galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
PBF #118
Autor Wiadomość
player698
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Cze, 2016   

Cała kalkulacja byłaby o kant dupy, gdyby Stark nie wepchnął się między Tyrella a Ciebie, Baratheonie ;)

Na jednym z PW, odpowiadając na pytanie: "Czy jako Tyrell rzuciłbyś wszystkie żetony na tron?" odpowiedziałem następująco:

Tak, zaryzykowałbym, jest to ciągle bardziej niż realna szansa na wygraną gry, a nawet bycie drugim na tronie daje wystarczająco dużo.
Pierwszy będzie na tronie Bara, to nie ulega dyskusji, nie ulega dyskusji także fakt, że wymusza to zagranie marszu na Tyrella.
Drugi byłby Tyrell z opcją odbicia Baratheonowi Seagard (o ile Bara popełni błąd i rzeczywiście zaatakuje Seagard, w co wątpię - jeżeli zrobi ten błąd, to zakończy to grę z automatu - nie bez powodu tyle woja zebrało się w Highgarden, Bara będzie musiał drugim swoim marszem również atakować Tyrella, a wtedy robię wjazd jak w masło Barze) lub zwykłym zajęciem Riverrun + Pyke/Greywater Watch. W tym momencie obydwoje mają po 6 zamków.
Ponieważ ja nie jestem w stanie zająć cokolwiek Tyrellowi, toteż idę na Baratheona (drugą rzeczą, która licytacja wymusza na Baratheonie, jest oddanie mi za darmo Dragonstone). Wtedy sytuacja się komplikuje, gdyż:
- Tyrell ma 6 zamków i jest zmuszony pójść na mnie, lecz nie ma czym
- Baratheon ma 5 zamków, ale jest odcięty przez brak Shipbreaker, w związku z czym musi najpierw zająć Shipbreaker, a dopiero potem zaatakować cokolwiek, choćby Reach
- ja mam 6 zamków i realne szanse na wygraną gry.
Dlatego też Tyrell powinien rzucić 5 żetonów (a przynajmniej 1, skoro on wie, że rzucam 0) po to, aby zachować JAKIEKOLWIEK szanse na wygraną. W przeciwnym wypadku mam ruch przed nim, zajmuję Crackclaw i zamykam grę.

Pozostałe warianty:
- Tyrell rzuca 0 żetonów na Tron, wtedy ja z Lannisterem dogadujemy się - ja zabieram miecz, on kruka, Tyrell spada wszędzie nawet niżej ode mnie. Żadna z kart Kryzysu nie wpływa negatywnie na pozycje na Torach Wpływów, więc bez obawy o to rzucam 6 żetonów. Przy największych przegranych największą krzywdę robi mi teoretycznie MZK, o ile Bara wybierze to na mnie - a zakładam, że wybierze to na Tyrella, tylko po to, aby pierwszym marszem odbijać mi morze - i wtedy cała gra trwa dalej. (Notabene, istnienie MZK powoduje, że cała ta rachuba może wziąć w łeb, i pewnie to jest jako Kryzys - dlatego też powtórzę: pisz do mnie bardziej neutralnie. Przypominam, że jak pisaliśmy przy siódmej kolejce, wtedy dałeś hinta, że może być mobilka - i była ;) akurat nie jestem typem, który wykorzystuje tego typu rzeczy, ale wiesz... nigdy nie wiadomo, na kogo trafisz.) Jeżeli zaś nie ma MZK, to scenariusz ten co wyżej, tyle, że mam pewną wygraną.
- Tyrell jednak zdobywa tron - koniec gry
- Baratheon pierwszym marszem nie odbija Tyrellowi ziem, tylko decyduje się na odbicie mi morza. Wtedy:
a) jeśli Tyrell jest następny w kolejności, wtedy wygrywa grę
b) jeśli Lannister lub Stark są przed nim, wtedy odbijają Tyrellowi Fosę/Seagard i gra trwa dalej
c) jeśli tylko ja jestem przed Tyrellem na Tronie, wtedy grę wygrywa Tyrell
- jakimś cudem ani ja, ani Tyrell, ani Bara nie wygrywa gry - wtedy decyduje Loras i ostatni marsz, który będzie atakiem na Pyke lub na Palec Flinta.

Reasumując:
- Baratheon nie ma realnych szans na wygraną nawet, jeśli wygra licytację - wtedy jego szanse są zależne od ilości błędów (głównie Tyrella i Starka). Jest on tak naprawdę kingmakerem, z czego może sobie jeszcze nie zdawać sprawy.
- Tyrell ma ciągle największe szanse na wygraną, ale one są mocno uwarunkowane i nie zdziwię się, kiedy nie uda mu się spełnić żadnego z tych warunków, bowiem - jak pewnie zauważyłeś - gracze ogarniają grę i raczej zneutralizują wszystkie niebezpieczeństwa.
- ja wygram grę, o ile przewidywany (a tym samym najbardziej prawdopodobny) scenariusz spełni się.

Niezależnie od tego, co się stanie, w tej kolejce jest ostatecznie koniec gry. W związku z tym jest to chyba ostatnie "taktyczne" PW, jakie napisałem odnośnie tego PBF-a. Jeśli jednak zauważę coś ciekawego, to pewnie napiszę. Jakby co, to także nadal pytaj.

Ja już w tej grze zrobiłem 120% planu, dałem sobie szanse na wygraną, o czym nie marzyłem. Jestem spełniony. Liczę na ewentualną wygraną.

Kalkulacja przed tą kolejką była oczywista, niestety Stark mi ją strasznie popsuł... ale gra to gra. Dziękuję GM-owi za prowadzenie.
 
     
Germanus
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Cze, 2016   

wygrał mój ulubieniec. Gratuluję
 
     
player698
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Cze, 2016   

Nowakl1993 napisał/a:
chwila, co zmienilby loras?:o


Nowak, serio?

Zajmując Lorasem Starfall wbijałeś darmo na Yronwood, niezależnie od tego, czy bym tam nawrócił jednostkami, czy nie. Miałbyś 7, a nie 6 zamków...
 
     
lukipeki
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Cze, 2016   

Nie do końca. Loras zmieniał to,że przy tym wycofaniu Martella, które tak jak podejrzewałem,było podłożeniem się, nawet w przypadku straty Riverrun, miałbyś dalej 5 zamków, i marsz na Starfall: jednym pionem poszedłbyś na puste Yronwood, drugi by został w Starfall, a wieża zaatakowałaby Palec Flinta, gdzie byś wygrał, bo byłoby 5-3

Dziękuję, Germanus :wink:
 
     
Nowakl1993
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Cze, 2016   

w sumie fakt, gdyby cofal na sunspear moglem wieza jechac na palec, bo w yronwood nie ma bitwy ;x eh

no nic, dzieki za gre i dotrzymanie kazdej z umow kazdemu z kim sie na cokolwiek ukladalem no i prowadzacemu przede wszystkim, pewnie takiej szansy juz miec nie bede ;s
 
     
player698
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Cze, 2016   

Nowakl1993 napisał/a:
w sumie fakt, gdyby cofal na sunspear moglem wieza jechac na palec, bo w yronwood nie ma bitwy ;x eh

no nic, dzieki za gre i dotrzymanie kazdej z umow kazdemu z kim sie na cokolwiek ukladalem no i prowadzacemu przede wszystkim, pewnie takiej szansy juz miec nie bede ;s


Nigdy nie wygrasz, dotrzymując umów ze wszystkimi - taki tip na przyszłość.
 
     
Germanus
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Cze, 2016   

ulubieniec czyli Stannis, aby nie było wątpliwości ;P
 
     
lukipeki
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Cze, 2016   

haha dzięki było za gratulacje :lol:
 
     
eSzopiklon
[Usunięty]

Wysłany: Sro 15 Cze, 2016   

Dziękuję wszystkim za grę, było to moje pierwsze uczestnictwo w grze przez forum i wywarło na mnie bardzo pozytywne wrażenie :wink: . Fajnie że utrzymaliście chyba niespotykane wcześniej tempo, dzięki za wszystkie dyskusje, analizy i pomoc w rozstrzyganiu wątpliwości :wink: .

Gratuluję zwycięzcy, którym został lukipeki z rodu Baratheon
Korona należy do Ciebie





P.S. Na razie nie planuję prowadzić ani uczestniczyć w kolejnych grach, oprócz tych w których już gram. Raz że sesja, dwa że nie wiem jak będzie z dostępnością w wakacje. Ale już teraz zapowiadam że najpóźniej w październiku mogę poprowadzić kolejne gry, może wymyślę jeszcze jakieś niestandardowe ulepszenia :wink: .
 
     
Leśnik
[Usunięty]

Wysłany: Sro 15 Cze, 2016   

player698 napisał/a:
Nic, gratuluję tylko głupoty Tyrellowi, w przedostatniej kolejce zrobiłem dosłownie wszystko, aby ułatwić mu wygraną, a on nie skorzystał z tego. (Na PW oczywiście miałeś rację ;) )
Gratuluję wygranej, cóż pozostało zrobić ;) chyba mamy na forum nowego Leśnika :D


Nowego Leśnika? Chyba nie rozumie. Rozwiń myśl. :wink:

Gratuluję wygranej Lukipekiemu!! Z początku swojej partii byłem zadowolony, pewnie gdyby starcie nastąpiło trochę później to mogłoby być znacznie lepiej.

Dziękuję eSzopiklonowi i kolegom za błyskawiczną rozgrywkę. Takie tempo to sama przyjemność. Jak kiedyś wrócę na forum (a na pewno to nastąpi) to w Waszym towarzystwie bardzo chętnie zagram ponownie. :smile: :wink:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 13