galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Eldritch Horror
Autor Wiadomość
groan
[Usunięty]

Wysłany: Pon 26 Maj, 2014   

Właśnie jestem po pierwszej partii. Niestety z powodu braku chętnych do gry, była to partia solo z dwoma badaczami. Wybrałem Azathota jako przedwiecznego i wcale nie było łatwo.
W ciągu gry zmieniłem badaczy 3 razy, czyli ukończyłem grę 5 i 6 badaczem. Pod koniec gry na planszy były 3 otwarte bramy i 10 żetonów potworów. Ogólnie gra dała mi w kość, karty mitów były tak ułożone że na początku gry nie było żadnych ze wskazówkami, szybko pojawiła się karta zaraza, która zostawiona samej sobie plus efekty jeszcze jakieś karty - uśmierciła szybko kolejną parę bohaterów.
Gra nie jest łatwa, potworów nie jest łatwo ubić (przynajmniej mając 2 badaczy).
Ostatecznie wygrałem, rozwiązując trzy tajemnice. Żeton zagłady znajdował się na polu nr 2, i właśnie rozpatrzyłem ostatnia kartę mitów z talii. Udało się tylko dlatego, że trzecia karta tajemnicy pozwalała na położenie na niej żetonu wskazówki z właśnie rozwiązanego spotkania badawczego niezależnie od miejsca.
I na koniec: pojawił się problem. Jedna karta mitów kazała mi rozpatrzyć ponownie jedną kartę mitów-pogłosek. Ponieważ nie było aktywnych w grze musiałem wylosować jedną z odrzuconych. I tu pytanie. Rozpatruje wszystko z tej karty? łącznie z przesunięciem omenu, otwarciem bram, pojawieniem się potworów itp. czy tylko właściwy efekt karty, nakazujący coś tam zrobić?
I jeszcze jedno - mała nieścisłość w tłumaczeniu. Jakaś karta nakazuje wzięcie karty stanu Szaleństwo. Nie ma takiej karty - jest karta stanu Panika, na której przy opisie działania jest słowo kluczowe(?) Szaleństwo. Trochę się naszukałem tej karty w talii.
Ostatnio zmieniony przez groan Pon 26 Maj, 2014, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
sirafin
[Usunięty]

Wysłany: Pon 26 Maj, 2014   

groan napisał/a:
(bynajmniej mając 2 badaczy)
Oj, bo jak się zaraz się zdenerwuję... Koniecznie odszukać słownik i sprawdzić co oznacza "bynajmniej", żeby więcej wstydu sobie nie robić :P


groan napisał/a:
I na koniec: pojawił się problem. Jedna karta mitów kazała mi rozpatrzyć ponownie jedną kartę mitów-pogłosek. Ponieważ nie było aktywnych w grze musiałem wylosować jedną z odrzuconych. I tu pytanie. Rozpatruje wszystko z tej karty? łącznie z przesunięciem omenu, otwarciem bram, pojawieniem się potworów itp. czy tylko właściwy efekt karty, nakazujący coś tam zrobić?
Coś mi tu nie pasuje. Jest karta, która nakazuje badaczom odrzucić tyle Wskazówek ile jest w grze Pogłosek (a nie rozpatrzyć ponownie aktywną Pogłoskę), a jeśli nie ma Pogłosek, to wylosować nową z pudełka (a nie ze stosu kart odrzuconych). Nie kojarzę innej karty nakazującej losowanie Pogłoski. Jeśli to ta karta, to nową wylosowaną Pogłoskę należy rozpatrzyć w całości, tyle że na kartach Pogłosek nie ma symboli Omenu, Bram ani Potworów.

groan napisał/a:
I jeszcze jedno - mała nieścisłość w tłumaczeniu. Jakaś karta nakazuje wzięcie karty stanu Szaleństwo. Nie ma takiej karty - jest karta stanu Panika, na której przy opisie działania jest słowo kluczowe(?) Szaleństwo. Trochę się naszukałem tej karty w talii.
To nie nieścisłość. Jeśli otrzymujesz polecenie "Wylosuj Zasób Przedmiot" to szukasz karty o nazwie "Przedmiot"? :)
 
     
groan
[Usunięty]

Wysłany: Pon 26 Maj, 2014   

sirafin napisał/a:
Oj, bo jak się zaraz się zdenerwuję... Koniecznie odszukać słownik i sprawdzić co oznacza "bynajmniej", żeby więcej wstydu sobie nie robić :P

Poprawione.

Z tymi pogłoskami to faktycznie namieszałem. Wylosowałem rozpatrzoną bo takowe wkładałem do pudełka z powodu braku miejsca na stole. :-)

sirafin napisał/a:
To nie nieścisłość. Jeśli otrzymujesz polecenie "Wylosuj Zasób Przedmiot" to szukasz karty o nazwie "Przedmiot"?

Jednak nieścisłość. Nazwę karty stanów stanowi Wyraz w górnej ramce, zaraz nad słowem Stan. Nie ma karty stanu Szaleństwa - jest karta stanu Panika.
Słowo szaleństwo pojawia się w ramce z opisem działania karty. Nie ma takiego problemu z innymi kartami stanów do których odnoszą się karty mitów. Np. karta mitów Fala Rozpaczy mówi weź kartę Stanu Błogosławieństwo (a nie kartę stanu Łaska).
Ale jak wspomniałem to szczegół.
 
     
sirafin
[Usunięty]

Wysłany: Pon 26 Maj, 2014   

groan napisał/a:
Jednak nieścisłość. Nazwę karty stanów stanowi Wyraz w górnej ramce, zaraz nad słowem Stan. Nie ma karty stanu Szaleństwa - jest karta stanu Panika.
Słowo szaleństwo pojawia się w ramce z opisem działania karty. Nie ma takiego problemu z innymi kartami stanów do których odnoszą się karty mitów. Np. karta mitów Fala Rozpaczy mówi weź kartę Stanu Błogosławieństwo (a nie kartę stanu Łaska).
Ale jak wspomniałem to szczegół.
Nie kojarzę karty Stanu Panika, prawdopodobnie masz na myśli Paranoję. To jednak akurat mało istotne, problem w tym, że nie zwracasz uwagi na inna ważną rzecz.

Karta Stanu Paranoja.
Karta Stanu SZALEŃSTWO.

Można bez problemu rozróżnić kiedy mowa o nazwie karty, a kiedy o typie karty. Mam nadzieję, że to rozwiązuje problem :)
 
     
groan
[Usunięty]

Wysłany: Wto 27 Maj, 2014   

sirafin napisał/a:

Karta Stanu Paranoja.
Karta Stanu SZALEŃSTWO.


Po analizie kart w końcu zrozumiałem o co tu chodzi. :-) Niemniej jednak dla osoby, która gra pierwszy raz może wyglądać to na nieścisłość. Ja niestety nie "zauważyłem", że chodzi tu o słowa pisane normalną czcionką i pochyloną kursywą. Może ta cała dyskusja zaoszczędzi komuś w przyszłości "bólu głowy" związanego z szukaniem określonej karty.

I jeszcze kilka pytań:
- czy "najbliższy" badacz to także badacz na tym samym polu co potwór, który atakuje najbliższego badacza? (Ogar z Tindalos)
- czy zatrzymany badacz może wykonać spotkanie walki? Atakuje go np. potwór z pytania powyżej.
 
     
sirafin
[Usunięty]

Wysłany: Wto 27 Maj, 2014   

Bólu głowy można sobie oszczędzić dzięki uważnemu czytaniu :D Do gry dołączono Almanach, po który należy sięgać w pierwszej kolejności, gdy pojawią się wątpliwości odnośnie zasad.

Problem, który miałeś z kartą stanu rozwiązałbyś sam sprawdzając hasło "Otrzymywanie wyposażenia i stanów".

Pytanie o najbliższego badacza, rozwiążesz sprawdzając hasło "Najbliższy". (pole od którego sprawdzasz odległość też się liczy).

Ostatnie pytanie dotyczy zapewne Wstrzymanego badacza? Chyba że pisząc zatrzymany myślałeś o uwięzionym? Masz skłonność do mieszania nazw, a przez co sam tworzysz sobie nieścisłości. Żeby Almanach okazał się pomocny, musisz być precyzyjny. Co do Wstrzymanego, to ten efekt wpływa tylko na akcje i nie ma nic wspólnego ze spotkaniami (więc Spotkanie Walki odbędzie się normalnie). Bardziej obrazowo, wyobraź sobie, że badacz był czymś bardzo zajęty i nie miał czasu wykonać akcji.


Zwróć uwagę, że większość z dotychczasowych problemów wynikła z tego, że "coś ci się pomyliło". Zaprzyjaźnij się z Almanachem i czytaj uważnie, a przekonasz się, że wiele pozornych "niejasności" rozgryziesz sam ;)
 
     
Wacho
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Maj, 2014   

Hej mam pytanie techniczne dotyczące zasad:
- zamykając bramę ze znajdującymi się na niej potworami - efektem karty mitów - potwory znikają wraz z bramą czy pozostają w tej lokalizacji...? jakoś nie mogę tego znaleźć...
 
     
sirafin
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Maj, 2014   

Nie możesz tego znaleźć, bo nie ma takiej zasady. To nie Horror w Arkham ;)
 
     
Wacho
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Maj, 2014   

Tzn. Że można stosować obie zasady? A interpretacja to sprawa umowna? Wczoraj grałem że po zamknięciu bramy potwory pozostaly na planszy.... tak żeby nie było zbyt łatwo.
 
     
sirafin
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Maj, 2014   

Jak chcesz stosować zasadę, której nie ma? o_O
Jeśli nigdzie nie napisano żeby usunąć potwory to ich nie usuwasz.
 
     
Wacho
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Maj, 2014   

Czyli intuicyjne grałem dobrze :-)
 
     
sirafin
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Maj, 2014   

Tak trzymać, nie pozwól żeby Przedwieczni ci w umyśle mącili i sugerowali obłąkańcze dopowiadanie nieistniejących zasad ;)
 
     
kermit
[Usunięty]

Wysłany: Czw 05 Cze, 2014   

Mam już za sobą 3 rozgrywki, gra się dobrze, płynnie i szybko, ale kart wydarzeń i wskazówek to poskąpili, karty zdobywania wskazówki kończą się szybko, a wydarzenia powtarzają często. Czterech przedwiecznych to śmiech na sali.
To smutne, że po trzech rozgrywkach czekam już na dodatek, który za granicą już jest.
 
     
Drow
[Usunięty]

Wysłany: Sob 07 Cze, 2014   

Proste pytanie:
Dlaczego nie ma oddzielnego dzialu forum poswieconego Eldritch Horror?
Gra jzu oficjalnie chyba weszla do sprzedazy..?
 
     
marioosh
[Usunięty]

Wysłany: Nie 08 Cze, 2014   

kermit napisał/a:
Mam już za sobą 3 rozgrywki, gra się dobrze, płynnie i szybko, ale kart wydarzeń i wskazówek to poskąpili, karty zdobywania wskazówki kończą się szybko, a wydarzenia powtarzają często. Czterech przedwiecznych to śmiech na sali.
To smutne, że po trzech rozgrywkach czekam już na dodatek, który za granicą już jest.


W Polsce też jest, tyle że po angielsku, z resztą bardzo , że tak powiem niezbędny bo np. kart lokacji jest 2x więcej niż w podstawce dla każdej z lokacji. Fakt faktem, jak pojawi się po polsku to pewnie będzie kolejny fajny po angielsku... :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 14