galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Posiadłość Szaleństwa druga edycja
Autor Wiadomość
sirafin
[Usunięty]

Wysłany: Sro 27 Wrz, 2017   

tomasz_z napisał/a:
1. można użyć karty przedmiotu do akcji uniku. I pytanie takie oto: mieliśmy sytuację, kiedy czytając przebieg walki z potworem pojawia się tekst: potwór robi zamach w Twoją stronę, rzuczasz kostakami, jeśli wypadło .... to unikasz ciosu. (oczywiście tekst z pamięci a nie wierny cytat). I tu kolega chciał użyć posiadanego przedmiotu do pomocy w uniku.
Moze go użyć czy nie? Czy tylko do akcji Unik - czyli wyrwanie się z pokoju (strefy) z potowrem? Moim zdaniem - karta idzie tylko w parze z akcją typową - unik; a nie kiedy w treści uniknięcie jest opisane.

2. Jaki ma sens dobieranie kart obrażeń zakrytych i odkrywanie losowo? Jak leżą u mnie zakryte jedna obok drugiej i po kilku akcjach odkrywania - zakrywania dochodzi do kolejnego odkrycia losowej - to sobie wybieram te lajtowe, które mi nic nie robią. I jak można odrzucić (bo leczenie) to sobie odrzucam tą, którą znam. Czy do odkrycia losowego i ew. odrzucenia losowego należy je przetasować?
Ad. 1) Trzeba rozróżniać opisy dotyczące mechaniki od fabularnej narracji. Opis działania karty jest związany wyłącznie z mechaniką gry i odnosi się do akcji uniku. Przy testach mamy kilka zdań, w których są zarówno opisy fabularne jak i polecenia związane z mechaniką. Część fabularna od mechanicznej jest oddzielona średnikiem, więc widać, kiedy jest to tylko opis sytuacji, a kiedy polecenie związane z mechaniką.

Przykład:
Jeśli zdałeś, to dzieje się coś tam i tu jest fabularny opis; a tu masz skutek przełożony na mechanikę gry.
Jeśli zdałeś, ostrze wbija się głęboko w ciało bestii; potwór przyjmuje obrażenia równe obrażeniom broni.

Jeśli więc słowo "unik" pojawiło się przed średnikiem, to nie miało żadnego związku z akcją uniku i nie można było używać kart działających przy unikach.


Ad. 2) Za każdym razem tasujesz. Losowo oznacza, że nie możesz wybierać świadomie. Dlatego czasem, żeby było uczciwie, powinno się losować nawet pod stołem/z zamkniętymi oczami, jeśli karty różnią się rewersami (np. odrzucasz losowy ekwipunek, a masz karty przedmiotów powszechnych i unikatowych).
 
     
tomasz_z
[Usunięty]

Wysłany: Sro 27 Wrz, 2017   

Ślicznie dziękuję.
 
     
caireth
[Usunięty]

Wysłany: Pon 09 Paź, 2017   

Cześć, jakie koszulki wybrac do owej gry? Karty sa wielkosci jak te z talismana? Przymierzam sie do zakupu a chcialbym miec juz wczesniej " zestaw ochronny". Dzieki za odpowiedz pozdrawiam.
 
     
Krzysiek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 09 Paź, 2017   

caireth napisał/a:
Cześć, jakie koszulki wybrac do owej gry? Karty sa wielkosci jak te z talismana? Przymierzam sie do zakupu a chcialbym miec juz wczesniej " zestaw ochronny". Dzieki za odpowiedz pozdrawiam.
Tutaj masz wyczerpujące informacje na ten temat.
Ogółem, jeśli znajdziesz grę na BGG, wejdziesz w "GeekLists" i posortujesz po "Hot" to lista "Card Sleeve Sizes for Games" powinna być jednym z najwyższych wyników. Klik na linku przenosi do wpisu z informacjami odnośnie danej gry.
Poza tym każda gra FFG ma w instrukcji i na stronie produktu informację tego typu:

...która w tym przypadku oznacza że będziesz potrzebował jednego "pomarańczowego" opakowania koszulek i pięciu "żółtych" opakowań.
 
     
caireth
[Usunięty]

Wysłany: Pon 09 Paź, 2017   

Dziekuje za wyczerpujaca, niezwykle pomocna dla takiego laika jak ja odpowiedz ;) Pozdrawiam :grin:
 
     
wiolik
[Usunięty]

Wysłany: Pią 13 Paź, 2017   

witam :grin:
Ostatnio stanełam przy takim dylemacie:
Jak jest opcja przekazywania , mam dwóch badaczy na jednym polu i chca się wymienić przedmiotami to poświęca sie jedną akcję ? Czy dwie odawanie i otrzymywanie? I czy można przekazać wskazówki?
 
     
Kromka
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Paź, 2017   

Czy warto zakupić dodatki uzupełniające Recurring Nightmares i Suppressed Memories? Cena jednego to 200 zł czyli tyle co samodzielna gra planszowa więc zastanawiam się czy zawartość to rekompensuje. Patrząc na opis to zawierają jedynie po jednym scenariuszu figurki potworów oraz kafelki. Nie uważacie, że cena jest, aż nadto wygórowana?
 
     
Krzysiek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Paź, 2017   

Kromka napisał/a:
Czy warto zakupić dodatki uzupełniające Recurring Nightmares i Suppressed Memories? (...) Nie uważacie, że cena jest, aż nadto wygórowana?
Jest to kwestia czysto subiektywna. Czy w danej ilości pieniędzy wolisz dostać więcej scenariuszy czy więcej badaczy i potworów?
Dla mnie każda gra w której płacę za figurki ma cenę "aż nadto wygórowaną" bo figurki są dla mnie bezwartościowe. Dla kogoś kto chce wykorzystać te figurki do Horroru w Arkham, Recurring Nightmares i Suppressed Memories będą bardzo atrakcyjne.
Ostatnio zmieniony przez Krzysiek Wto 24 Paź, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Kromka
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Paź, 2017   

Jeśli dobrze rozumiem to każdy z tych dodatków dodaje po 1 scenariuszu jedynie? Jest w planie polonizacja ich pudełkowej zawartości?
 
     
Krzysiek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Paź, 2017   

Kromka napisał/a:
Jeśli dobrze rozumiem to każdy z tych dodatków dodaje po 1 scenariuszu jedynie?
Zgadza się.
Kromka napisał/a:
Jest w planie polonizacja ich pudełkowej zawartości?
Nasz rynek jest za mały na wydanie tak drogiego "dodatku" przez Galaktę - nie ma co liczyć na zwykłą "polską" wersję.
Ale ilość tekstu w tych pudełkach jest tak mikroskopijna że można do tego podejść inaczej. Niestety nie pamiętam w tej chwili czy Galakta zdecydowała się już na jakieś alternatywne rozwiązanie.

Może profilaktycznie coś uściślę. Wszystko co zawierają te dwa zestawy, łącznie ze scenariuszami, jest dostępne "gratis" dla tych którzy mieli pierwszą edycję Posiadłości Szaleństwa. Taki ukłon w stronę wiernych fanów.
Zestawy uzupełniające powstały tylko po to żeby Ci którzy nie mają pierwszej edycji nie płakali że są poszkodowani.
 
     
Kromka
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Paź, 2017   

Stoję właśnie przed wyborem czy zakupić pełnoprawne rozszerzanie Za Progiem czy własnie któryś z dodatków uzupełniających. Masz może porównanie tych obu opcji? Co byś polecił kupić w pierwszej kolejności?
 
     
Krzysiek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Paź, 2017   

Kromka napisał/a:
Stoję właśnie przed wyborem czy zakupić pełnoprawne rozszerzanie Za Progiem czy własnie któryś z dodatków uzupełniających. Masz może porównanie tych obu opcji? Co byś polecił kupić w pierwszej kolejności?
Ja bez wahania wybrałbym "Za progiem" ale raczej kiepsko się nadaję do rekomendowania czegoś w tej materii.
 
     
p.kulczynski
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Paź, 2017   

A ja bym kupił, pierwszą edycję posiadłości jeżeli jest dostępna (nawet używana), bo w tej samej cenie (co dodatki z figurkami i kafelkami) zyskujesz drugą grę.
 
     
wojciech55
[Usunięty]

Wysłany: Sro 25 Paź, 2017   

fajnie sie gra :)
 
     
miko_123
[Usunięty]

Wysłany: Sro 22 Lis, 2017   Zdublowane Karty

Witam,

co w przypadku jeśli posiadam kartę obrażeń "Złamana ręka", i dobieram kolejną, odkrytą taką samą kartę :

- wymienia się na inną ?
- czy tylko odrzucam, i nie biorę innej
- czy dokładam do swojej talii kart obrażeń, jako kolejne złamanie ?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 13