galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Vademecum gry na forum
Autor Wiadomość
Martin
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Cze, 2014   Vademecum gry na forum

Uwaga! Zanim napiszesz - przeczytaj ten post!


- - - - - - - - - - Gra na forum - Vademecum - - - - - - - - - -




Jeśli tu trafiłeś, to znaczy, że miałeś szczęście zetknąć się z jedną z najlepszych gier planszowych, jakie kiedykolwiek powstały - Grą o Tron i przykuła ona Twoją uwagę. Została ona wydana przez Fantasy Flight Games w 2003 roku, której polskim dystrybutorem jest wydawnictwo Galakta - administrator tego forum. Wyjątkowość tej gry objawia się między innymi wyjątkową aktywnością graczy w Internecie, przyjmującą formę gier online. Ich właśnie dotyczy ten temat. Został on podzielony na 3 sekcje. Pierwsza z nich - sekcja początkujących graczy - jest zbiorem podstawowych informacji dla tych osób, które jedynie zetknęły się z grą, ale chciałyby rozszerzyć swoją wiedzę. Jeśli kilka partii na żywo masz już za sobą i swoją znajomość zasad oceniasz jako dobrą, możesz ją pominąć. Druga - sekcja graczy na forum - przeznaczona jest dla graczy, którzy dotychczas mieli do czynienia tylko z fizyczną grą na planszy lub którzy przeczytali i zaznajomili się z sekcją pierwszą i są zainteresowani wzięciem udziału w partii Gry o Tron na online. Ostatnia sekcja - sekcja mistrzowska skierowana jest do osób, które chciałyby poprowadzić własną grę. Mistrzem gry może zostać również ktoś, kto nigdy nie grał na forum, więc jedynym wymogiem jest wcześniejsze przeczytanie sekcji pierwszej. Vademecum dotyczy przede wszystkim 2 edycji Gry o Tron.


Sekcja początkujących graczy


    1. Najważniejsza w Grze o Tron jest dobra zabawa. Strategie, wojny, spiski, intrygi, knucie i zdrady - odnajdziesz tutaj to wszystko. Ponadto jest to gra o dosyć wysokim stopniu skomplikowania z dodatkowym elementem losowym, więc w byciu coraz lepszym graczem pomogą Ci zarówno logiczne myślenie i strategiczne planowanie, jak również zdolności dyplomatyczne.

    2. Musisz pamiętać, że podstawą gry (zarówno na żywo jak i na forum) w Grę o Tron jest dobra znajomość zasad. Konieczne jest więc wcześniejsze przeczytanie instrukcji ze zrozumieniem. Jest ona dostępna online pod tym adresem. Ten temat nie ma za zadanie nauczyć Cię zasad.

    3. Istotnym dodatkiem do instrukcji jest oficjalny FAQ, czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania do zasad, dostępny pod tym adresem.

    4. Odpowiedzi na wątpliwości nie wyjaśnione w instrukcji ani w FAQu możesz uzyskać w tym temacie. Zanim jednak zadasz pytanie upewnij się, czy takie pytanie nie zostało już zadane, używając opcji szukaj.

    5. Jeśli siedzisz już przy stole (prawdziwym bądź wirtualnym), a Twoi współgracze zaczynają nazywać Cię imieniem Twojego rodu, to znaczy że gra się rozpoczęła i Twoim celem jest tylko zwycięstwo - w Grze o Tron nie ma drugich miejsc. Jeśli jednak idzie Ci słabiej, to w dalszym ciągu staraj się dążyć do zwycięstwa, jakkolwiek nieprawdopodobne by ono nie było. Zawsze może zdarzyć się nieprzewidziany splot akcji, który da Ci koronę, więc nie należy się zniechęcać. Poza tym nietaktem wobec przeciwników jest olewanie gry, kiedy "już przestało Ci zależeć".

    6. Pamiętaj, że w grze zawsze wolno Ci zrobić wszystko, co nie jest zabronione przez zasady. Oznacza to, że nikt nie może wpłynąć na Twoje decyzje w sposób ostateczny. W każdej grze możesz zawierać sojusze lub je zrywać wedle własnej woli. Czasem od Twojej decyzji może zależeć zwycięstwo innego gracza i również wtedy możesz ją podjąć według własnego uznania.



Sekcja graczy na forum


    1. Gra na forum jest odwzorowaniem gry na żywo na planszy z pewnymi różnicami, wyznaczonymi przez fakt gry przez Internet.

    2. Gry na forum są numerowane dla ułatwienia ich rozróżniania. Dodatkowo gra może posiadać klimatyczną nazwę.

    3. W każdej grze na forum bierze udział określona liczba graczy oraz mistrz gry, Zwyczajowo mistrz gry nie uczestniczy osobiście w grze, a jest jedynie jej moderatorem. Jest on neutralny i nie sprzyja żadnemu z graczy.

    4. Mistrz gry zajmuje się tworzeniem pola gry - mapy i aktualnego opisu gry. Zawiera on w sobie wszystkie niezbędne elementy i powinien być na bieżąco aktualizowany, by zapewnić płynność gry. Mistrz otrzymuje również od graczy w prywatnych wiadomościach rozkazy na daną rundę, wybranych dowódców podczas walki oraz licytacje. Losuje też karty Westeros i karty dzikich.

    5. Nową grę zakłada mistrz gry, którym może zostać każdy. Nie ma określonych zasad, według których mistrz gry wybiera graczy - zazwyczaj robi to zakładając nowy temat z numerem gry i słowem nabór, w których chętni mogą zgłaszać swoje kandydatury. Jednak to do mistrza gry zawsze należy ostatnie słowo i od jego decyzji co do wyboru graczy nie ma odwołania. Podczas naboru miejsca w grze zazwyczaj rozchodzą się szybko.

    6. Jeden gracz może grać w dowolnej liczbie gier oraz dowolnej ich liczbie mistrzować.

    7. Nie zostałeś wybrany do gry? Nie obrażaj się, poczekaj na następny nabór, a może założysz własną grę? Pamiętaj, że zazwyczaj osoby zakładające nową grę podczas naboru faworyzują osoby prowadzące inne gry, graczy z małą liczbą aktualnych gier lub osoby nowe na forum.

    8. Jeśli w danym momencie nie jest prowadzony żaden nabór, możesz napisać pod tym tematem, że jesteś chętny do gry. Jest to forma tablicy ogłoszeń. Dzięki temu potencjalny mistrz gry będzie mógł zobaczyć, jakie jest na nią zapotrzebowanie.

    9. Gra na forum trwa zazwyczaj kilka tygodni, choć zdarzały się gry trwające kilka miesięcy. Zależy to od ustalonej ilości tur gry oraz liczby graczy. Dla przykładu gra 9-osobowa prawie na pewno potrwa ponad miesiąc.

    10. Kiedy już zostaniesz wybrany do gry, pamiętaj że jest to rodzaj zobowiązania wobec innych gracz - zobowiązania że do jej końca będziesz w niej aktywnie uczestniczył. Jeśli jednak z jakiegoś powodu w pewnym momencie stwierdzisz, że nie możesz lub nie chcesz tego dłużej robić, to nie znikaj z forum bez słowa. Poszukaj dla siebie zastępstwa w grze lub po prostu napisz, że rezygnujesz, żeby nie wywoływać przykrej sytuacji, w której reszta graczy nie wie co się dzieje. Gracz, który zyska sobie opinię "znikającego", nie będzie miał szansy na wybranie do gier w przyszłości.

    11. Staraj się dostosować do tempa rozgrywki. Jeśli jednak nie będziesz miał możliwości wykonać swojej akcji przez dłuższy czas (np. dłużej niż 24 h) to napisz o tym, żeby nikt nie denerwował się czekaniem na Ciebie. Pamiętaj też, że zawsze przysługuje Ci czas na namyślenie się, dyplomację etc.

    12. Nieważne co się wydarzy, pamiętaj że najważniejsza jest zabawa i gra na forum nie powinna powodować negatywnych emocji. Ponieważ z niektórymi graczami możesz spotkać się w kilku grach na raz, to może się zdarzyć, że w jednej będziecie wrogami, a w innej sojusznikami i nie ma w tym nic niepoprawnego.

    13. Choć najczęstszą grą rozgrywaną na forum jest standardowa 2 edycja Gry o Tron, to mistrz gry ma prawo ustalać własne zasady obowiązujące w danej rozgrywce. Mogą one pochodzić z jednego z oficjalnych dodatków. Możecie grać wg. zasad 1 edycji. Może to być również miks różnych zasad, również autorskich lub pochodzących z nieoficjalnych dodatków fanowskich. Ważne jedynie, że zasady te muszą zostać ustalone przed rozpoczęciem rozgrywki (za takowe powinno uznawać się przydzielenie rodów).

    14. Dobrym zwyczajem jest wstawianie do podpisu numerów gier, w których uczestniczysz wraz z nazwami rodów, którymi w nich grasz. Alternatywnie może to być odpowiednio zedytowany avatar, pozwalający Cię łatwo w danej grze zidentyfikować.

    15. Prowadząc prywatną korespondencję z innymi graczami oraz mistrzem gry, w temacie wpisuj numer gry oraz nazwę swojego rodu, ewentualnie również temat, którego wiadomość dotyczy.

    16. Pamiętaj, że zawsze kiedy podejmujesz jakąś decyzję niejawnie, np. rozkładając rozkazy na daną turę, wysyłasz ją prywatną wiadomością mistrzowi gry. Podawanie jej w polu gry może być blefem i nie ma mocy wiążącej - taką ma tylko wiadomość wysłana do mistrza gry. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której jesteś ostatnią osobą, na którą czekacie, np. kiedy wszyscy inni wysłali już licytację. Wtedy możesz swoją podać publicznie.

    17. W nawiązaniu do poprzedniego punktu, bitwy rozstrzygane są w sposób następujący: gracz atakujący wykonuje swój ruch, podając go w polu gry, przy czym zaznacza czy wysłał dowódcę mistrzowi gry prywatną wiadomością (może się z tym wstrzymać np. czekając na decyzję gracza 3-go o wsparciu). Jeśli wysłał, to gracz broniący się, może swojego podać publicznie, po czym również gracz atakujący może ujawnić swojego lub robi to mistrz gry (zazwyczaj ten z nich, który będzie szybszy).

    18. Wszelkie wątpliwości i spory w rozgrywce wyjaśnia mistrz gry, również w przypadku pomyłek, np. położeniu niedozwolonych rozkazów. W tym przypadku powinien on przypilnować, żeby nie miało to miejsca jeszcze przed ich ujawnieniem, ale jeśli pomyłka nie zostanie wtedy wykryta to ustala on, co zrobić w tej sytuacji. Zadaniem wszystkich graczy jest granie zgodne z zasadami, a także pilnowanie innych, aby też to robili.



Sekcja mistrzowska


    1. Podstawowa mapa do gry (2 edycja bez dodatków)

    2. Edytowalne mapki w Gimpie:
      Podstawowa 2 edycja
      Wojna o Północ autorstwa Goga, Sardo i Shutta
      Komplet wielu map zebranych przez Guzu:
        - Podstawowa 2 edycja
        - Dance with Dragons
        - Feast for Crows
        - 2 edycja z Banefort
        - Wojna o Północ
        - Winds of Winter
        - Feast for Crows (fanowski dodatek z Boardgamegeeka)
        - Got 9pl by Vitezslav


    3. Gimp download

    4. Edytowalny szkielet pierwszego posta pola gry - wg. mojego konceptu bazującego na pierwszym poście Germanusa.

    5. Jak obsługiwać mapkę do GoTa w Gimpie
      1. Po wybraniu tego narzędzia możemy przesuwać elementy (warstwy, których lista jest w okienku z warstwami.
      2. Lupą przybliżamy lub oddalamy obraz (np. używając klawiszy + i - na klawiaturze)
      3. Tym możemy obracać elementy, podając kąt, np. -45,00 (przydatne przy pokazywaniu rozbitych jednostek)
      4. Oczko przy danym elemencie oznacza, że jest on widoczny, więc odklikując je możemy go "zniknąć" - robiwmy to z kartami rodów lub garnizonami.
      5. Nigdy nie zapomnijmy zapisać mapy!
      6. Przy eksportowaniu wybieramy rozszerzenie .png i najepszą możliwą jakość


    6. Wyeksportowaną mapkę wrzucamy na jedną ze stron umożliwiających hosting obrazów, a na forum dajemy bezpośredni link do niej.


    7. Po założeniu tematu z polem gry, prosimy Nemomona w prywatnej wiadomości (podając link do tematu) o podpięcie go.
Ostatnio zmieniony przez Martin Czw 05 Cze, 2014, w całości zmieniany 9 razy  
 
     
Martin
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Cze, 2014   

Pozwoliłem sobie popełnić takie "dzieło". Co o tym sądzicie? Czy nadałoby się jako podpięty post? Pomyślałem że chętne na grę nowe osoby mogłyby pisać w tym temacie, co mogłoby pokazywać potencjalnym mistrzom gry, czy są chętni (takie niezobowiązujące zgłoszenia).

Dodalibyście coś do tego?

edit: jest to oczywiście pewna odpowiedź na dyskusje w temacie dotyczącym zasad
 
     
Nemomon
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Cze, 2014   

Podpiąłem ;) .
 
     
Martin
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Cze, 2014   

hahaha, chciałem najpierw zrobić z tego dyskusję :D nadal czekam na uwagi

dzięki Nemomon :)
 
     
Nemomon
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Cze, 2014   

Możesz ewentualnie dodać coby prośby o podpięcie i odpięcie tematów z grami kierować do mnie na PW ale obowiązkowo z linkami do tychże tematów.
 
     
guzu
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Cze, 2014   

Opis mistrz :)

Jasno czarno na białym.

Wkleiłbym jednak więcej pliczków z grami co by był większy wybór :)
 
     
Martin
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Cze, 2014   

Ja możesz to wrzuć te które masz na speedyshare lub gdziekolwiek indziej i podaj linki to dołożę ;) Bo ja mam jeszcze tylko DwD i mój autorski Balansssssssss ;p DwD dorzucę
 
     
Gog
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Cze, 2014   

chcecie wojne o północ ?:D
 
     
Martin
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Cze, 2014   

jasne, daj ;)
 
     
guzu
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Cze, 2014   

myślę optymalnie byłoby zebrać i wrzucić w jednym miejscu np. na dropbox, bo co mi z tego, że mam plik jak nie ma kto prowadzić ;)

w sumie mam wszystkie pliki oprócz Wojny o Północ, jeśli nikt nie zgłasza praw autorskich mogę wrzucić
 
     
Martin
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Cze, 2014   

No właśnie o to chodzi, żeby je wrzucić - ja jedną na razie wrzuciłem na speedyshare i tu dałem link. Możesz tak samo wrzucić swoje (tylko najlepiej pojedynczo) i dać linki do nich, a ja je dokleję do mojego postu żeby było łatwo znaleźć
 
     
Richtus
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Cze, 2014   

Świetna robota. Baaardzo by się przydały pliki do różnych dodatków (chcemy Wojnę o Północ!). Myślałem nad poprowadzeniem czegoś innego niż 2. edycja po #56 ale nie wiedziałem do kogo pisać z prośbą o materiały.
 
     
Gog
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Cze, 2014   

to dajcie mail podesle :D
 
     
Dredzilla
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Cze, 2014   

Wrzucajcie na zippyshare , na speedyshare pliki mają krótką zywotność ;)
 
     
Gog
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Cze, 2014   

http://www.speedyshare.com/HdM4A/WoP.rar <- link na speedyshare WOP enjoy :0 przykro mi Dred, ale twoje zippyshare nie działa :(
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 13