galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Koniec Władcy Pierścieni LCG?
Autor Wiadomość
maclis
[Usunięty]

Wysłany: Pon 20 Cze, 2016   Koniec Władcy Pierścieni LCG?

Czy zbliża się koniec Władcy Pierścieni?

Jakiś czas temu, ludzie zastanawiali się czy najnowszy cykl nie będzie ostatnim cyklem Władcy Pierścieni. Bohaterowie wypływają z Szarej Przystani, wygląda to jak koniec książki. Faktycznie, patrząc na tematykę mógłby to być to koniec serii. Chociaż sam cykl zaprowadza bohaterów z powrotem na kontynent, więc obawy mogły minąć. A jednak, usłyszałem, iż jest to prawdopodobne. I to w tym roku. Czemu tak twierdzę?

Usłyszałem od znajomego karciankowca, że pod koniec 2016 roku FFG kończy się licencja na gry osadzone w uniwersum Tolkiena, więc nie będą mogli ich nawet sprzedawać, o ile jej nie przedłużą. Tylko czemu mieli by nie przedłużać, skoro Władca jest zdecydowanie najlepiej sprzedającym się LCGiem? Ponoć FFG ma pomysł na nowego kooperacyjnego LCG, osadzonego w świecie Cthulhu. Kooperacja i Cthulu dobrze do siebie pasują, jest przecież Arkham i Eldritch Horror oraz Elder Sign. Ten LCG miałby zastąpić Władce oraz Call of Cthulhu.
W każdym razie to tylko plotki, choć faktycznie istnieje niebezpieczeństwo, że raptem za pół roku, będziemy opłakiwali śmierć naszej ulubionej karcianki.

Czemu uważąm, że tak się nie stanie?
To moje argumenty:
1. Tak jak powiedziałem wcześniej, Władca to najlepiej sprzedająca się gra LCG. Wielu ludzi uwielbia uniwersum Tolkiena. Cthulhu też ma rzeszę fanów, ale jest ich znacznie mniej. Na słowa "Władca Pierścieni" podniecają się nawet dzieci.Dlatego nowy LCG (który pewnie faktycznie się ukaże), nie przyciągnąłby tylu fanów, co Władca. Prawdopodobnie obie karcianki będą rozwijały się równolegle. Zamykanie Władcy to zamykanie kopalni złota.
2. Choć może się wydawać, iż cykle przeprowadziły nas przez wiele obszarów Śródziemia, najnowszy cykl pokazuje, że autorzy sami pewne rzeczy mogą sobie wymyślić. A nie był przecież żadnego dodatku związanego z Rhun czy z Haradem (tego drugiego spodziewam się w najbliższym cyklu), ani z Dale i tamtymi okolicami (mało rozwinięta jest cecha Dale, mało jest postaci które ją posiadają). Zastanawiające jest jednak to, że nie wiele już takich miejsc zostało, w którcyh byśmy nie byli w cyklowych scenariuszach. Co wymyślą twórcy gry za 3 lata? Czy będziemy się wracać do Morii, czy do Mrocznej Puszczy?
3. Najważniejszym argumentem przeciwko zakończeniu karcianki jest fakt, że moja teoria zakłada zakończenie gry wraz z 2016 rokiem. A przecież nie otrzymaliśmy jeszcze 5 i 6 dodatku z Sagi Władcy Pierścieni. Do tego twórcy dość długo zwlekają z piątym, wyjdzie on najpewniej w 3 kwartale (sierpień-wrzesień). A czwarta z kolei Kraina Cienia, ukazała się w listopadzie zeszłego roku. Długa przerwa, prawda? Autorzy na pewno chcą wypuścić całą sagę do końca, a wątpię, żeby wydali szósty dodatek 3 miesiące po piątym. Ale przecież, gdyby wiedzieli, że zbliża się kres tej karcianki, piąty dodatek saga ukazałby się parę miesięcy szybciej (sagi ukazywały się z półrocznymi przerwami prawda?), a nie później niż zwykle, żeby jeszcze móc wydać ostatni dodatek w 2016.
4. Są jeszcze koszmarne talie, i sądzę, że tu również autorzy chcieliby dać je wszystkie graczom, zanim zakończy się karcianka. Do końca tego roku ukażą się prawdopodobnie talie do całego cyklu Angmar Awakened oraz może do trzeciego dodatku saga.
5. Wątpię, żeby FFG w ogóle rezygnowało z wydawania gier w tym uniwersum. W końcu są one pożądnymi grami, i to nie tylko Władca, ale np. Wojna o Pierścień. Więc, według mnie, przedłużą oni licencję na te uniwersum.

Co o tym sądzicie? A może wy coś słyszeliście?
 
     
Muad'Dib
[Usunięty]

Wysłany: Sro 29 Cze, 2016   

Ja nie posiadam zbyt dużej wiedzy na ten temat, dodam tylko swoje skąpe przemyślenia. Z tego co wiem to FFG ma licencję tylko na rzeczy związane z filmami. I to widać, dostajemy po kilka wersji tych samych postaci, fabuła w dużym stopniu pokrywa się z adaptacjami. Tymczasem ten świat to dużo więcej niż sam LOTR. Nie wiem czy mogą wycisnąć coś więcej przy tej licencji. Może i lepiej gdyby gra miała się skończyć w ciągu roku? Przynajmniej byśmy nie mieli okazji narzekać, że zaczęli wymyślać bzdury.
 
     
maclis
[Usunięty]

Wysłany: Sro 29 Cze, 2016   

W sumie to na razie bzdur nie wymyślają. Wręcz przeciwnie, z tego co słyszę, to w Szarej Przystani i cyklu dodatków do niej są zastosowane bardzo fajne pomysły.
 
     
Merlin
[Usunięty]

Wysłany: Sro 20 Lip, 2016   

Muad'Dib napisał/a:
Ja nie posiadam zbyt dużej wiedzy na ten temat, dodam tylko swoje skąpe przemyślenia. Z tego co wiem to FFG ma licencję tylko na rzeczy związane z filmami. I to widać, dostajemy po kilka wersji tych samych postaci, fabuła w dużym stopniu pokrywa się z adaptacjami. Tymczasem ten świat to dużo więcej niż sam LOTR. Nie wiem czy mogą wycisnąć coś więcej przy tej licencji. Może i lepiej gdyby gra miała się skończyć w ciągu roku? Przynajmniej byśmy nie mieli okazji narzekać, że zaczęli wymyślać bzdury.


Nie mogą. FFG ma licencję "na Tolkiena" od Middle-earth Enterprises, części The Saul Zaentz Company, którzy nabyli prawa w 1976 od United Artists -a ci jeszcze od Tolkiena - ale ograniczały się one jedynie do Hobbita i Władcy. Filmy, gry, figurki i wszystko inne jest na podstawie tych praw uzyskiwanych właśnie od Middle-earth Enterprises.
Pozostała część uniwersum "należy" do Tolkien Estate, którą zarządzają potomkowie pisarza i pozwalają wydawać książki, a nie "głupoty" :)
Zauważcie, że to co wychodzi musi mieć oparcie w Hobbicie czy Władcy (choć czasem jest to naciągane:). Dlatego możemy zapomnieć o ekranizacji Silmarillionu czy oficjalnej Pierwszej Erze LCG. Aczkolwiek dodatki do Władcy kawałek historii Śródziemia przedstawiają. :)

Natomiast co do wątku głównego - pojawiają się takie głosy ale gdzie nie poguglać to wygąda, że są mocno przesadzone. Teraz pojedziemy do Haradu. Może kiedyś odwiedzimy jeszcze Easterlingów?
 
     
maclis
[Usunięty]

Wysłany: Czw 21 Lip, 2016   

No faktycznie po tym jak ogłosili Piaski Haradu moje teorie zostały obalone. Faktem jednak jest, że być może kiedyś karcianka dojdzie do końca, np. po zakończeniu Sagi. Choć Saga będzie zakończona za rok, więc wątpię aby tak szybko kończyli tą karciankę.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 14