galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Turniej otwarty
Autor Wiadomość
Berestaszek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 14 Wrz, 2012   Turniej otwarty

Próbujemy zorganizować coś w stylu tego co zrobili amerykanie?

http://www.fantasyflightg...=4&efidt=620065

Zasady są proste. Gramy tak jak normalnie potem podliczamy punkty według najświeższego FAQ i wyciągamy średnią z punktów końcowych. Można stworzyć dodatkowe kategorie np. z zachowaniem klimatu, lokalne itd. Jeszcze do tego dorzucilibyśmy jakiś bardziej ogarnięty system punktowania za pierwsze trzy miejsca w danym scenariuszu.

Ciekawym pomysłem byłaby też kategoria, w której tym samym zespołem (zestawem bohaterów) podliczać punkty za scenariusze dzięki czemu będziemy mogli znaleźć najbardziej uniwersalne talie.
 
     
TomB
[Usunięty]

Wysłany: Sob 15 Wrz, 2012   

Ja jestem chętny. To nic, że jest nas kilku i będą po 2 wpisy na krzyż. A nuż się towarzystwo zaktywizuje.

Trzeba dogadać szczegóły. Robimy podobnie, jak na forum FFG? Czyli zakładamy zbiorczy temat dla turnieju, w nim linki do poszczególnych scenariuszy. Może też od razu lista wyników, żeby była w jednym miejscu. W odpowiednim temacie każdy wpisuje wynik, a jedna osoba to aktualizuje.

Proponuję kilka turniejów (do obgadania):
1 Otwarty - po prostu najlepszy wynik przy użyciu wszystkich dostępnych kart.
2 Ograniczony - korzystamy tylko z kart, które były dostępne w momencie ukazania się danego scenariusza (np. dla Starcia u stóp Samotnej Skały są to karty z podstawki, Polowania na Golluma oraz Starcia u stóp...). To daje szanse rywalizacji tym, którzy nie mają wszystkich zestawów, ale wymaga trochę poświęcenia od tych, co je mają.
3 Wielki (?) - jeden zestaw bohaterów, wszystkie scenariusze po kolei (przynajmniej jeden raz). Wynik to suma wszystkich rezultatów.
4 Mono talie - żeby się nie rozdrabniać, można przy innych turniejach podawać podstawę talii (np. bohaterowie Krasnoludy albo tylko Duch), a nie tworzyć nowy turniej.
5 Jedna talia, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać? Jedna talia - bez zmian - dla wszystkich scenariuszy (np. tylko dla sezonu lub dużego rozszerzenia, bo w przyszłości zaczęłyby się problemy z nowymi scenariuszami).

Teraz jeszcze ustalić jednolity tekst wprowadzający i jazda.

Nie wiem tylko, czy można ot tak założyć ileś tam wątków.

Gdyby nie było chętnych do opieki to mogę się tym częściowo zająć (jeśli aktualizacja może być do tygodnia). Mam zresztą przeczucie, że nie będzie z tym dużo roboty.
 
     
Berestaszek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 15 Wrz, 2012   

Za dużo to tutaj do wymyślania nie ma :D

Jeżeli jest możliwość (wielki uśmiech do moderatorów) o stworzenie osobnego działu turnieje i tam dopiero tworzyć te tematy z poszczególnymi turniejami. Zasady takie jak w instrukcji i najnowszym faq. Posty w konkretnych tematach zapisywalibyśmy tak jak na forum ffg:

Bohaterowie:

Gra Pierwsza:
Przegrana/Wygrana:
Końcowy poziom zagrożenia:
Koszt zagrożenia zabitych bohaterów:
Żetony obrażen na pozostałych bohaterach:
Zdobyte punkty zwycięstwa:
Liczba rund:
Wynik za scenariusz:

Gra Druga:
Przegrana/Wygrana:
Końcowy poziom zagrożenia:
Koszt zagrożenia zabitych bohaterów:
Żetony obrażen na pozostałych bohaterach:
Zdobyte punkty zwycięstwa:
Liczba rund:
Wynik za scenariusz:

Gra Trzecia:
Przegrana/Wygrana:
Końcowy poziom zagrożenia:
Koszt zagrożenia zabitych bohaterów:
Żetony obrażen na pozostałych bohaterach:
Zdobyte punkty zwycięstwa:
Liczba rund:
Wynik za scenariusz:

Średnia z wyników:

Dodatkowe informacje:


Po za tym jakiś fajny system punktowania w zależności od poziomu trudności scenariuszy może niekoniecznie tak jak twórcy podali, ale tak jak ustalimy z własnych doświadczeń.

Ponadto fajnie by było ograniczyć jakoś czasowo te turnieje np. pomiędzy dodatkami (mowa napewno o otwartym). Jeśli pomysł by się przyjął to czemu by nie spróbować zorganizować czegoś takiego w realu? ;)
 
     
TomB
[Usunięty]

Wysłany: Nie 16 Wrz, 2012   

No, to teraz poczekajmy na jakieś miejsce na forum.

Punktacja podstawowa liczona na forum FFG: (średnia arytmetyczna ze zwycięskich partii) x (suma wszystkich partii/suma wyGranych partii).

Uwzględnienie trudności scenariusza jest trudniejsze. Można np. wynik końcowy pomnożyć przez (10/trudność scenariusza). Nie wiem, czy to oddaje właściwie różnice między scenariuszem = 3, a scenariuszem = 7. Ne grałem jeszcze we wszystko, ale wyniki punktowe chyba nie wzrastają proporcjonalnie wraz z poziomem trudności scenariusza?

EDIT: Na pewno tak nie jest, bo przecież dwa różne scenariusze o tej samej trudności przynoszą różne wyniki (np. Anduina i Gollum).
Ostatnio zmieniony przez TomB Wto 18 Wrz, 2012, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Pon 17 Wrz, 2012   

Miejsce na Forum jest do znalezienia (jest zgoda na kolejny dział WP LCG), pytanie tylko, czy chcemy wziąć w tym udział? Czy rozgrywki staną się dla nas wyzwaniem, w którym będziemy chcieli uczestniczyć, czy to tylko pomysł Berestaszka z poparciem TomaB? I jak miałby się nazywać nowy dział? Słowo "turnieje" jest mylące, wersja robocza więc brzmi "Wyniki rozgrywek".

Proszę o wypowiedzenie się forumowiczów, czy chcecie zorganizować rywalizację wg. pomysłów wyżej wymienionych kolegów (lub zgłosić swoje wizje). A wówczas, zależnie od wyników dyskusji, podejmiemy jakieś kroki lub też nie.

Mnie się pomysł podoba, bo ma szansę odkurzyć wszystkie scenariusze i pobawić się z nimi od nowa, z udziałem większej liczby kart gracza. Przydałaby się jeszcze dodatkowa opcja dla graczy parami (lub dla 3-4 graczy), tak jak jest na forum FFG. Bo nie wiem, czy znajdę dla siebie tyle motywacji, żeby przechodzić przygody samemu :razz:
 
     
TomB
[Usunięty]

Wysłany: Pon 17 Wrz, 2012   

Uf, już myślałem, że nikt nic nie powie.
Może, żeby się nie rozdrabniać, stwórzmy na początek jeden projekt. Zobaczymy jak będzie.
Wydaje mi się, że lepiej by było, żeby pomysł nie sprowadzał się do zwykłego bicia najlepszego wyniku w scenariuszu, choć wiem, że to jest główne wyzwanie w tej grze. Tyle, że to można robić w QuestLogu i tam porównywać wyniki z innymi graczami.
Ciekawsze byłyby jakieś wyzwania z wytycznymi i ograniczeniami.
Druga sprawa to ograniczenie czasowe - czy rzecz ma być bez ograniczeń, czy zamknięta. Ale to jest chyba kwestia do ustalenia w drugiej kolejności, po wybraniu pomysłu na grę.

No i ranking musi być dla solo, pary itd.

Ale ja już się nagadałem w temacie, teraz czekam. Ważne, żeby coś się wydarzyło.


Aha, w tej grze raczej ciągnę się w ogonie, ale nie mam zamiaru przejmować się, że dostanę baty. Karty do łapy i na plasterki...
 
     
schen
[Usunięty]

Wysłany: Pon 17 Wrz, 2012   

Ja bym był chętny do tego typu rozgrywek. Pomimo, że może nie do końca rozumiem całą koncepcję :P Szkoda trochę, że raczej nie ma za bardzo możliwości kontroli, czy nikt nie naciąga sobie wyników, ale na to za wiele się nie poradzi.
Sam co prawda mam jeszcze dopiero 5 dodatków, ale sukcesywnie wyposażam się w kolejne. Czy w takich turniejach byłaby też możliwość podawania więcej niż jednego wyniku? Np. dla różnych talii?
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Pon 17 Wrz, 2012   

schen napisał/a:
Szkoda trochę, że raczej nie ma za bardzo możliwości kontroli, czy nikt nie naciąga sobie wyników, ale na to za wiele się nie poradzi.
Sam co prawda mam jeszcze dopiero 5 dodatków, ale sukcesywnie wyposażam się w kolejne. Czy w takich turniejach byłaby też możliwość podawania więcej niż jednego wyniku? Np. dla różnych talii?

1. Zakładamy, że każdy będzie grał uczciwie i relacjonował uczciwie, bo inaczej cały pomysł nie ma sensu.

2. Zgłaszasz wynik, który jest zapisywany. Możesz jednak grać kolejną grę w dany scenariusz i zgłosić kolejny wynik, jeśli będzie lepszy. Możesz też zagrać w każdy scenariusz wymaganą liczbę gier a później po prostu swoje wyniki poprawiać :grin:
 
     
Berestaszek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 18 Wrz, 2012   

Jakie plany z projektem turnieje otwarte:

1. Obowiązuje najnowsze FAQ
2. Gramy fair
3. Można wielokrotnie podchodzic do tego samego wyzwania (liczy się lepszy wynik)
4. Wyzwania dzielą się na 4 kategorie:
-Solo
-Duo
-3 graczy
-4 graczy
5. Sposób zapisywania wyników:


Posiadane dodatki:
Bohaterowie:

Gra Pierwsza:
Przegrana/Wygrana:
Końcowy poziom zagrożenia:
Koszt zagrożenia zabitych bohaterów:
Żetony obrażen na pozostałych bohaterach:
Zdobyte punkty zwycięstwa:
Liczba rund:
Wynik za scenariusz:

Gra Druga:
Przegrana/Wygrana:
Końcowy poziom zagrożenia:
Koszt zagrożenia zabitych bohaterów:
Żetony obrażen na pozostałych bohaterach:
Zdobyte punkty zwycięstwa:
Liczba rund:
Wynik za scenariusz:

Gra Trzecia:
Przegrana/Wygrana:
Końcowy poziom zagrożenia:
Koszt zagrożenia zabitych bohaterów:
Żetony obrażen na pozostałych bohaterach:
Zdobyte punkty zwycięstwa:
Liczba rund:
Wynik za scenariusz:

Średnia z wyników:

Dodatkowe informacje:




Fajnie by było stworzyc jakiś fajny system punktacji aby za te cięższe scenariusze były lepsze nagrody. Pytanie czy jest możliwośc stworzenia pod kategorii w samych wynikach turniejów? To byśmy robili tematy w podkategoriach aby nie było większego bałaganu.
Ponadto fajną rzeczą by było nadawanie jakiś ograniczeń np. Tylko dodatki do tego scenariusza itd. Ale to już zależne będzie czy udałoby się zrobic takie podkategorie, aby nie tworzyc miliona tematów w jednym głównym dziale na forum.

Jeżeli macie jakieś dodatkowe pomysły propozycje to śmiało piszcie to od was będzie zależało jak ten turniej będzie wyglądac!
Ostatnio zmieniony przez Berestaszek Wto 18 Wrz, 2012, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
schen
[Usunięty]

Wysłany: Wto 18 Wrz, 2012   

Ja bym jeszcze może dodał informację o posiadanych przez zgłaszającego dodatkach.
 
     
Berestaszek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 18 Wrz, 2012   

schen napisał/a:
Ja bym jeszcze może dodał informację o posiadanych przez zgłaszającego dodatkach.


Dodane :) A co myślicie o punktacji? Bo to jest chyba najważniejsze w tym wszystkim ;)
 
     
schen
[Usunięty]

Wysłany: Wto 18 Wrz, 2012   

nie za bardzo rozumiem ten wzór: (średnia arytmetyczna ze zwycięskich partii) x (suma wszystkich partii/suma wybranych partii)
- średnia arytmetyczna ze zwycięskich partii - to jest oczywiste
- suma wszystkich partii
- suma wybranych partii
czym są te dwie powyższe zmienne?

Hmm, imho na start myślę, że można zrobić po prostu coś w stylu rankingów dotyczących każdego scenariusza oraz różnych ilości graczy. Potem, jeśli będzie odzew sensowniejszy, wymyśliłoby się może coś na ogólny ranking :P
 
     
TomB
[Usunięty]

Wysłany: Wto 18 Wrz, 2012   

schen napisał/a:

- suma wszystkich partii
- suma wybranych partii
czym są te dwie powyższe zmienne?


Popełniłem literówkę: ma być suma wszystkich partii/suma wygranych partii.

Dla jasności:
Jeśli założymy, że trzeba zagrać 3 razy w dany scenariusz, to, żeby promować talie, które wygrywają za każdym razem należy przeliczyć jak powyżej.

- grałeś 3 razy i wygrałeś 3 razy, czyli średnią mnożymy razy 1;
- grałeś 3 razy i wygrałeś 2 razy, czyli średnią mnożymy razy 3/2 i wynik jest wyższy (gorszy);
- grałeś 3 razy i wygrałeś 1 raz, czyli twój wynik mnożymy razy 3 i wynik jest najgorszy, bo talia jest kiepska.

W takim systemie lepiej wygrać za każdym razem, niż 2 razy wygrać z super wynikiem i raz nie dać rady.

Literówka poprawiona. Przepraszam za zamieszanie.
 
     
schen
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Wrz, 2012   

Aaa, no to teraz jest to już jak najbardziej klarowne i logiczne ;)
 
     
fruszu
[Usunięty]

Wysłany: Czw 20 Wrz, 2012   

Pomysł świetny. Jakieś 2 tygodnie temu zacząłem się bawić w turnieju na stronie FFG. Bardzo chętnie wezmę udział w polskiej wersji.
TomB napisał/a:
Dla jasności:
Jeśli założymy, że trzeba zagrać 3 razy w dany scenariusz, to, żeby promować talie, które wygrywają za każdym razem należy przeliczyć jak powyżej.

- grałeś 3 razy i wygrałeś 3 razy, czyli średnią mnożymy razy 1;
- grałeś 3 razy i wygrałeś 2 razy, czyli średnią mnożymy razy 3/2 i wynik jest wyższy (gorszy);
- grałeś 3 razy i wygrałeś 1 raz, czyli twój wynik mnożymy razy 3 i wynik jest najgorszy, bo talia jest kiepska.

W takim systemie lepiej wygrać za każdym razem, niż 2 razy wygrać z super wynikiem i raz nie dać rady.

System działa całkiem dobrze, ale ja akurat miałem taką sytuację, w której bardziej opłacało mi się 2 razy wygrać i raz przegrać. Po pierwszych dwóch partiach, w których miałem wyniki koło 50-60 punktów, w trzeciej gra ciągnęła się około 15 tur. Moja drużyna w końcu padła, niestety. Ale jak się okazało, z korzyścią dla wyniku, bo gdybym wygrał po tych 15 turach, to średnią miałbym gorszą niż po przegranej w ostatniej partii :wink:
Niemniej najważniejsze, że w większości przypadków punktacja działa bardzo dobrze, i jest dość prosta do ogarnięcia.

To, co jeszcze podoba mi się w turnieju na FFG, to czytelny zapis na forum.
Jeden wątek z linkami do poszczególnych tematów, z których każdy zawiera wyniki 1 scenariusza. Wygodnie się po tym porusza.

Jestem za.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 13