galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
parę pytań do reguł
Autor Wiadomość
jatoja
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Sty, 2014   parę pytań do reguł

Witam,
po kilkukrotnym przestudiowaniu instrukcji i obejrzeniu videorecenzji nadal nie wiem paru rzeczy:
- na planszy przy każdym obszarze są dwa symbole np. REDAKCJI mam symbol pieniądze i wskazówki na białym tle. Czy mam pobierać wskazówkę znajdując się na tym polu i określoną ilość pieniędzy? Czym różni się Znak Starszych Bogów na białym tle coś wnosi czy tylko na czarnym tle przy obszarze (np. Dworzec i Antykwariat)

- Czy karta honorarium obowiązuje w każdej turze tzn. w fazie utrzymania jak mam kartę honorarium za każdą turą mogę pobierać określoną ilość pieniędzy?

- kiedy i gdzie dostępni są sprzymierzeńcy - jak działają te karty?

- Czy jak mamy ruchomego potwora to rusza się on o 1 pole w każdej fazie ruchów a jak jest szybki to o 2?

- Jeśli losuję kartę mitów i mam wskazówkę umieścić na określonym obszarze to czy pobieram wskazówkę z nowej puli jeżeli na wskazanym obszarze jest już brama? Czy pomijam ten krok?
Ostatnio zmieniony przez jatoja Nie 12 Sty, 2014, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
mafiafb
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Sty, 2014   

Ad.1.
Symbole te określają szansę na możliwość otrzymania danej rzeczy (bonusu).Napisane jest to na stronie 24 instrukcji
Cytat:
Każdemu obszarowi przyporządkowano też kilka symboli. Każdemu obszarowi przyporządkowano też kilka symboli. Takie
symbole wskazują na to, czego mniej więcej gracze mogą się
spodziewać na danym obszarze.(...)
Dodatkowo, każdy niestabilny obszar daje graczom możliwość
napotkania Sprzymierzeńca oraz zebrania żetonów Wskazówek
(będą się one często pojawiać na takich właśnie obszarach).
Jeżeli jest to czarny symbol to masz 100% szanse na uzyskanie danego bonusu (np. odzyskanie Poczytalności w Przytułku w Arkham).
Ad.2. Tak dokładnie. Przykład na stronie 6 wspomnianej instrukcji
Cytat:
Przykład: Tomek przegląda swoje karty i znajduje
pośród nich Honorarium, które wymaga akcji
utrzymania. Najpierw Tomek otrzymuje 2$ za swoje
Honorarium – ze stosu żetonów pieniędzy pobiera
odpowiednie żetony. Kiedy już to zrobi, musi wykonać
rzut utrzymania, aby przekonać się, czy uda mu się
zatrzymać Honorarium do następnej tury. Rzut się udaje
– Tomek zachowa Honorarium przez kolejną turę.

Ad.3. Strona 3 instrukcji
Cytat:
Sprzymierzeńcy to ludzie, którzy oferują Badaczom
pomoc w ich zmaganiach. Sprzymierzeńcy to
najpotężniejszy rodzaj kart Badaczy. Można się
na nich natknąć w Pensjonacie Mamuśki (obszar
na planszy) lub podczas spotkań w co bardziej
niebezpiecznych i niestabilnych obszarach Arkham

No a jak działają? Dają określone bonusy - dodatkową kostkę w walce, albo większą możliwość ruchu. Tu masz spis wszystkich sprzymierzeńców w grze.
Ad.4. Potwór rusza się tylko w przypadku wylosowania karty mitów z symbolem potwora. Jeżeli na karcie mitów jest księżyc i na stole znajdują się potwory z tym symbolem to poruszają się one. I tak, szybki potwór rusza się o dwa pola.
Ad.5. Wskazówka nigdy nie pojawi się na polu gdzie jest otwarta brama. Po prostu pomijasz ten krok.
Ostatnio zmieniony przez mafiafb Sob 11 Sty, 2014, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
espanoles
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Sty, 2014   Re: parę pytań do regół

jatoja napisał/a:
Witam,
po kilkukrotnym przestudiowaniu instrukcji i obejrzeniu videorecenzji nadal nie wiem paru rzeczy:
- na planszy przy każdym obszarze są dwa symbole np. REDAKCJI mam symbol pieniądze i wskazówki na białym tle. Czy mam pobierać wskazówkę znajdując się na tym polu i określoną ilość pieniędzy? Czym różni się Znak Starszych Bogów na białym tle coś wnosi czy tylko na czarnym tle przy obszarze (np. Dworzec i Antykwariat)

To oznacza tylko, że tam jest większą (czarna ikona na białym tle) lub największa (biała ikona na czarnym tle) szansa na znalezienie danych rzeczy.
jatoja napisał/a:

- Czy karta honorarium obowiązuje w każdej turze tzn. w fazie utrzymania jak mam kartę honorarium za każdą turą mogę pobierać określoną ilość pieniędzy?

Tak. W każdej fazie utrzymania rzucasz kostką - jeśli wypadnie 1 - tracisz honorarium (ale ten ostatni raz bierzesz 2$)
jatoja napisał/a:

- kiedy i gdzie dostępni są sprzymierzeńcy - jak działają te karty?

Wg. instrukcji - przed gra powinno się wylosować 10 sprzymierzeńcwów (jeśli masz tylko podstawke to nie masz żadnych dylematów). Sprzymierzeńca możesz WYLOSOWAĆ najczęściej z tej puli (10-ciu sztuk) w wyniku spotkań, lub WYBRAĆ wydają trofea potworów/bram warte 10pkt.
jatoja napisał/a:

- Czy jak mamy ruchomego potwora to rusza się on o 1 pole w każdej fazie ruchów a jak jest szybki to o 2?

Przy czytaniu karty mitów u jej dołu masz wykaz znaków - w tej turze ruszają się potwory odpowiadającym znakom z tej karty mitów. Np. na karcie mitów masz 'księzyć' na białym tle i 'plus/krzyż' na czarnym tle tzn. w tej turze potwory oznaczone KSIĘZYCEM ruszają się pomiędzy BIAŁYMI strzałkami na mapie arkham, a PLUSY/KRZYŻE po czarnych strzałkach..
jatoja napisał/a:

- Jeśli losuję kartę mitów i mam wskazówkę umieścić na określonym obszarze to czy pobieram wskazówkę z nowej puli jeżeli na wskazanym obszarze jest już brama? Czy pomijam ten krok?

jeżeli na obszarze, na którym wg. karty mitów ma się pojawić wskazówka jest BRAMA, to nie ma tej wskazówki - przepada/pomijasz ten ruch.
 
     
jatoja
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Sty, 2014   

Dzięki za odp. ale mafiafb - mam instrukcję i czytałem co mi napisałeś ale pytam co właściwie oznacza ta szansa - to tylko informacja że jak wyciągnę kartę obszarów to mogę tam zdobyć rzeczy oznaczone symbolami na obszarze? Możliwość spotkania sprzymierzeńca - jak? Z karty mitów i obszarów?
Czyli jak stać się posiadaczem rzeczy oznaczonych symbolami?

- kiedy ciągnę karty specjalne? tylko jak się pojawią w kartach obszaru czy mitach czy są jakieś inne okoliczności?

- jeżeli potworów ma za dużo to ustawiam je na Peryferiach i wchodzą do gry jak tylko zwolni się miejsce ale kładę je tylko na bramę ostatnio otwartą czy jakąkolwiek wolną bramę? A jeżeli zdarzy się yo dopiero po paru turach to skąd mam widzieć czy potwór może się ruszać - zapisywać to gdzieś na boku czy będzie to już nie ważne? Bo karta która informowała o możliwości ruchu potwora będzie już w puli kart i ciężko będzie do niej wrócić.

- espanoles - nie mam śladu o informacji że na początku losuję 10 sprzymierzeńców skąd to wziąłeś? nie mam rozszerzeń a wersja gry ta zgodna z 2 wydaniem angielskim po poprawkach
 
     
jatoja
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Sty, 2014   

Jeszcze jedno pytanie czy jak jestem w fazie ruchów a moja szybkość wynosi np 5 to ruszam się np 3 walczę tam z potworem - pokonuje go - i mogę ruszyć się dalej o pozostałe 2 ruchy? rozumiem że karty obszarów ciągnę wtedy tylko z tego obszaru na którym definitywnie się zatrzymam i wskazówki biorę też z miejsca definitywnego końca ruchu a jak pokonam potwora i chcę iść dalej to zabieram wskazówkę z miejsca w którym go pokonałem?

i czy po pokonaniu potwora poza trofeum z niego mam jakieś bonusy?
 
     
mafiafb
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Sty, 2014   

jatoja napisał/a:
Dzięki za odp. ale mafiafb - mam instrukcję i czytałem co mi napisałeś ale pytam co właściwie oznacza ta szansa - to tylko informacja że jak wyciągnę kartę obszarów to mogę tam zdobyć rzeczy oznaczone symbolami na obszarze? Możliwość spotkania sprzymierzeńca - jak? Z karty mitów i obszarów?
Czyli jak stać się posiadaczem rzeczy oznaczonych symbolami?


Jest tak jak podejrzewasz - jeżeli w fazie Spotkań w Arkham jesteś na danej lokacji to możesz albo wylosować kartę z fazy obszarów danego obszaru (Bank, Przytułek itd.) albo wykonać akcję napisaną na obszarze (na przykład w Przytułku wydać $ i uleczyć poczytalność). Jeżeli losujesz kartę obszarów to w danej lokacji masz największą szansę na dany bonus z losowanych kart taki jaki symbol widnieje na tej lokacji. Przykładowo w Redakcji masz duże szanse na zdobycie $ gdyż na 7 losowanych kart aż 4 przynoszą bonus pieniężny. To też jest odpowiedź jak stać się posiadaczem danego bonusu. W zależności od tego co chcesz zdobyć to patrzysz na planszy i szukasz danego symbolu na lokacji co będzie oznaczać największą szansę na jego zdobycie czy to z karty obszaru podczas fazy Spotkań w Arkham czy też poprzez akcję z danej lokacji.

jatoja napisał/a:
- kiedy ciągnę karty specjalne? tylko jak się pojawią w kartach obszaru czy mitach czy są jakieś inne okoliczności?


Co rozumiesz przez pojęcie karty specjalnej?

jatoja napisał/a:
- jeżeli potworów ma za dużo to ustawiam je na Peryferiach i wchodzą do gry jak tylko zwolni się miejsce ale kładę je tylko na bramę ostatnio otwartą czy jakąkolwiek wolną bramę? A jeżeli zdarzy się yo dopiero po paru turach to skąd mam widzieć czy potwór może się ruszać - zapisywać to gdzieś na boku czy będzie to już nie ważne? Bo karta która informowała o możliwości ruchu potwora będzie już w puli kart i ciężko będzie do niej wrócić.

Potwory z peryferii nigdy nie wracają do gry. Dokładasz je tam tak długo aż osiągniesz ich limit zależny od ilości graczy. Następnie kolejny potwór przekraczający limit czyści pulę tych potworów (czyli odkładasz je wszystkie do pudełka i znowu może je wylosować) , usuwasz jednego losowego sprzymierzeńca z talii sprzymierzeńców i zwiększasz poziom paniki. Dokładnie opisane jest to na stronie 24 instrukcji.

jatoja napisał/a:
- espanoles - nie mam śladu o informacji że na początku losuję 10 sprzymierzeńców skąd to wziąłeś? nie mam rozszerzeń a wersja gry ta zgodna z 2 wydaniem angielskim po poprawkach

Wydaje mi się, że talia sprzymierzeńców zawiera wszystkich dostępnych czyli 11 na początku gry.
jatoja napisał/a:
Jeszcze jedno pytanie czy jak jestem w fazie ruchów a moja szybkość wynosi np 5 to ruszam się np 3 walczę tam z potworem - pokonuje go - i mogę ruszyć się dalej o pozostałe 2 ruchy? rozumiem że karty obszarów ciągnę wtedy tylko z tego obszaru na którym definitywnie się zatrzymam i wskazówki biorę też z miejsca definitywnego końca ruchu a jak pokonam potwora i chcę iść dalej to zabieram wskazówkę z miejsca w którym go pokonałem?

i czy po pokonaniu potwora poza trofeum z niego mam jakieś bonusy?

Walka z potworem kończy twój ruch niezależnie od tego ile miałeś punktów ruchu. Jeżeli wkroczysz na pole z potworem i uda Ci się go uniknąć (gdyż zdecydowałeś się przekraść a nie walczyć) to możesz iść dalej. Jeżeli jednak wdałeś się w walkę umyślnie albo nie udało Ci się przekraść to ruch się kończy. Jeżeli chodzi o bonusy to możesz wymieniać potwory na błogosławieństwo w Kościele, Sprzymierzeńca w Pensjonacie Mamuśki itd (klasyczny przykład tego jak zdobyć sprzymierzeńca) . Poczytaj lokację na planszy :) Nie pamiętam żeby był jakiś inny sekretny bonus poza niektórymi postaciami, które chyba też mogą na coś wymieniać pokonane potwory.
 
     
jatoja
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Sty, 2014   

Super piękne dzięki;)

karty specjalne to błogosławieństwa/klątwy, honoraria itp

a czy podczas ruchu potworów może on wchodzić na lokację z zielonym rombem?
 
     
mafiafb
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Sty, 2014   

jatoja napisał/a:
Super piękne dzięki;)

karty specjalne to błogosławieństwa/klątwy, honoraria itp

a czy podczas ruchu potworów może on wchodzić na lokację z zielonym rombem?


Karty "specjalne" działają natychmiastowo. Dobierasz je w momencie ich zdobycia - na przykład błogosławieństwo w momencie wymiany trofeów w Kościele. I od tego momentu już zaczyna działać. Co do ruchu potworów to poza jednym znanym mi wyjątkiem Ogara z Tindalos potwory nie wchodzą na lokację tylko szwendają się po ulicach.
 
     
jatoja
[Usunięty]

Wysłany: Nie 12 Sty, 2014   

- w instrukcji mam zapis mówiący iż potwory ruszają się po obszarach i ulicach, na lokacji z czerwonym rombem może być brama z której wyjdzie potwór i może się poruszać jeżeli jest ruchomy i karta mitów mu pozwala zgodnie ze strzałkami białe / czarne czyli rozumiem że po lokacjach też przecież do nich ulice prowadzą...

- co do kart ze sprzymierzeńcami jest ich 11 to po ile się losuje na początku gry? Jak graczy jest 8 to po jednej? Nie mam zapisu o takiej czynności, skąd ten pomysł?

Dzięki i pozdrawiam
 
     
Tarkun
[Usunięty]

Wysłany: Nie 12 Sty, 2014   

Błagam zmieńcie tytuł tematu, ta ortografia aż boli!
 
     
jatoja
[Usunięty]

Wysłany: Nie 12 Sty, 2014   

to tak specjalnie miało być...;)
 
     
mafiafb
[Usunięty]

Wysłany: Nie 12 Sty, 2014   

jatoja napisał/a:
- w instrukcji mam zapis mówiący iż potwory ruszają się po obszarach i ulicach, na lokacji z czerwonym rombem może być brama z której wyjdzie potwór i może się poruszać jeżeli jest ruchomy i karta mitów mu pozwala zgodnie ze strzałkami białe / czarne czyli rozumiem że po lokacjach też przecież do nich ulice prowadzą...


Nie, gdyż potwory poruszają się zgodnie z kierunkiem strzałek a żadna strzałka nie prowadzi do lokacji. Stąd potwór może pojawić się w lokacji jak wyjdzie z bramy i dalej wyjść na ulicę ale nigdy do tej lokacji nie wróci.

jatoja napisał/a:
- co do kart ze sprzymierzeńcami jest ich 11 to po ile się losuje na początku gry? Jak graczy jest 8 to po jednej? Nie mam zapisu o takiej czynności, skąd ten pomysł?

Dzięki i pozdrawiam


Nie wiem skąd ten pomysł. Nigdy o niej nie słyszałem. Ja talię sprzymierzeńców składam ze wszystkich dostępnych bez względu na to ilu graczy bierze udział w rozgrywce.
 
     
espanoles
[Usunięty]

Wysłany: Nie 12 Sty, 2014   

jatoja napisał/a:

- espanoles - nie mam śladu o informacji że na początku losuję 10 sprzymierzeńców skąd to wziąłeś? nie mam rozszerzeń a wersja gry ta zgodna z 2 wydaniem angielskim po poprawkach

Chodziło mi o 11sztuk - przepraszam za pomyłkę. Problem zaczyna się wraz z dodatkami - w każdym mniejszym i większym dodatku dochodzą kolejni sprzymierzeńcy. Ważne jest by przy odrzucaniu sprzymierzeńcow (rosnący poziom paniki) odrzucać ich proporcjonalnie. Na 10tym poziomie paniki ma ich braknąć. Wyjątek Dunwich - który jeszcze bardziej podnosi poprzeczkę,
mafiafb napisał/a:

Nie wiem skąd ten pomysł. Nigdy o niej nie słyszałem. Ja talię sprzymierzeńców składam ze wszystkich dostępnych bez względu na to ilu graczy bierze udział w rozgrywce.

Teoretycznie (wg instrukcji) jeśli mamy powyżej 11 sprzymierzeńców - przed grą (setup) należy wylosować z całej puli sprzymierzeńców 11 sztuk które weźmie udział w grze. Natomiast twój 'home-rule' (tez tak gram) ma swoje plusy i minusy - jeśli masz powyżej 11 sprzymierzeńców (dodatki) to przy podnoszeniu poziomu paniki nie powinieneś odrzucać jednego - tylko proporcjonalnie (przy 22 sprzymierzencach - 2szt, przy 33 - 3szt. etc).
 
     
mafiafb
[Usunięty]

Wysłany: Nie 12 Sty, 2014   

espanoles napisał/a:

Teoretycznie (wg instrukcji) jeśli mamy powyżej 11 sprzymierzeńców - przed grą (setup) należy wylosować z całej puli sprzymierzeńców 11 sztuk które weźmie udział w grze. Natomiast twój 'home-rule' (tez tak gram) ma swoje plusy i minusy - jeśli masz powyżej 11 sprzymierzeńców (dodatki) to przy podnoszeniu poziomu paniki nie powinieneś odrzucać jednego - tylko proporcjonalnie (przy 22 sprzymierzencach - 2szt, przy 33 - 3szt. etc).


Czy zasada o której mówisz znajduje się w instrukcji w dodatkach? Przejrzałem instrukcję podstawową i nie doszukałem się tego o czym mówisz. I jak mam odrzucać powiedzmy jak mam 14 sprzymierzeńców, albo 15 ;)
 
     
espanoles
[Usunięty]

Wysłany: Pon 13 Sty, 2014   

mafiafb napisał/a:

Czy zasada o której mówisz znajduje się w instrukcji w dodatkach? Przejrzałem instrukcję podstawową i nie doszukałem się tego o czym mówisz. I jak mam odrzucać powiedzmy jak mam 14 sprzymierzeńców, albo 15 ;)


Kingsport Horror (strona 5) napisał/a:

Only 11 total Allies should be used in each game. When preparing the Ally deck, shuffle it and deal out 11 cards faceup, returning the others to the box. Players may examine the allies to see which ones will appear. Then turn the Ally cards facedown and shuffle them again. Allies that are taken as starting equipment in setup step 9 will come from this deck of 11 cards.
If a specific Ally is part of an investigator’s fixed possessions, remove that Ally from the Ally deck before dealing out the Allies to be used that game, then reduce the number of Ally cards placed in the Ally deck accordingly, making sure to only use a total of 11 Allies.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 14