galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wrażenia z gry
Autor Wiadomość
TERF
[Usunięty]

Wysłany: Nie 26 Lut, 2012   

ad1. nie mozesz przesunac jednostek jak juz je raz polozyles to juz muszą zostać tam do końca bitwy(chyba ze zgina)

ad2. nie zawsze kwestia jakie jednostki wylosujecie bo np jesli masz nawet przewaga w jednostakch a twoja armia sklada sie glownie z piechoty a obronca bedzie mial glownie lucznikow to lepiej oposcic atak na nich i wygrac bitwe punktowo, kwestia taktyki i doswiadczeni. Złota zasada tu wygrywaja punkty a nie ten kto wiecej zabije jednostek. ;)

ad3. Tak premia bitwewna jest sumowana z sila jednostek(ktore przezyly oczywiscie) i na jej podstawie ustalany jest zwyciezca.

ad4. jesli obroncy zostaly jednostki o sile 1 i ma premie 10pkt to wygrywa, poniewaz remisy rozszczygane sa na korzysc obroncy.
 
     
emperor123
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Lut, 2012   

Super, dzięki, już zaczynam łapać, piwko dla Ciebie :)
Gdyby nie Twoja pomoc to chyba darowałbym sobie tę grę ...

Natomiast jeśli ja będę rezygnował z walki to przeciwnik niekoniecznie też tą drogą pójdzie więc w sumie i tak wojska padną xD

Mam jeszcze inne pomniejsze pytania, które zrodziły się z wczorajszej (już lepszej) rozgrywki:

1. Jak wygląda sytuacja z uzyciem żelaza (+3 do walki jednostki) ??
- Czy wszystkie zagrywane jednostki mają siłę +3 ?
- Użycie tego bonusu dodaje atak jednostki jedynie gdy ją z ręki kładziemy na atak, czy również gdy atakujący uderza naszą jednostkę już leżącą ?
- siła mam rozumieć że nie jej wytrzymałość ? więc jeśli jednostka ma przykładowo 3 (atak, wytrzymałość) to otrzymuje 6 do ataku i dalej 3 do wytrzymałości ?

2. Karty kulturalne są jednorazowego użytku ? Po użyciu wycofuje się je z gry ?

3. Gdy poświęcam miasto kulturze to ono daje mi +1 żetonu kultury czy wszystkie miasta które mam dają po +1, plus budynki i kluczowe terytoria z obrazkiem żetonu kultury ?
Przy poświęcaniu miasta kulturze od razu mogę ciągnąć kartę wydarzenia ?

4. Każde miasto obojętnie ile by nie generowało produkcji może zrekrutować jedną jednostkę, czy tam budynek, chyba że mam opracową techonologię 'Inżynieria" ??
Wówczas mogę zbudować dwa budynki czy tyczy się to wyłącznie zrekrutowania dwóch jednostek ?

5. Jeśli walka odbywa się na dzielnicach (peryferiach) miasta to nie jest to zaliczone do walki w mieście ?

Poza tym wydaje mi się bezsensu tracić ruch miasta na wzięcie jednego surowca na peryferiach miasta lub za pomocą osadników :)
 
     
TERF
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Lut, 2012   

Co do walki słusznie zauważyłeś przeciwnik nie musi rezygnować i atakować dalej. ;)

ad1. Zależy od technologi na którą położysz żelazo, z czego pamiętam to może być:
- "dodaj 3 do sily jednostki atakujac z reki"(cos w tym stylu) - oznacza ze jednostka podczas ladowania na stole atakue z siłą x+3 a po ataku wraca do swojej normalnej siły x
- "rozdaj w dowolny sposob obrazenia o sile 4"(cos w tym stylu) - czyli rozłoż obrażenia w dowolny sposob na jednostkach przeciwnika ktore znajdują się na stole

chyba o to ci chodzilo?

ad.2 karty po wykorzystaniu sa odkladana na bok jak braknie kart to sa ponownie tasowane i wracaja do gry.

Osobiscie klade ja na spod tali poniewaz w moich grach nigdy sie nie zdarzalo aby wszyscy szli w kulture a jest ich wystarczajaco duzo zanim zuzyje sie je wszystkie.

ad.3 jak poswiecaj miasto kulturze to miasto które się poświeca daje ci 1 kultury + za wszystkie znaczki na peryferiach/budynkach oraz pod znaczkiem osadnikow jesli znajduje sie na polu z kultura. np. miasto posiada cud ktory daje 2 pkt kultury oraz do miasta nalezy woz stojacy na planszy z kultura to miasto jak poswiecisz kulturze daje ci 4 pkt kultury.
Kazde miasto z osobna rozpatujesz w fazie zarzadzania wiec kazde z osobna moze/nie musi oddac sie kulturze.

Mozesz od razu wymienic pkt kulltury na wydarzenie/wielkiego czlowieka. Uprzedzajac kolejne pytanie mozesz robic kombosy czyli kilka razy podczas swojej fazy zarzadzania wydawac te pkt kultury aby przesunac sie na torze KULTURY

ad.4 tak, chyba ze jak wspomniaels technologia pozwala na wiecej(nie pamietam nazwy ale moze to inzynieria) i wydajesz to w dowolny sposob moga byc 2 jednostki, 2 budynki czy jakis tam miks.

ad5. jest to brane za zwykla walke na planszy/polu - nie w miescie

ad.6 zbieranie surowcow to kwestia strategi - zalezy jak chcesz wygrac
 
     
emperor123
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Lut, 2012   

Wszystko jasne :)
Tylko z tym bonusem +3 do ataku to jedna jednostka czy wszystkie w czasie bitwy mają +3 do ataku ?
Rozumiem, że jeśli piechota która ma 3 ataku (wytrzymałości też) atakuje również jednostkę piechoty o sile zawyżonej +3 do ataku to w tym wypadku obie strony giną ?
 
     
TERF
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Lut, 2012   

tak jak pisze na danej technologi - zazwyczaj jest to dodawane tylko do jednostki ktora przeprowadza w danje chwili atak(dawno gralem i nie pamietam technologi)

Jesli jeden piechur ma 3 sily/wytrzymalosci i zostaje zatakowany przez piechura o sile 3 i ma dodatkowo bonus +3 to bie jednostki gina. Bonus jest tylko do sily a nie do wytrzymalości.
 
     
Lord Agrael
[Usunięty]

Wysłany: Pon 02 Lip, 2012   

Cytat:
5. Jeśli walka odbywa się na dzielnicach (peryferiach) miasta to nie jest to zaliczone do walki w mieście ?


Cytat:
ad5. jest to brane za zwykla walke na planszy/polu - nie w miescie


No i z tą zasadą mam problem. Otóż w instrukcji jest napisane, że własne pionki nie mogą kończyć ruchu na polu centrum miasta.
Do tego 2 przykłady (jak je rozstrzygnąć):

Na peryferiach mojego miasta mam ustawione na dwóch polach po 2 pionki armii (czyli łącznie 4).

1. inny gracz atakuje mi pole na którym mam 2 pionki - czy w tym wypadku jest to atak na miasto czy tylko na to pole i w walce biorą udział moje 2 pionki armii bez premii za obronę miasta, czy też wszystkie 4 razem z premią i zwiększeniem ręki bitewnej.
2. inny gracz wjeżdża mi do centrum miasta. Jak w tym wypadku wygląda walka. Powiedzmy że do tego mój Limit Ustawienia wynosi 3, a w sumie pionków armii mam 4.
 
     
TERF
[Usunięty]

Wysłany: Pon 02 Lip, 2012   

1. pierwsze rozwiazanie - jest to walka jak na zwyklym polu czyli walcza tylko pionki bez premi za miato, jak przegrasz usuwasz pionki ale budynek pod nimi zostaje (chyba ze masz technologie ktora niszczy budynki ;) )

2. Reka bitewna zawsze wynosi 6 ( 3 karty podstawowe + 3 za miato) jednostek chyba ze masz jakis modyfikator np cud swiata itd.
 
     
TomBird
[Usunięty]

Wysłany: Pon 14 Sty, 2013   

Dziś po raz drugi grałem w Civilization (bez dodatku).

Dwóch graczy.
Ja - Chiny
Kolega - Amerykanie
(Cywilizacje wybierane losowo)

Jeśli tak jak wielu graczy sądzi gra na 4 osoby w pełni pokazuje możliwości tej gry, to rzeczywiście musi być to niespotykana grywalność.

Przez większość gry dominowałem moimi Chinami, ale pod koniec, mimo że byłem bliski zwycięstwa technologicznego i militarnego, przeciwnik zbliżył się do zwycięstwa na torze kultury. Ostatecznie wygrałem po wynalezieniu lotu w kosmos, ale zaledwie jedną turę później przeciwnik wygrałby kulturalnie. Rozgrywka zapewnia naprawdę dużą ilość nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Przez większość gry dominowałem przede wszystkim dzięki dużej ilości Wielkich ludzi w moich miastach i szybkim zbudowaniu dwóch dodatkowych miast, co zapewniało mi sporą ilość wymiany handlowej i co za tym idzie - szybki rozwój technologiczny.

Naprawdę polecam, nawet jeśli ma ktoś zamiar grać przede wszystkim na dwóch graczy!
 
     
misio666
[Usunięty]

Wysłany: Pią 04 Lis, 2016   

Dla mnie Cywilizacja jest w pierwszej piątce ulubionych gier. Co prawda trzeba mieć do tego trochę czasu (że o miejscu nie wspomnę), ale jak już się zbierzemy ze znajomymi, to nie ma przebacz!
 
     
Maja
[Usunięty]

Wysłany: Sro 16 Lis, 2016   

Uwielbiam tę grę. Mogę w nią grać godzinami i nigdy mi się nie nudzi
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.63 sekundy. Zapytań do SQL: 13