galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: admin
Sro 08 Wrz, 2010
INSTRUKCJA
Autor Wiadomość
Pakman
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

Dołączę się do pytań w sprawie akcji a dokładnie mechanizmu zagrywania akcji w odpowiedzi. Skoro pierwsza rozpatrywana jest ostatnia zagrana to jeśli przeciwnik zagra kartę taktyki, której akcja np. (wymyślony na szybko przykład) niszczy mi karty wsparcia w strefie bez jednostek, ja w tej chwili w danej strefie nie mam jednostek ale zagrywam w odpowiedzi kartę taktyki której akcja pozwala mi przesunąć tam jednostkę z innej strefy to znaczy, że się uratowałem i nic mi się nie dzieje? Tak wynikałoby z instrukcji chociaż osobiście wydaje mi się to dziwne. Przecież ja powinienem ewentualnie przewidzieć takie niebezpieczeństwo i budować tam jednostki a nie, niejako po fakcie, zagrywać kartę wiedząc już co on zagrał. To jest jakby pomieszanie czasów, on zagrywa coś bo widzi, że nie mam tam jednostek a ja nagle zagrywam coś, że już je tam mam, chociaż wystawiłem je później niż on zagrał taktykę. Mam nadzieję, że zrozumieliście o co mi chodzi :)
 
 
SeeM
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

Właśnie przewidziałeś to niebezpieczeństwo zachowując kartę i złoto na turę przeciwnika. A on mógł to przewidzieć, widząc jak zostawiasz sobie zasoby na jego turę, że go po prostu podpuszczasz.
 
 
Pakman
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

Czyli jednak tak to działa... Kolejne pytanie: czy jeśli na stos kart odrzuconych trafia w jednym momencie kilka moich kart to mogę wybrać w jakiej kolejności je tam położę? W pewnych sytuacjach może to mieć znaczenie.
 
 
SeeM
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

Możesz. Ale nie zawsze "w jednym momencie" jest tak oczywiste, jak na to wygląda. Przykładowo jeśli idzie seria akcji (taka, jak wspomniałeś w poprzednim poście) to pomimo tego, że cała rzecz zachodzi w jednej fazie, karty trzeba zdejmować zgodnie z odwrotną kolejnością zagranych akcji.
 
 
wookash966
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

krzyzan napisał/a:


Jednak podczas granie wyszedł inny problem tzn. u krasnoludów są jednostki którym wzmacnia się dmg poprzez dodanie surowców i tu moje pytanie:
Czy tak wydane zasoby pozostają na jednostce w nowej turze czy należy za każdym razem płacić?



No właśnie jak to jest? - u mnie dostają "dożywotnio"...
 
 
ygeth
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

Wydaje mi się, że jeśli masz w jednej chwili odrzucić kilka kart to od Ciebie zależy w jakiej kolejności je ułożysz. Przecież jeśli przeciwnik zagra taką kartę to nie ma na niej napisanego w jaki sposób należy je ułożyć na stosie kart odrzuconych. Wszystko zachodzi w jednym momencie.
Mogę się mylić ale wydaje się to najrozsądniejsze.
 
 
Merenerook
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

Syndelis napisał/a:
No jesli ktos spacza jednostke to blogoslawienstwo mozna jako akcje w odpowiedzi, badz bez odpowiedzi - tak mi sie wydaje, bo przyniesie ten sam efekt.

Dokładnie tak. Jeżeli przeciwnik Cię wyprzedzi ty możesz zawsze zagrać coś w odpowiedzi. Albo na odwrót.
 
 
Merenerook
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

ygeth napisał/a:
Wydaje mi się, że jeśli masz w jednej chwili odrzucić kilka kart to od Ciebie zależy w jakiej kolejności je ułożysz. Przecież jeśli przeciwnik zagra taką kartę to nie ma na niej napisanego w jaki sposób należy je ułożyć na stosie kart odrzuconych. Wszystko zachodzi w jednym momencie.
Mogę się mylić ale wydaje się to najrozsądniejsze.

Nie mylisz się. Jeżeli karty lecą na discard pile w jednym momencie sam decydujesz w jakiej kolejności.
 
 
Pakman
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

Pakman napisał/a:
Dołączę się do pytań w sprawie akcji a dokładnie mechanizmu zagrywania akcji w odpowiedzi. Skoro pierwsza rozpatrywana jest ostatnia zagrana to jeśli przeciwnik zagra kartę taktyki, której akcja np. (wymyślony na szybko przykład) niszczy mi karty wsparcia w strefie bez jednostek, ja w tej chwili w danej strefie nie mam jednostek ale zagrywam w odpowiedzi kartę taktyki której akcja pozwala mi przesunąć tam jednostkę z innej strefy to znaczy, że się uratowałem i nic mi się nie dzieje?

Będę jeszcze kontynuował ten przykład. Zostawmy tak jak jest powyżej ale powiedzmy, że karta którą zagrał przeciwnik niszczy karty wsparcia w strefach bez jednostek (wszystkich, nie tylko moich). Chodzi mi generalnie o to czy można zagrać najpierw akcję w odpowiedzi na jego zagranie (czyli jak w przykładzie - przesunięcie jednostki) ale zaraz później kolejną akcję, jakoby w odpowiedzi na moją akcję - np. przesunięcie jego jednostek. Skutek byłby taki, zgodnie z tym, że rozpatrujemy to od końca: ja przesuwam mu jednostki z jednej strefy do innej (w jednej strefie nie zostaje mu żadna jednostka), ja przesuwam sobie jednostkę do strefy w której jej nie miałem, on chce zniszczyć wsparcia w strefach bez jednostek i w tym momencie niszczy wsparcia w swojej strefie. Efekt jest taki, że po całej sprawie to on najbardziej ucierpi. Mam nadzieję, że za bardzo nie zagmatwałem :) Generalnie sedno sprawy jest takie czy w ciągu akcji w odpowiedzi można też zagrać jakoby w odpowiedzi na swoją akcję, czy tylko na zmianę z przeciwnikiem? Jeśliby podejść do instrukcji dosłownie to mamy tam:
Akcje mogą zostać zagrane lub aktywowane w
odpowiedzi na inne akcje. Kiedy akcja zostanie
zagrana „w odpowiedzi” na inną akcję, należy ją
rozpatrzyć przed akcją, która stanowiła przyczynę
odpowiedzi (czyli w kolejności „ostatnia zagrana,
pierwsza rozpatrzona”). Czasem gracze wykonają
wiele akcji w odpowiedzi z rzędu. Takie łańcuchy
akcji mogą stworzyć zaskakujące i złożone sytuacje.
Gracze powinni jedynie pamiętać, aby ostatnią
odpowiedź rozpatrywać jako pierwszą i w ten sposób
dotrzeć do pierwotnej akcji.

Nie wynika z tego jasno, że nie można zagrać jakoby w odpowiedzi bezpośrednio po swoim zagraniu.
 
 
Syndelis
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010   

Ja tylko napisze jak MI sie wydaje - naprzemian gracz i jego przeciwnik.
 
 
Carnage
[Usunięty]

Wysłany: Pią 03 Wrz, 2010   

Zgadza się - na przemian, ale jeśli przeciwnik zagrał tą kartę niszczącą, a Ty zagrywasz jakąś taktykę lub akcję, potem przeciwnik nie zagrywa nic to Ty możesz zagrać kolejną - czyli to co mówisz Pakman jest wykonalne - zagrywanie taktyk lub akcji w odpowiedzi na swoje własne. Musisz się jednak liczyć z tym że po każdej Twojej przeciwnik może też wtrącić swoją...
 
 
Pakman
[Usunięty]

Wysłany: Pią 03 Wrz, 2010   

A nie jest czasem tak, że w każdym momencie w którym możliwe jest zagrywanie akcji można zagrać tylko jedną + ewentualne odpowiedzi ale na przemian? Wtedy całość nabiera sensu. Jeśli chcemy zagrać kilka to należy to rozłożyć podczas tury.
 
 
Ajgor
[Usunięty]

Wysłany: Pią 03 Wrz, 2010   

Carnage dobrze podpowiada, możesz zagrać wiele akcji na raz pod warunkiem że Cię na to stać (warunki akcji muszą być spełnione) i po każdej swojej akcji pytasz przeciwnika czy odpowiada swoją akcją. Zagrywasz na przemian z przeciwnikiem. :)
 
 
Pakman
[Usunięty]

Wysłany: Pią 03 Wrz, 2010   

Ajgor napisał/a:
Carnage dobrze podpowiada, możesz zagrać wiele akcji na raz pod warunkiem że Cię na to stać i po każdej swojej akcji pytasz przeciwnika czy odpowiada swoją akcją. Zagrywasz na przemian z przeciwnikiem. :)

Aha, teraz to ma sens. Po każdej akcji pytam, jeśli nic przeciwnik nie zagrywa to dany ciąg akcji jest jakoby zakończony i można zagrywać następną.
 
 
wookash966
[Usunięty]

Wysłany: Nie 12 Wrz, 2010   

Mam dwie niejasności (karty chaosu)
1: Czy jeśli zagram pewną jednostkę (skrzydlata furia) do strefy królestwa, a dana jednostka dodaje mi młotki np. od ilości spaczonych jednostek przeciwnika, to czy te młotki wliczają się też do ilości pobranych zasobów? czy tylko te ścisłe "czerwone kółka"?
2: Kolejne Pytanie odnosi się do karty misji: Wędrówka do bramy (97) Tu należy poświęcić jednostkę, dostanę coś, jeśli jest 3 lub więcej żetonów zasobów. Mam na karcie 5 zasobów, poświęcam jednostkę to co się dzieje z zasobami? czy nowa jednostka zbiera od początku czy pozostają te zasoby?

Jeszcze chciałbym ponowić pytanie odnośnie pewnych jednostek krasnoludów, którym dodawane są młotki za zasoby na tych kartach, czy te zasoby są odrzucane po turze?

Toczyła się zażarta dyskusja podczas gry i nie mogłem ze znajomym osiągnąć konsensusu.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 14