 1ed (+zakazan± alchemiê)

W aplikacji wybiera siê ktor± wersjê gry ma siê dostêpn± i spodziewa³em siê ¿e da siê normalnie graæ. Ale tak nie jest... Podobno w Posiad³o¶ci v2 jest jaki¶ pakiet do pierwszej edycji, co to daje? Robi realnie z pierwszej drug±?

sirafin - Pon 02 Sty, 2017

Aplikacja jest do drugiej edycji i wymaga podstawki drugiej edycji.

Drug± edycjê mo¿na sobie powiêkszyæ, dodaj±c figurki i kafelki z pierwszej edycji. W pude³ku jest "zestaw konwertuj±cy" z nowymi wersjami ¿etonów potworów i kart badaczy z pierwszej edycji, dlatego da siê ich u¿ywaæ w drugiej edycji.

Dla osób, które chc± powiêkszyæ drug± edycjê, ale nie maj± pierwszej edycji, wypuszczono specjalne zestawy z samymi figurkami i kafelkami.

mefii - Wto 03 Sty, 2017

sirafin napisa³/a:

Dla osób, które chc± powiêkszyæ drug± edycjê, ale nie maj± pierwszej edycji, wypuszczono specjalne zestawy z samymi figurkami i kafelkami.


mo¿esz zapodaæ jakim¶ linkiem? (tu albo na pw) bo jako¶ nie widzê tego w ofertach.. :(

sirafin - Wto 03 Sty, 2017

Bo na razie s± tylko w wersji angielskiej, jeszcze nie wiadomo, czy bêd± inne wersje jêzykowe. Jedyne napisy to nazwy obszarów na kafelkach, wiêc na upartego wersja jêzykowa nie ma wiêkszego znaczenia. Nazwy tych zestawów to "Recurring Nightmares" oraz "Suppressed Memories", a zawarto¶æ wygl±da nastêpuj±co:


Podstawka 1 Ed. = Recurring Nightmares (Powracaj±ce koszmary)
- 8 figurek badaczy (Pete „W³óczêga”, Gloria Goldberg, Harvey Walters, Jenny Barnes, Joe Diamond, Kate Winthrop, Michael McGlen, Siostra Mary)
- 18 figurek potworów (2 Cthonian, 2 Przywódców kultu, 2 Ogary z Tindalos, 2 Maniaków, 2 Mi-go, 2 Shoggothy, 2 Wied¼my, 4 Zombie)
- 15 kafli mapy
- 1 scenariusz (Ukochani zmarli)


Zakazana Alchemia + Zew Dziczy = Suppressed Memories (St³umione wspomnienia)
- 8 figurek badaczy (Carolyn Fern, Darrell Simmons, Dexter Drake, Vincent Lee, Amanda Sharpe, Bob Jenkins, Mandy Thompson, Monterey Jack)
- 15 figurek potworów (2 Byakhee, 2 Wije, 2 Mrocznych druidów, 2 Dzieciêcia Kozy, 2 Kozie Pomioty, 2 Skrzydlate Dzieci Nocy, 1 Czarownik, 1 Mroczne M³ode, 1 Koszmar z Dunwich)
- 17 kafli mapy
- 1 scenariusz (Kult ze Stra¿niczego Wzgórza)

cezduq - Sro 04 Sty, 2017

Kupilem obydwa dodatki i powiem ze warto co prawda za jeden placilem 40£ ale naprawde pieniadze dobrze wydane.
balif - Sob 07 Sty, 2017
Temat postu: B³±d w aplikacji
Na moim telefonie po update aplikacji nie da sie zagrac w 5 scenariusz po polsku. Zamiast tekstu jest napis japanese. U was tez wystepuje taki b³±d?
W 6 scenariuszu jest identycznie ( w poprzedniej wersji tekst by³ po angielsku w wersji pl).
Czy wiadomo kiedy DLC wyjdzie po posku?

sirafin - Nie 08 Sty, 2017

Korzystam z aplikacji na steam i tam dwa dodatkowe scenariusze maj± opis po polsku z dodatkow± adnotacj±, ¿e "Ten scenariusz nie jest aktualnie dostêpny w wybranym przez ciebie jêzyku."

Nie widzia³em jeszcze nigdzie zapowiedzi, w której podano termin wprowadzenia innych wersji jêzykowych.

balif - Nie 08 Sty, 2017

Sprawdza³em na steam jest identycznie - gdy wybrany jest jêzyk polski pojawia siê napis japanese, co ciekawe przy wybraniu portugalskiego jest polish :) tak¿e jest jaki¶ bug w aplikacji.
Czyli oficjalne stanowisko galakty to ¿e scenariusze z podstawka pierwszej edycji i scenariusz z zewu dziczy nie zosta³y przet³umaczone?
Dziwne jest ze intro i napisy koñcowe obu tych scenariuszy s± przet³umaczone a zawarto¶æ ju¿ nie.

sirafin - Nie 08 Sty, 2017

My¶la³em, ¿e napis "japanese" pojawia siê w opisie, a tu chodzi³o o wszystkie komunikaty w trakcie gry. Faktycznie to jaki¶ b³±d, ale skoro i tak nie wgrano jeszcze wersji polskiej, to mo¿esz prze³±czyæ jêzyk na angielski i bêdziesz mia³ jak dawniej wersjê eng.

Cytat:
Czyli oficjalne stanowisko galakty to ¿e scenariusze z podstawka pierwszej edycji i scenariusz z zewu dziczy nie zosta³y przet³umaczone?
:shock: To, ¿e nie podano konkretnej daty wgrania aktualizacji jêzykowych, nie oznacza, ¿e scenariusze s± nieprzet³umaczone. Wrêcz przeciwnie, Galakta potwierdza³a, ¿e s± przet³umaczone i czekaj± a¿ programi¶ci FFG wprowadz± to do aplikacji.
balif - Nie 15 Sty, 2017

B³±d zosta³ juz usuniety scenariusze z podstawki s± w wersji pl.
Gog - Wto 17 Sty, 2017

ale polskiego lektora dalej brak :)
yarhma - Pi± 03 Lut, 2017

Troche zawile sa w instrukcji pojecia s±siedni, zasieg. Chodzi mi o efekt odepchniecia. Napisane jest ze mozna odepchac na s±siednie pole. Sasiednie pole wg instrukcji to pola przedzielone rowniez scian±. CZyli mozna odepchnac przez ¶ciane?
Albo sytuacja ze potwor wlaz³ mi przez drzwi i zatakowa³. Odepchn±³em go i czy moge wskazac ze spowrotem spada za drzwi i w fazie przerazenia w mitach ignoruje go?

sirafin - Pi± 03 Lut, 2017

Kompletna Ksiêga Zasad str. 15 - ¦ciana napisa³/a:
Efektom oddzia³uj±cym na s±siednie pola nie wolno oddzia³ywaæ
na pola przez ¶ciany, chyba ¿e jaki¶ efekt wyra¼nie na to pozwala.
Efekt odepchniêcia nie pozwala oddzia³ywaæ przez ¶ciany, wiêc nie mo¿na.


Drzwi to nie ¶ciana, wiêc mo¿na odepchn±æ za drzwi.
Je¶li jaki¶ efekt przesuniêcia trafi³ ci siê jako czê¶æ ataku potwora, to tak, unikniesz przera¿enia.
Je¶li jednak piszesz o akcji odepchniêcia w twojej fazie badacza, to takie odepchniêcie niewiele pomo¿e w kwestii przera¿enia. Przed etapem przera¿enia jest etap potworów, wiêc potwór przesunie siê o dwa pola i zwyczajnie zza tych drzwi wyjdzie.


Trzeba te¿ zwracaæ uwagê, czy polecenie zawiera zwrot "w zasiêgu", bo zasiêgu nie liczymy przez drzwi. Przyk³ady:

"przesuñ potwora na s±siednie pole" - mo¿esz przesun±æ za drzwi
"przesuñ potwora na s±siednie pole w zasiêgu" - nie mo¿esz przesun±æ za drzwi

yarhma - Pi± 03 Lut, 2017

O prosze :) Czyli zapis z fazy mitów przesuñ potwora w zasiêgu oznacza w domy¶le w zasiêgu wzroku. Czyli przez drzwi nie widzi. No to by sporo u³atwi³o mi w pierwszej mojej grze gdzie Straszliwy ³owca po prostu masakrowa³ mi ekipê a pamiêtam ¿e czêsto by³ zwrot w zasiegu a ja my¶la³em ¿e chodzi o zasiêg ruchu. I przesuwa³em go przez drzwi i lata³ za moimi dziewczynami. Dziêki.

ps. Ale czy jeste¶ pewny? :)

sirafin - Pi± 03 Lut, 2017

Zasiêg opisano w instrukcji na stronie 18, a w w±tku z zasadami t³umaczy³em go dodatkowo na przyk³adach.
http://www.forum.galakta....p=184663#184663


Z tego co kojarzê, polecenia ruchu Straszliwego ³owcy nie zawieraj± zwrotu "w zasiêgu". Wiêkszo¶æ potworów rusza siê o dwa pola "w kierunku najbli¿szego badacza", wiêc mog± przechodziæ przez drzwi.

Póki co s± chyba tylko trzy potwory, które ruszaj± siê "w kierunku najbli¿szego badacza w zasiêgu", wiêc nie przejd± w takim ruchu za drzwi.

yarhma - Sob 04 Lut, 2017

Jeszcze kwestie zwi±zane z wyborem przy identycznych parametrach.
1. Gdy co¶ siê wydarzy z badaczem o konkretnym parametrze ale kilku ma ten sam parametr. Ja to powinno byæ rozwi±zane?
2. Sytuacja gdy mamy dobraæ na przyk³ad 2 karty przerazenia i jedna kartê obra¿eñ ale jaki¶ test mo¿e obni¿yæ ta ilo¶æ ale w jaki sposób? My sobie decydujemy jakie karty we¼miemy?
3. Sprawy ognia. Kto decyduje gdzie on siê przenosi? I czy znów te drzwi go blokuj±? Czy granice nieprzekraczalne?
4. Ka¿da akcja na terenie z ogniem powoduje ranê? Czyli 2 razy atakujemy potwora to dostajemy dwie rany?

sirafin - Sob 04 Lut, 2017

Ad. 1)
Cytat:
Mo¿e siê zdarzyæ, ¿e jaki¶ efekt gry da siê rozpatrzyæ na kilka
sposobów. W takiej sytuacji badacze wspólnie decyduj±, który
ze sposobów wybraæ.
Je¶li kilku badaczy spe³nia warunek, wybieracie jednego z nich.

Ad. 2)
Tak, decydujesz.

Ad. 3)
Badacze decyduj± wspólnie. Ogieñ rozprzestrzenia siê na jedno pole s±siaduj±ce z ogniem i tyle.
- drzwi nie blokuj± (przecie¿ ogieñ nie ma nic wspólnego z zasiêgiem)
- nieprzekraczalne granice nie blokuj± (przecie¿ one wp³ywaj± tylko na ruch)
- ¶ciany blokuj± (bo efekt nic nie mówi o ignorowaniu ¶cian)

Ad. 4)
Tak.

yarhma - Sob 04 Lut, 2017

I jeszcze jedno.
Je¶li potwór ma siê tak ruszyæ by jak najwiêcej badaczy ma byæ w zasiêgu i jest sytuacja ze jest dwóch badaczy i stoj± na jednym polu. Za³ó¿my ¿e w³a¶nie próbuj± skoñczyæ rytua³ a dwa gwiezdne pomioty stoj± sobie obok na przyleglych polach na strychu to co? Spokojnie sobie stoj± dalej bo nie musz± siê ruszac czy jednak w³a¿± na pole z pentagramem bo to jednak utrudni badaczom akcje odwrócenia rytualu?
I czy odwracaj±c rytua³ mo¿emy u¿ywaæ wskazówek czy tylko dowodów?

sirafin - Sob 04 Lut, 2017

Skoro warunek jest od razu spe³niony, to siê nie rusza.
Dowody to tylko dodatkowe u³atwienie w tym scenariuszu, normalne zasady wydawania wskazówek nadal obowi±zuj± w testach/³amig³ówkach.

yarhma - Pon 06 Lut, 2017

1. Czy potwor moze atakowaæ przez drzwi? Jest zapis ze przemieszcza siê tak by s±siadowaæ z jak najwieksza iloscia badaczy a nastepnie atakuje tego z najmnieszym parametrem x. Ale jeden z badaczy jest za drzwiami.
2. Przy ruchu zamieszek w 2 scenariuszu jest za kazdym razem informacja ze porusza siê o dwa pola w kierunku x. Czy je¿eli osi±gnie pole x po ruchu o jedno pole to dalej nie idzie? I czy ten mot³och mo¿e wle¼æ do budynku. By³a taka sytuacja ze jakis efekt karty mia³ zapis ... i porusz ka¿dego potwora o jeden w kiedunku najblizszego gracz i najblizszy byl akurat w budynku.

sirafin - Pon 06 Lut, 2017

Ad. 1) Z dowolnego pola obszaru podanego przez aplikacjê.
Ad. 2) Je¶li dotrze na obszar x w jednym ruchu, to dalej nie idzie, bo warunek zosta³ spe³niony. Nie ma ¿adnej zasady zakazuj±cej mot³ochowi wej¶cie do budynku.

yarhma - Pon 06 Lut, 2017

Przepraszam za zmianê pytania. Te¿ siê zorientowa³em ¿e mo¿na ods³aniaæ zeton obserwacji z pola wskazanego przez apkê i zmienilem to pytanie na inne ale chyba zdazyles odpowiedziec zanim ja zmienilem albo byles w trakcie. Wiêc powtórzê jeszcze raz.
1. Czy potwor moze atakowaæ przez drzwi? Jest zapis ze przemieszcza siê tak by s±siadowaæ z jak najwieksza iloscia badaczy a nastepnie atakuje tego z najmnieszym parametrem x. Ale jeden z badaczy jest za drzwiami.

sirafin - Pon 06 Lut, 2017

Mo¿e, je¶li polecenie nie mówi nic o zasiêgu. S± nawet ataki, które dzia³aj± przez ¶ciany.

Bez opisu fabularnego ciê¿ko stwierdziæ, czy tak mia³o byæ, czy to niedopatrzenie twórców.

yarhma - Pon 06 Lut, 2017

Ganie solo w 2 scenariuszu.
4 podejscia i 4 faile. Znam ju¿ t± mapê na pamiêæ :) Wiem z grubsza co gdziê bêdzie i kogo gdzie doprowadziæ Ale co z tego. Gra niszczy mnie jak dziecko, skacze po mnie i ¶mieje sie mi prosto w twarz. You looose sucker :) Za³o¿y³em podobny w±tek na bgg bo ciekawy jestem opinii.
Ucieczka z Inshmout jest prawie niemozliwa do wyknania w wariancie solo 2 badaczy. Mia³em naprawde w jednej próbie farta, gra by³a dla mnie mega ³askawa generuj±c mnóstwo wydarzeñ nie dotykaj±cych moich badaczy. Testy te¿ zdawa³em wg mnie lekko powy¿ej ¶redniej. I nagle gra tak przyspieszy³a, zacze³y waliæ pioruny z nieba i by³ koniec.
Co my¶licie o wariancie przy dwóch graczach ¿e ka¿dy ma 3 akcje. Nie chce graæ 3 badaczami bo boje sie ¿e nie ogrnê i co¶ niechcacy pominê. Niby 2 graczy z 3 akcjami to tak jak 3 graczy z dwona. 6 akcji. Wiem ¿e gra skaluje sie wg graczy i jest trudniej dla 3. Ale naprawdê trudno mi uwierzyc ¿e bêdzie taki dzieñ ze przejdê t± misjê solo.
Kto¶ próbowa³ ju¿ wersje 3 akcji?

buzz - Wto 07 Lut, 2017

"Wied¼ma przemieszcza siê maksymlnie o 2 pola w taki sposób , aby mieæ w zasiêgu jak najwiêksz± liczbê badaczy. Nastêpnie atakuje tego badacza w zasiêgu, który ma najwiêksz± si³ê."

Czy to znaczy , ¿e wied¼ma wykonuje atak dystansowy? Czy musi byæ w zwarciu ¿eby biæ? Bo nie wiem co klikaæ - atak czy nie w zasiêgu...

sirafin - Wto 07 Lut, 2017

Te¿ nie wiem, co masz klikaæ, bo nie napisa³e¶, czy ma jakiegokolwiek badacza w zasiêgu :P Je¶li w zasiêgu jest tylko jeden badacz, to atakuje jego. Je¶li w zasiêgu jest kilku badaczy, to atakuje tego z najwiêksz± si³± (w razie remisu badacze wybieraj± jednego z remisuj±cych). Je¶li w zasiêgu nie ma ¿adnego badacza, to nie atakuje nikogo.

Czym jest zasiêg? To ju¿ obgadali¶my na forum tak dok³adnie, ¿e chyba bardziej siê nie da ;)
http://www.forum.galakta....p=184663#184663

yarhma - Nie 12 Lut, 2017

Wchodze do pomieszczenia, klikam ikone (?) i wyswietla sie informacja ze mam do rozwiazania ³amig³ówkê opart± na jakim¶ tam wspolczynniku. Nie udaje mi siê jej dokoñczyæ, wychodzê z niej i klikam kolejny raz w ¿eton (?) i chcê kontynuowaæ rozwi±zywanie. Pojawia siê znów informacja ¿e mam rozwi±zaæ ³amig³ówkê ale tym razem opcja wyboru nie ma ikony akcji. Mia³em ju¿ tak kilka razy. Czyli kolejne próby nie po¶wiêcaj± akcji? to raczej bez sensu bo oznacza to ¿e mam nielimitowane kolejne próby. B³±d aplikacji? Czy ¶wiadome dzia³anie programu?
buzz - Nie 12 Lut, 2017

1.Gra w I scenariuszu sugeruje zabarykadowaæ wyj¶cie z domu.. Mo¿na te¿ zabarykadowaæ drzwi za którymi co¶ syczy.. Ale skoro nie s± eksplorowane, to co to daje? Potwór pojawia sie ju¿ po naszej stronie...
2. Jak bêdzie dzia³a³ ogieñ na stwora za barykad± (aktywuje siê tu¿ za ni±), który nie zda testu tê¿yzny? Czy potwór oberwie 1 ranê za aktywacjê na ogniu?
3. Czy potwór mo¿e ruszyæ siê 2 razy? np. £owca przemieszcza siê max o 3 pola w taki sposób aby byæ w zasiêgu jak najwiêkszej liczby badaczy, nastêpnie atakuje wszystkich badaczy w zasiêgu. Za³ó¿my ¿e "nie mo¿na przemie¶ciæ siê w zasiêg" . Czy wogule siê ruszaæ potworem w takim wypadku?
Klikam to i dalej: "£owca przemieszcza siê o 3 pola w kierunku najbli¿szego badacza".
Czyli poruszy³ siê 2x ?
4. Je¶li wszystko w pkt 3 dzia³o siê za barykad± w ogniu, ile razy stwór testuje tê¿yznê. Ile obrywa ran od ognia? (zak³adam ze stwor nie zdaje testu tê¿yzny)
5. Czasem kafle , g³ównie zewnêtrzne sk³adaj± siê tak ¿e bia³e linie pól nie przed³u¿aj± sie z kafla A na kafel B i jest przesuniêcie np 2cm. Czy wtedy mogê siê poruszyæ po skosie traktuj±c ¿e te pola s±siaduj± ze sob±?

yarhma - Pon 13 Lut, 2017

Ad. 1 Barykady to ogólnie jaki¶ dodany na si³ê gad¿et. Gra³em ju¿ z kilkana¶cie razy i nie zdarzy³o mi siê u¿yæ tego. Ostatnio nawet nie wyci±gam znaczników barykad.
Ad. 2 Zgodnie z instrukcja je¶li potwór aktywuje siê na polu z ogniem dostaje ranê.
Ad. 3 Wg mnie nie przesuwa siê za pierwszym razem. Wybieramy opcjê brak badaczy w zasiêgu a nastêpnie kolejny komunikat przesunie go w stronê najbli¿szego badacza.
Ad. 4 Skoro za pierwszym komunikatem nie porusza siê wcale wiêc testuje tê¿yznê raz a dostaje ranê od ognia w momencie aktywacji na polu z ogniem czyli raz.
Ad. 5 Zdjêcie kafla albo uk³adu kafli u³atwi³o by wyja¶nienie.

pawelw - Wto 28 Lut, 2017

Witajcie,

Do¶æ sceptycznie podchodzi³em do zakupu tej gry, w³a¶nie z powodu aplikacji. Jestem szczê¶liwym posiadaczem tej gry od jakiej¶ pó³torej godziny. Zarówno w aplikacji na telefon, jak i na komputer nie mogê klikn±æ przycisku "Nowa gra" bo jest nieaktywny. Powiedzcie mi czy ze mn± ju¿ jest tak ¼le ¿e nie ogarniam prostej aplikacji czy co¶ jest nie tak?

buzz - Wto 28 Lut, 2017

Aktualizacja..
Je¶li w rogu krêci siê kó³eczko, to trzeba czekaæ.. w zasiêgu netu najlepiej ;)

wiolik - Pon 06 Mar, 2017
Temat postu: przedmioty
Witam!
1.Jak mam polecenie ¿e mam siê pozbyæ lososowego przedmiotu to biorê te¿ pod uwagê przedmioty unikatowe czy tylko przedmoty powszechne??

2. Jak jest kafelek np. pla¿a i jestem w zatêch³ej budce to jak jest potwór na tym polu to jestem w jego zasiêgu?

sirafin - Pon 06 Mar, 2017

Ad. 1) Bierzesz pod uwagê powszechne i unikatowe.

Ad. 2) Nie jeste¶, obszar budki jest oddzielony od pla¿y drzwiami.

wiolik - Pon 06 Mar, 2017

Dziêkuje bardzo za odpowied¼ Sirafin ☺
Mam jeszcze pytania:
1. Jak bierze siê te¿ pod uwagê unikatowe przedmioty do odrzucenia losowo to np.dowody te¿ ?
2. Czy badacz mo¿e wykonaæ dwie takie same akcje? I czy jeden tylko badacz czy wszyscy badacze?

sirafin - Wto 07 Mar, 2017

Ad. 1) Wszystkie przedmioty, dowody równie¿, chyba ¿e w poleceniu s± wyra¼nie podane jakie¶ wyj±tki. Z tego co kojarzê w poleceniach z przedmiotami zwykle jest "upu¶æ", a nie "odrzuæ", wiêc bêdziesz mog³a taki stracony dowód podnie¶æ.

Ad. 2) Oczywi¶cie, w Posiad³o¶ci Szaleñstwa nie ma ¿adnej zasady zakazuj±cej wykonania dwóch takich samych akcji (myli ci siê chyba z Eldritch Horror). S± jednak karty, które to zmieniaj±, np. jedna z kart Ob³±kany (Nadpobudliwo¶æ) albo karta stanu Ranny, która nie pozwala wykonaæ dwa razy akcji ruchu.

wiolik - Sro 08 Mar, 2017

Dok³adnie pomyi³o mi siê z Eldritch Horror..😉
Nurtuje mnie jeszcze parê zagadnieñ:
1.Jak jest akcja ruchu i przemieszczam siê na pole gdzie jest np.¿eton przeszukiwania to mogê od razu przeszukaæ ko¿ystaj±c dalej z tej akcji ruchu czy w tym momencie koñcze akcje ruchu i druga akcja przeszukiwanie? Bo w zasadach jest napisane ¿e w trakcie ruchu badacz mo¿e wykonaæ inn± akcjê.Po zakoñczeniu. takiej akcji badacz mo¿e dokoñczyæ fazê ruchu i tu jest dla mnie niezrozumia³e w³a¶nie..
2. Jak otrzymuje siê stan ob³±kany i jest warunek zwyciêstwa aby byæ wyeliminowanym to je¶li nie spe³ni siê tego warunku to przegrywa ten konkretny badacz czy ogólnie przegrywamy?

sirafin - Sro 08 Mar, 2017

Ad. 1) W ramach akcji ruchu mo¿na siê przesun±æ o dwa pola (a Rita nawet o trzy). W trakcie ruchu mo¿na wykonaæ inn± akcjê, ale nie jest ona darmowa, to osobna akcja.
Przyk³ad:
Zaczynam akcjê ruchu i przesuwam siê o jedno pole.
Nastêpnie wykonujê akcjê przeszukiwania (to moja druga akcja).
Na koniec przesuwam siê o jedno pole, koñcz±c akcjê ruchu.

Ad. 2) Stan Ob³±kany modyfikuje warunki zwyciêstwa tylko dla posiadacza karty.

Gog - Sro 08 Mar, 2017

sirafin napisa³/a:
Ad. 1) W ramach akcji ruchu mo¿na siê przesun±æ o dwa pola (a Rita nawet o trzy). W trakcie ruchu mo¿na wykonaæ inn± akcjê, ale nie jest ona darmowa, to osobna akcja.
Przyk³ad:
Zaczynam akcjê ruchu i przesuwam siê o jedno pole.
Nastêpnie wykonujê akcjê przeszukiwania (to moja druga akcja).
Na koniec przesuwam siê o jedno pole, koñcz±c akcjê ruchu.

Ad. 2) Stan Ob³±kany modyfikuje warunki zwyciêstwa tylko dla posiadacza karty.


ad. 2 Chyba, ¿e to karta Piroman. :)

Mosfet - Pi± 10 Mar, 2017
Temat postu: test przera¿enia
Test przera¿enia
Faza mitów:
Atakuje potwór badacza którego ma w zasiêgu (dajmy na to ¿e jest tylko jeden badacz stoj±cy na polu z potworem) rozgrywamy fazê ataku potwora na badacza po czym jest kolejna faza przera¿enia i tu moje pytanie czy ponownie badacz wcze¶niej zaatakowany przez potwora rozgrywa fazê przera¿enia? Wydaje siê to do¶æ dziwne poniewa¿ zosta³ wcze¶niej przez niego zaatakowany wiêc ju¿ chyba zd±¿y³ siê przeraziæ?:)

sirafin - Pi± 10 Mar, 2017

Musi wykonaæ test, aktywacja potwora (atak) i test przera¿enia to zupe³nie osobne rzeczy.

Faza Mitów:
- wydarzenia (czasem nie ma wcale)
- aktywacje (badacza mo¿e zaatakowaæ nawet kilka potworów)
- przera¿enie (badacz wykonuje test przera¿enia przeciwko jednemu, "najstraszniejszemu" potworowi w zasiêgu)

wiolik - Sro 15 Mar, 2017

Dziêkuje za odpowiedzi :grin: ale mam jeszcze pytania bo ich nie rozumiem:
.Ogieñ.. ostatnio wiele k³opotów narobi³ ..
1. Jak siê rozprzestrzenia to daje tylko 1 znacznik ognia czy do ka¿dego ognia na planszy dodaje znacznik kolejny ?
2. gaszenie ognia.. Gaszê tylko wtedy jak znajdujê siê na polu z ogniem?
3. Gaszê jak mam np . dwa sukcesy dwa znaczniki z ogniem jak s± w moim zasiêgu czy tylko jak siê bym przemie¶ci³a to gaszê dwa?

sirafin - Sro 15 Mar, 2017

Ad. 1) W tym ogniu ludzie czêsto dopatruj± siê jakiego¶ podstêpu, s³ysza³em to pytanie ju¿ wiele razy :D Tylko jeden znacznik na turê. Po prostu. Bez ukrytych haczyków.

Ad. 2 i 3) Liczba uzyskanych sukcesów to liczba ¿etonów ognia, które mo¿na usun±æ. ¯eby zdj±æ ¿eton, trzeba byæ na polu z ¿etonem. W wiêkszo¶ci przypadków ugasimy max 3 pola, nawet je¶li sukcesów wypadnie wiêcej, bo po prostu nie bêdziemy mieli wiêcej akcji, ¿eby ruszaæ siê dalej.
- 1 akcja: gaszenie (3 sukcesy = mogê w tej turze zgasiæ 3 ognie) -> je¶li stojê na polu z ogniem to jeden zdejmujê.
- 2 akcja: ruch -> przesuwam siê o 2 pola, zdejmuj±c z nich dwa kolejne ¿etony ognia.

wiolik - Sro 15 Mar, 2017

o i to wiele wyja¶nia :grin:
A jak chodzi o obra¿enia z ogniem to je¿eli jestem na polu obok ognia ale siê rozprzestrzenia i trafia w tym momencie na mnie to dostaje obra¿enie ?

wiolik - Sro 15 Mar, 2017

pewnie banalne pytanie ale i to budzi³o w±tpliwo¶ci..
czy jak siê dostajê kartê ob³±kany i jest np. dwoje graczy to wybiera siê z rewersem 1+ czy 2+?

sirafin - Sro 15 Mar, 2017

wiolik napisa³/a:
o i to wiele wyja¶nia :grin:
A jak chodzi o obra¿enia z ogniem to je¿eli jestem na polu obok ognia ale siê rozprzestrzenia i trafia w tym momencie na mnie to dostaje obra¿enie ?
Nie. Obra¿enia dostaniesz, je¶li postanowisz tam zostaæ i wykonaæ jak±¶ akcjê.
wiolik napisa³/a:
pewnie banalne pytanie ale i to budzi³o w±tpliwo¶ci..
czy jak siê dostajê kartê ob³±kany i jest np. dwoje graczy to wybiera siê z rewersem 1+ czy 2+?
I jedne i drugie spe³niaj± warunek (+1 = przynajmniej jeden gracz; +2 = przynajmniej dwóch graczy).
Vetroo - Sob 03 Cze, 2017

Mam pytanie odno¶nie ruchu postaci. Czy je¶li postaæ robi ruch na pole obok i odkrywa znak zapytania na polu na które wesz³a to jest to liczone jako jeden punkt akcji czy jako dwa? Czy po ruchu na sasiednie pole i sprawdzenie znaku zapytania na polu moge isc jeszcze jedno dalej?
Krzysiek - Sob 03 Cze, 2017

Vetroo napisa³/a:
Mam pytanie odno¶nie ruchu postaci. Czy je¶li postaæ robi ruch na pole obok i odkrywa znak zapytania na polu na które wesz³a to jest to liczone jako jeden punkt akcji czy jako dwa?
Jest to liczone jako dwie akcje.
Pierwsza akcja: Akcja Ruchu.
Druga akcja: Akcja Przeszukiwania.
Vetroo napisa³/a:
Czy po ruchu na sasiednie pole i sprawdzenie znaku zapytania na polu moge isc jeszcze jedno dalej?
Tak. W trakcie ruchu mo¿esz wykonywaæ inne dzia³ania a po ich ukoñczeniu kontynuowaæ ruch.
ojciecdagon - Nie 23 Lip, 2017

Witam.
Dopad³a mnie jaka¶ ¶lepota i nie mogê pewnej rzeczy znale¼æ w instrukcji.
Czy przedmioty upuszczone np. przez pokonane potwory podnosi siê w ramach akcji przekazania , jakiej¶ innej akcji czy "bezakcyjnie " ?

sirafin - Nie 23 Lip, 2017

Tylko akcja przekazywania umo¿liwia podnoszenie przedmiotów.
Cytat:
Akcja przekazywania
Badacz mo¿e oddaæ i otrzymaæ dowoln± liczbê Przedmiotów
powszechnych, Przedmiotów unikatowych i Zaklêæ od dowolnych
badaczy, znajduj±cych siê na jego polu. Dodatkowo mo¿e podnie¶æ
i upu¶ciæ dowoln± liczbê Przedmiotów powszechnych, Przedmiotów
unikatowych i Zaklêæ na swoim polu.

ojciecdagon - Nie 23 Lip, 2017

Wielkie dziêki za odpowied¼.
Maciug - Wto 08 Sie, 2017
Temat postu: b³±d w aplikacji
Podczas fazy mitów aplikacja wyskakuje z tekstem - "(...)Celem tego wydarzenia mitów jest najbli¿szy badacz w zasiêgu."

Jak niby mam to rozumieæ? W zasiêgu od kogo/czego?

sirafin - Sro 09 Sie, 2017

Wcze¶niejsze zdanie nie odnosi³o siê do ¿adnego potwora/pomieszczenia/¿etonu?
W którym scenariuszu by³ ten komunikat?

Maciug - Sro 09 Sie, 2017

Nie. Mowa o pierwszym scenariuszu z dodatku -za progiem. Widocznie spalili tlumaczenie. Dodatkowo wy¶wietla mi siê komunikat ¿e drugi scenariusz dodatku nie jest dostêpny w jêzyku polskim.
sirafin - Sro 09 Sie, 2017

Bez informacji o scenariuszu trudno co¶ znale¼æ, w aplikacji jest ju¿ kilkadziesi±t tysiêcy "kart" z ró¿nymi opisami. Niestety w tym przypadku to faktycznie pomy³ka w t³umaczeniu, zg³oszê to do poprawki, ¿eby przy aktualizacji apki to zmieniono.

Prawid³owy opis powinien brzmieæ:
"Celem tego wydarzenia mitów jest badacz maj±cy w zasiêgu najmniej pól."


Co do komunikatu, to dziwna sprawa, wersja pl powinna chyba pobraæ siê dla ca³ego rozszerzenia od razu. U mnie na steam oba s± w pl. Mo¿e spróbuj przeinstalowaæ apkê?

Maciug - Sro 09 Sie, 2017

Dziêki za pomoc,tak zrobiê.
gruszkin - Sro 16 Sie, 2017

pytanie odno¶nie karty "dynamit" z opisu wynika ¿e mo¿na nim rzuciæ, czyli wykorzystuje zasiêga jak innych broni zasiêgowych czy k³adzie siê go na polu w którym jest, i trzeba to zrobiæ w swojej pierwszej akcji i w drugiej odej¶æ poniewa¿ zostanie równa siê samobójstwo ew stan rany
sirafin - Sro 16 Sie, 2017

Ale przecie¿ na karcie jest polecenie mówi±ce, co na le¿y zrobiæ.

"Odwróæ tê kartê i po³ó¿ j± na polu w zasiêgu."

Wiêc odwracasz kartê dynamitu i k³adziesz j± na dowolnym polu w zasiêgu - czyli rzucasz nim na odleg³o¶æ maksymalnie 3 pól (pamiêtaj±c, ¿e drzwi blokuj± zasiêg). Na koniec fazy badaczy dynamit wybucha i rani wszystkich na polu z dynamitem oraz na polach s±siednich.

yarhma - Wto 26 Wrz, 2017

Rytualny sztylet ma specjaln± zdolno¶æ ¿e dodaje ko¶æ przy rzucaniu czaru. Czyli kiedy? Przy testach w czarach ofensywnych czy mo¿e przy testach w opisach z ty³u karty czaru? Czy mo¿e rzucanie czaru to jest ka¿dy test, który siê tyczy danej karty i mamy jedn± ko¶æ wiêcej? Instrukcj± jako¶ nie precyzuje co to jest rzucanie czaru.
sirafin - Wto 26 Wrz, 2017

W instrukcji nie mamy ¶cis³ej definicji rzucania zaklêcia z punktu widzenia mechaniki gry, która w jakikolwiek sposób rozdziela³aby rodzaje testów. W takim razie sztylet dzia³a na ka¿dy test zwi±zany z rzuceniem czaru.
tomasz_z - Sro 27 Wrz, 2017

To ja mam takie pytanie:
1. mo¿na u¿yæ karty przedmiotu do akcji uniku. I pytanie takie oto: mieli¶my sytuacjê, kiedy czytaj±c przebieg walki z potworem pojawia siê tekst: potwór robi zamach w Twoj± stronê, rzuczasz kostakami, je¶li wypad³o .... to unikasz ciosu. (oczywi¶cie tekst z pamiêci a nie wierny cytat). I tu kolega chcia³ u¿yæ posiadanego przedmiotu do pomocy w uniku.
Moze go u¿yæ czy nie? Czy tylko do akcji Unik - czyli wyrwanie siê z pokoju (strefy) z potowrem? Moim zdaniem - karta idzie tylko w parze z akcj± typow± - unik; a nie kiedy w tre¶ci unikniêcie jest opisane.

2. Jaki ma sens dobieranie kart obra¿eñ zakrytych i odkrywanie losowo? Jak le¿± u mnie zakryte jedna obok drugiej i po kilku akcjach odkrywania - zakrywania dochodzi do kolejnego odkrycia losowej - to sobie wybieram te lajtowe, które mi nic nie robi±. I jak mo¿na odrzuciæ (bo leczenie) to sobie odrzucam t±, któr± znam. Czy do odkrycia losowego i ew. odrzucenia losowego nale¿y je przetasowaæ?

O - póki co - takie w±tpliwo¶ci. Grê kupi³em. Klimat ma mega. Warto na laptopie u¿ywaæ aplikacji - ale jak siê do g³o¶ników pod³±czy..... to jest gêsia skóra.

sirafin - Sro 27 Wrz, 2017

tomasz_z napisa³/a:
1. mo¿na u¿yæ karty przedmiotu do akcji uniku. I pytanie takie oto: mieli¶my sytuacjê, kiedy czytaj±c przebieg walki z potworem pojawia siê tekst: potwór robi zamach w Twoj± stronê, rzuczasz kostakami, je¶li wypad³o .... to unikasz ciosu. (oczywi¶cie tekst z pamiêci a nie wierny cytat). I tu kolega chcia³ u¿yæ posiadanego przedmiotu do pomocy w uniku.
Moze go u¿yæ czy nie? Czy tylko do akcji Unik - czyli wyrwanie siê z pokoju (strefy) z potowrem? Moim zdaniem - karta idzie tylko w parze z akcj± typow± - unik; a nie kiedy w tre¶ci unikniêcie jest opisane.

2. Jaki ma sens dobieranie kart obra¿eñ zakrytych i odkrywanie losowo? Jak le¿± u mnie zakryte jedna obok drugiej i po kilku akcjach odkrywania - zakrywania dochodzi do kolejnego odkrycia losowej - to sobie wybieram te lajtowe, które mi nic nie robi±. I jak mo¿na odrzuciæ (bo leczenie) to sobie odrzucam t±, któr± znam. Czy do odkrycia losowego i ew. odrzucenia losowego nale¿y je przetasowaæ?
Ad. 1) Trzeba rozró¿niaæ opisy dotycz±ce mechaniki od fabularnej narracji. Opis dzia³ania karty jest zwi±zany wy³±cznie z mechanik± gry i odnosi siê do akcji uniku. Przy testach mamy kilka zdañ, w których s± zarówno opisy fabularne jak i polecenia zwi±zane z mechanik±. Czê¶æ fabularna od mechanicznej jest oddzielona ¶rednikiem, wiêc widaæ, kiedy jest to tylko opis sytuacji, a kiedy polecenie zwi±zane z mechanik±.

Przyk³ad:
Je¶li zda³e¶, to dzieje siê co¶ tam i tu jest fabularny opis; a tu masz skutek prze³o¿ony na mechanikê gry.
Je¶li zda³e¶, ostrze wbija siê g³êboko w cia³o bestii; potwór przyjmuje obra¿enia równe obra¿eniom broni.

Je¶li wiêc s³owo "unik" pojawi³o siê przed ¶rednikiem, to nie mia³o ¿adnego zwi±zku z akcj± uniku i nie mo¿na by³o u¿ywaæ kart dzia³aj±cych przy unikach.


Ad. 2) Za ka¿dym razem tasujesz. Losowo oznacza, ¿e nie mo¿esz wybieraæ ¶wiadomie. Dlatego czasem, ¿eby by³o uczciwie, powinno siê losowaæ nawet pod sto³em/z zamkniêtymi oczami, je¶li karty ró¿ni± siê rewersami (np. odrzucasz losowy ekwipunek, a masz karty przedmiotów powszechnych i unikatowych).

tomasz_z - Sro 27 Wrz, 2017

¦licznie dziêkujê.
caireth - Pon 09 Pa¼, 2017

Cze¶æ, jakie koszulki wybrac do owej gry? Karty sa wielkosci jak te z talismana? Przymierzam sie do zakupu a chcialbym miec juz wczesniej " zestaw ochronny". Dzieki za odpowiedz pozdrawiam.
Krzysiek - Pon 09 Pa¼, 2017

caireth napisa³/a:
Cze¶æ, jakie koszulki wybrac do owej gry? Karty sa wielkosci jak te z talismana? Przymierzam sie do zakupu a chcialbym miec juz wczesniej " zestaw ochronny". Dzieki za odpowiedz pozdrawiam.
Tutaj masz wyczerpuj±ce informacje na ten temat.
Ogó³em, je¶li znajdziesz grê na BGG, wejdziesz w "GeekLists" i posortujesz po "Hot" to lista "Card Sleeve Sizes for Games" powinna byæ jednym z najwy¿szych wyników. Klik na linku przenosi do wpisu z informacjami odno¶nie danej gry.
Poza tym ka¿da gra FFG ma w instrukcji i na stronie produktu informacjê tego typu:

...która w tym przypadku oznacza ¿e bêdziesz potrzebowa³ jednego "pomarañczowego" opakowania koszulek i piêciu "¿ó³tych" opakowañ.

caireth - Pon 09 Pa¼, 2017

Dziekuje za wyczerpujaca, niezwykle pomocna dla takiego laika jak ja odpowiedz ;) Pozdrawiam :grin:
wiolik - Pi± 13 Pa¼, 2017

witam :grin:
Ostatnio stane³am przy takim dylemacie:
Jak jest opcja przekazywania , mam dwóch badaczy na jednym polu i chca siê wymieniæ przedmiotami to po¶wiêca sie jedn± akcjê ? Czy dwie odawanie i otrzymywanie? I czy mo¿na przekazaæ wskazówki?

Kromka - Wto 24 Pa¼, 2017

Czy warto zakupiæ dodatki uzupe³niaj±ce Recurring Nightmares i Suppressed Memories? Cena jednego to 200 z³ czyli tyle co samodzielna gra planszowa wiêc zastanawiam siê czy zawarto¶æ to rekompensuje. Patrz±c na opis to zawieraj± jedynie po jednym scenariuszu figurki potworów oraz kafelki. Nie uwa¿acie, ¿e cena jest, a¿ nadto wygórowana?
Krzysiek - Wto 24 Pa¼, 2017

Kromka napisa³/a:
Czy warto zakupiæ dodatki uzupe³niaj±ce Recurring Nightmares i Suppressed Memories? (...) Nie uwa¿acie, ¿e cena jest, a¿ nadto wygórowana?
Jest to kwestia czysto subiektywna. Czy w danej ilo¶ci pieniêdzy wolisz dostaæ wiêcej scenariuszy czy wiêcej badaczy i potworów?
Dla mnie ka¿da gra w której p³acê za figurki ma cenê "a¿ nadto wygórowan±" bo figurki s± dla mnie bezwarto¶ciowe. Dla kogo¶ kto chce wykorzystaæ te figurki do Horroru w Arkham, Recurring Nightmares i Suppressed Memories bêd± bardzo atrakcyjne.

Kromka - Wto 24 Pa¼, 2017

Je¶li dobrze rozumiem to ka¿dy z tych dodatków dodaje po 1 scenariuszu jedynie? Jest w planie polonizacja ich pude³kowej zawarto¶ci?
Krzysiek - Wto 24 Pa¼, 2017

Kromka napisa³/a:
Je¶li dobrze rozumiem to ka¿dy z tych dodatków dodaje po 1 scenariuszu jedynie?
Zgadza siê.
Kromka napisa³/a:
Jest w planie polonizacja ich pude³kowej zawarto¶ci?
Nasz rynek jest za ma³y na wydanie tak drogiego "dodatku" przez Galaktê - nie ma co liczyæ na zwyk³± "polsk±" wersjê.
Ale ilo¶æ tekstu w tych pude³kach jest tak mikroskopijna ¿e mo¿na do tego podej¶æ inaczej. Niestety nie pamiêtam w tej chwili czy Galakta zdecydowa³a siê ju¿ na jakie¶ alternatywne rozwi±zanie.

Mo¿e profilaktycznie co¶ u¶ci¶lê. Wszystko co zawieraj± te dwa zestawy, ³±cznie ze scenariuszami, jest dostêpne "gratis" dla tych którzy mieli pierwsz± edycjê Posiad³o¶ci Szaleñstwa. Taki uk³on w stronê wiernych fanów.
Zestawy uzupe³niaj±ce powsta³y tylko po to ¿eby Ci którzy nie maj± pierwszej edycji nie p³akali ¿e s± poszkodowani.

Kromka - Wto 24 Pa¼, 2017

Stojê w³a¶nie przed wyborem czy zakupiæ pe³noprawne rozszerzanie Za Progiem czy w³asnie który¶ z dodatków uzupe³niaj±cych. Masz mo¿e porównanie tych obu opcji? Co by¶ poleci³ kupiæ w pierwszej kolejno¶ci?
Krzysiek - Wto 24 Pa¼, 2017

Kromka napisa³/a:
Stojê w³a¶nie przed wyborem czy zakupiæ pe³noprawne rozszerzanie Za Progiem czy w³asnie który¶ z dodatków uzupe³niaj±cych. Masz mo¿e porównanie tych obu opcji? Co by¶ poleci³ kupiæ w pierwszej kolejno¶ci?
Ja bez wahania wybra³bym "Za progiem" ale raczej kiepsko siê nadajê do rekomendowania czego¶ w tej materii.
p.kulczynski - Wto 24 Pa¼, 2017

A ja bym kupi³, pierwsz± edycjê posiad³o¶ci je¿eli jest dostêpna (nawet u¿ywana), bo w tej samej cenie (co dodatki z figurkami i kafelkami) zyskujesz drug± grê.
wojciech55 - Sro 25 Pa¼, 2017

fajnie sie gra :)
miko_123 - Sro 22 Lis, 2017
Temat postu: Zdublowane Karty
Witam,

co w przypadku je¶li posiadam kartê obra¿eñ "Z³amana rêka", i dobieram kolejn±, odkryt± tak± sam± kartê :

- wymienia siê na inn± ?
- czy tylko odrzucam, i nie biorê innej
- czy dok³adam do swojej talii kart obra¿eñ, jako kolejne z³amanie ?

Krzysiek - Sro 22 Lis, 2017
Temat postu: Re: Zdublowane Karty
miko_123 napisa³/a:
Witam,

co w przypadku je¶li posiadam kartê obra¿eñ "Z³amana rêka", i dobieram kolejn±, odkryt± tak± sam± kartê :

- wymienia siê na inn± ?
- czy tylko odrzucam, i nie biorê innej
- czy dok³adam do swojej talii kart obra¿eñ, jako kolejne z³amanie ?
A jak dok³adnie brzmi tekst na karcie? Wybacz, ale nie uda³o mi siê na razie zapamiêtaæ wszystkich. A niestety nie mam czasu szukaæ w pude³ku jednej konkretnej karty tylko po to by odpowiedzieæ na czyje¶ pytanie.
miko_123 - Sro 22 Lis, 2017
Temat postu: Re: Zdublowane Karty
Krzysiek napisa³/a:
miko_123 napisa³/a:
Witam,

co w przypadku je¶li posiadam kartê obra¿eñ "Z³amana rêka", i dobieram kolejn±, odkryt± tak± sam± kartê :

- wymienia siê na inn± ?
- czy tylko odrzucam, i nie biorê innej
- czy dok³adam do swojej talii kart obra¿eñ, jako kolejne z³amanie ?
A jak dok³adnie brzmi tekst na karcie? Wybacz, ale nie uda³o mi siê na razie zapamiêtaæ wszystkich. A niestety nie mam czasu szukaæ w pude³ku jednej konkretnej karty tylko po to by odpowiedzieæ na czyje¶ pytanie.


Tekst na karcie "Z³amana rêka":

"Twoja rêka jest bezu¿yteczna, a ka¿dy ruch wywo³uje ból w ca³ym boku.
Zatrzymaj odkryt±
Je¶li w którymkolwiek momencie posiadasz wiêcej ni¿ 2 Przedmioty, upu¶æ tyle Przedmiotów, aby pozosta³y ci maksymalnie 2."

Mo¿e nie do koñca jasno zada³em pytanie, chodzi³o mi dok³adnie o to co robimy w przypadku, kiedy losuje kartê obra¿eñ lub przera¿enia, i okazujê siê ¿e ju¿ tak± sam± posiadam odkryt±.

Krzysiek - Czw 23 Lis, 2017
Temat postu: Re: Zdublowane Karty
miko_123 napisa³/a:
co robimy w przypadku, kiedy losuje kartê obra¿eñ lub przera¿enia, i okazujê siê ¿e ju¿ tak± sam± posiadam odkryt±.
To wynika zawsze z tre¶ci danej karty.
W przypadku "Z³amanej rêki" jedna karta narzuca maksimum dwóch przedmiotów, druga narzuca maksimum dwóch przedmiotów, co w sumie nadal oznacza maksimum dwóch przedmiotów.
Tematycznie ta konkretna sytuacja nie wydaje mi siê zbyt sensowna ale uwa¿am ¿e lepiej prze³kn±æ czasem takie kwiatki ni¿ komplikowaæ nadmiernie zasady w celu zwiêkszenia "realizmu".

gruszkin - Pi± 24 Lis, 2017

Jak by kogo¶ interesowa³a zawarto¶æ najnowszego dodatku
(edit) poprawiony link
https://www.youtube.com/watch?v=dzEOoLyx3FA

Krzysiek - Pi± 24 Lis, 2017

gruszkin napisa³/a:
Jak by kogo¶ interesowa³a zawarto¶æ najnowszego dodatku

https://www.youtube.com/e..._id=dzEOoLyx3FA
"No videos were found."
gambit1987 - Pon 18 Gru, 2017
Temat postu: Trzy nurtuj±ce pytania po przejrzeniu ca³ej instrukcji
1. Ogieñ, scenariusz Przyp³yw. Ogieñ rozpali³ siê najpierw w jednym z budynków, potem zamieszki wrzuci³y ogieñ do oddalonej o kilka kafelków dzwonnicy. Czy w kolejnej turze dok³adam jeden ogieñ do jednego z dwóch ¼róde³, czy po jednym ogniu do ka¿dego ¼ród³a?
2. Czterech badaczy stoi na jednym polu. Jeden z nich chce pozosta³ej trójce przekazaæ po jednym przedmiocie. Czy akcje traci tylko ten jeden badacz, czy ca³a czwórka, bo te¿ bior± udzia³ w przekazaniu bior±c od niego te przedmiot? (obstawiam, ¿e w angielskiej wersji to siê nazywa transfer i wtedy jest to ja¶niejsze).
3. Gram sobie np. Agath±. Na jednym polu stojê ja, na s±siaduj±cym jest znacznik eksploracji. Robie w takim razie jeden ruch, czyli "pó³ akcji ruchu", nastêpnie odrzucam znacznik eksploracji otwieraj±c drzwi i trac±c pe³n± akcjê na to. Aplikacja na koniec tej akcji wy¶wietla "Badacz mo¿e przej¶æ o jedno pole na eksplorowany obszar" czy jako¶ tak. Teraz pytanie - czy je¶li zdecyduje siê przej¶æ o jedno pole, to dalej przyszuguje mi "drugie pó³ akcji ruchu" z mojej tury, czy ju¿ nie? A co w ogóle wtedy z Rit± Young, która mo¿e przesuwaæ siê o jedno pole wiêcej ni¿ inni badacze?

Krzysiek - Wto 19 Gru, 2017
Temat postu: Re: Trzy nurtuj±ce pytania po przejrzeniu ca³ej instrukcji
W zacytowanych zasadach podkre¶li³em fragmenty najwa¿niejsze dla twoich pytañ.
gambit1987 napisa³/a:
1. Ogieñ, scenariusz Przyp³yw. Ogieñ rozpali³ siê najpierw w jednym z budynków, potem zamieszki wrzuci³y ogieñ do oddalonej o kilka kafelków dzwonnicy. Czy w kolejnej turze dok³adam jeden ogieñ do jednego z dwóch ¼róde³, czy po jednym ogniu do ka¿dego ¼ród³a?
Kompletna Ksiêga Zasad napisa³/a:
Je¶li choæ jedno pole zawiera Ogieñ, nale¿y umie¶ciæ ¿eton Ognia na jednym, dowolnym polu, s±siaduj±cym z polem zawieraj±cym Ogieñ.
Dok³adasz tylko jeden ¿eton ognia. Gra nie zawiera pojêcia "¼ród³o ognia" wiêc nie jest mo¿liwe do³o¿enie po jednym ¿etonie "do ka¿dego ¼ród³a".
gambit1987 napisa³/a:
2. Czterech badaczy stoi na jednym polu. Jeden z nich chce pozosta³ej trójce przekazaæ po jednym przedmiocie. Czy akcje traci tylko ten jeden badacz, czy ca³a czwórka, bo te¿ bior± udzia³ w przekazaniu bior±c od niego te przedmiot?
Kompletna Ksiêga Zasad napisa³/a:
Badaczowi wolno wykonaæ akcjê przekazywania, aby umo¿liwiæ sobie i innym badaczom na jego polu przekazanie, podniesienie i upuszczenie dowolnej liczby wyposa¿enia w obrêbie tego pola.
Akcjê wykonuje tylko jeden z badaczy.
gambit1987 napisa³/a:
3. Gram sobie np. Agath±. Na jednym polu stojê ja, na s±siaduj±cym jest znacznik eksploracji. Robie w takim razie jeden ruch, czyli "pó³ akcji ruchu", nastêpnie odrzucam znacznik eksploracji otwieraj±c drzwi i trac±c pe³n± akcjê na to. Aplikacja na koniec tej akcji wy¶wietla "Badacz mo¿e przej¶æ o jedno pole na eksplorowany obszar" czy jako¶ tak. Teraz pytanie - czy je¶li zdecyduje siê przej¶æ o jedno pole, to dalej przyszuguje mi "drugie pó³ akcji ruchu" z mojej tury, czy ju¿ nie? A co w ogóle wtedy z Rit± Young, która mo¿e przesuwaæ siê o jedno pole wiêcej ni¿ inni badacze?
Kiedy aplikacja mówi Ci ¿e masz/mo¿esz co¶ zrobiæ (np. siê przesun±æ) to nie wp³ywa to na twoj± akcjê ruchu. W twoim przyk³adzie Agatha nadal mo¿e przesun±æ siê jedno pole a Rita dwa pola.
gambit1987 - Wto 19 Gru, 2017
Temat postu: Re: Trzy nurtuj±ce pytania po przejrzeniu ca³ej instrukcji
No to teraz jest szansa przej¶æ scenariusz Widmo, thnx!

Krzysiek napisa³/a:
W zacytowanych zasadach podkre¶li³em fragmenty najwa¿niejsze dla twoich pytañ.
gambit1987 napisa³/a:
1. Ogieñ, scenariusz Przyp³yw. Ogieñ rozpali³ siê najpierw w jednym z budynków, potem zamieszki wrzuci³y ogieñ do oddalonej o kilka kafelków dzwonnicy. Czy w kolejnej turze dok³adam jeden ogieñ do jednego z dwóch ¼róde³, czy po jednym ogniu do ka¿dego ¼ród³a?
Kompletna Ksiêga Zasad napisa³/a:
Je¶li choæ jedno pole zawiera Ogieñ, nale¿y umie¶ciæ ¿eton Ognia na jednym, dowolnym polu, s±siaduj±cym z polem zawieraj±cym Ogieñ.
Dok³adasz tylko jeden ¿eton ognia. Gra nie zawiera pojêcia "¼ród³o ognia" wiêc nie jest mo¿liwe do³o¿enie po jednym ¿etonie "do ka¿dego ¼ród³a".
gambit1987 napisa³/a:
2. Czterech badaczy stoi na jednym polu. Jeden z nich chce pozosta³ej trójce przekazaæ po jednym przedmiocie. Czy akcje traci tylko ten jeden badacz, czy ca³a czwórka, bo te¿ bior± udzia³ w przekazaniu bior±c od niego te przedmiot?
Kompletna Ksiêga Zasad napisa³/a:
Badaczowi wolno wykonaæ akcjê przekazywania, aby umo¿liwiæ sobie i innym badaczom na jego polu przekazanie, podniesienie i upuszczenie dowolnej liczby wyposa¿enia w obrêbie tego pola.
Akcjê wykonuje tylko jeden z badaczy.
gambit1987 napisa³/a:
3. Gram sobie np. Agath±. Na jednym polu stojê ja, na s±siaduj±cym jest znacznik eksploracji. Robie w takim razie jeden ruch, czyli "pó³ akcji ruchu", nastêpnie odrzucam znacznik eksploracji otwieraj±c drzwi i trac±c pe³n± akcjê na to. Aplikacja na koniec tej akcji wy¶wietla "Badacz mo¿e przej¶æ o jedno pole na eksplorowany obszar" czy jako¶ tak. Teraz pytanie - czy je¶li zdecyduje siê przej¶æ o jedno pole, to dalej przyszuguje mi "drugie pó³ akcji ruchu" z mojej tury, czy ju¿ nie? A co w ogóle wtedy z Rit± Young, która mo¿e przesuwaæ siê o jedno pole wiêcej ni¿ inni badacze?
Kiedy aplikacja mówi Ci ¿e masz/mo¿esz co¶ zrobiæ (np. siê przesun±æ) to nie wp³ywa to na twoj± akcjê ruchu. W twoim przyk³adzie Agatha nadal mo¿e przesun±æ siê jedno pole a Rita dwa pola.

bartoldzik - Pon 29 Sty, 2018

Witam serdecznie
Mam ogromn± pro¶bê. Ma³¿onka sk³adaj±c grê posia³a gdzie¶ jedn± kartê zaklêcia. Uwi±d z numerkiem 1 na odwrocie. Czy by³by kto¶ mi³y i zrobi³ fotkê tej karty albo poda³ tekst skutku zaklêcia? Chyba nie ma szans nabyæ pojedynczej karty??
Z góry dziêki..

YoYo - Pon 29 Sty, 2018

bartoldzik napisa³/a:
Witam serdecznie
Mam ogromn± pro¶bê. Ma³¿onka sk³adaj±c grê posia³a gdzie¶ jedn± kartê zaklêcia. Uwi±d z numerkiem 1 na odwrocie. Czy by³by kto¶ mi³y i zrobi³ fotkê tej karty albo poda³ tekst skutku zaklêcia? Chyba nie ma szans nabyæ pojedynczej karty??
Z góry dziêki..


Zeskanuje i wysle na PW.

Edit. A widzê, ¿e ju¿ Sroczka to zrobi³ na tym drugim forumie ;>.

bartoldzik - Pon 29 Sty, 2018

Dziêki wielkie. Fakt ju¿ mam. Nie orygina³, ale jak siê nie ma co siê lubi...
Gog - Wto 30 Sty, 2018

do galakty napisz? mo¿e maj± z uszkodzonego egzemplarza?
Elmek - Pon 26 Mar, 2018

Witam wszystkich! Jestem posiadaczem I edycji z wszystkimi dodatkami, nawet kiedy¶ udziela³em siê na tym forum, teraz wracam do Posiad³o¶ci wraz z drug± edycj±. Muszê powiedzieæ, ¿e przesiadka na II edycjê bardzo udana, w³a¶ciwie same plusy je¶li chodzi o uproszczenie mechaniki. Natomiast jedno co mnie zastanawia, to czas rozgrywki. Sugerowany scenariusz wprowadzaj±cy grali¶my w 4 osoby i zajê³o nam to 4 godziny (sugerowane 60-90 minut). Wszyscy grali¶my w I edycjê, wiêc ogarniali¶my grê od strony mechanicznej i to raczej kwestia fabularno-eksploracyjna spowodowa³a wyd³u¿enie rozgrywki. Do¶æ powiedzieæ, ¿e scenariusz pierwszy skoñczyli¶my na dwóch kafelkach planszy (resztê wessa³ portal), koñcz±c rytua³ zamkniêcia portalu z dwoma gwiezdnymi pomiotami na plecach. Gra nas w pewnym momencie zaczê³a poganiaæ (tu du¿y plus dla aplikacji, ¿e pomog³a nam siê w porê ogarn±æ), ale i tak nie zd±¿yli¶my odkryæ wszystkich pytajników na mapie. Kwestia z³ej organizacji naszej dru¿yny, czy scenariusze nastawione s± na jednoczesne bieganie we wszystkich mo¿liwych kierunkach, jak najszybsze odkrycie ca³ej mapy i rzeczywi¶cie trzeba siê spieszyæ, kalkuluj±c ka¿dy ruch?
Krzysiek - Pon 26 Mar, 2018

Elmek napisa³/a:
grali¶my w 4 osoby i zajê³o nam to 4 godziny (sugerowane 60-90 minut)

Te oszacowane czasy gry:
1) K³ami±.
2) Nie s± obliczone na pocz±tkuj±cych graczy (tak, w tej edycji jeste¶cie pocz±tkuj±cy).

Ale te¿ w wielu scenariuszach nie ma na tyle du¿o czasu ¿eby odkryæ wszystkie pytajniki. Trzeba trochê zarz±dzaæ swoimi priorytetami, nie da siê zrobiæ wszystkiego.

Dedal - Pon 26 Mar, 2018

Elmek napisa³/a:
Kwestia z³ej organizacji naszej dru¿yny, czy scenariusze nastawione s± na jednoczesne bieganie we wszystkich mo¿liwych kierunkach, jak najszybsze odkrycie ca³ej mapy i rzeczywi¶cie trzeba siê spieszyæ, kalkuluj±c ka¿dy ruch?

Ied w tej kwestii dzia³a³a bardzo podobnie :)
W sumie to nawet nie kwestia do¶wiadczenia graczy, w Ied widaæ by³o go³ym okiem ile tur zosta³o do ods³oniêcia kolejnego aktu (chyba tak to siê nazywa³o) i albo gracze odkryli kolejne "wskazówki" albo gra w sumie sama sz³a na przód ... mniej wiêcej :) w IIed nie widaæ "licznika" wiêc musicie wyczuæ kiedy aplikacja sugeruje wam by¶cie nie zwiedzali planszy jak w muzeum, ale by¶cie pod±¿ali za "wskazówkami", je¶li naprawdê d³ugo bêdziecie ignorowaæ "sugestie" aplikacji tym gorzej bêdzie :)
Szacowany czas jest na przej¶cie scenariusza, ale zak³adaj±c, ¿e go przechodzicie a nie ignorujecie :)

Elmek - Pon 26 Mar, 2018

W Ied przede wszystkim roz³o¿ona by³a od razu ca³a mapa i gracze mogli oceniæ dokad nale¿y pój¶æ, gdzie le¿y najwiêcej kart, gdzie jest du¿o pomieszczeñ i warto i¶æ grupa, a gdzie np. tylko pojedynczy pokój. W IIed mapa jest odkrywana stopniowo, co¶ mo¿e zdradziæ NPC, ale jest wiêcej niewiadomych i to jest super moim zdaniem, ale te¿ wymaga pewnej strategii eksploracji. Tak czy inaczej jeste¶my zajarani ze znajomymi ;)
soopot - Pi± 14 Gru, 2018
Temat postu: Test unik.... nie do koñca jest to zrozumia³e
W instrukcji przy akcji ruchu (str6) jest napisane:
"Je¶li badacz próbuje opu¶ciæ pole, na którym znajduje siê potwór, musi najpierw zdaæ test uniku"
Po czym na str14 unikanie potworów tre¶æ brzmi:
"Je¶li badacz znajduje siê na polu z potworem i chce opu¶ciæ takie pole albo wykonaæ na nim akcje inn± ni¿ atak lub RUCH, musi najpierw unikn±æ potwora."

Czy to znaczy, ¿e gdy robiê akcje ruchu, a mogê przemie¶ciæ siê o maksymalnie dwa pola, to je¶li na pierwszym polu, na które siê przrmiescze jest potwór mogê zrobiæ kolejny ruch na pole nastêpne bez uniku?

Szpak19 - Pi± 14 Gru, 2018

Ju¿ jaki¶ czas nie gra³em ale z tego co pamiêtam musisz zdac test uniku zeby poruszyc sie dalej.
soopot - Pi± 14 Gru, 2018
Temat postu: Unik
Tak te¿ widzia³em na youtube ¿e ludzie tak graj±..
Ale ten tekst jest myj±cy albo jest inaczej
"Je¿eli badacz znajduje siê na polu z potworem i chce opu¶ciæ takie pole albo wykonaæ na nim akcje inna ni¿ ATAK lub RUCH, musi najpierw unikn±æ potwora... "

sirafin - Pi± 14 Gru, 2018

W pierwszej chwili wydaje siê to myl±ce, ale zapis nie jest przypadkowy. Naj³atwiej bêdzie to wyja¶niæ na zmienionym (b³êdnym) opisie.

Za³ó¿my, ¿e wyciêli ten "ruch" i zasadê zapisali tak:
Je¿eli badacz znajduje siê na polu z potworem i chce opu¶ciæ takie pole albo wykonaæ na nim akcje inna ni¿ atak, musi najpierw unikn±æ potwora.

Badacz stoi na polu z potworem i stwierdza
- "Ok, moja pierwsza akcja to ruch".
Patrzymy do zasad -> akcja inna ni¿ atak = wykonuj unik.
"No dobra zrobi³em unik, to teraz chcê siê przemie¶ciæ w ramach mojej akcji."
Patrzymy do zasad -> chce opu¶ciæ pole = wykonuj unik.
...

soopot - Pi± 14 Gru, 2018
Temat postu: Umik
To by siê zgadza³o... szkoda ¿e dopisali tam s³owo RUCH,
Bo wg mnie ka¿dy ruch to w zasadzie opuszczenie pola...

Dopiero co kupi³em gre i jestem trochê zielony...

Jeszcze jedno pytanie, je¶li ³aska...

Je¿eli otrzyma³em kartê stanu Unieruchominy i jest na niej zapisane,¿e "nie mogê dobrowolnie siê przemieszczaæ. Na koniec swojej tury odrzuc te kartê", a by³a to moja ostatnia akcja, po której dosta³em ten stan, w mojej turze i nie mogê siê poruszyæ tak czy siak, to czy ta kartê odrzucam czy muszê ja zachowaæ do kolejnej fazy badaczy aby tak naprawdê ona mia³a wp³yw..?

Szpak19 - Sob 15 Gru, 2018

Je¶li jest taki zapis "Na koniec swojej tury odrzuc te kartê" to tak odrzucasz j± pod koniec najbli¿szej tury. Ale sprawd¼ jeszcze raz jak dok³adnie jest napisane. Pamiêtaj, ¿e tura, faza itd to zupe³nie co¶ innego.
Cielak84 - Pon 20 Maj, 2019

Cze¶æ,
Czy otrzymanie obra¿eñ przerywa akcje ?
Przyk³ad :
faza badaczy mam do dyspozycji 2 akcje, stojê na polu które siê pali i stojê obok potwora
1. gracz nr 1 podnosi przedmiot (zdaje test uniku) i jak rozumiem otrzymuje obra¿enie od ognia,
2. nastêpnie gracz nr 1 podaje mi w swojej drugiej akcji przedmiot jak rozumiem trzeba wykonaæ drugi test uniku ale tylko dla gracza który "podaje" przedmiot i po przekazaniu otrzymujê kolejne obra¿enie.
3. Gracz nr 2 "dosta³" przedmiot i dopiero w momencie rozpoczynaniu akcji robi test uniku zdajê go i czy mogê "przebiec" (wykonaæ dwie akcje ruchu po 3 pola - badacz Rita) przez ogieñ dostaj±c zakryte obra¿enie za ka¿de pole i uciec z dowodami ? (oczywi¶cie zak³adaj±c, ¿e wystarczy mi punktów ¿ycia)

sirafin - Wto 21 Maj, 2019

Tak.

Gracz 1 wykona dwa uniki (2x akcja inna ni¿ atak na polu z potworem) i otrzyma dwa obra¿enia (2x po zakoñczeniu ackji stoi na polu z ogniem).

Rita wykona jeden unik (próba zej¶cia z pola z potworem) i max 5 obra¿eñ (tylko za wej¶cia na pola z ogniem, nie dostaje obra¿ania za pole, z którego zaczyna ruch).

Gog - Sro 22 Maj, 2019

sirafin napisa³/a:
Tak.

Gracz 1 wykona dwa uniki (2x akcja inna ni¿ atak na polu z potworem) i otrzyma dwa obra¿enia (2x po zakoñczeniu ackji stoi na polu z ogniem).

Rita wykona jeden unik (próba zej¶cia z pola z potworem) i max 5 obra¿eñ (tylko za wej¶cia na pola z ogniem, nie dostaje obra¿ania za pole, z którego zaczyna ruch).

a przypadkiem podniesienie i oddanie przedmiotu nie jest w ramach jednej akcji ??:)
AkCJA PRZEkAZYWANIA
Badacz mo¿e oddaæ i otrzymaæ dowoln± liczbê Przedmiotów
powszechnych, Przedmiotów unikatowych i Zaklêæ od dowolnych
badaczy, znajduj±cych siê na jego polu. Dodatkowo mo¿e podnie¶æ
i upu¶ciæ dowoln± liczbê Przedmiotów powszechnych, Przedmiotów
unikatowych i Zaklêæ na swoim polu.

sirafin - Czw 23 Maj, 2019

Masz racjê :) Tak skupi³em siê na liczeniu obra¿eñ z ognia, ¿e o tym nie pomy¶la³em.
dragonkce - Nie 29 Gru, 2019

Witam
Po skompletowaniu ca³o¶ci Horror w Arkham przysz³a kolej na Posiad³o¶æ Szaleñstwa, mam kilka pytañ:
1. Je¶li potwór ma siê przesun±æ o 2 pola do np. najbli¿szego badacza o najmniejszej sile, a obaj maja tak± sam± warto¶æ si³y, to do którego siê przesunie?
2. Potwór ma siê przesun±æ o 3 pola w kierunku najbli¿szego badacza, ale w zasiêgu 3 pól nie ma ¿adnego, to czy potwór przesuwa siê o te 3 pola?
3. Je¶li w fazie mitów, badacz ma przyj±æ kartê obra¿enia i kartê przera¿enia (si³a zapobiega), w te¶cie wyrzucê 1 sukces, to jak± kartê mam przyj±æ?
4. Je¶li eksplorujê jaki¶ obszar, i aplikacja pozwala mi siê przesun±æ o 1 pole na nowy obszar, ale mój badacz stoi na polu z potworem, to rozumiem, ¿e nie mogê siê nigdzie przesun±æ
5. Czy mo¿na wykonaæ 2 te same akcje (akcja ruchu, ataku, ³amig³ówek)?
6. Je¶³i atakujê potwora i to jest moja druga akcja i go nie pokona³em rozumiem, ¿e walka siê koñczy i mam j± kontynuowaæ lub unikaæ potwora w nastêpnej turze?
7. Mam odrzuciæ 1 kartê przera¿enia to mam odrzuciæ zakryt± czy odkryt± (aplikacja nie mówi, jaka)?

sirafin - Pon 30 Gru, 2019

Niektóre rzeczy ³atwo wyszukaæ w KKZ, wiêc zachêcam do zerkniêcia ;)

Ad. 1) Kompletna Ksiêga Zasad, str. 2, Konflikty.
Ad. 2) Przesunie siê. W opisanym przez ciebie poleceniu nie ma mowy o zasiêgu.
Ad. 3) Wybierasz.
Ad. 4) Mo¿esz, ale musisz wykonaæ unik zgodnie z normalnymi zasadami ruchu.
Ad. 5) Kompletna Ksiêga Zasad, str. 4, Akcje.
Ad. 6) Nie bardzo rozumiem, nie ma czego¶ takiego jak "kontynuacja walki". Potwór po prostu zostaje. Je¶li inny badacz nie zabije go przed faz± mitów, potwór siê aktywuje, a nastêpnie wymusi test przera¿enia. W kolejnej turze badaczy mo¿na go ponownie zaatakowaæ lub unikaæ.
Ad. 7) Kompletna Ksiêga Zasad, str. 11, kontynuacja akapitu Obra¿enia i Przera¿enie ze str. 10.

Cielak84 - Sro 18 Lis, 2020
Temat postu: Brak gracza w zasiêgu/na polu
Mam pytania :
- faza mitów : Przesuñ potwora o jedno pole w kierunku gracza -> przesuwam np. zombie o 1 pole, a gra (aplikacja) pyta : 1. atak potwora 2. na polu nie ma badacza 3. nie ma badacza w zasiêgu.
Czy ma to znaczenie co wybiorê ? oczywi¶cie chodzi mi o wybranie 2 lub 3 w przypadku kiedy nie ma gracza w zasiêgu oraz na polu ;-)

- druga sprawa to karta stan ob³±kany o tre¶ci na rewersie : Zawierasz pakt z Shoggoth, je¿eli posiadasz zaklêcie i znajdujesz siê (albo rozpoczynasz turê) na jednym polu z dok³adnie jednym, innym badaczem - wygrywasz. Inne warunki zwyciêstwa Ciê nie dotycz±.
Czy je¿eli jestem w trakcie walki 2 potwory, 2 badaczy na jednym polu, pocz±tek mojej tury koñczy grê ? Czy mo¿e intrerpretowaæ to tak, ¿e dopiero jak ubijemy potwory i zostaje na jednym polu z innym graczem to koñczymy ?
dodam, ¿e karta stanu ob³±kany o której mówiê jest z dodatku "za progiem"

sirafin - Sro 18 Lis, 2020

Ad. 1)
Tak, w opisanej sytuacji to ma znaczenie. Wybierasz najbardziej "ekstremaln±" opcjê. Zwróæ uwgê, ¿e po wybraniu opcji "na polu nie ma badacza", aplikacja mo¿e kazaæ zrobiæ co¶ z badaczem w zasiêgu, skoro jej nie poimformowa³e¶, ¿e takiego badacza nie ma.

Ad. 2)
Koñczycie. Je¶li tre¶æ karty nie mówi, ¿e WY£¡CZNIE z 1 badaczem (i niczym innym), to warunek jest spe³niony i nie¶wiadoma ofiara przekonuje siê, ¿e nie tylko potwory s± przeciwko niej, a w pobli¿u nie ma nikogo, kto móg³by jej pomóc ;)

Cielak84 - Pi± 20 Lis, 2020

sirafin napisa³/a:
Ad. 1)
Tak, w opisanej sytuacji to ma znaczenie. Wybierasz najbardziej "ekstremaln±" opcjê. Zwróæ uwgê, ¿e po wybraniu opcji "na polu nie ma badacza", aplikacja mo¿e kazaæ zrobiæ co¶ z badaczem w zasiêgu, skoro jej nie poimformowa³e¶, ¿e takiego badacza nie ma.

Ad. 2)
Koñczycie. Je¶li tre¶æ karty nie mówi, ¿e WY£¡CZNIE z 1 badaczem (i niczym innym), to warunek jest spe³niony i nie¶wiadoma ofiara przekonuje siê, ¿e nie tylko potwory s± przeciwko niej, a w pobli¿u nie ma nikogo, kto móg³by jej pomóc ;)

Dziêki za odpowied¼.
ad.1 tak w³a¶nie zaznaczam, bo skoro nie ma badacza w zasiêgu, to na polu te¿ nie ;-) raczej.
ad.2 Równie¿, tak zinterpretowa³em polecenie karty.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group