galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z zasadami
Autor Wiadomość
Gryffith
[Usunięty]

Wysłany: Pon 15 Gru, 2014   

też tak sądziłem do czasu lektury ostatnich dwóch postów tutaj i przekierowania na forum ffg..

http://www.forum.galakta....er=asc&start=45

parę kart wcześniej w tym wątku też była dyskusja, ale jako laik się w niej zgubiłem, stąd interesuje mnie jak by to oficjalnie zinterpretować..róznica w poziomie trudności jest znaczna. W przypadku wyciągania w ww scenariuszach dodatkowej karty rozgrywka stawała by się sensowniejsza i łatwiejsza niż utrudniona na siłę poprzez 1 extra kartę przeciwnosci na rundę
 
     
AndO3131
[Usunięty]

Wysłany: Wto 16 Gru, 2014   

Po lekturze podanych przez ciebie postów przyznaję ci rację - słowa kluczowe aktywują się tylko przy 'odkryciu' karty, podobnie jak efekt 'po odkryciu'.
 
     
cahir7
[Usunięty]

Wysłany: Pią 19 Gru, 2014   

Kończę właśnie cykl przeciwko cieniowi i nasunęło mi się kilka pytań. wybaczcie mieszane słownictwo:
1) karta
Cytat:
" dark woods" [Location] Forest. Archery X.
X is the number of players in the game. Forced: After The Dark Woods leaves play as an explored location, the first player discards 1 hidden card."
lokacja z "archery" - kiedy w tych lasach woundy są zadawane? podczas podróży tam? kto może je otrzymać questujące postacie czy dowolna?
2) quote]Squire of the citadel: [Ally] Gondor. Response: After Squire of the Citadel leaves play, add 1 resource to a Gondor hero's resource pool.[/quote] Postać schodzi, dodaje sobie resource do puli, czy mogę od razu zapałcić i rzucić event, który będzie kolejnym responsem na opuszczenie gry przez tego sojusznika?
3)
Cytat:
Lying in Wait
[Treachery]When Revealed: The first player turns each hidden card in his play area faceup. Resolve the "When Revealed" effects of each encounter card turned faceup by this effect. If a location is turned faceup, add it to the staging area.
ta karta mówi o lokacjach i eventach, czyli odwrotnie niż przy rozpatrywaniu hidden cards, gdzie bierze się pod uwagę tylko wrogów. No właśnie, ale co z wrogami w kontekście tej karty? ignorujemy ich czy działamy normalnie jak przy hidden cards?
4) rozumiem, że hidden karty ( scenariusz " blood of Gondor") po odkryciu już nie są " hidden" w kontekście Czarnego Numenorejczyka?
5) niektóre lokacje dodają sporo quest pointów do lokacji będących w staging area. zastanawiam się po co? to ma być takie zabezpieczenie przed np. Asfalothem?, który ściągałby je ze staging area bez odbycia podróży?
Ostatnio zmieniony przez cahir7 Pią 19 Gru, 2014, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
wojo
[Usunięty]

Wysłany: Pią 19 Gru, 2014   

1. Archery/Łucznictwo jest wyjaśnione w instrukcji. Nie ma znaczenia czy karta na której się znajduje to wróg czy obszar. Każda karta z tym słowem kluczowym znadjująca się w grze (czyli nie ma znaczenia czy obszar jest aktywny czy w strefie przeciwności) powoduje że na początku fazy walki musisz przydzielić obrażenia swoim postaciom.

Wg tej samej definicji to słowo kluczowe nie ma wpływu na podróż.

2. Kolejność rozpatrywania zagrywania/odpowiedzi gracz wybiera sobie sam. Także możesz najpierw odpalić dodanie zasobu a następnie go użyć do opłacenia jakiejś odpowiedzi z ręki. Natomiast gdzieś widziałem coś o tym że na jedno odpuszczenie nie można odpalić kilku rożnych efektów ale szczegółów nie pamiętam więc musisz sam ewentualnie poszukać.

- Dokładnie jak piszesz
- Dokładnie

3. Odpalasz wszystkie efekty when revealed ale umieszczasz w grze tylko obszary.
 
     
cahir7
[Usunięty]

Wysłany: Pią 19 Gru, 2014   

Cytat:
3. Odpalasz wszystkie efekty when revealed ale umieszczasz w grze tylko obszary.

czyli doprecyzowując- nie umieszczam w grze wrogów, odkrytych tą kartą, tylko ich odrzucam na discard?

NOWE:
6) jak podczas rozdawania kart cienia, kończy się encounter deck, to nie tasuje go, gram co już jest na stole, a nowe tasowanie/rozdanie dopiero podczas nastepnego questa?
7) podczas combat phase, na samym poczatku każdy wróg dostaje karty cienia, nawet jak wiadomo, że zaraz jakiś wróg trafi na Gondorczyka z włócznią i nie zdąży nic zadziałać, to i tak dajemy mu kartę i odrzucamy ją wraz z wrogiem :?:
 
     
wojo
[Usunięty]

Wysłany: Pią 19 Gru, 2014   

Po dogłębniejszej analizie "Lying in wait" wydaje mi się że:
a. Karta nakazuje ci odwrócić wszystkie karty. W takim przypadku normalna zasada tego scenariusza nakazuje aby wszyscy wrogowie weszli z Tobą w zwarcie.
b. Odpalasz wszystkie efekty when revealed (czyli głównie treachery)
c. Obszary wchodzą do strefy przeciwności

Czyli ta karta przywala Ci wszystkim co masz ukryte.

6. Dokładnie jak piszesz.
7. Tak
 
     
Gryffith
[Usunięty]

Wysłany: Pią 19 Gru, 2014   Potwierdzenie?

AndO3131 napisał/a:
Po lekturze podanych przez ciebie postów przyznaję ci rację - słowa kluczowe aktywują się tylko przy 'odkryciu' karty, podobnie jak efekt 'po odkryciu'.


Dzięki;) niemniej, czy może się jeszcze ktoś wypowiedzieć w temacie dla potwierdzenia? wertując n-ty raz instrukcję i FAQ sądzę, że wyciągając przez kartę wyprawy (jak w polowaniu na golluma lub podróży do rhosgobel) dodatkową kartę spotkania nie odpala się mroczna fala, ani zguba natomiast strzeżona karta nadal będzie miała dołączoną jedną gratis (w instrukcji jest rozróżnienie, wskazujące że mroczna fala i zguba mają zastosowanie tylko przy przygotowaniu gry i fazie przeciwności)..ehh doktoryzować się można :) dajcie znać jak rozgrywacie strzeżone karty wyciągnięte poza krokiem przeciwności
 
     
cahir7
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Gru, 2014   

Nowe pytanka po wizycie w Dolinie Morgul:
- Morgul Sorcerer
Cytat:
-Forced: After any number of progress tokens are placed on To the Tower, deal Morgul Sorcerer a shadow card.
- te karty cienia rozdane czarownikowi poza fazą combat, przechodzą do fazy combat :?:
-Murzag -
Cytat:
Forced: After Murzag attacks, reveal the top card of the encounter deck. If that card is an enemy, put it into play engaged with the defending player.

w fazie combat najpierw używam zdolności Murzaga i sprawdzam czy kogoś nie przywlókł ze sobą, a potem rozdaje jemu/im karty cienia czy pierwsza karta jest cieniem dla Murzaga a potem dopiero sprawdzam czy kogos nie przywlókł ze sobą?
-the power of mordor-
Cytat:
When Revealed: Count the number of encounter cards in the staging area and shuffle them into the encounter deck. Then, reveal an equal number of cards from the encounter deck and add them to the staging area. This effect cannot be canceled.
- czy ta karta działa na kapitanów, któzy nie mogą opuścić gry, czy tylko na karty im towarzyszące w staging area :?:
 
     
Radziol88
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Gru, 2014   

1. Karty cienia spadają po walce i w wyniku efektów kart. Nie przypominam sobie innej możliwości.
2. Kartę odkrywasz po ataku Murzaga, czyli dopiero po ewentualnym przyjęciu ran. I dawno po rozdawaniu kart cienia.
 
     
wojo
[Usunięty]

Wysłany: Wto 23 Gru, 2014   

cahir7 napisał/a:

-the power of mordor-
Cytat:
When Revealed: Count the number of encounter cards in the staging area and shuffle them into the encounter deck. Then, reveal an equal number of cards from the encounter deck and add them to the staging area. This effect cannot be canceled.
- czy ta karta działa na kapitanów, któzy nie mogą opuścić gry, czy tylko na karty im towarzyszące w staging area :?:


Z tego co widziałem gdzieś na BGG/forum FFG wynikało że rozpatrujemy to tak:
1. Liczysz karty w strefie przeciwności (uwzględniając kapitanów i To the Tower)
2. Wtasowujesz wszystkie karty które na to pozwalają (czyli bez kapitanów i To the tower)
3. Odkrywasz liczbę kart równą temu co policzyłeś w 1.

Jednym słowem masarka.

Co do Murzaga to dodam tylko że tak odkryty wróg zaatakuje (choć bez katy cienia tak jak to wspomniał Radziol88)[/b]
 
     
drumdaar
[Usunięty]

Wysłany: Nie 28 Gru, 2014   

Hej

Mam do was pilne pytanie, które totalnie zabiło nam dzisiaj ćwieka.

Dopiero niedawno zakupiliśmy w końcu oba dodatki Hobbita i rozpoczęliśmy zmagania w drużynie 4 osobowej.

Zaczęliśmy oczywiście od Górą i dołem gdzie dwa pierwsze scenariusze z mniejszymi bądź większymi problemami przeszliśmy. Rozpoczęliśmy 3 ("Wydrzeć,..." i tam na dzień dobry jeziorko o zagrożeniu 8 (ilość graczy x2) oraz 8 kart (1 karta na gracza i dodatkowa na gracza).
Muszę przyznać, że jeszcze nigdy wcześniej nie przegrałem w 1 turze :P
(jak kogoś interesuje jak to się stało mogę opisać - generalnie całej drużynie zagrożenie skoczyło o 29)

Przyjrzeliśmy się kartom bardziej szczegółowo (mam zasadę, ze jak gram scenariusz pierwszy raz to nie przeglądam tali spotkań... lubię niespodzianki :) ) i okazało się, że mieliśmy wyjątkowego pecha więc jeszcze raz już bardziej wiedząc czego się spodziewać.
Pierwsza tura słabo, druga niewiele lepiej, od trzeciej stwierdziliśmy, że chyba coś jest nie tak i źle interpretujemy kartę wyprawy o dodatkowych kartach więc zaczęliśmy wyciągać już tylko po 4 (1 na gracza) i jakoś poszlo, no ale... gryzie mnie to i nie daje spokoju :/

Jak należy rozumieć ten efekt Wymuszony karty wyprawy 1B z tego scenariusza. Dodatkową kartę dobieramy tylko w 1 turze czy w każdej kolejnej?

Ma ktoś doświadczenie w granie w ten scenariusz w tak dużej drużynie? Bo jak ciągnie się 8 kart to naprawdę ciężko się przygotować na to co może się stać bo może wszystko... a ja strasznie nie lubię układać tali typowo pod konkretny scenariusz.

Będę wdzięczny za:
1. Odpowiedź na pytanie
2. Jeżeli rzeczywiście dociągamy po 2 karty na gracza co turę to... jak z tym żyć :P
 
     
Radziol88
[Usunięty]

Wysłany: Nie 28 Gru, 2014   

Ale karty to już nie zacytujesz...
 
     
AndO3131
[Usunięty]

Wysłany: Nie 28 Gru, 2014   

Sprawdziłem treść karty na http://www.lotrlcg.org/ i porównałem go z angielską wersją. Według mnie dodatkową kartę dobiera się w każdej turze.

Nie grałem w ten scenariusz, ale konieczna jest solidna wartość siły woli u bohaterów. Dodatkowo, część kart posiada słowo kluczowe zagadka, więc zamiast dodawać je do strefy przeciwności, można rozpatrzyć to słowo. Przydatne byłyby też karty ograniczające zagrożenie strefy przeciwności (np. 'Spryt Radagasta', 'Sekretna Ścieżka'), przygotowujące postać ('Kram') czy 'Mapa Throra', pozwalająca zdjąć jeden obszar ze strefy przeciwności przed rozpatrzeniem wyprawy.
 
     
drumdaar
[Usunięty]

Wysłany: Pon 29 Gru, 2014   

Radziol88:
Wtedy nie miałem akurat pod ręką, a i dzisiaj mam dostęp tylko do angielksiej wersji z cardgamedb.com

"Forced: Reveal 1 additional encounter card per player during the staging step"

Po polskiemu szło bodajże tak:
"Wymuszony: W fazie przeciwności odkryj 1 dodatkową kartę z tali spotkań na gracza"



And03131
No właśnie tak to niestety chyba wygląda :) wyciąga się dodatkową kartę na gracza cały czas :)
Nic to, nie mieliśmy więcej czasu ale w nowy rok będziemy to dalej ćwiczyć aczkowliek chyba w gronie 2 osobowym więc ciężko będzie też porównać.
Dzięki za rady ale wszystkie wymienione przez ciebie karty znajdowały się w naszych taliach. Grając w 4 osoby jest miejsce na praktycznie wszystkie sztuczki bo tworzy się mono talie.

Zaciekawiło mnie natomiast to co napisałeś o słowie kluczowym "zagadka", że zamiast rozpatrywać kartę (np podstępu) albo dokładać miejsce do strefy przeciwności można rozpatrzyć tylko zagadkę.
Skąd to wziąłeś? Bo my graliśmy tak, że np. jak karta była podstępem i miała zagadkę to rozpatrywaliśmy obie części karty a nie tylko jedną z nich. Może tu był nasz błąd? Bo grając mono taliami akurat z zagadkami nie ma problemu raczej.
To by rzeczywiście dużo ułatwiło :P ale przydałoby się jakieś potwierdzenie z instrukcji albo FAQ?
Ja nic takiego nie znalazłem ale może zwyczajnie przegapiłem...
 
     
AndO3131
[Usunięty]

Wysłany: Pon 29 Gru, 2014   

Też mam dostęp tylko do wersji angielskiej instrukcji, ale na stronie 7 jest napisane:
Cytat:
“Riddle” is a new game effect featured on some encounter cards. When an encounter card with a riddle effect is revealed from the encounter deck, the first player must choose between resolving that card normally or answering the riddle on that card.

Myślę, że w polskiej instrukcji jest tekst o podobnym brzmieniu.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.23 sekundy. Zapytań do SQL: 13