galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

Horror w Arkham LCG - dyskusja ogolna - Rozwiązanie pierwszego scenariusza ( Uwaga Spoilery!)

avair - Czw 10 Lis, 2016
Temat postu: Rozwiązanie pierwszego scenariusza ( Uwaga Spoilery!)
Po przejściu pierwszego scenariusza "Zgromadzenie" wybrałem zakończenie 2 i tu moje pytanie co do zasad. W ostatnim podpunkcie tego zakończenia pisze " Każdy badacz otrzymuje 2 dodatkowe punkty doświadczenia, jeśli zdobył informacje na temat ukrytych światów rodem z Mitów." . Możecie mi wytłumaczyć za co te 2 punkty?
sirafin - Czw 10 Lis, 2016

Za przeżycie pierwszego scenariusza. Tam nie powinno być "jeśli" tylko "ponieważ".
stszau - Czw 10 Lis, 2016

Ma ktoś dostęp do angielskiej wersji ksążeczki z kampanii? Nie ma jej do ściągnięcia na stronie ffg.
sirafin - Czw 10 Lis, 2016

Cytat:
Each investigator earns 2 bonus experience as he or she gains insight into the hidden world of the Mythos.

Nokturn - Sro 23 Lis, 2016

Achtung Spoiler!
Wczoraj pogralem "Slizgiem" pierwszy scenariusz i partia byla naprawde ekscytujaca. Nie wiem czy dobrze to tam rozgrywalem robiac to na czuja, ale w momencie kiedy na karcie tajemnic pojawil sie tekst, ze ghoule udaja sie do salonu ( :mrgreen: ) ja bylem w Holu zwarty z kaplanem. Troche sie to wyklucza bo odsloniecie kolejnego aktu jest mozliwe tylko z holu gdzie automatycznie pojawia sie kaplan wchodzac w zwarcie. Uznalem za bardziej logiczne to, ze w takim razie ghoul priest nie moze przejsc do salonu. Tak mysle, ze w wariancie solo jest malo prawdopodobne, zeby w ogole ten salon zobaczyc. Musialbym sie chyba wymknac kaplanowi, przejsc do salonu i zrobic test z Lita. W nastepnej turze by kaplan by tam przyszedl. Salon z chantler to chyba tylko opcja dla dwoch graczy kiedy kaplan wejdzie w zwarcie z najsilniejszym przez swoja opcje "polowanie", a inny gracz przemknie sie obok do salonu.

buzz - Sro 23 Lis, 2016

Wydaje mi się że do salonu wędrują ghule, które nie są w zwarciu - i to chyba jest napisane. Jeśli nawet Kapłan zwieje do salonu na początku rundy, to potem w jego fazie potwora z niego wyjdzie i cie atakuje w holu (łowca).

Salon odwiedza się żeby przejąć Litę, bo ma to znaczenie później. Albo żeby rzucić dynamit ;)

Nokturn - Sro 23 Lis, 2016

buzz napisał/a:
Wydaje mi się że do salonu wędrują ghule, które nie są w zwarciu - i to chyba jest napisane. Jeśli nawet Kapłan zwieje do salonu na początku rundy, to potem w jego fazie potwora z niego wyjdzie i cie atakuje w holu (łowca).

Salon odwiedza się żeby przejąć Litę, bo ma to znaczenie później. Albo żeby rzucić dynamit ;)


Lite mozna tez zdobyc bez wchodzenia do salonu:)) W kazdym razie jesli jakis ghoul jest dajmy na to w piwnicy to po prostu porusza sie do salonu. Tyle ze przejscie jest przez hol gdzie znajduje sie badacz w zwarciu z kaplanem. Wtedy taki ghoul zewrze sie w walce. Nie mam teraz karty przed soba ale to troche niejasne z tym ruchem.

pan_slaw - Sro 23 Lis, 2016

Nokturn napisał/a:

Lite mozna tez zdobyc bez wchodzenia do salonu:))


Jak?

Nokturn - Sro 23 Lis, 2016

pan_slaw napisał/a:
Nokturn napisał/a:

Lite mozna tez zdobyc bez wchodzenia do salonu:))


Jak?


Spoiler

Burn everything to the ground:)))

pan_slaw - Sro 23 Lis, 2016


Nokturn - Sro 23 Lis, 2016


pan_slaw - Sro 23 Lis, 2016


Kiler - Czw 24 Lis, 2016

Nokturn napisał/a:
Achtung Spoiler!
Wczoraj pogralem "Slizgiem" pierwszy scenariusz i partia byla naprawde ekscytujaca. Nie wiem czy dobrze to tam rozgrywalem robiac to na czuja, ale w momencie kiedy na karcie tajemnic pojawil sie tekst, ze ghoule udaja sie do salonu ( :mrgreen: ) ja bylem w Holu zwarty z kaplanem. Troche sie to wyklucza bo odsloniecie kolejnego aktu jest mozliwe tylko z holu gdzie automatycznie pojawia sie kaplan wchodzac w zwarcie. Uznalem za bardziej logiczne to, ze w takim razie ghoul priest nie moze przejsc do salonu. Tak mysle, ze w wariancie solo jest malo prawdopodobne, zeby w ogole ten salon zobaczyc. Musialbym sie chyba wymknac kaplanowi, przejsc do salonu i zrobic test z Lita. W nastepnej turze by kaplan by tam przyszedl. Salon z chantler to chyba tylko opcja dla dwoch graczy kiedy kaplan wejdzie w zwarcie z najsilniejszym przez swoja opcje "polowanie", a inny gracz przemknie sie obok do salonu.


buzz napisał/a:
Wydaje mi się że do salonu wędrują ghule, które nie są w zwarciu - i to chyba jest napisane. Jeśli nawet Kapłan zwieje do salonu na początku rundy, to potem w jego fazie potwora z niego wyjdzie i cie atakuje w holu (łowca).


Nokturn napisał/a:
W kazdym razie jesli jakis ghoul jest dajmy na to w piwnicy to po prostu porusza sie do salonu. Tyle ze przejscie jest przez hol gdzie znajduje sie badacz w zwarciu z kaplanem. Wtedy taki ghoul zewrze sie w walce. Nie mam teraz karty przed soba ale to troche niejasne z tym ruchem.


Nie wiem z czego wynikają te problemy z ruchem. Na karcie jasno jest napisane:
"każdy niebędący w zwarciu wróg z cechą Ghoul porusza się o 1 lokalizację w kierunku salonu"
czyli:
- poruszają się tylko wrogowie nie będący w zwarciu,
- 1 lokalizację w stronę salonu (piwnic/strych->hol-> salon).

W zasadach jest jasno napisane:
"przygotowany, niebędący w zwarciu wrog natychmiast wchodzi w zwarcie, gdy: zostanie rozstawiony w lokalizacji z badaczem, poruszy się do lokalizacji z badaczem, badacz poruszy się do lokalizacji, w której ten się znajduje"
czyli:
- chcąc nie chcąc salon można zobaczyć tylko wymykając się kapłanowi (solo) lub gdy jeden gracz go zajmie a drugi pójdzie dalej (multi),
- kapłan na koniec fazy wrogów pójdzie do salonu ale wróci do holu na początku następnej fazy wrogów.

buzz napisał/a:
Salon odwiedza się żeby przejąć Litę, bo ma to znaczenie później. Albo żeby rzucić dynamit


Nokturn napisał/a:
Lite mozna tez zdobyc bez wchodzenia do salonu:))


pan_slaw napisał/a:
Jak?


Litę można otrzymać (do talii) wyłącznie w ramach zakończenia scenariusza. Przejęcie nad nią kontroli podczas trwania scenariusza ma jedynie ułatwić realizację celu scenariusza - pokonanie Kapłana i nie wpływa na jej obecność w talii. W trakcie trwania tego scenariusza pokonana Lita jest usuwana z gry.

igrim - Czw 24 Lis, 2016

Jest jeszcze jedna opcja.
Można przejść z holu do salonu z kapłanem na karku (W zwarciu), tyle tylko, że spowoduje to atak towarzyszący z jego strony i sprawi, że przejdzie on do salonu razem z nami. Na szczęście pertraktacje ataków towarzyszących nie prowokują, więc można spróbować przyłączyć Litę bez strachu, że wrogowie z którymi jesteśmy w zwarciu ostro nas pokiereszują 😉

Unkas84 - Czw 01 Gru, 2016

Rozgrywałem wczoraj pierwszy scenariusz będąc na świeżo ze wszystkimi zasadami i co chwila zaglądając do księgi zasad i chyba jednak źle zinterpretowałem niektóre rzeczy z tego co czytam w tym wątku.

Jeśli na karcie aktu pisze wyraźnie, że po zniesieniu bariery Salon zostaje odkryty to dla mnie jest to jednoznaczne z wejściem do niego przez bohatera. Lokacje odkrywane są tylko wtedy. Spójrzcie na to pod względem fabularnym - jak bohater stojąc w Holu i niszcząc barierę dowiaduje się co znajduje się za drzwiami? Logiczne, że musi tam wejść (co wprawia Litę w złość z wiadomych przyczyn).

Tak ja to widzę, ale jak pisałem wyżej, mogłem to źle zinterpretować.

Nokturn - Czw 01 Gru, 2016

Unkas84 napisał/a:


Jeśli na karcie aktu pisze wyraźnie, że po zniesieniu bariery Salon zostaje odkryty to dla mnie jest to jednoznaczne z wejściem do niego przez bohatera. Lokacje odkrywane są tylko wtedy.
Tak ja to widzę, ale jak pisałem wyżej, mogłem to źle zinterpretować.


Hmm żeby przejść do danej lokalizacji trzeba zużyć jedną akcję więc raczej zostajesz w Holu i tłuczesz się z kapłanem. Ja to tak rozgrywam...

sirafin - Czw 01 Gru, 2016

Nokturn ma rację. Polecenie kazało odkryć lokalizację, a nie przesuwać do niej badaczy.
Kiler - Czw 01 Gru, 2016

Unkas84 napisał/a:
Jeśli na karcie aktu pisze wyraźnie, że po zniesieniu bariery Salon zostaje odkryty to dla mnie jest to jednoznaczne z wejściem do niego przez bohatera. Lokacje odkrywane są tylko wtedy.


Na karcie aktu nie ma mowy o ruchu postaci więc sytuacja jest jasna - badacze zostają tam gdzie stoją. Lokalizacja zostaje odkryta w efekcie działania zdolności karty aktu czyli klasyczne zastosowanie złotej zasady - zasady gry są nadpisywane przez zdolność karty.

Prosimir - Nie 04 Gru, 2016

Pytanie towarzyszące : czy po odkryciu salonu można skorzystać z akcji ucieczka/rezygnacja nie będąc w salonie?

Pierwsza rozgrywka zakończyła się ucieczką :(

Nokturn - Pon 05 Gru, 2016

Prosimir napisał/a:
Pytanie towarzyszące : czy po odkryciu salonu można skorzystać z akcji ucieczka/rezygnacja nie będąc w salonie?

Pierwsza rozgrywka zakończyła się ucieczką :(


Raczej nie. W county express pojawia sie karta łotrów pozwalająca na cos takiego jeśli w karcie scenariusza jest możliwość zrezygnowania

Kiler - Sro 07 Gru, 2016

Cytat:
Pytanie towarzyszące : czy po odkryciu salonu można skorzystać z akcji ucieczka/rezygnacja nie będąc w salonie?


Wbrew temu co podaje instrukcja wprowadzająca, i w przeciwieństwie do wielu innych gier FFG, uważam że nie da się grać w Arkham Horror bez wcześniejszego przeczytania Kompletnej Księgi Zasad. No znaczy da się ale moim zdaniem jest to błąd. Nie wiem czy jest to spowodowane niefortunną selekcją tematów do zasad wprowadzających czy poziomem skomplikowania zasad. Niemniej uważam, że akurat w przypadku tej gry błędem jest to, że nie ma po prostu jednego podręcznika z odpowiednio ułożonymi regułami rozgrywki (sami autorzy chyba też tak uważali wprowadzając "ponurą zasadę").

Ale to taka dygresja :D
Wracając do tematu:
Cytat:
Raczej nie.


Nie raczej tylko po prostu - nie ; )

Akcja w salonie jest zdolnością aktywowaną bo ma >> a jak wszyscy wiemy:

"Badacz może aktywować zdolności pochodzące z następujących źródeł:
= kart przez niego kontrolowanych, w tym także jego karty badacza;
= karty scenariusza znajdującej się w grze, w tej samej lokalizacji co badacz. Dotyczy to kart lokalizacji, kart spotkań znajdujących się w danej lokalizacji oraz wszystkich kart spotkań w obszarze zagrożenia dowolnego badacza, znajdującego się w danej lokalizacji;
= obecnej karty aktu lub karty tajemnicy
" KKZ str. 3 Aktywacja (Akcja)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group