galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z zasadami
Autor Wiadomość
Kacper86
[Usunięty]

Wysłany: Pon 09 Sty, 2012   

Kulgan napisał/a:
Valo23 napisał/a:
Dodatkowo pytanie o Nasgula czy jeżeli rozpatrzę kartę cienia mogę usunąć postać którą obecnie atakuję czy muszę wybrać inną ?

Postać odrzucasz po rozpatrzeniu efektu cienia, czyli jeszcze w czasie ataku tego Nazgula. Twoje postacie atakują dopiero w dalszej części Fazy Walki, gdy ataki wszystkich wrogów zakończą się. Tak więc nie możesz odrzucić atakujacej postaci, ponieważ ich atak deklarujesz później.

A jeśli usuniesz postać broniącą się, wówczas atak będzie niebroniony.

Mysle, ze Valo23 chcial napisac: "[czy] moge usunac postac, ktora [Nazgul] obecnie atakuje" (bez ę :) )
 
     
Valo23
[Usunięty]

Wysłany: Pon 09 Sty, 2012   

Kacper86 Masz rację . Jednakże jeszcze raz przeczytałem i myślę, że to dość osobliwe ponieważ atak Nasgula (kiedy otrzyma kartę cienia ) zawsze zabiję daną postać lub inną.

Są dwie wersję w pierwszej Atak nasgula (+ cień) sam atak zabija postać (czy dodatkowo należy wybrać inna postać którą także się usuwa?).

I Druga opcji kiedy Nasgul rani lecz nie zabija .Czy należy usunąć dodatkowo jakąś inną postać czy właśnie tą ranną?

Z innej Beczki chodzi mi o scenariusz " Starcie przy samotnej skale"
Karta spotkania Cel - sprzymierzeńca ( chodzi o tego zabójce trolli" - jest napisane iż podczas akcji można wydać 1 żeton przywództwa aby dodać do tego celu . Pytanie jest czy można od razu dać 8 żetonów aby sprzymierzeniec się do nas przyłączył, czy trzeba podczas akcji każdego gracza dodawać po 1 żetonie. ( Chodzi mi o to że jak jest możliwość zagrania akcji każdy może tylko zagrać jeden żeton czy można od razu 8 lub mniej?)
 
     
Kacper86
[Usunięty]

Wysłany: Pon 09 Sty, 2012   

Valo23 napisał/a:

Są dwie wersję w pierwszej Atak nasgula (+ cień) sam atak zabija postać (czy dodatkowo należy wybrać inna postać którą także się usuwa?).
I Druga opcji kiedy Nasgul rani lecz nie zabija .Czy należy usunąć dodatkowo jakąś inną postać czy właśnie tą ranną?

Juz tlumacze. Na karcie Nazgula jest napisane "kiedy efekt cienia [...] zostanie rozpatrzony". Efekty cienia rozpatruje sie jeszcze przed zadaniem obrazen. Oznacza to, ze przy kazdym ataku Nazgula, napierw tracisz jedna z postaci, a chwile potem Nazgul wykonuje normalny atak. Zatem mozesz stracic nawet dwie postacie podczas jednego ataku! Postac zraniona przez Nazgula [w trakcie normalnego ataku] nalezy traktowac tak samo jakby byla zraniona przez dowolnego innego stworka.

Cytat:

Z innej Beczki chodzi mi o scenariusz " Starcie przy samotnej skale"
Karta spotkania Cel - sprzymierzeńca ( chodzi o tego zabójce trolli" - jest napisane iż podczas akcji można wydać 1 żeton przywództwa aby dodać do tego celu . Pytanie jest czy można od razu dać 8 żetonów aby sprzymierzeniec się do nas przyłączył, czy trzeba podczas akcji każdego gracza dodawać po 1 żetonie. ( Chodzi mi o to że jak jest możliwość zagrania akcji każdy może tylko zagrać jeden żeton czy można od razu 8 lub mniej?)

Mozesz wydac wiecej zetonow podczas jednej tury. Wydaje mi sie, ze kwestia akcji jest opisana w FAQ 1.2 lub w instrukcji. Jesli mozesz "odpalic" warunek akcji kilka razy to mozesz ja kilka razy wywolac (chyba, ze jest wyraznie napisane "raz na ture"). Zatem jesli jesli jedynym warunkiem akcji jest wydanie zasobu, a masz kilka zasobow to nie ma problemu :)
 
     
guciomir
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Sty, 2012   

Z nazgulem najgorsze jest to, że jeśli jego zdolność zostanie aktywowana i musisz odrzucić postać, to nie za bardzo możesz odrzucić blokującą go postać. Dlaczego? Bo jeśli to zrobisz, to atak będzie niebroniony i jak Nazgul wykona atak to trzeba będzie potężnie zranić bohatera, zabijając go najpewniej.
 
     
Avael
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Sty, 2012   

Dla osób, dla których Nazgul jest problemem:

1. Wystarczy walnąć na niego pułapkę i koniec z jego atakami.

2. Albo też: blokować odpowiednio podpakowanym Denethorem. Jest taki dodatek u zielonych, który rzucony na obrońcę kasuje każdy efekt cienia rozdany atakującej go postaci. W tym momencie Nazgul problemem już nie jest gdyż jego właściwość nie działa :)
 
     
kufel
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Sty, 2012   

No raczej nie :P Się czyta FAQ ;)
Nazgûl z Dol Guldur (ZP 102)
Treść powinna brzmieć: „Na Nazgûla z Dol Guldur nie można zagrywać żadnych dodatków.”

Dobrze się sprawdza Finta, Światło w Ciemności lub po prostu blok tanim sprzymierzeńcem a potem Szlachetne poświęcenie ;) Wszystko w zależności od sfery jaką gramy.
A co do Płonącego Łuczywa (Burning Brand) to nie mam pewności, przecież nie odrzucasz karty cienia tylko anulujesz efekt.
Efekt cienia jest rozpatrywany tylko jest on po prostu anulowany. IMHO Nazgul odrzuca postać.
 
     
crabtree
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Sty, 2012   

kufel napisał/a:

A co do Płonącego Łuczywa (Burning Brand) to nie mam pewności, przecież nie odrzucasz karty cienia tylko anulujesz efekt.
Efekt cienia jest rozpatrywany tylko jest on po prostu anulowany. IMHO Nazgul odrzuca postać.

No właśnie nie odrzuca.
FAQ:
"P: Jeśli anuluję efekt cienia karty rozdanej Nazgûlowi z Dol Guldur (ZP 102), to czy nadal uznaje się, że efekt został rozpatrzony, zmuszając mnie do odrzucenia postaci?
O: Nie. Rozpatrzenie efektu oznacza, że zostaje on aktywowany i rozpatrzony najpełniej jak to możliwe. Anulowanie efektu uniemożliwia aktywowanie zdolności Nazgûla z Dol Guldur, czyli dzieje się tak, jakby karta nie miałażadnego efektu cienia."
 
     
kufel
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Sty, 2012   

Dzięki!
 
     
Avael
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Sty, 2012   

No właśnie Kufel:) Czyta się FAQ:D

Jednak dzięki Ci, bo znowu jestem mądrzejszy.
 
     
kufel
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Sty, 2012   

Wiesz jak jest... Zdrowy rozsądek i interpretacja zasad często nie idzie w parze z FAQ :D vide Stawić czoła i szare postacie, przecież to brednie, podobnie z tym Nazgulem. Co w przypadku gdy w Cień: pojawia się słowo kluczowe np. Zguba? To też jest anulowane? I don't think so! Zwróć uwagę, że np Eleanora kasuje "Po odkryciu" ale nie słowa kluczowe!
Niedługo dojdzie do paranoidalnej sytuacje gdzie będzie 10 canceli i każdy będzie anulował co innego :?
IMHO Nazgul powinien trigerować ponieważ efekt cienia został rozpatrzony. Tak, został anulowany ale był!
 
     
Al Maretta
[Usunięty]

Wysłany: Sob 14 Sty, 2012   Wartownik

1.Może mi ktoś powiedzieć o co chodzi z cechą wartownik?
2. Czy jak mam bohaterów Thalin Imrahil Eowyn to biorę karty na talię tylko z ich sfer czy ze wszystkich??
3. I co to mroczna fala jest ?
 
     
l33tm4st3r
[Usunięty]

Wysłany: Sob 14 Sty, 2012   

1) wartownik pozwala Ci bronić się w miejsce innego gracza - czyli np masz Aragorna i Ciebie nie atakuje żaden potwór, ale Twojego sojusznika zaatakowały orki z Dol Guldur - możesz użyć Aragorna, żeby w imieniu drugiego gracza bronić się przed ich atakiem
2) możesz brać karty z dowolnych sfer, nie ma żadnych ograniczeń
3) mroczna fala powoduje że ciągniesz kolejną kartę z talii zagrożenia

mam poważne wątpliwości czy ty na pewno czytałeś instrukcję, bo tam to wszystko jest...
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Sty, 2012   Re: Wartownik

Al Maretta napisał/a:
2. Czy jak mam bohaterów Thalin Imrahil Eowyn to biorę karty na talię tylko z ich sfer czy ze wszystkich??

Generalnie z tych 3 sfer. Możesz oczywiście wziąć karty z czwartej sfery, ale musisz mieć szansę później z tych kart skorzystać (np. po zagraniu odpowiedniej pieśni). Jeśli nie będziesz miał żadnego bohatera generującego właściwe zasoby, nie będziesz mógł zagrać kart z tej sfery nawet o koszcie 0.
 
     
gryfius
[Usunięty]

Wysłany: Sro 18 Sty, 2012   

Najpierw to coś wam powiem: wydawca, Galakta, powinien do pudełka z grą dorzucać taką kartkę formatu - powiedzmy - A4, tytułując ją:
Twoja pierwsza karcianka? 7 prostych kroków opanowania gry:
1. Przeczytaj instrukcję, czytając sobie przy tym karty i oglądając żetony. Zachwycaj się, w końcu to twoje pierwsze karty.
2. Zagraj.
3. Gdy już wygrasz, zajrzyj do instrukcji. Stwierdź, że nie dodawałeś kart cienia podczas walki, nie podnosiłeś zagrożenia i zrobiłeś blisko 100 błędów, dzięki którym wygrałeś.
4. Zagraj jeszcze raz, tym razem jednocześnie czytając instrukcję. Nadal rób masę rzeczy intuicyjnie. Prawdopodobnie nadal wygrasz.
5. Wejdź na stronę www.temat:problemzzasadami.forum.galakta.pl i przeczytaj WSZYSTKIE strony tego tematu. Po 10 stronie rozumiesz o czym piszą inni, bez spoglądania na karty. Po 20 stronie podstawowe zasady masz dosłownie wpojone. Po ostatniej - około 98,77% Twoich problemów znika. Ściągnij też sobie najnowszy FAQ.
6. Zaśmiej się z siebie, przypominając sobie swoje poprzednie gry.
7. Zagraj jak człowiek. Przegraj*, ale i tak czuj się świetnie ze świadomością, że grasz według zasad.
* Być może wygrasz tę Przeprawę przez Mroczną Puszczę, ale to nic nie znaczy. Miałeś szczęście. Dostaniesz porządne, prawdziwe baty, gdy karty nie będą Ci podchodzić.

To tak słowem wstępu. W ogóle to cześć, jestem nowy, jestem zielony w karcianki. Współlokator kupił sobie Inwazję, tydzień później siedziałem na podłodze, czytając instrukcję Władcy. : )
I naprawdę jednym ciągiem przeczytałem wszystkie strony tego tematu.

I żeby nie okrzyknąć mnie humanus-offtopus, zadam wam dwa pytania, których odpowiedzi chyba się domyślam, ale pewność to fajna rzecz:
1. karta dodatku z treścią: "Wyczerp [nazwa karty dodatku] aby..." dołączona do bohatera - jak rozumiem, jeśli wyczerpię ten dodatek w dozwolonym momencie, nie przygotowuję go z powrotem w fazie odpoczynku? Nie odrzucam też tego dodatku na stos kart odrzuconych gracza?
1.1 w jaki sposób można ten dodatek przygotować?
2. karty podstępu/wymuszony/odpowiedzi z treścią "... zadaj X punktów obrażeń postaci Y/wrogowi Z.." - czy w tym momencie po prostu kładę na nim żetony punktów obrażeń - bez rozpatrywania zdolności obrony danej postaci/wroga?
 
     
kufel
[Usunięty]

Wysłany: Sro 18 Sty, 2012   

Witaj na Forum!
Z reguły każdą pierwsza grę gram/gramy z instrukcją w ręku. Ale i tak po powtórnym przeczytaniu instrukcji (choćby "do poduszki") znajduję kilka błędów w naszej rozgrywce :D
Zauważyłem, że 99% odpowiedzi na pytania i wątpliwości jest zawartych w instrukcji ale może się tak zdarzyć, że jakimś dziwnym trafem omija się je studiując instrukcję. Wiem to z własnego doświadczenia, np. po kilku miesiącach grania odkryłem, że nadmiarowe żetony przechodzą ze zbadanego obszaru na kartę wyprawy! :D Utrudnialiśmy sobie rozgrywkę ale i tak dawaliśmy radę ;)
Ok teraz pytanka:
Ad. 1 Wyczerpanie karty nie odrzuca jej tylko powoduje, że już nie użyjesz zdolności karty w tej turze (bez wcześniejszego przygotowania jej)

Ad. 1.1
"Faza 7: Odpoczynek
Podczas fazy Odpoczynku wszystkie wyczerpane karty zostają ponownie przygotowane..."
Czyli zgodnie z poleceniem przygotowujemy WSZYSTKIE wyczerpane karty: bohaterów, sprzymierzeńców, dodatki i co tam jeszcze ;)

Ad. 2
Zadajesz obrażenia postaci, współczynniki atak/obrona używane są jedynie w walce
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.27 sekundy. Zapytań do SQL: 14