galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba do graczy o poradę
Autor Wiadomość
Snake
[Usunięty]

Wysłany: Sro 27 Lip, 2016   Prośba do graczy o poradę

Witam. Pytanie moje jest następujące:

- czy można zakupić grę (podstawka) + dodatek (JEDEN), aby umożliwić grę dla czterech graczy?

Wyjaśnienie: moja grupa liczy najczęściej czterech graczy, granie w dwie osoby bardzo rzadko wchodzi w grę, gry solo nie leżą do końca w moim obszarze zainteresowań.

Zakup dwóch podstawek nie wchodzi w grę.

Zakup dwóch dodatków nie wchodzi w grę.

Tło: stanowimy średnio zaawansowany team w planszówkach oraz karciankach, z tych ostatnich wymienię Race for the Galaxy, Cthulhu Realms, Thunderstorm, Warhammer Podbój, Stan 51, klony MtG w licznych wersjach elektronicznych. Planszówki najczęściej na tapecie: Horror w Arkham, Descent, X COM, Talisman, Battle Star Galactica, Pandemia, Pokój 25, Chaos w Starym Świecie, Neuroshima Hex.

Powód: brak karcianki coop.

Dodatkowo: wszyscy w grupie znają i cenią twórczość Tolkiena, niekoniecznie od strony adaptacji filmowych.

Mechanikę bazową poznałem ze źródeł YT, instrukcji oraz LackeyCCG, zaciekawiła mnie i uważam, że sprawdzi się w naszym gronie.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 
     
Cread
[Usunięty]

Wysłany: Czw 28 Lip, 2016   

Technicznie tak, kwestia tylko zastąpienia paneli zagrożenia dla dwóch graczy i tyle :)
 
     
Snake
[Usunięty]

Wysłany: Czw 28 Lip, 2016   

Wskaźniki poczytalności z Cthulhu Realms zastąpią panele - już to przemyślałem 😉 Natomiast zredefiniuję pytanie: Czy obojętnie który dodatek umożliwi taką rozgrywkę, czy ukierunkować się na jakiś konkretny? Bo jak rozumiem jedna podstawka na czterech graczy nie wystarczy, tak wywnioskowałem z opisów - zbyt mało kart?
 
     
Jahmel
[Usunięty]

Wysłany: Czw 28 Lip, 2016   

Mały dodatek to jeden scenariusz i kilka kart na sferę. Duży dodatek to 3 scenariusze i trochę więcej kart na każdą sferę. Dodatki nie wprowadzają kolejnego gracza tylko karty przeciwności i dla graczy. Generalnie są 4 sfery i dla każdego z Was starczy, nie będą to talie tzw turniejowe czyli po 50 sztuk, ale mniejsze co nie znaczy że nie będziecie się dobrze bawili. Jeżeli macie możliwość to wypożyczcie grę albo dajcie znać na forum może ktoś z waszej okolicy spotka się z Wami i pokaże co i jak. Pozdrawiam
 
     
Snake
[Usunięty]

Wysłany: Czw 28 Lip, 2016   

Dziękuję, Jahmel. Jeśli właściwie Cię zrozumiałem, podstawka umożliwia grę dla czterech graczy - musiałem zasugerować się błędnie czyjąś opinią odnośnie ilości kart z poszczególnych sfer bądź ilości kart w ogóle. Ponieważ zaś nie kosztuje majątku, sądzę że zaryzykuję zakup. Jeszcze raz serdeczne dzięki!
 
     
Jahmel
[Usunięty]

Wysłany: Czw 28 Lip, 2016   

Umożliwia tylko jak wspominałem talie będą mniejsze i brak dwóch plansz zagrożenia, które można zastąpić kośćmi, guzikami, cukierkami etc. Jak się spodoba to popłyniecie w dodatki :) . Osobiście grałem w 3 osoby w tym z psborsukiem (umawiamy się jak ćwoki) i było ciekawie tylko scenariusz Nas zjadł... bardzo zjadł.
 
     
wojo
[Usunięty]

Wysłany: Czw 28 Lip, 2016   

Ja bym podsumował to tak:
- Podstawka jest grywalna na 4 osoby (jak wspomniano trzeba zastąpić tylko plansze zagrożenia i może trochę żetonów)
- Natomiast mając samą podstawkę (i nawet 1 dodatek) nie ma mowy o jakimś budowaniu tali. Po prostu bierzecie co jest i tym gracie.
- Na cztery osoby wszystkie scenariusze z podstawki powinny być do przejścia. Możecie sobie dodrukować jeszcze jakieś fanowskie (scenariusze Ninja Dorg są nawet przetłumaczone)

Jeżeli będziecie kupować dodatek to sugerowałbym jedna duży ze względu na to że zyskujecie 3 dodatkowe scenariusze. Pewnie szedłbym w Czarnych Jeźdźców bo jest tam tryb kampanii dodatkowo podnoszący atrakcyjność rozgrywki (choć przy czterech osobach i tak małej puli kart ciężko będzie użyć sensownie kart hobbitów jakie są w tym dodatku).
 
     
Buendia
[Usunięty]

Wysłany: Pią 29 Lip, 2016   

Ja bym rozbił Twoje pytanie na dwie części.

1. Czy jest to technicznie możliwe?
Tak, jak najbardziej. Jak już wcześniej wspomniano, kombinujesz sobie plansze zagrożenia i trochę dodatkowych żetonów, bo zasoby będą Ci się kończyły w trakcie gry. Każdy z grających bierze startową 30-kartową talię. Nie jest to przepisowa 50-kartowa, ale kto by się tym przejmował? I tyle.

2. Czy takie rozwiązanie ma sens?
Absolutnie nie ma. Jeśli kupujesz Władcę pod granie w 4 osoby, to będzie to kasa wywalona w błoto. Uwielbiam tę karciankę, ale próbowałem grać scenariusze z podstawki w dokładnie taki sposób, w jaki Ty chcesz grać i to była jakaś kpina.
Po pierwsze, odchodzi Ci cały smaczek związany z kombinowaniem. Każda sfera ma jakieś właściwości, których nie ma inna. Przy ograniczonej liczbie graczy musisz zawsze coś poświęcić kosztem czegoś, co wydaje Ci się ważniejsze. Przy 4 graczach masz dostęp do wszystkich kluczowych kart, więc kombinowanie, nawet przy większej puli kart, nie ma sensu.
Po drugie, większa liczba graczy, dużo sprawniej radzi sobie z problemami. Kiedy z Talii Spotkań wychodzi Ci jakieś bagno, to 2 dwóch graczy musi się nieźle natrudzić, żeby to jakoś między siebie rozdzielić. Przy czterech - jeden bydlaka stankuje, a reszta wali w niego, czym popadnie i mamy trupa na miejscu. My pyknęliśmy za pierwszym podejściem wszystkie 3 scenariusze z podstawki, będąc kompletnymi świeżakami i interpretując część zasad na swoją niekorzyść.
Po trzecie, występuje w grze na 4 osoby irytujące zjawisko, które nazywam przywaleniem obszarami. W dużym skrócie - są 3 główne rodzaje "tych złych" kart. Jednym z nich są obszary. Zasady gry są tak skonstruowane, że w jednej turze można poradzić sobie max. z jednym obszarem i to też przy dobrych wiatrach. Przy 4 graczach, co rundę ciągnie się 4 "złe karty", więc jest spora szansa, że dostanie się np. 2 obszary. Ich liczba nie spada, choćbyśmy się nie wiem jak gimnastykowali i w pewnym momencie zrobi się ich tyle, że doprowadzą do Waszej porażki, chyba że... istnieje w podstawce jedna karta z jednej sfery (Zwiadowca z Północy), która pozwala na radzenie sobie z obszarami w inny sposób. Gra w 4 osoby zamienia się szybko w "czekanie aż kolesiowi ze sferą ducha wyjdzie na rękę Zwiadowca z Północy", bo inne karty nie stanowią żadnego problemu.

Podsumowując - WP LCG to naprawdę kawał dobrej karcianki, ale dla 4 graczy przeznaczony jest tylko w teorii. Pykniecie w to raz i zostawicie, bo ta gra za wiele dla takiej ilości graczy nie oferuje, a przy tym jest kretyńsko wyważona. Ale zrobicie, jak uważacie.
 
     
Snake
[Usunięty]

Wysłany: Pią 29 Lip, 2016   

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi! Właśnie wczoraj na Lackeyu zasymulowałem sobie więcej "rąk" i już nie było tak kolorowo, sprawę muszę dogłębnie przemyśleć, nie ukrywam że w dalszym ciągu jestem zauroczony klimatem i mechaniką, no ale po prostu musimy się jeszcze naradzić... Wasze opinie są bezcenne!
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 13