galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Elementarne Zasady Budowania Talii
Autor Wiadomość
zvish
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Lut, 2013   Elementarne Zasady Budowania Talii

Miałbym pytanie czy istnieje coś takiego jak zbiór elemenrarnych zasad dotyczącech budowy talii. Chodzi mi o ciąg wartości jakimi powinien się sugerować ktoś kto składa talię.
Widomo musi byc jakis koncept, talia będzie dostosowywana pod indywidualne potrzeby bądź właśnie pod ów koncept i może nastąpić odbięgnięcie od takowych elemenranych zasad. Ale żęby można było od czegos odbiegać wpierw trzeba mieć od czego.
Dlatego jak bym sobie wyobrażał takie coś jak EZBT?
Poczytałem nieco to forum, forum invazji i Blog of Change, właśnie poszukując takowych informacji. Udało mi się jedynie znaleść takie rzeczy jak:

- tali powinna składać sie max z 55 kart, optymalnie 50-52
- kart taktyk powinno byc max 17, a najlepiej mniej (zasada jaszczurowa)

ponad to, wiadomo

- kwestie związane z kosztami - nie wezmę samych jednostek za 5 i 6. Musi być odpowiednia proporacja między tanimi, średnimi i drogimi itd
- kwesie o jakich pisał Przemo o łączeniu kosztów (z dwóch nieparzystych wyjdzie nam parzysta itd)
- wiadomo że talia musi służyć jakiemus planowi czy koncepsji, byc na cos ukierowana ale to już moim zdaniem nie taka elemntarna zasada bo takich wyborów będę dokonywał na końcu dopieszaczjąc zamysł.

Mnie natomiast chodzi o czyste liczby, skoro mam zrobić max 55 kart w tym max 17 taktyk to ile by wedle najbardzie uniwesalnej zasady wypadało wsadzić wsparć a ile jednostek?
Czy istnieja takie zasady albo coś co by je chodź nieco mi zrekompensowało?






Drugą sprawą o jaką chciałem spytać doświadczonych graczy to kwestia takiego zjawiska w grze WHI jak rozwinięcia. Również te rozwinięcia mnie trapią pod kontem kwestii budowaia talii. Budowanie talii w innych karciankach jest pozbawione tego elementu, tutaj natomaist bierzemy niezbędne minimum, a jednak itak będize musieli część z nich wydawać na rozwinięcia.
Tutaj rozumiem że w takiej na wymiar szytej talii na rozwinięcia będę poświęcał wszystko to co w danym momencie namjmniej mi posłuży i te wybory mogą zmieniać w zależności od sytuacji na stole. Z pomocą mogą te ż nadejść karty jakie pozwalają mi cofać swoje rozwinięcia na rękę, żeby w razie czego dokonać tego i uzyć ich później "jak się na nie dorobie".
Jednak pod kątem właśnie budowania talii zastnawia mnie jak sie ma do tego kwestia iz co niekióre karty polecą jako rozwięcia. Czy w tej sztandarowej 55 wliczone jest to w koszta? Czy może w zależności od sytuacji powiększany wielkość decku?
Przykładowo grając krasnoludami których techniki częśtokroć zależą od ilości rozwinięć.
Czy w takim wypadku robiąc talię krasnoludów pchając do środka wiele kart których moc wzrasta wraz z rozwinięciami powinienem zrobić "grubszego decka"?
Czy mimo tego winienem trzymać się zasady "max55" ?

Będę bardzo wdzięczny za porady ;)
 
     
morphine
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Lut, 2013   

Jest jeszcze taki artykuł:
Deckbuilding by Teo
jeśli go jeszcze nie czytałeś :)
 
     
zvish
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Lut, 2013   

No no czytałem to :D
Ale dzięki :D
 
     
Germanus
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Lut, 2013   

Wszystko zależy od tego jaki masz zamysł na talię. Przykładowo ciemne elfy nie inwestuja zbytnio w rozwinięcia (max 2 w polu bitwy pod Spalić To!). Wszystko zależy czym chcesz grać. Są talie prawie bez jednostek (czasem trafi się taki wysoki elf) a inne sa prawie bez wsparć (ultra naporowe orki). Inne talie mają dużo misji (pod Maga Loeca).
Jeśli chodzi o wspomniane Krasnoludy, odkąd jest Muster (Przygotowanie do Wojny) możesz sobie pozwolić dodać te kilka kart. Ja mojej żonie złożyłem Krasnalki na 60 kartach i dobrze śmigają :D Pamiętaj jednak, ze im więcej kart w decku tym mniejsza szansa, że dostaniesz to co akurat najbardziej jest Ci potrzebne ;)
 
     
zvish
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Lut, 2013   

No Mustera jeszcze nie mam, póki co tylko podsatwka, szturm, marsz i cykl spaczenia. Fakt głównie krasnale jak dla mnie ale grając zniszczeniem coś będę kombonował napewno na Skavenach bo są eleganckie :D
 
     
Germanus
[Usunięty]

Wysłany: Sob 23 Lut, 2013   

Problem Skavenów to 1 HP, czyli automatyczna przegrana z mrocznymi elfami...
Jesli nie masz mustera to radzę trzymać się około 52 kart.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 14