galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: admin
Sro 08 Wrz, 2010
Karty Tygodnia #6 - Karty Stolic
Autor Wiadomość
Nemomon
[Usunięty]

Wysłany: Sob 10 Lip, 2010   Karty Tygodnia #6 - Karty Stolic

Uszanowanie Wszystkim!

Rozpoczęliśmy przedsprzedaż gry podstawowej do Warhammer: Inwazja w naszym sklepiku internetowym. Można w nim również zakupić dwa pierwsze Zestawy Bitewne do Cyklu Wrogów, mianowicie Warhammer: Inwazja - Zguba Derricksburga oraz Warhammer: Inwazja - Upadek Karak Grimaz. Nasz sklepik znajduje się tutaj. Polecamy dokonać w nim zakupów, tym bardziej, iż każdy, kto to zrobi, otrzyma promocyjny plakat Warhammera: Inwazji. Można go zobaczyć tutaj.

Skoro już jesteśmy przy plakacie, to właśnie trwa konkurs, który go dotyczy. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie, co znajduje się na plakacie w miejscu, które zostało zamalowane czarną plamą z pytajnikiem? Szczegóły konkursu, wraz z plakatem, znajdują się tutaj.

Kolejną atrakcją, o jakiej chciałbym wspomnieć jest turniej gry Talisman: Magia i Miecz, który odbędzie się na warszawskim konwencie AvangardA 6 już niedługo, bowiem 22 lipca. Regulamin turnieju dostępny jest tutaj.

Dzisiejszy temat jednakże jest o czymś innym. Po raz kolejny byłem wczoraj na koncercie pewnego szantowo-rockowego, warszawskiego zespołu, który się nazywa Strefa Mocnych Wiatrów. Jak długo słucham Strefy, to jeszcze nie zdarzyło mi się, aby ich koncert był słaby. Wręcz przeciwnie zawsze mnie do nich ciągnie, aby posłuchać ich wspaniałego koncertu na żywo jeszcze raz. I z takim nastrojem chciałem dzisiaj napisać kolejną Kartę Tygodnia. A dokładniej, to chciałem zabrać się za "morskie karty". Aczkolwiek z przyczyn technicznych nie mogłem tego zrobić. Jednakże dobry nastrój wciąż mnie trzyma, to postanowiłem zrobić mały trick. Mianowicie, koncert był w stolicy Polski, Warszawie, więc zdecydowałem się dzisiaj zaprezentować Wam wszystkie karty Stolic. Oto więc i one:





O kartach Stolic nie da się wiele napisać. Przyjmując, że cokolwiek da się napisać. Karty Stolic są kartami, na których toczy się gra. One wyznaczają poszczególne strefy, do których możemy zagrywać nasze jednostki. One wyznaczają, ile otrzymujemy kart do zagrywania oraz ile otrzymujemy żetonów zasobów. W końcu dwie z trzech stref należy podpalić, by wygrać grę.

Zaprezentowane powyżej karty Stolic, są wszystkimi dostępnymi Stolicami. Pierwsze cztery z nich, czyli karty Imperium, Chaosu, Krasnoludów oraz Orków, dostępne są w podstawowej wersji gry Warhammer: Inwazja. Dwie ostatnie, Wysokich Elfów oraz Mrocznych Elfów, pochodzą z dodatku Szturm na Ulthuan. Obiecuję, że następnym razem napiszę o konkretniejszych kartach. A tymczasem,

Bawcie się dobrze, Kochane Żeglarze!
 
 
zero_signal
[Usunięty]

Wysłany: Nie 11 Lip, 2010   

Witam,

Bardzo się cieszę, że polski wydawca - Galakta, wzięła pod swoje skrzydła tę karciankę i trzymam kciuki za jej rozwój na rodzimym rynku.

W związku ze spolszczeniem tekstów kart miałem pewne obawy, które się niestety potwierdziły... Proszę wyjaśnić czym się kierował tłumacz przekładając "QUEST: Draw one additional card per power here" na polskie " MISJA : Losujesz jedną kartę za każdy symbol siły" ?
W mojej skromnej opinii nie jest one wierne oryginalnemu brzmieniu, a w dodatku jest trochę niefortunne (czyt. wprowadzające w błąd).

Najwierniejsze tłumaczenie jakie mi przychodzi do głowy to "Dobierz jedną dodatkową kartę za każdy obecny tutaj symbol siły/mocy".
Rozumiem, że trzeba zawsze iść na jakiś kompromis...
Tylko czy nie można było zastosować wyrażenia "Dobierasz" / "Dociągasz", ew. "Pobierasz" ? Wiem, że marudzę i doświadczonym graczom to nie robi różnicy, ale nowych może na początku wprowadzać błąd - jakby "Draw" = "Losuj/Wylosuj"... Samo ułożenie kart w bibliotece jest losowe, ale już ich dobieranie nie - zawsze jest to pierwsza karta z góry, chyba, że zachodzą jakieś efekty wyszukjące, lub pozwalające na dobór wiekszej ilości kart... Proszę nie traktować mojej uwagi jako przejaw krytyki, a jedynie troskę o dobry odbiór tej wspaniałej gry w naszym ojczystym języku.

Pozdrawiam
 
 
Vasquez21
[Usunięty]

Wysłany: Nie 11 Lip, 2010   

oczywiście słusznie to wychwyciłeś... niestety obawiam się, że w tej kwestii już nic nie zrobią. Wszystko już poszło do druku i znając życie już płynie.

Osobiście mam tylko nadzieję, że takie tłumaczenie nie wystepuje na kartach...
 
 
Nemomon
[Usunięty]

Wysłany: Nie 11 Lip, 2010   

 
 
xshadow
[Usunięty]

Wysłany: Nie 11 Lip, 2010   

Ale o co chodzi z tym obrazkiem skoro zero_signal ma 100% racji w tym co pisze?

Łączę się w nadziei z Vasquezem :twisted:
 
 
Nemomon
[Usunięty]

Wysłany: Nie 11 Lip, 2010   

Chodzi o:

"QUEST: Draw one additional card per power here"

oraz:

"Dobierz jedną dodatkową kartę za każdy obecny tutaj symbol siły/mocy"

Karta została poprawnie przetłumaczona. W plikach, które otrzymaliśmy do tłumaczenia nie ma nic o additional.
 
 
xshadow
[Usunięty]

Wysłany: Nie 11 Lip, 2010   

Nemomon nie wygłupiaj się. Słowo additional jest tutaj najmniej istotne.

Chociaż zero_signal pomylił się w dokładnym cytacie to jednak nie czepia się braku słowa additional a raczej zwraca uwagę na dwie dużo poważniejsze pomyłki.

Oczywiście można argumentować, że dobierz/losuj jest dość powszechnie używane zamiennie w tłumaczeniach. Chociaż osobiście uważam to za błąd to jednak nie sądzę, aby ktoś miał problem ze zrozumieniem o co chodzi.

Natomiast jeśli mówimy o symbolu mocy, to kwestią kluczową jest, o które symbole mocy chodzi. W tłumaczeniu ta informacja się zgubiła.
Ponownie- nie jest to wielki problem ponieważ jak sądzę, w instrukcji wszystko jest dokładnie wyjaśnione.

Nie zmienia to faktu, że tłumacz popełnił 2 błędy w jednym prostym zdaniu.... no ale- kto jest bez winy niechaj pierwszy....

:wink:

PS. I żeby nie było że jestem krytykancki- podobają mi się scynki :)
 
 
D.W.
Galakta


Dołączył: 03 Lis 2004
Posty: 1780
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 11 Lip, 2010   

Panowie (nie dodaję "i Panie" bo nie widziłem na razie ich wypowiedzi w tym temacie. Co prawda musze przyznać, że sporo Pań odpowiada na pytanie konkursowe) nie przesadzajcie i mnie nie stresujcie bo po takich postach przerzucam gwałtownie PDF-ami.

Na planszy jest skrót tego co się dzieje w danej strefie i tylko tyle. To sie ma ładnie zmieścić a nie opisywac dokładnie co i dlaczego się robi. Tego nie da się inaczej zrozumieć ponieważ jest wytłumaczone w instrukcji.
To tak jakbyście mieli pretensje, że w Polu Bitwy nie jest opisane co się tam dokładnie robi.

A losuj/dobierz/dolosuj itp. są tak zamiennie stosowane w instrukcjach, że to naprawdę tylko kwestia gustu.

Nie widzę tutaj naprawdę żadnego błędu a już na pewno nie wprowadzającego w błąd. Co najwyżej ktoś się może upierać, że jest to bardzo skrótowo napisane.

Ale nawet gdyby tylko była sama nazwa danej strefy bez tego opisu to i tak to nie miałoby znaczenia.
 
 
D.W.
Galakta


Dołączył: 03 Lis 2004
Posty: 1780
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 11 Lip, 2010   

zero_signal to co mówisz o określeniu np. "wylosuj" tak samo odnosi sie do słowa "dobierz". Śmiało to można tłumaczyć, że "dobierasz" sobie po prostu kartę jaką chcesz czyli nawet nie losujesz.

Gdyby każda czynnośc tłumaczyć totalnie łopatologicznie to np. karty musiałyby być wielkośc kartki A4.

Słowo losuj/wylosuj jest używane w grach i nikt nie rozumie tego inaczej. Akurat mam przed sobą planszę do najnowszego dotatku Talismana i wszędzie mamy wylosuj. A w ta grę grja całe rodziny także młodsi gracze.

Co do tekstu "Losujesz jedną kartę za każdy symbol siły" to po co dodawać jakieś dodatkowe określenia typu "znajdujące się tutaj" czy coś w tym stylu skoro ewidentnie jest to przypisane do konkretnej strefy. Czyli wiadomo, że chodzi o punkty siły z tej strefy.
Dokładna instrukcja ( a także przykłady jak to się robi) i tak znajduje się w instrukcji a dodatkowe słowa bez opisu w instrukcji nic by nie wyjasniały.
 
 
kosma
[Usunięty]

Wysłany: Pon 12 Lip, 2010   

Witam i jako, że to mój pierwszy post kłaniam się wszystkim forumowiczom.
Na forum to przygnała mnie wieść, że oto Galakta wyda W: Inwazję i oto widzę, że to zaiste prawda i w moje ręce juz niedługo (mam nadzieję) wpadnie ów karciany wytwór.
A wracając do tematu kart to wyglądają super a drobne niuanse tłumaczeniowe nie zmieniają faktu, że czekam z niecierpliwością na pojawienie się gry. Pomysł z kartami tygodnia jest doskonały.
Mam cichą i nieśmiałą nadzieję, że wydawnictwo solidnie wesprze grę (turnieje, akcje promocyjne) nie tylko na początku ale także w okresie późniejszym (co spowoduje stworzenie licznej grupy graczy) i nie powtórzy się sytuacja z Pirates of the Spanish Main i braku zainteresowania produktem wyd. ISA.

Ps: po premierze może warto byłoby zrobić topic gdzie gracze z konkretnych miast mogliby umawiać się się na grę/turnieje itp.
 
 
zero_signal
[Usunięty]

Wysłany: Pon 12 Lip, 2010   

Chciałbym tylko jeszcze umieścić sprostowanie. Nie popełniłem pomyłki podczas cytowania treści karty. Popełniłem błąd cytując treść ilustracji karty z instrukcji dołączonej do anglojęzycznej wersji gry. Porównajcie i przekonajcie się sami ! Szczerze mówiąc to dopiero w tej chwili zauważyłem tę rozbieżność. Jest to dowód na to, że treści te zmieniały się na przestrzeni czasu i podobne kwestie były roztrząsane przez twórców gry. Fakt, że nie jestem w 100% usatysfakcjonowany przekładem gry na język polski, nie oznacza, że nie popieram tej lokalizacji i nie będę jej kupował. Konstruktywna krytyka jest przecież niejako motorem postępu. Jeśli w odczuciu innych graczy też jest to jedynie kwestia gustu - nie zamierzam tematu już kontynuować, bo o gustach się nie dyskutuje ;)

Pozdrawiam
 
 
D.W.
Galakta


Dołączył: 03 Lis 2004
Posty: 1780
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 12 Lip, 2010   

Cytat:

Konstruktywna krytyka jest przecież niejako motorem postępu. Jeśli w odczuciu innych graczy też jest to jedynie kwestia gustu - nie zamierzam tematu już kontynuować, bo o gustach się nie dyskutuje.


Zgadza się w zupełności. Ta gra bardzo się zmieniała i mimo, że mamy uwzględnionych i poprawionych albo ujednoliconych błędów z wersji angielskiej z pierwszego wydania to i tak nie wiemy czym zaskoczy nas przyszłośc co wymyślą autorzy. W niektórych przypadkach przesyłaliśmy np. pytania czy zamierzają wykorzystywać w przyszłości jakieś slowa-klucze abyśmy się nie zapędzili i mieli potem kłopot ale to i tak może się zdarzyć.

Cytat:
Mam cichą i nieśmiałą nadzieję, że wydawnictwo solidnie wesprze grę (turnieje, akcje promocyjne) nie tylko na początku ale także w okresie późniejszym (co spowoduje stworzenie licznej grupy graczy) i nie powtórzy się sytuacja z Pirates of the Spanish Main i braku zainteresowania produktem wyd. ISA.


To jest w tym momencie mój nasz cel. Aby gracze czuli, że są wspierani. I nie chodzi tutaj najbardziej wsparcie finansowe bo to nie jest najważniejsze i często wystarczą składkowe turnieje z nagrodami. Ale przede wszystkim organizacyjnie. Zdaję sobie sprawę, że część graczy i tak w to nie uwierzy jeszcze przez jakiś czas zdegustowane sytuacją z poprzednimi róznymi wydaniami tego typu gier. Ale jak to w tym powiedzeniu "Po owocach ich poznacie..."

Naszym zadaniem jak juz pisałem jest przekonać graczy, że mogą w tej grze nie tylko się bawić między soba ale także rywalizować. Czy nam się uda pokaże to przyszłość. To musi potrwać sporo czasu bo do tego potrzeba cierpliwoći i zaparcia ale jest możliwe.
 
 
kosma
[Usunięty]

Wysłany: Pon 12 Lip, 2010   

D.W. napisał/a:

To jest w tym momencie mój nasz cel. Aby gracze czuli, że są wspierani. I nie chodzi tutaj najbardziej wsparcie finansowe bo to nie jest najważniejsze i często wystarczą składkowe turnieje z nagrodami. Ale przede wszystkim organizacyjnie. Zdaję sobie sprawę, że część graczy i tak w to nie uwierzy jeszcze przez jakiś czas zdegustowane sytuacją z poprzednimi róznymi wydaniami tego typu gier. Ale jak to w tym powiedzeniu "Po owocach ich poznacie..."

Naszym zadaniem jak juz pisałem jest przekonać graczy, że mogą w tej grze nie tylko się bawić między soba ale także rywalizować. Czy nam się uda pokaże to przyszłość. To musi potrwać sporo czasu bo do tego potrzeba cierpliwoći i zaparcia ale jest możliwe.
`

Jeśli istotnie tak będzie to wydawnictwo ma moje popracie i napewno nabędę W:I.
Wsparcie rozumiem nie poprzez wsparcie finansowe turnieju a raczej organizacyjne, akcje promocyjne oraz aktywność osób/osoby z wydawnictwa na forum/ odpowiadanie na zapytania graczy itp.
Brak takiej aktywności i wsparcia zabiły już nie jedną produkcję (wspomnianych Piratów, I ed. Veto i parę innych) a ja nie chciałbym zostać znów z paczkami kart, w które nikt nie gra.
Dużo też zależy od samych graczy, czy stworzą społeczność graczy, których bawić będzie gra i dla, których będzie to sympatyczna forma spędzania czasu czy też będzie to ekipa "powergamerów" i napinaczy wykłócających się o niuanse zasad by uzyskać obrażenie więcej.
To też wpłynie na trwanie sceny i przyjęcie gry przez wiele osób.
 
 
kosma
[Usunięty]

Wysłany: Wto 20 Lip, 2010   

Co z cyklem Karty tygodnia. Zobaczymy jeszcze jakieś do premiery czy nie ma juz na to szans?
 
 
Nemomon
[Usunięty]

Wysłany: Wto 20 Lip, 2010   

kosma napisał/a:
Co z cyklem Karty tygodnia. Zobaczymy jeszcze jakieś do premiery czy nie ma juz na to szans?


Zobaczymy, jak tylko się ogarnę. Postaram się coś po (może przed) Avangardzie napisać.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 15