galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakość kart
Autor Wiadomość
Red
[Usunięty]

Wysłany: Czw 27 Sty, 2011   Jakość kart

Właśnie kupiłem Draculę i coś do czego chciałbym się odnieść to jakość kart w tej grze. Nie wiem jak to jest w oryginalnej wersji, ale w tej jest ona po prostu masakryczna. Karty są wyraźnie cieńsze niż w innych grach wydawanych przez FF/Galaktę, brakuje im sztywności i są jakieś takie "gumowate". W zasadzie sprawiają wrażenie, że do ich zrobienia użyto zwykłego papieru i to niewiele grubszego niż ten do drukarki.

Nie wiem czy jest to wina FF czy Galakty (czy może kogoś jeszcze innego) i ile setnych centa ktoś na tym zaoszczędził, ale efekt jest taki że karty gną się i łamią niemiłosiernie. Sama próba wsadzenia ich w koszulki (nawiasem w te od FF) sprawiła, że trzy z nich mam już uszkodzone (co przy konieczności ukrywania swoich posunięć przez Draculę stawia pod znakiem zapytania czy gra jest jeszcze do użytku, a jeszcze nawet w nią nie zagrałem).
Chciałbym tu nadmienić że na swoim koncie mam już najpewniej parę tysięcy zakoszulkowanych kart (choćby całego Runebounda, Talizman, Arkham) i NIGDY nie zdarzyło się abym uszkodził JAKĄKOLWIEK kartę, a tutaj - trzy (dodatkowo gdy rozwaliłem pierwszą następne wkładałem już z iście aptekarską dokładnością a i tak poszły jeszcze dwie :mad: ).

Nie wiem czy inni mają podobne odczucia co do tych kart, nie wiem też czy teraz ktokolwiek mi te karty wymieni (w końcu sam je uszkodziłem :???: ). Na razie myślę co z tym fantem zrobić, a innym którzy kupili/mają zamiar kupić tą grę radzę wynająć laboratorium jeśli chcą wsadzić ją w koszulki (ew. nie wsadzać, ale wtedy karty najpewniej poddadzą się po 5-6 partii).
 
     
Arbaal
[Usunięty]

Wysłany: Czw 27 Sty, 2011   

Red ile koszulek i jakie trzeba zakupić do tej gry żeby wszystko zakoszulkować?
Ja wiem że Dracule mam już w domu ale dopiero jutro otworzę grę i oblukam.
Źle to brzmi z tego co mówisz :D Jak zobaczę to ocenię i się tu wypowiem.
 
     
sirafin
[Usunięty]

Wysłany: Czw 27 Sty, 2011   

Wg. moich informacji: Standard USA, około 220 koszulek.
Jeszcze czekam aż zamówienie do mnie dotrze.
 
     
Harmadon
[Usunięty]

Wysłany: Czw 27 Sty, 2011   

Wątpię, że to wina Galakty, raczej w oryginale także tak wyglądają. Nie przesadzajmy, że jakość kart jest słaba, jak dla mnie są tak samo cienkie jak w Kamieniu Gromu, jednak są bardziej giętkie, przez co bardziej podatne na uszkodzenia. W Kamieniu po kilkunastu rozgrywkach karty trzymają się jakby dopiero zostały wyciągnięte z folii.

Dla mnie katastrofy jak na razie nie ma, zobaczymy co z nimi będzie po kilku/kilkunastu grach.
 
     
lion
[Usunięty]

Wysłany: Czw 27 Sty, 2011   

Dracula rozpakowana - karty jak dla mnie tragedia pod wzgledem jakosci:(. Koszulki standard USA, nie wiem jak pasuja te oryginalne z FFG, ja mam odpowiedni rozmiar z innej firmy i okazalo sie, ze sa za male (linijka mierzone -wszystko pasuje do zalecen). To samo bylo z koszulkami do Aniol Smierci :( .
A z jakoscia kart to ja mysle, ze to tak jak z czesciami zamiennymi do samochodow: dawniej samochody sluzyly latami bo nikt nie wpadl na pomysl, ze na czesciach zamiennych mozna zarobic, teraz biznes na tym ogromny. Pewnie producenci mysla: szybko karty sie zniszcza, to znow wielbiciele kupia od nas te sama gierke ale na poczatek na pewno wyloza kase na koszulki. Szkoda :(
 
     
duchU
[Usunięty]

Wysłany: Pią 28 Sty, 2011   

Przez jakość rozumiecie tylko papier, z którego wykonano karty, czy również np. jakość grafiki? Bo w przypadku Arkham Horror karty z Faraona w porównaniu do tych z podstawki są do dupy pod tym względem.
 
     
Red
[Usunięty]

Wysłany: Pią 28 Sty, 2011   

Jakość grafiki jest ok. Karty są zaplastikowane w charakterystyczny, porowaty sposób (tak jak w Talizmanie czy Cytadeli) i tylko dzięki temu jakoś się trzymają. To co jest w środku karty to jednak jak dla mnie jest papier do drukarki.
 
     
Arbaal
[Usunięty]

Wysłany: Pią 28 Sty, 2011   

Obejrzałem grę dzisiaj i stwierdzam to samo co Red i inni.
Karty są wykonane z kiepskiego materiału, są zbyt miękkie i sądzę że podatne będą też na uszkodzenia mechaniczne.
Niemniej jednak nic innego nie mogę zarzucić grze. Grafiki są ładne i trzymają klimat. Plansza też spoko, instrukcja spoko, figurki też dobre (lepsze niż w TMiM), żetony też trzymają poziom. Kości bez fajerwerków. No i gra super :)
@edit: Dodam jeszcze że pudełko jest dobrze przygotowane na ułożenie elementów gry.
 
     
sirafin
[Usunięty]

Wysłany: Pią 28 Sty, 2011   

Też już odebrałem swoją paczkę. Karty identycznej wielkości jak te z Battlestar Galactica. Co do grubości to faktycznie karty są bardziej giętkie nawet od tych z Battlestara i mają taką sama "siateczkową" fakturę. Zakoszulkowanie jak dla mnie rozwiązuje jednak zarówno problem ścierania farby/brudzenia się kart jak i ich dostatecznej sztywności. Poza tym wszystko super, przyzwoitej wielkości solidna i czytelna plansza, świetne, klimatyczne grafiki, duże arkusze postaci i ładne figurki.

Niestety będę musiał się dowiadywać o możliwość wymiany koszulek. Zamówiłem koszulki Mayday Games Standard USA i nie ma szans żeby wcisnąć w nie karty, pasować będą USA Chimera których użyłem przy BSG. Ale to tak tyko w kwestii informacyjnej dla planujących kupować koszulki Maydaya.

Jednak co do samej gry, to znów mam pecha, bo w pudełku nie ma figurki Lorda Godalminga, za to są dwie figurki Van Helsinga :D Instrukcja na pierwszy rzut oka w porządku, choć trzeba czytać w skupieniu bo zasady gry są nieco złożone, po rozgrywce dam znać czy pojawiły się jakieś problemy.
Z wyłapanych błędów:
Na stronie 11 w ramce "Przykład ruchu Draculi" opisy punktu 4 i 5 są zamienione miejscami.
Na stronie 29 w FAQ, drugie pytanie jest ucięte w połowie.
Na stronie 30 pojawia się nazwa "Fałszywy Cynk", mam wrażenie że chodzi o kartę "Donos".

To tyle wrażeń po pobieżnym przeglądnięciu zawartości ;)
 
     
Robaczyw
[Usunięty]

Wysłany: Nie 30 Sty, 2011   

Hej, ja posiadam oryginalną wersję od jakichś dwóch lat...
Z Draculą było w angielskiej wersji tak, że była bardzo nierówna jakościowo. W zależności komu co się trafiło. Mój obecny zestaw Draculi złożony jest z dwóch innych i wszystko jakoś wygląda. Oczywiście karty są cieńsze niż np w AH, ale nie są tragiczne. Tłumaczyłem to sobie tym, że to jedna z wcześniejszych gier FFG, ale skoro w polskiej edycji po 5 latach nic się nie zmieniło to chyba dotyczy to całej linii wydawniczej. Może polską wersję też będzie cechować losowa jakość? :P
A tak nawiasem to ja swojego Draculi nie zakoszulkowałem, a trzyma się wręcz doskonale :roll: (może dlatego, że na stole gości raczej rzadko).
 
     
Matthias[Wlkp]
[Usunięty]

Wysłany: Pią 04 Lut, 2011   

Właśnie dołączyłem do towarzystwa miłośników ganiania Draculi :) .

Faktycznie, karty są cieńsze i bardzieć "łukowate" niż BSG. Mam wrażenie, że od "Gór" do Talismana karty "pocieniały" (jak układam na kupce 10 kart z Gór i starszych, to jedną kartę z tych starszych mogę przesunąć na te nowe, jeśli ktoś rozumie o co mi chodzi ;) )
 
     
sirafin
[Usunięty]

Wysłany: Sro 09 Lut, 2011   

Grając podczas ostatniego weekendu zauważyliśmy, że na końcu instrukcji przy opisie żetonów, konkretnie przy żetonach Sługa, obrazki nie są chyba podpisane tak jak trzeba... Chyba że po paru lampkach wina nie potrafimy odróżnić pistoletu od strzelby :lol:

Gra sprawdza się świetnie, mam już wszystkie figurki a znajomym bardzo odpowiada klimat, więc zdecydowanie udany zakup ;)
 
     
Morgon
[Usunięty]

Wysłany: Pią 11 Lut, 2011   

Ja dzisiaj kupiłem tą grę. Potwierdzam - karty są cienkie i wątłe. Za tą cenę powinni się bardziej postarać.
Co więcej - mój egzemplarz ma krzywo wycięty jeden plik kart (z czterech), co go całkowicie dyskwalifikuje. Oczywiście będę reklamował.

Zastanawiające jest dla mnie, dlaczego w polskich edycjach jest tyle niedoróbek/braków? Autentycznie mam już obawy przed kupieniem gry w edycji PL, bo większość z nich musiałem reklamować z powodu brakujących lub uszkodzonych elementów.
 
     
D.W.
Galakta


Dołączył: 03 Lis 2004
Posty: 1780
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 11 Lut, 2011   

Morgon napisał:
Cytat:
Zastanawiające jest dla mnie, dlaczego w polskich edycjach jest tyle niedoróbek/braków? Autentycznie mam już obawy przed kupieniem gry w edycji PL, bo większość z nich musiałem reklamować z powodu brakujących lub uszkodzonych elementów.


To tak jakby mieć w ręku wersję polską, angielską, włoską, hiszpańską i dotykac elementów i być przekonanych, że wersja polska jest inna, gorsza mimo, że obie są wykonane z takich samych materiałów i dokładnie tak samo. Nawet kolory na kartach nie mogą się różnić bo najpierw jest wykonywany druk do wszystkich kart powiedzmy obrazków a potem w zależności od wersji językowej są nakładane napisy.
 
     
Morgon
[Usunięty]

Wysłany: Sob 12 Lut, 2011   

D.W. napisał/a:

To tak jakby mieć w ręku wersję polską, angielską, włoską, hiszpańską i dotykac elementów i być przekonanych, że wersja polska jest inna, gorsza mimo, że obie są wykonane z takich samych materiałów i dokładnie tak samo. Nawet kolory na kartach nie mogą się różnić bo najpierw jest wykonywany druk do wszystkich kart powiedzmy obrazków a potem w zależności od wersji językowej są nakładane napisy.


Ok, być może mam pecha do rodzimych edycji. W przypadku gier FFG, rozumiem że faktycznie to co napisałeś to prawda, bo zapewne drukarnia w chinach robi wszystkie edycje jednocześnie. Co do innych wydawców, to chyba niekoniecznie.

Dla mnie ważny teraz jest jedynie fakt, że znów mam wybrakowany egzemplarz gry planszowej, który swoją drogą tani nie był. Więc muszę poświęcić czas, pojechać do sklepu i liczyć na wymianę od ręki, co też bynajmniej pewne nie jest.

Oddając sprawiedliwość polskim wydawcom przyznam, że braki/usterki uzupełniane są bez problemu. Aczkolwiek z kontrolą jakości planszówek coś jest grubo nie w porządku. I nie mam tu na myśli wyłącznie Galakty, lecz ogół.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.24 sekundy. Zapytań do SQL: 13