galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"Świat bez końca" czy "Filary ziemi"?

Bardziej podoba mi sie gra?
Filary Ziemi
30%
 30%  [ 3 ]
Świat bez końca
70%
 70%  [ 7 ]
Głosowań: 10
Wszystkich Głosów: 10

Autor Wiadomość
poszukiwacz

Wysłany: Pon 20 Wrz, 2010   "Świat bez końca" czy "Filary ziemi"?

Jestem ciekawy jak ocenie obie te gry? I oczywiście która z nich jest waszym faworytem? Musze przyznać że sam mam watpliwości, choć skłaniam się ku
"Świat bez końca". Gra wydaje się bardziej skomplikowana i przez to ciekawsza niż jej konkurentka/poprzedniczka. "Filary Ziemi" wydają sie mi jako gra lepsza na początek, bo łatwiejsza do opanowania.

iscariot 

Wysłany: Pon 20 Wrz, 2010   

"Filary Ziemi" są świetne. Dobra, prosta mechanika, pięknie wydane. Długo mój nr 1. Aż ukazała się "Świat bez końca" i mój nr 1 się zmienił :)
Mnogość kombinacji i ciągłe dostosowywanie strategii do wydarzeń w grze. To przeważyło.
W "Filarach" zakrada się schematyczność. Za mało jest kart rzemieślników i to powoduje "polowanie" na tych konkretnych i jedynych w danej rundzie. Kto się wcześniej do nich "dobije" praktycznie wygrywa grę. Nie zawsze, oczywiście, ale w 90% na pewno. W "Świecie", jak na razie, nie ma takiej sytuacji. Może to kwestia większego ogrania i także zakradnie się rutyna. Mam nadzieję, że nie. :)
Na dzień dzisiejszy jestem za "Światem bez końca".

gringo 
gringo

Wysłany: Czw 09 Gru, 2010   

A ja głosuje za Światem bez końca
Mechanika gry wcale nie jest trudna, gra doskonale sprawdza się nawet przy graniu w 2 osoby.

Yachu85 

Wysłany: Czw 09 Gru, 2010   

Grywam z żoną i znajomymi w obie gry i choć obie uważam za świetnie wykonane, fantastyczne i wprost idealne na spotkania towarzyskie moim faworytem jest ŚWIAT BEZ KOŃCA. Jak wspomniał przedmówca, w grze tej jest zdecydowanie więcej dróg do zwycięstwa niż w FZ, a nieprzewidywalny układ kart zdarzeń sprawia, że trudno mówić o rutynowych krokach kierujących ku wygranej.

Smaczkiem ŚBK jest to, że pewne znaczenie w grze ma to, gdzie siada się przy stoliku. W zasadzie przed grą należałoby wręcz losować siedzisko, gdyż w zależności od tego ma się dostęp do tycz czy innych dóbr. Wydaje mi się też, że w ŚBK mamy większą liczbę interakcji z innymi graczami niż w FZ.

Pewnym atutem jest też zapewne nieco dłuższy czas gry w przypadku ŚBK. No i nie ma znaczenia w tej grze wcześniejsze doświadczenie, przez co nawet grając ze świeżynkami nie czujemy się znudzeni czy zobligowani do "forów" (btw. gra przewiduje specjalny, łatwiejszy tryb pt. "Gra pierwszy raz w życiu").

Aaaa, jeszcze jedno. Gry są przeznaczone dla 2-4 graczy (FZ dla 2-6 z dodatkiem), przy czym nabierają rumieńców gdy graczy jest większa liczba. Pojawia się wtedy prawdziwa rywalizacja o zasoby (bardziej widoczna w ŚBK, gdzie np. snopków zboża jest tylko 10, a każdy z graczy musi mieć po 2 pod koniec każdego rozdziału; gdy ktoś zmonopolizuje rynek, ktoś inny musi liczyć się z koniecznością ukarania za brak gospodarności). W trybie gry dla 2 osób bardziej emocjonujący jest chyba ŚBK - wciąż ma znaczenie to gdzie usiądziemy.

Dodam tylko, że obie gry są bardzo wciągające. W zasadzie każdego gracza kusi w pewnym momencie by sięgnąć po książki Kena Folletta i zagłębić w świat bohaterów gier.

poszukiwacz

Wysłany: Wto 25 Sty, 2011   

Musze przyznać że choć obie gry są naprawde fajne i moim zdaniem warte polecenia, sprawa podatków jest lepiej rozwiązana w "Swiecie bez końca". Chodzi mi o to że w tej grze podatki są groźniejsze i bardziej zmuszajce do działnia. W "Filarach..." moim zdniem zbyt łatwo jest ich uniknąć.

teleferetele

Wysłany: Pią 16 Maj, 2014   

O rany, jak ja dawno nie grałam w "Świat bez końca"! :)

Zboku 

Wysłany: Pon 19 Maj, 2014   

A ja właśnie ostatnio grałem w ŚBK i grało mi się bardzo fajnie.

Zawsze mi w tej grze przeszkadzało to że przy niesprzyjającym układzie wydarzeń na planszy może się pojawić tylko 2 czy 3 budynki - miałem wrażenie że szkoda że tak ładnie wykonane elementy gry nie wchodzą do rozgrywki. A przy ostatniej grze pojawiły się chyba wszystkie budynki i grając w 4 osoby udało nam się większość z nich ukończyć.

Dodam tylko że gra dobrze się sprawdza w gronie "niedzielnych graczy" - łatwe do wytłumaczenia zasady i odpowiednia doza losowości powoduje że gracze lubiący wszystko przeliczać nie będą mieli tu przewagi. Dla części może to być wada, ale dzięki temu rozgrywka w 3-pokoleniowym towarzystwie dla wszystkich jest ciekawa.
Rozbójnik: kogo? czym?

Odpowiedz do tematu