galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wejście w obszar i liczenie punktów postępu
Autor Wiadomość
TomB
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Lip, 2013   

Ok, cieszę się, że pomogłem. Ale może staraj się zadawać konkretne pytania (np. Wytłumaczcie mi, jak to jest z wyprawą i podróżą) - będzie łatwiej skonstruować odpowiedź.

A - i pytaj dalej - na pewno ktoś odpowie, bo wkrótce trafisz (jak i każdy początkujący i zaawansowany) na problemy, na które instrukcja odpowiada w sposób hmm... niespodziewany? kontrowersyjny?
 
     
Radziol88
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Lip, 2013   

Nie zaczynaj od bucowatego stwierdzenia, że instrukcja to bełkot, to unikniesz pewnych uwag.
Dla twojej informacji: cała gra to walka twojej talii gracza z talią wyprawy i talią spotkań. W fazie wyprawy twoja talia (nie cała, ale przydzielona do wyprawy część) walczy z talią spotkań (nie całą, ale znajdującą się w strefie przeciwności częścią). Stwierdzenie ze strony 15 jest w pełni poprawne (choć zdecydowanie nietrafione).
Wszystkie odpowiedzi, które uzyskałeś bazują czysto na instrukcji.
I ponownie instrukcja nie jest najlepsza, ale wszystko, bez najmniejszego wyjątku, o co do tej pory pisałeś, jest w niej zawarte w stopniu pozwalającym na poprawną grę.
 
     
Mando
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Lip, 2013   

W instrukcji w zasadzie wszystko jest, ale jest ona tak przegadana, że łatwo przeoczyć istotne fakty. Ja kompletnie nie rozumiałem tego o czym tutaj mówimy jak i wielu innych ważnych rzeczy, a wystarczyło łopatologicznie wytłumaczyć by zrozumieć. Potem zaglądałem w instrukcję i czarno na białym, gdzieś w środku jednego z akapitów to samo podane.

W tej całej skrótowej rozpisce TomB pominął jeszcze, e między faza 4 a 5, przed testami zwarcia, możesz sam sobie wybrać jednego przeciwnika bez względu na jego i twój poziom zagrożenia. Zagraj też kilka partii ze skrótową wypunktowaną rozpiską na końcu instrukcji. Ja na początku popełniałem właśnie takie błędy, e coś robiłem nie w tym czasie co trzeba :-)
 
     
TomB
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Lip, 2013   

Mando napisał/a:
W tej całej skrótowej rozpisce TomB pominął jeszcze, e między faza 4 a 5, przed testami zwarcia, możesz sam sobie wybrać jednego przeciwnika bez względu na jego i twój poziom zagrożenia.

Nie pominął, tylko źle nazwał fazę (co na jedno wychodzi, więc poprawiłem) - ale masz rację, przed testem jest dobrowolne wejście w zwarcie z jednym wrogiem. I gwoli ścisłości jest to faza 5, a nie moment między fazami.
 
     
Vafanculo
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Lip, 2013   

Fajnie, że to dopisaliście, bo na innym wątku też zadawałem pytania o ten właśnie dopisek, kiedy i ilu wrogów oraz w którym momencie można ściągnąć do siebie. To co jasno zostało przez was przedstawione, w instrukcji jest niepotrzebnie ( mówiąc delikatnie ) zagmatwane, a jeśli ja nazwałem to bełkotem, to jest to kwestia interpretacji i odczuć. Dla jednych będą to tylko nieścisłości, a dla innych porządnie zje....bana sprawa. Rozumiem jednak, że Radziol88 pisał tą instrukcję i oburzył się na moje odczucia, nie omieszkał przy okazji w bucowaty sposób nazwać mnie bucem. Oczywiście bronisz się swoim ostatnim tłumaczeniem wyjaśniając, że talia Spotkań może być uznana za twojego jakby wroga czy przeciwnika, sam jednak zobacz jak trzeba lawirować słownie żeby to jasno wytłumaczyć. Wystarczyłoby przecież normalnie i bez unoszenia się jak inni koledzy w dyskusji po prostu wytłumaczyć. Ja ze swojej strony przyznaję, że namieszałem swoim pytaniem, co wynika z niezrozumienia po prostu tych dziwacznych tłumaczeń w instrukcji. W każdym razie dziękuję wam wszystkim za zaangażowanie.
 
     
Radziol88
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Lip, 2013   

Instrukcja jest zła. Ale nie jest błędna jak twierdzisz od początku.
Czym jest talia spotkań?
Cytat:
talia Spotkań, która zawiera przeciwności, z którymi podczas rozgrywki zmierzą się gracze

Czym jest stopień zagrożenia na karcie?
Cytat:
Siła zagrożenia: Stopień niebezpieczeństwa, który przedstawia dany wróg lub obszar, zagrażający graczom ze strefy przeciwności.

Pogrubienie moje.
Co może talia spotkań?
Cytat:
Jeśli (siła przeciwności) jest wyższa, graczom się nie powiodło, talia Spotkań odepchnęła ich od upragnionego celu.

Może ci skopać tyłek w fazie wyprawy. Jak? Używając siły zagrożenia kart odkrytych w strefie przeciwności.
Cytat:
Karty obszarów znajdujące się w strefie przeciwności dodają swoją (siłę zagrożenia) do (siły zagrożenia) talii Spotkań

Poprawne.
Talia spotkań utrudnia ci życie. Wykorzystuje do tego między innymi siłę przeciwności. Kiedy? W fazie wyprawy. Skąd ją bierze? Z kart w strefie przeciwności.

Tak, napisane w sposób poryty, ale poprawny.


Jak czegoś nie ogarniam, to przychodzę na forum i piszę "Hej, nie ogarniam. Pomożecie?"
Buc napisze
Cytat:
Generalnie łapię zasady gry, nie miałem zbyt wielkich trudności w przyswojeniu instrukcji, pomijając fakt, że o wielu rzeczach ona nie mówi, a jak mówi to czasami jest to zwykły bełkot.
podczas gdy nie łapie zasad gry, nie potrafił, lub nie chciało mu się przyswoić instrukcji i zwala wszystko na nią.
Piszesz, że łapiesz zasady gry, a co chwilę udowadniasz, że nie łapiesz nawet tak trywialnej rzeczy jak podział na fazy.
Masz prawo nie rozumieć. Masz prawo pytać. Ale nie chrzań, że tego nie da się wyczytać w instrukcji. Bo da się. Mów zgodnie z prawdą, że ty nie potrafisz.

Niektórzy podali ci odpowiedź na tacy, ale nie wiem czy to dobrze, bo równie dobrze mogliby napisać coś zupełnie innego i ty byś to przyjął, bo nie zrozumiałeś w pełni instrukcji.
 
     
Vafanculo
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Lip, 2013   

Oj, widzę, że koniecznie musisz się na mnie wypluć, bo coś ci nie daje spokoju. W porządku, miej tą radochę i niech już ci będzie, że straszny buc ze mnie, bo mam pretensję do instrukcji. Ale skoro już w to brniesz przydałaby się odrobina sprawiedliwości i faktów, które rzeczywiście padły. Nie twierdziłem od samego początku, że instrukcja jest błędna tylko, że jest bełkotem, dla mnie i tylko dla mnie - odczucie całkowicie subiektywne, które o dziwo, zostało tylko przez ciebie i nikogo więcej odebrane personalnie ( jeśli masz jakieś problemu to przykro mi, ja psychologiem nie jestem, ja tu tylko w sprawie instrukcji ). Nie chrzanię, że czegoś nie da się wyczytać z instrukcji, tylko, że ja nie potrafię tego zrobić. Wszystkie moje wątpliwości odnoszą się tylko i wyłącznie do mnie, ponieważ zdaję sobie sprawę, że jest bardzo wielu geniuszy takich jak np. ty, którzy doskonale rozumieją zapisy dla mnie brzmiące jak bełkot. Stąd też mój post na tym forum. Potrzebowałem wiedzy jaką mają np. TomB czy Mando, żeby z tego bełkotu przetłumaczyli mi dzięki swojej chęci i uprzejmości, pewne niezrozumiałe dla mnie treści na prosty, logiczny i konkretny język. Od ciebie też wysłuchałem oprócz bucowatych przytyków kilku ciekawych wyjaśnień, które mam nadzieję pozwolą nie tylko mi, ale też innym, zrozumieć coś z tych niejasnych zapisów i jednocześnie ułatwią wczytywanie się w instrukcję w innych niejasnych momentach jeśli kiedyś jeszcze takie się pojawią. I małe sprostowanie, to nie ja od początku twierdziłem, że instrukcja jest błędna tylko ty . Cyt. z ciebie: "Instrukcja ma kilka konkretnych błędów i niedomówień..." ja nigdzie nie pisałem, że ma błędy tylko waliłem emocjonalnie, że po porostu jest dla mnie poryta. Na to, że jest zła ogólnie, już nie tylko w moim odczuciu dowodem jest ta część forum i wiele innych forów, gdzie ludzie przychodzą i zadają setki pytań, których ilość zdaje się ciągle rosnąć. Gdyby ta instrukcja była dobra, ludzie nie mieliby tylu problemów. Podejrzewam, że nie na jednym z nich słowo bełkot padło dziesiątki razy, bo ludzie wiesz mają emocje i czasami takich określeń używają, po prostu. A ty człowieku kimkolwiek jesteś, może po prostu wyjmij z tyłka ten kij od mopa, to może się i bez psychologa obejdzie. Pozdawiam.
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Lip, 2013   

Radziol88 i Vafanculo - odpuśćcie - bo zrobi się nieprzyjemnie,a wolelibyśmy tego unikać...

Co do instrukcji - nie jest zła lub źle napisana, po prostu momentami stwarza pytania. Ja jej nie pisałem, Radzil88 tez nie, ale wiele rzeczy , które początkowo sprawiały mi problem, z czasem znajdowałem bez zbędnego problemu - więc niezaleznie od stosunku do instrukcji - warto często do niej zaglądać ;)
 
     
Vafanculo
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Lip, 2013   

Zgadzam się Kulgan. Pomimo średniego stosunku do instrukcji czytam ją i zaglądam często ot choćby dlatego żeby spojrzeć na pewne kwestie świeżym okiem, żeby znaleźć czy potwierdzić w niej to co np. ktoś napisał mi na forum. Czytając forum i ucząc się kolejnych rzeczy, łatwiej jest też sobie przyswoić specyficzny w niektórych miejscach język instrukcji. Jeszcze niedawno wydawało mi się, że wiem niemal wszystko po czym okazało się, że nie wiem bardzo wielu rzeczy, ale dzięki wam i waszym postom w innych tematach bardzo dużo się nauczyłem. Pozdrawiam.
 
     
Corran
[Usunięty]

Wysłany: Sro 24 Lip, 2013   

Może dodam coś od siebie.

Zgadzam się ze stwierdzeniem, że omawiana kwestia jest dość dobrze opisana w instrukcji i zastanawiałem się skąd się mogą brać próby powtarzania kroków z Wyprawy w fazie Podróży (a nie jest to chyba odosobniony przypadek takiego podejścia do Podróży). Doszedłem do wniosku, że samo nazewnictwo musi powodować na tyle duże skojarzenia, że początkującemu graczowi, który niezbyt uważnie wczytuje się w detale, trudno jest się w tym połapać i sam sobie dopowiada pewne zasady, ktore wydają mu się naturalne.

Chciałem więc zasugerować wszystkim, którzy zaczynają przygodę z tą grą (podejrzewam, że nie tylko z tą) lub próbuja grać bez czytania wątków dotyczących zasad gry, aby pamiętali, że każde słowo jest tutaj ważne. Jeśli użyto innego słowa, to prawdopodobnie oznacza ono coś innego niż użyte gdzie indziej podobne określenie i należy do niego podejść jak do nowego elementu, który należy poznac od nowa bez sugerowania się wiedzą o podobnie nazwanym elemencie.
Każde ze sformułowań takich jak wyprawa, podróż, badanie obszaru oznacza coś zupełnie innego. Podobnie jest z określeniami "(dowolny) obszar", "obszar aktywny", "obszar w strefie przeciwności". Każde z tych sformułowań odnosi się do innej grupy obszarów.
Z innych tego typu podobieństw mamy np. "odkrywanie kart" i "umieszczanie kart w grze" lub "otrzymuje +1" i "otrzymuje +1 do końca rundy", albo "wartownik" i "strażnik". Co innego może też znaczyć dokładnie ten sam opis zdolności (np. jakiś przywilej związany z atakiem na wroga) jesli umieścimy go po słowie "akcja", albo "akcja walki" (w tym drugim przypadku ograniczamy moment użycia zdolności do konkretnej fazy gry).

Podsumowując: ważny jest każdy szczegół i musimy unikać skojarzeń mając do czynienia z podobnym słownictwem.
 
     
WolekMKB
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Lip, 2013   

ja też miałem problem z tą częścią instrukcji...po obejrzeniu filmiku Rondeya Smitha i po ponownym przeczytaniu instrukcji faktycznie przyznałem racje, że tak jest to pisane, ale zgadzam się też,że ów opis tych obu faz rodził moje pewne wątpliwości...dlatego fajnie,że jest forum,żeby wsyztskie sprawy wyjaśnić...natomiast szczerze dziwie się tym wszystkim negatywnym sformułowaniom o bucach i bełkotach...ludzie każdy z nas może czegoś nierozumieć lub nie doczytać, ale nie znaczy,że już należy na nim wieszać psy...po to powstało chyab to forum,że wyjaśnić wątpliwości. W końcu wszyscy mamy tą samą pasję i cel jaki jest granie w gry planszowe...oczywiście zgodnie z ich zasadami...dzięki.
 
     
tengu76
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Kwi, 2015   

Witam.
Mam pytanie odnośnie podróży na obszary ze strefy przeciwności. Jeśli w fazie podróży mam aktywowany obszar i posiadam wymaganą ilość żetonów postępu to oczywiście obszar ten automatycznie odrzucam jako zbadany.Pytanie czy w tej samej fazie mogę aktywować kolejny obszar ze SP czy też muszę czekać do kolejnej rundy i fazy podróży?
 
     
uday
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Kwi, 2015   

Masz jakiś konkretny przykład na myśli?

Generalnie spójrz sobie na tabelkę z timingiem. Jeśli żetony dołożysz przed momentem "mogę podróżować na obszar" to nie ma problemu. Ale szczerze powiedziawszy nie dostrzegam takiej możliwości. Wydaje mi się, że na samym początku fazy podróży jest okno czasowe na wybranie nowego obszaru aktywnego, a dopiero później można zagrywać akcje, więc nie widzę opcji, żeby konkretnie w fazie podróży dołożyć żetony postępu na "stary" obszar. Tak czy inaczej, pamiętaj też, że w każdej fazie podróży można podróżować tylko na jeden obszar. I to biorąc pod uwagę, że nie ma tam "starego" obszaru.

No chyba, że Ci się pomyliła faza podróży z fazą wyprawy.
 
     
tengu76
[Usunięty]

Wysłany: Pią 03 Kwi, 2015   

Instrukcja mówi , że dokładam żetony w obojętnie jakiej fazie i obszar jest automatycznie zbadany i odrzucony.A co się dzieje jeśli dzieje się tak w trakcie fazy podróży to czy mogę położyć sobie od razu kolejny obszar do badania czy muszę to zrobić dopiero w kolejnej rundzie?
 
     
uday
[Usunięty]

Wysłany: Pią 03 Kwi, 2015   

Timing jest taki:
1. Rozpoczyna się faza podróży.
2. Jeśli nie ma obecnie żadnego aktywnego obszaru to możesz wybrać jeden obszar znajdujący się w strefie przeciwności i odbyć do niego podróż (czyli uczynić go obszarem aktywnym).
3. Okienko na akcje graczy.
4. Kończy się faza podróży.

Jeśli jakaś karta ma Odpowiedź, która może uaktywnić się na początku fazy podróży (czyli zanim jeszcze masz możliwość wybrania obszaru aktywnego) i dołoży taką ilość żetonów wyprawy, że obecny obszar aktywny zostanie zbadany to tak - masz wciąż możliwość wybrania nowego obszaru zgodnie z punktem 2.

Jeśli jakaś karta ma Odpowiedź, która aktywuje się w momencie podróży na obszar lub na końcu fazy podróży i dołoży taką ilość żetonów wyprawy, że obecny obszar aktywny zostanie zbadany to nie - wykonałeś już punkt 2. i nie możesz wykonać podróży na żaden więcej obszar (chyba, że treść jakiejś karty mówi inaczej).

Jeśli jakakolwiek zagrana przez graczy akcja pozwoli dołożyć taką ilość żetonów wyprawy, że obecny obszar aktywny zostanie zbadany to nie - wykonałeś już punkt 2. i nie możesz wykonać podróży na żaden więcej obszar (chyba, że treść jakiejś karty mówi inaczej).

Pamiętaj też, że przed końcem fazy wyprawy jest okienko na akcje graczy. Jeśli w tym czasie dołożysz odpowiednią ilość żetonów na aktywny obszar, to rozpoczniesz fazę podróży bez aktywnego obszaru i będziesz tam mógł normalnie podróżować.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.26 sekundy. Zapytań do SQL: 13