galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Różne wersje językowe

Wersja polska czy angielska?
polska
67%
 67%  [ 25 ]
angielska
32%
 32%  [ 12 ]
Głosowań: 37
Wszystkich Głosów: 37

Autor Wiadomość
Mareczq
[Usunięty]

Wysłany: Pią 09 Sty, 2015   

Niestety, ale z cenami nie masz racji. Właśnie często Polskie wydania są tańsze, bo nie da się go potem przerzucać dalej do innych krajów, więc dystrybutor ma wolną rękę - w Polsce jest akceptacja na dużo niższe marże niż w wielu innych krajach zagranicznych. Dużo Polskich wydań Planszowych/Gier jest wyraźnie tańsza od Angielskich.

Dochodzi jeszcze to, że w Polsce sprzedaje się dużo więcej Polskich wydać, więc sprowadza się tego DUŻO więcej i to bezpośrednio z Chin. Mam wrażenie, że Angielskie wydania są ciągnięte z krajów pobocznych co zwiększa koszt zakupu o transport z takowych + różnice kursowe.
 
     
Barbus
[Usunięty]

Wysłany: Pią 09 Sty, 2015   

Znowu nawijasz o teorii, a ja piszę o tym, co widzę: nie ma sklepu, w którym polska edycja X-Wing'a byłaby tańsza od angielskiej. W wielu sklepach cena jest taka sama, a jeśli się różni, to na korzyść angielskiej. Np. w Rebelu angielski mały statek za 50zł, a polski za 55. Z cenami wielu gier planszowych jest podobnie. Wydania polskie bywają droższe od angielskich o 10%. Z odwrotną sytuacją jeszcze się nie spotkałem.
 
     
Mareczq
[Usunięty]

Wysłany: Pią 09 Sty, 2015   

A twoja to nie teoria?:D

Jak ja kupowałem 1 i 2 falę, to wersja Angielska była droższa i to tak wyraźnie (tak o 10%).
Co do re-bela, to pokaż mi DOSTĘPNE oba statki, gdzie Polska jest droższa ;) Bierz to pod uwagę, ceny ostatnio mocno się zmieniają przez rosnący kurs $. Zresztą gadaliśmy już o tym Rebel.pl nie jest dobrym wyznacznikiem ceny. Tak czy siak w Rebel.pl ceny są takie same na obie wersje, ja tam nie widzę różnicy;P To co jest dostępne w obu językach ma taką samą cenę.

Tylko teraz tak jak przeszukasz sklepy to DOSTĘPNE angielskojęzyczne są za te 50 zł najtaniej, Polskie da się o te 5-10 zł taniej znaleźć (zależy do Fali jeszcze ). Więc tak Polskie da się taniej znaleźć. Przy zakupie tych 10 statków, to możesz spokojnie mieć jeden "gratis" ;)

Kończąc na tym, że Polska wersja jest w ogromnej ilości sklepów dostępna, a Angielksa w bardzo ograniczonej ilości. Nie wiem gdzie ty widzisz lepszą dostępność Angielskiej i niższą cenę ;P Pokaż mi gdzie znajdę np. Tie/F albo Tie/A Angielskiego za mniej niż 40 zł (polskie są dostępne w Gamelordzie w tej cenie). Może źle szukam, albo nie znam sklepu - wtedy przyznam Ci rację - opieram się na tym co widzę i oceniam ;) A teorie mam na bazie znajomości zależności cen towarów sprowadzanych z chin, a z europy i wpływu kursów na nie ;) To jest uniwersalne do większości spraw.
 
     
Barbus
[Usunięty]

Wysłany: Sob 10 Sty, 2015   

A patrz, nie zauważyłem zmiany w cenach. No i faktycznie wywiało angielskie ze statki. To zwracam honor, w obecnej sytuacji lepiej brać polską wersję.
 
     
aryss
[Usunięty]

Wysłany: Sob 10 Sty, 2015   

Patrzenie na ceny planszówek przez pryzmat Rebela to tak jak ocenianie cen ubran na podstawie sklepów w galeriach handlowych :P
 
     
Kosmiczny pirat
[Usunięty]

Wysłany: Sob 10 Sty, 2015   

W moim przypadku wybór wersji językowej determinują moi współgracze, którzy stronią od j. angielskiego. Dzięki temu wybór j. polskiego jest dla mnie oczywisty. Niemniej jednak gdybym kupował wyłącznie pod swoim kątem, to pewnie preferowałbym gry w oryginalnym języku ale to wyłącznie ze względu na obsuwy w terminach wydawania dodatków w naszym języku.
 
     
Mareczq
[Usunięty]

Wysłany: Sob 10 Sty, 2015   

jakie obsuwy?:P Szczerze to nie wiem czy uda Ci się szybciej dostać wersję Angielską niż Polską nowego dodatku. Jakoś YT-2400/VT-49 dostałem bardzo szybko ;P Ale dokładnych dat nie znam bo nie sprawdzałem. Mam jednak wrażenie, że FFG dba o to aby premiera w innych językach niż ojczysty, była bardzo zbliżona do oryginalnej.
 
     
Kosmiczny pirat
[Usunięty]

Wysłany: Sob 10 Sty, 2015   

Spodziewałem się, że ktoś tak napisze, a ja w domyśle miałem inne planszówki FFG wydawane przez Galaktę ;) W przypadku X-winga masz rację. Jest zadziwiająco sumiennie. Tak trzymać :cool:
 
     
Ryś
[Usunięty]

Wysłany: Pon 12 Sty, 2015   

Mareczq zaczynając od niezłego szyku gramatycznego w karcie Vesserego, podobno w transportowcu też jest coś źle zapisane, chaardan refit który oznacza naprawy. Jest trochę tego i mi to osobiście przeszkadza. Nawiązując jeszcze do Dutcha to to nie jest taka błaha sprawa, bo mocno obniża to jego wartość bojową, a kiedyś był on głównym wyborem w listach rebelii i mało kto wiedział o tym błędzie.
 
     
Mareczq
[Usunięty]

Wysłany: Pon 12 Sty, 2015   

Na Vesserym mi nie przeszkadza. Transportowiec nie zauważyłem, ale to musiał bym sprawdzić bo realnie jeszcze nim nie grałem. Refit - to mi nawet pasuje ;)

Dutch to tak problem, ale pamiętaj to była pierwsza fala, same początki, tak totalnie ;) Błąd dawno wyjaśniony i w FAQu naprawiony ;P
 
     
Kosmiczny pirat
[Usunięty]

Wysłany: Pon 12 Sty, 2015   

Mam pytanie. czy aktualnie dostępny FAQ na stronie Galakty prostuje wszystkie ewentualne błędy w wersji PL, czy jest jeszcze coś o zym w FAQ-u nie ma?
 
     
Ryś
[Usunięty]

Wysłany: Pią 16 Sty, 2015   

Ale przecież oni ich nie naprawiali tylko modyfikowali, to jest znacząca różnica. To tak jakby powiedzieć, że podbijać i wyniszczać to to samo. Oba słowa się ze sobą wiążą, jednak wydźwięk inny.

Pierwsza nie pierwsza takich błędów się nie robi. Uważam, że jeżeli się za coś ktoś zabiera to albo robi to porządnie albo wcale.
 
     
Mareczq
[Usunięty]

Wysłany: Pią 16 Sty, 2015   

Bo nigdy błędów nigdzie nie zrobiłeś?:) Jak masz błędy nawet w Angielskim wydaniu, to nie jest to nic dziwnego, że jakieś się do Polskiego przekradły. To naprawdę nie jest jakaś wyjątkowa i dziwna sytuacja - im bardziej skomplikowana i rozbudowana gra, tym większa szansa, że jakiś błąd się przedrze.
 
     
psyho
[Usunięty]

Wysłany: Pon 23 Lut, 2015   

Ja z reguły preferuję kupować wszystkie gry po angielsku, więc i X-Winga skompletowałem w tym języku, ale teraz już nie jestem pewien czy podjąłbym tą decyzję po raz drugi.

Za angielskim przemawiają następujące powody:

1. Język angielski jest bardziej naturalny dla X-Winga. Nazwy kart, umiejętności itp. wydają mi się bardziej zwięzłe i lepiej brzmią.

2. Większość zasobów w internecie jest po angielsku (w tym squad buildery czy różne batrepy i blogi), więc łatwiej operować na oryginalnych nazwach.

3. Potencjalnie większa podaż dodatków. Jeżeli jakiś dodatek jest niedostępny po polsku, to nigdzie go nie kupimy. Jeżeli jest niedostępny po angielsku, to można go kupić (zazwyczaj dość drogo) na ebayu, w sklepach online w USA, UK itd.

Za językiem polskim przemawiają:

1. Realna dostępność dodatków. W Polsce X-Wing po angielsku jest bardzo trudno dostępny. Jest tylko kilka sklepów, które go w ogóle ma w ofercie, a jak już go mają, to zazwyczaj tylko po kilka dodatków. Angielska podstawka jest w tym momencie chyba nie do kupienia w Polsce. Nigdzie nie da się też w tym momencie zamówić fali 6 po angielsku. Po polsku można kupić większość, jeżeli nie wszystkie dodatki.

2. Cena. Sklepy, które sprzedają X-Winga po angielsku i po polsku mają zazwyczaj bardzo zbliżone ceny dla obu wersji językowych, ale są też sklepy, gdzie można znaleźć dodatki po polsku nawet około 40 PLN za mały statek. Wersja angielska to zazwyczaj 50-55 PLN. Cena małego statku w UK to ok. 11-12 GBP, czyli ponad 60 zeta. Jedynie na Book Depository można dostać niektóre statki w "polskich" cenach, czyli po ok. 50-55 zeta, bez opłaty za przesyłkę. W USA statki są dość tanie, ale przesyłka sporo kosztuje, a jak się kupi więcej to z dużą pewnością trzeba też będzie zapłacić cło.

3. W Polsce większość osób mówi po polsku, więc nie będzie miało trudności z przeczytaniem kart. W moich kręgach znajomych raczej trudno o kogoś, kto nie zna angielskiego na tyle, aby grać angielskimi kartami w X-Winga, ale różnie to bywa.

4. Czas dostawy - z polskiego sklepu to najczęściej ok. 24h. Z UK, to 7-10 dni, z USA jeszcze dłużej.

Wydaje mi się, że o ile dostępność X-Winga po angielsku w Polsce się nie zmieni, to opłaca się bardziej kupować grę po polsku. Największy problem, to potencjalny brak jakiegoś dodatku przez dłuższy czas z powodu wyczerpania nakładu, ale to dotyczy też wersji angielskiej, o ile ktoś nie jest zdecydowany zapłacić za statek 50-100% więcej.
 
     
Jolly_Roger
[Usunięty]

Wysłany: Pon 23 Lut, 2015   

Mimo, że jestem graczem znającym angielski, to mam duże problemy ze zrozumieniem skrótów, które tu stosujecie. Po prostu gram na polskich kartach od początku i to nie za długo, więc rozpiski tu zamieszczane są dla mnie trudne w rozszyfrowaniu :smile:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.19 sekundy. Zapytań do SQL: 15