galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obszar gry
Autor Wiadomość
Oldster
[Usunięty]

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012   

FuCzang napisał/a:
Wielkie dzięki, Galron! :-)
Pozdrawiam!

P.S. Jeszcze jedno pytanie. Jakiej grubości płytę użyłeś? 3mm, 6mm czy 8 mm? Nie jestem pewien, czy trzymilimetrowa płyta nawet z filcem nie będzie zbyt elastyczna...


Przyłączam się do powyższego pytania
 
     
Galron
[Usunięty]

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012   

Ja użyłem 3mm, ale lepiej byłoby gdyby była taka 8mm. Mi zależało na tym by była jak najlżejsza, ale teraz widzę, że to nie był dobry pomysł. Płyta z czasem zaczyna się wyginać i już nie jest tak prosta. No chyba, że ktoś cały czas trzyma płytę na płaskim stole to wtedy się nie wygnie, ale ja włożyłem swoją za szafę i po 2 dniach miałem lekki pałąk. Nie przeszkadza to w graniu ale wygląda trochę śmiesznie.
 
     
Barbus
[Usunięty]

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012   

6mm powinna wystarczyć w zupełności. Jak położyłem dwie trójki na sobie, to w ogóle się nie odkształcały. Niestety w Trójmieście nie znalazłem nigdzie innej niż 3mm.
 
     
lesar
[Usunięty]

Wysłany: Wto 23 Paź, 2012   

A ja położyłem AGROWŁÓKNINĘ za 4 zł, czarna z Castoramy wymiar 160x100, cieniutka, nie potrzeba robić podkładu ze sklejek, mobilna-zwijana, na każdy stół, pstryknąłem białą farbę ze szczoteczki do zębów i super, pod podstawki dałem filc taki jak pod krzesła się podkleja - okrągłe małe plasterki w narożniki i się super stateczki na włóknienie trzymają. Do boków stołu przylepiam ją dwustronną taśmą - naciągnięta idealnie leży.
 
     
FuCzang
[Usunięty]

Wysłany: Sro 24 Paź, 2012   

Galron napisał/a:
Ja użyłem 3mm, ale lepiej byłoby gdyby była taka 8mm. (...). Płyta z czasem zaczyna się wyginać i już nie jest tak prosta.


No właśnie nad tym się zastanawiałem. Tak w ogóle, to projekt ewoluuje, ale mam nadzieję, że uda mi się wszystko zrobić. Kupiłem już filc i wciąż kombinuję z płytami. Problemem jest to, że nie mam odpowiedniego sprzętu.
Póki co mam trzy opcje łączenia dwóch płyt.
1. Nawiercenie krawędzi płyt "wgłąb" i łączenie ich za pomocą kołków (albo metalowych "podpórek" pod półki). Zaletą jest to, że robiłbym wszystko sam (oszczędzam kasę), wystarczy płyta 8 mm (podpórki mają średnicę 5 mm, kołeczki - 6 mm), wadą, że, jak ustaliłem na próbnych kawałkach płyt, cholernie trudno jest zachować niezbędną precyzję nie mając odpowiednich narzędzi.
2. Połączenie płyt po frezowaniu "na pióro". Wadą jest to, że płyty muszą być 10 mm a wykonanie połączenia kosztuje ok. 45 zł (bez płyt). Zresztą jak poszedłem do stolarni (akurat mam pod domem), to za płytę zaśpiewali 160 zł. Cena w OBI to ok. 40 zł. Nie czaję, skąd taka różnica. Dodatkowo nie wiem, jak takie pióro i frez jest wytrzymałe na składanie i rozkładanie płyt. Zaletą jest precyzja wykonania.
3. Połączenie na (nie mam pojęcia, jak to się fachowo nazywa) takie śrubowkręty, jak w meblach IKEI. Nie udało mi się jeszcze dowiedzieć, jakiej grubości musiałaby być płyta. Wadą na pewno będzie trudność odpowiedniego osadzenia wkrętów (znów kwestia precyzji, chyba, że stolarnia coś takiego mi zrobi, ale wtedy to znowu koszt, choć pewnie mniejszy, niż przy frezowaniu) i ew. koszt wykonania, a także konieczność "dokręcania" płyt śrubokrętem. Niewiadomą jest również precyzja. Zaletą - może precyzja (jeśli dobrze wykona to stolarnia) a na pewno trwałość i ścisłość konstrukcji - u mnie w meblach te śrubowkręty trzymają jak diabli...
No i znów pytanie - ktoś miał może doświadczenie na łączenie "piórem" przy okazji innych zastosowań i wie, jak bardzo jest ono trwałe?
Pozdrawiam!
 
     
Falcon
[Usunięty]

Wysłany: Sro 24 Paź, 2012   

Twój punkt o frezowaniu podsunął mi jednej pomysł ;]
W weekend skończyłem układać panele podłogowe - mają frez który ładnie trzyma i prosto złożyć.
Przy średniej długości 130cm i szerokości ok 20cm wystarczy 5 sztuk do złożenia planszy z zapasem miejsca na karty i znaczniki - w razie potrzeby można dołożyć kolejne sztuki.
Cena też sensowna - odi 15 zł /m2 w marketach budowlanych.

Zostało mi kilka sztuk - przetestuje dziś jak z sztywnością takiej konstrukcji
 
     
FilipsO
[Usunięty]

Wysłany: Sro 24 Paź, 2012   

Ostatnio widziałem w necie takie podłoża pod grę z kosmosem w tle. Jak to się robi i ile to kosztuje? I czy jest gdzieś w sprzedaży gotowiec?
 
     
FuCzang
[Usunięty]

Wysłany: Sro 24 Paź, 2012   

Falcon napisał/a:
(...)panele podłogowe - mają frez który ładnie trzyma i prosto złożyć.
Przy średniej długości 130cm i szerokości ok 20cm wystarczy 5 sztuk do złożenia planszy z zapasem miejsca na karty i znaczniki - w razie potrzeby można dołożyć kolejne sztuki.
Cena też sensowna - odi 15 zł /m2 w marketach budowlanych.


Heh, że też sam o tym nie pomyślałem, tym bardziej, że pan ze stolarni sam wspomniał o panelach... :-) Też muszę to przemyśleć, tym bardziej, że chcę podkleić wszystko filcem o grubości 4 mm. Może to właśnie jest rozwiązanie? Tyle, że mam tylko 2,5 m x 1 m filcu, więc musiałbym obciąć jakieś 10 cm z boku paneli, by "gołe" nie wystawały... :-)
Koniecznie daj znać, czy taka konstrukcja z paneli będzie odpowiednio sztywna.

No i kolejna piłeczka "pomysłowego Dobromira". Może na te panele najpierw nakleić płytę hdf (3 mm) w celu usztywnienia, a dopiero potem filc? Można by było to ładnie łączyć za pomocą frezu z panela a płyta by trzymała poziom, coby filc równo leżał. :-)

Acha - jaka jest grubość panela, tak mniej więcej?
 
     
Falcon
[Usunięty]

Wysłany: Sro 24 Paź, 2012   

Ja bym nie obcinał - cześć bez filcu będzie na znaczniki karty itp.
Panele standardowo mają od 6 do 8 mm
Najlepiej uderzyć do sklepu normalnego ( nie marketu) na pewno maja jakieś końcówki serii,to pewnie za grosze oddadzą.
 
     
FuCzang
[Usunięty]

Wysłany: Sro 24 Paź, 2012   

Falcon napisał/a:
Ja bym nie obcinał - cześć bez filcu będzie na znaczniki karty itp.


Jeśli się zdecyduję na panele, to i tak będę musiał obciąć. :-) Plansza ma służyć nie tylko do X-winga (początkowo połowa całej projektowanej planszy, czyli i tak 120 x 90 cm), ale też do rozkładania innych gier potrzebujących dużo miejsca - Talismana, Cywilizacji czy Galactiki. W przypadku okoszulkowanych kart trzymanie ich na śliskiej krawędzi planszy jest co najmniej wkurzające. :-) Stąd filc muszę mieć aż do końca krawędzi. Druga sprawa to kwestia magazynowania (ograniczona ilość miejsca) i stabilności na cholernie nierównym stole (te 10 cm to akurat granica, za którą plansza może zanadto się bujać).
No nic, jak zdążę, to się wybiorę dziś do jakiegoś sklepu, by te panele zobaczyć. :-)
Pozdrawiam!
 
     
Leviathan
[Usunięty]

Wysłany: Sro 31 Paź, 2012   

Panowie - a jakiej płyty użyliście i skąd ją wzięliście? PCV czy inną?
 
     
Ajgor
[Usunięty]

Wysłany: Sro 31 Paź, 2012   

Leviathan napisał/a:
Panowie - a jakiej płyty użyliście i skąd ją wzięliście? PCV czy inną?



Ja mam PCV 3mm, ewentualnie możesz kupić 5mm.
No szukasz w swoim Mieście jakiejś Firmy co robi reklamy czy coś takiego i kupujesz.
Ja zamówiłem w drukarni wielkoformatowej, wydrukowali, nalepili, zalaminowali i jest. :)
 
     
JackDeToxic
[Usunięty]

Wysłany: Czw 01 Lis, 2012   

Panowie zawsze możecie uderzyć do jakiegoś stolarza albo do Składu Drzewnego tam kupicie płyta pilśniową np. 150x100 cm za jakieś 45 zł o grubości 12 mm. Możecie w tedy wszystko z nią zrobić podkleić PCV'KĄ obić materiałem tapicerskim w dowolnym kolorze lub po prostu położyć planszę z wydrukowanym zdjęciem kosmosu z teleskopu Hubble'a. Ja drukowałem zdjęcie na materiałach bannerowych o rozmiarze 170x126 cm i zapłaciłem za to chyba z 80,00 zł dokładnie nie pamiętam bo robiłem to z 3 lata temu. Oczywiście polecam wydruk matowy i bez zgrzewania narożników. To dobre rozwiązanie nie raz browary się wylewały na mate, wystarczy zetrzeć dobrze ścierką i można grać dalej. Ponad to taki materiał nie gniecie się i można go łatwo zwinąć w rulon i wrzucić za kanapę. My mamy 2 takie maty jedna to kosmos a drugą ocean z hexami do War at Sea Axis & Allies. Polecam świetna sprawa. Reasumując wygląda to w ten sposób mamy kawałek deski o wymiarach 170x126 cm, dechę kładziemy na stolik a na dechę rozkładamy matę i tyle.
 
     
FuCzang
[Usunięty]

Wysłany: Pią 02 Lis, 2012   

Leviathan napisał/a:
Panowie - a jakiej płyty użyliście i skąd ją wzięliście? PCV czy inną?


Ja ostatecznie zdecydowałem się na MDF, 8 mm. Niestety, wciąż jeszcze nie skończyłem planszy - płyt nie dowieźli do sklepu. :-( Mają być w poniedziałek.
W ogóle przemyśleń i wniosków ciąg dalszy... Byłem w stolarni. Tam za płyty MDF, jakie chciałem, pan zaśpiewał 160 zł (koszt w OBI płyt MDF o takiej grubości - ok. 40 zł). Gdy powiedziałem, że w takim razie przyjadę z własnymi płytami, pan stwierdził, że łączenie " na pióro" będzie nieefektywne i po dwóch - trzech razach przestanie działać. A tak w ogóle, to nie da się robić takiego łączenia płyt, jak ja chcę, bo płyty musiałyby mieć co najmnie 18 mm grubości.
Tak więc dałem sobie spokój ze stolarzem. W domu, na próbnych kawałkach, nawierciłem "z ręki" otwory i różnica "w pionie" wyniosła ok. 1 mm. Tyle przeboleję, a zresztą zawsze się można pobawić w zwiększenie wlotu i odpowiednie wklejenie kołka...
Sprawdziłem też panele - pomysł niezły, ale mam za mało filcu, by nakleić na ich całą szerokość, a z drugiej strony precyzyjne cięcie paneli swoje też kosztuje (ech, brakuje mi sprzętu). Choć te zakładki w nowych panelach są naprawdę fajne i nieźle się "zahaczają". Żeby nie to klejenie na płytę HDF i potem jeszcze filc, byłby to chyba najlepszy pomysł...
(problemy z klejeniem - klej schnie długo a mam dzieciaki, które mogę wywalić najwyżej na dwa dni do dziadków).
No nic, jak dojdą płyty, to może uda mi się skończyć planszę, bo to już wszystko ciut długo trwa (ech, ten brak wolnego czasu...). :-)
Pozdrawiam!
 
     
JackDeToxic
[Usunięty]

Wysłany: Sob 03 Lis, 2012   

Będę szczery wg mnie robienie jakiegokolwiek stołu z paneli jest słabym rozwiązaniem. 3 lata temu układałem panele w mieszkaniu i kilkukrotne składanie i rozłączanie powoduje, że pióra się wyrabiają a w nie których przypadkach nawet potrafią wyłamać. Wg mnie lepiej jednak kupić jakąś płytę pilśniową w całości. Najlepiej znaleźć jakąś hurtownię drewna i od nich kupić.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 14