galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stan czy dodatek
Autor Wiadomość
barteks
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Mar, 2013   Stan czy dodatek

Czy karta stanu może być traktowana jako dodatek?
Pytam, bo niektóre karty z talii wrogów nakazują odrzucić jakiś dodatek.
 
     
TomB
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Mar, 2013   

Może być traktowana jako dodatek jeśli ją dołączasz do postaci. Niestety odrzucić możesz tylko kartę celu, bo tylko nad nią masz konstrolę, nad innymi kartami z talii spotkać już nie (FAQ).
 
     
barteks
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Mar, 2013   

Karta Rzezimieszek w tekście cienia ma zapis: " Broniący się gracz odrzuca 1 ze swoich dodatków (jeśli atak jest niebroniony, odrzuca wszystkie swoje dodatki)."

Do mojego bohatera mam dołączone Miejskie Kłopoty. Tę kartę uważa się za dodatek z cechą stan.
Czy jej też nie mogę odrzucić?
 
     
stforek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Mar, 2013   

barteks napisał/a:
Karta Rzezimieszek w tekście cienia ma zapis: " Broniący się gracz odrzuca 1 ze swoich dodatków (jeśli atak jest niebroniony, odrzuca wszystkie swoje dodatki)."

Do mojego bohatera mam dołączone Miejskie Kłopoty. Tę kartę uważa się za dodatek z cechą stan.
Czy jej też nie mogę odrzucić?


Możesz.

EDIT: TomB, możesz podać fragment FAQ, który potwierdza to, że nie można odrzucić dodatku w sytuacji, którą opisał kolega?
Ostatnio zmieniony przez stforek Pon 11 Mar, 2013, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
barteks
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Mar, 2013   

w którym miejscu FAQ jest to wyjaśnione? Właśnie go przeczytałem i chyba pominąłem ten zapis.
 
     
stforek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Mar, 2013   

barteks napisał/a:
w którym miejscu FAQ jest to wyjaśnione? Właśnie go przeczytałem i chyba pominąłem ten zapis.


No właśnie tylko mowa o kontroli dodatków takich jak Miejskie kłopoty. Chyba że TomB interpretuje to tak, że skoro dodatek nie należy do gracza, to nie może on go odrzucić, bo karta mówi o odrzucaniu 'swoich dodatków'.

To by było trochę przekombinowane :razz:
 
     
barteks
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Mar, 2013   

gdyby nie było zapisu o swoim dodatku, to mógłbym odrzucić każdy w grze :razz:
 
     
stforek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Mar, 2013   

barteks napisał/a:
gdyby nie było zapisu o swoim dodatku, to mógłbym odrzucić każdy w grze :razz:


Zgadza się. Ale jest, więc możesz tylko kontrolowany przez siebie dodatek :cry:

Obawiam się, że TomB miał racje.
 
     
TomB
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Mar, 2013   

Przepraszam, moja nieścisłość. Odrzucać musisz kontrolowany dodatek tylko wtedy, kiedy karta nakazuje odrzucić kontrolowany dodatek. Gram właśnie w podstawkę i tam tak jest, więc z rozmachu odpowiedziałem.

Barteks, pytałeś o jakiś dodatek. Jak zawsze koniecznie trzeba podać konkretny tekst. Swój dodatek? Nie chcę tu wyrokować, ale, moim zdaniem, jest to karta dodatku pochodząca z talii broniącego się gracza (pojęcie własności z instrukcji s.25). Ale wygląda to na przekombinowane. Dopuszczałoby odrzucanie naszej karty dołączonej do postaci innego gracza.
Zobaczymy, co na to inni.

Edycja: Na forum FFG gładko zgodzili się, że swój oznacza kontrolowany, ale bez żadnych oficjalnych potwierdzeń. Byłaby to spora niekonsekwencja ze strony twórców gry, gdyby tak było. A przecież karta Czarnych Uruków dowiodła kiedyś, że każde słowo ma znaczenie.
 
     
crabtree
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Mar, 2013   

barteks napisał/a:
Karta Rzezimieszek w tekście cienia ma zapis: " Broniący się gracz odrzuca 1 ze swoich dodatków (jeśli atak jest niebroniony, odrzuca wszystkie swoje dodatki)."

Do mojego bohatera mam dołączone Miejskie Kłopoty. Tę kartę uważa się za dodatek z cechą stan.
Czy jej też nie mogę odrzucić?
Barteks, podejdź do tego fabularnie. Skoro karta z efektem cienia ma nam uprzykrzyć życie, to nie może pozbawiać nas negatywnych dodatków. Poza tym TomB dobrze zaznaczył że należy odrzucić dodatek kontrolowany przez gracza. Wszystkie upierdliwe dodatki dołączane do postaci przez talię spotkań, nie są kontrolowane przez gracza.
 
     
barteks
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Mar, 2013   

No cóż, widać tak trzeba. Jednak, w myśl podejścia fabularnego, skoro moje postacie często podejmują błędne decyzję to i cień mógłby czasami się potknąć. Było by miło, prawda?
 
     
crabtree
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Mar, 2013   

Cień się czasem potyka, np. Strażnik Ithilien w tej roli.
 
     
barteks
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Mar, 2013   

Mogę odrzucać zbędne mi dodatki w dowolnym czasie? Te z ograniczeniem w nadmiarze można ale zwykle też?
 
     
wojo
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Mar, 2013   

Nie ma w grze mechaniki odrzucania dodatków. O ile nie pozwoli na to karta spotkania, wyprawy albo karta gracza nie wolno odrzucać dodatków (czy to kontrolowanych przez siebie czy nie, łącznie z celami).

Nie mam jeszcze tego rozszerzenia, o którym piszecie ale wygląda że twórcom chodziło swój=kontrolowany przez danego gracza - w takim przypadku nie można odrzucać niechcianych dodatków w wyniku tego efektu (jak to było w przypadku czarnych Urków). W sensie mega formalnym coś takiego jak swój dodatek nie zostało jeszcze zdefiniowane i jak ktoś chciałby być mega upierdliwy to może twierdzić że jest to puste pojęcie :) . Polecam jednak odrzucanie dodatków kontrolowanych.
 
     
crabtree
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Mar, 2013   

Swój=kontrolowany przez gracza. W instrukcji jest to zaznaczone, że dodatki dołączone do przez gracza do postaci tego gracza, są przez niego kontrolowane. Gdy inny gracz zagrał dodatek na naszą postać, również przejmujemy kontrolę nad takim dodatkiem. Dodatków dołączonych przez TS nie kontrolujemy.
Górnik z Żelaznych Wzgórz wchodząc do gry, pozwala odrzucić dowolny dodatek z cechą stan, nawet taki którego gracz nie kontroluje, czyli dodatek dołączony do postaci gracza (także innego) przez TS. Można za pomocą tej karty pozbyć się pozytywnego dodatku ale to bardzo niecodzienny przypadek.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 13