galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Różne wersje językowe

Wersja polska czy angielska?
polska
67%
 67%  [ 25 ]
angielska
32%
 32%  [ 12 ]
Głosowań: 37
Wszystkich Głosów: 37

Autor Wiadomość
Mazdran
[Usunięty]

Wysłany: Wto 30 Lip, 2013   Różne wersje językowe

No właśnie, która wersja X-Winga jest wg Was lepsza? Z tego co czytałem, w polskiej jest trochę błędów, natomiast na pewno dużo łatwiej jest wciągnąć do gry rodzinkę...

Waham się bardzo i dlatego proszę o pomoc. :)

I jeszcze pytanie, bardziej ogólne - czy na turniejach dozwolone jest granie kartami różnych języków, niekoniecznie po angielsku? można sobie wyobrazić sytuację, że jedziemy na turniej do Francji albo przyjeżdżają do nas gracze z Niemiec i... no właśnie, jak to z tym jest?? (nie wiem, czy w tych językach gra została wydana, pisze przykładowo :) ).
 
     
Barbus
[Usunięty]

Wysłany: Sro 31 Lip, 2013   

Jeśli chodzi o błędy na kartach, to w polskiej wersji błąd jest chyba tylko na karcie Dutcha Vandera z dodatku Y-Wing.
Z początku kusiła mnie wersja angielska, bo przyznam, że bałem się tłumaczeń Galakty. Poza tym po angielsku jakoś lepiej to wszystko brzmi;) Jednak zaraz po premierze dostępna była tylko polska wersja, a czekać dłużej nie miałem siły. Teraz nie żałuję tej decyzji, polska wersja jest spoko i na pewno łatwiej jest wprowadzać nowych graczy niż z wersją angielską.
 
     
ataman
[Usunięty]

Wysłany: Sro 31 Lip, 2013   Re: Różne wersje językowe

Mazdran napisał/a:
w polskiej jest trochę błędów

W angielskiej wersji niestety też jest trochę błędów. :wink:
Tak jak Barbus napisał - polska wersja ma póki co o jeden błąd więcej (karta pilota "Dutch" Vander).

Ja też mam polską wersję i jestem z niej zadowolony - tłumaczenie jest ok.
 
     
miko
[Usunięty]

Wysłany: Pon 05 Sie, 2013   

Tylko i wyłącznie wersja polska.

Angielska jest ofiarą własnego sukcesu i ludzie z USA czy z UK sprowadzają statki z innych krajów bo nakład wyczerpuje się bardzo szybko. Z polską czasem są problemy ze starterem, ale statki raczej można dostać bez problemu.
 
     
regrof
[Usunięty]

Wysłany: Wto 06 Sie, 2013   

Też uważam że polska wersja jest dogodniejsza - właśnie z uwagi na dostępność wszystkich dodatków, a jeden błąd na karcie jednego pilota - to chyba nie jest duży problem.
 
     
Balefire
[Usunięty]

Wysłany: Sro 14 Sie, 2013   

For me English. For understandable reasons, since I don't know Polish ;)
 
     
Jolly_Roger
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Sty, 2015   

Odgrzebuję temat, ale muszę to napisać. Jako początkujący gracz jestem w sumie trochę rozczarowany tłumaczeniem. Kilka tekstów na kartach jest napisanych z dużymi błędami, zmieniającymi sens, albo nie wyjaśniającymi ważnych spraw (chociażby sprawa zdejmowania jonów). Niby kilka to niedużo, na kilkadziesiąt czy -set, ale mnie zdezorientowały.
Sama instrukcja też jest taka sobie. Zresztą to nie tylko bolączka X Winga. Fakt - tekst angielski zawsze będzie bardziej zwięzły, ale często gry tłumaczą chyba ludzie nie znający tematu i wychodzi to drętwo, albo z błędami.
Dobrze, że są na sieci oryginały po ang. :mrgreen:
 
     
Mareczq
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Sty, 2015   

No bez przesady z tą ilością błędów. Ja realnie znam dwa które są dla mnie znaczące. Na karcie pilota Dutch Vander (W polskiej wersji jest napisane, że przyjacielski statek może namierzyć ten sam cel, a orginalnie na karcie napisane jest, że może wykonać darmowe namierzenie - więc może wybrać dowolny cel). Drugi błąd jest w instrukcji, w którym nie ma info, że jak statek wpadnie na 2-gi statek to traci akcję.

To są jedyna dwa błędy jakie "wpłyneły" u mnie kiedyś na grę, i które musiałem "zapamiętać". Wszystkie inne są albo mało znacząca, albo po prostu od razu nauczyłem się poprawnej wersji/zasaday i błąd mi nie przeszkadzał nigdy.

Co do wyboru to zawsze Polska z kilku przyczyn. Dla mnie najważniejszym to jednak łatwiejsza adaptacja nowych graczy, jak bym miał Angielską wersję to wiem np., że bym nie wciągnął Brata do gry ;) Poza tym lubię wspierać Polskie firmy, nawet jeśli tylko po części mają w tym jakiś udział, to tak czy siak jestem za tym aby Polacy płacili podatki itp. w Polsce, a nie zagraniczne firmy w swoich krajach ;)
 
     
Ryś
[Usunięty]

Wysłany: Pią 09 Sty, 2015   

Jak na moje to jeżeli chce się grać turniejowo to lepiej jednak pojść w angielską. Jak już zostało to wspomniane, wersja polska jest czasem tak tragicznie zrobiona ( gramatycznie i logicznie ), że utrudnia to normalne granie. Niemniej sam posiadam po połowie zestawów w obu językach z powodu lepszej dostępności tych od galakty.
 
     
Mareczq
[Usunięty]

Wysłany: Pią 09 Sty, 2015   

No właśnie ja nie widzę tej tragiczności w logice i gramatyce... podajcie jakieś przykłady, bo jestem aż ciekawy (poza tymi dwoma co ja podałem, ale to po prostu błędy w tłumaczeniu, a nie w Logice/Gramatyce):D
 
     
aryss
[Usunięty]

Wysłany: Pią 09 Sty, 2015   

Ryś napisał/a:
Jak na moje to jeżeli chce się grać turniejowo to lepiej jednak pojść w angielską.

Jak ktoś gra turniejowo to już nie patrzy nawet na karty po prostu po rysunkach/nazwach. Mimo wszystko az tak duzo ich nie ma i z uplywem czasu kazdy uczy sie samemu szybko rozrozniac karty i dzialania. A co do wersji angielskiej tak rozowo nie jest rowniez bo FAQ dosc rozbbudowane jest w stosunku do kart :P
 
     
Oldster
[Usunięty]

Wysłany: Pią 09 Sty, 2015   

Zdecydowanie polska. Błędy w tego typu grach zdarzają się bez względu na język, a tu nie ma ich aż tak wiele. Do polskiej wersji łatwiej przyciągnąć ludzi no i nie trzeba się bać że cały nakład wysprzeda się w tydzień po dodruku.
 
     
Prycek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 09 Sty, 2015   

Mimo, że nabyłem wersję polską (dla łatwiejszego wciągnięcia znajomych), to zdecydowanie wolę angielskie wydania gier. Może to ze względu na to, że studiowałem filologię angielską i jakoś ten język brzmi dla mnie lepiej i dodaje jakby więcej klimatu (w końcu oryginalna ścieżka dźwiękowa z filmów też jest w j. angielskim). Polski mi za bardzo spowszedniał :P Kwestia gustu.
 
     
Rogue30
[Usunięty]

Wysłany: Pią 09 Sty, 2015   

Akurat z tym nakładem, to lepiej jest z angielską. Jak się polska skończy to nic nie poradzisz, angielską można zawsze kupić, tyle że trochę drożej.
 
     
Barbus
[Usunięty]

Wysłany: Pią 09 Sty, 2015   

Która jest lepsza? Otóż żadna. Język na kartach nie wpływa praktycznie w żaden sposób na grę. Mógłbyś jeździć na turnieje z chińskim wydaniem i nikt by nie zauważył.
Ale jak już miałbym wybierać, to brałbym angielską, bo:
1. Najlepsze buildery są po angielsku, a rozpiski będziesz robił przy ich użyciu. Łatwiej skojarzyć karty z umiejkami w builderze, jak są w tym samym języku.
2. Jest w niej troszeczkę mniej błędów.
3. Jest tańsza. Za angielską wersję płacimy tylko FFG, a za polską musimy dopłacić dla Galakty. Oczywiście ceny mogą różnić się pomiędzy sklepami i w jednym kupisz PL taniej niż w innym ENG.
4. Wild Space Fringer brzmi fajowo, a Outsider z Dzikiej Przestrzeni debilnie.

Mimo to mam wszystko po polsku, bo na premierę X-Winga dopłynęła do nas tylko wersja polska, a nie chciałem czekać nie wiadomo ile na angielską. Z drugą falą chyba było podobnie. W przypadku następnych fal obie wersje językowe docierały do sklepów jednocześnie i podejrzewam, że w przyszłości też tak będzie. Nie przejmowałbym się dostępnością którejś z nich. Nakłady polskich dodatków nie wyczerpią się szybko, bo przy tak dużym wyborze parcie na poszczególne zestawy jest mniejsze, niż w czasach, kiedy mieliśmy do wyboru tylko dwie fale. A na angielskie w ogóle jest mniejsze parcie, bo większość woli polskie.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 15