galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytania o zasady
Autor Wiadomość
Ola1
[Usunięty]

Wysłany: Sob 21 Lut, 2015   

Witam. Dostaliśmy dodatek do Osadników zagraliśmy 2x w pierwszy scenariusz i mam kilka pytań związanych z tym dodatkiem ("Odkrywcy i Piraci") : Najważniejsze z nich dotyczy założenia osady przez statek z osadnikiem, instrukcja zawiera pewną nieścisłość a mianowicie mówi że gracz może założyć osadę przy pomocy statku jeśli czubek statku danego gracza wskazuje na skrzyżowanie na polu TERENU a obrazek w instrukcji pokazuje statek dotykający obu krawędzi. I tu moje pierwsze pytanie czy wystarczy ze statek dotyka jednej krawędzi lądu (tak jak w przypadku odkrycia terenu) czy musi byc 'zacumowany' czyli ustawiony na linii woda-ląd? (I czy muszę określić która część statku to dziób a która rufa) Drugie pytanie również dotyczy założenia osady statkiem z osadnikami i też nie jest to dokładnie opisane w instrukcji czy założyć osadę mogę w fazie budowy kiedy statek ma taka możliwość czy muszę tego dokonać podczas fazy ruchu (czyli osadę na ladzie przy pomocy dróg zakładam w fazie handlu i budowy a na linii woda-lad w fazie ruchu statku) ? Trzecie tak bardzo mnie nie nurtuje bo domyślam się ze dobrze zrozumiałam ale dla pewności czy te 4 ruchy statku jakimi dysponuje to ruchy na jedna turę ? czy co turę mogę z nich korzystać i czy po wykonaniu tych 4 ruchów (jeżeli to pierwsze opcja z wyżej wymienionych) muszę od razu odstawić statek do zasobów czy może stać bez wykonania ruchu i czekać na dokupienie ruchu za pomocą wełny? Z góry dziękujemy za odpowiedź. Przypuszczam że zadamy jeszcze kilka pytań bo mimo że gra jest rewelacyjna to polska instrukcja napisana jest w sposób nie do końca udany. I im dłużej się nad nią zastanowić tym więcej ma się wątpliwości.
 
     
Pawelec123456
[Usunięty]

Wysłany: Sob 21 Lut, 2015   

Zakładanie osady przy pomocy statku z osadnikiem ma miejsce w fazie ruchu. Osadę można zbudować na tym końcu statku z osadnikiem, który ma kontakt z co najmniej jednym polem lądu - statek nie musi stać na krawędzi ląd-morze. Jeżeli statek z osadnikiem znajduje się na krawędzi ląd-morze, wybór końca jest dowolny (oczywiście obowiązuje reguła odstępu). Przed budową należy się upewnić, czy na polu kryjówki piratów lub wioski tubylców można zbudować osadę - regulują to oddzielne zasady. Po budowie osady zarówno osadnik, jak i statek wracają z planszy do puli gracza.

4 punkty ruchu dla każdego statku przypadają na każdą fazę ruchu, nie wyczerpują się na stałe. Po przemieszczeniu statek zostaje tam, gdzie zakończył ruch. Każdy statek można przesunąć tylko raz w każdej fazie ruchu o nie więcej tras niż mamy punktów ruchu, tzn. nie można w jednej fazie ruchu przerwać ruchu jednego statku, następnie wykonać ruch innym statkiem, a potem dokończyć ruch pierwszym statkiem.
 
     
Borg
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Cze, 2015   

Jeśli gramy z Żeglarzami i zagrywamy Dyplomatę, żeby zdjąć swoją drogę, to czy możemy zamiast nowej drogi ustawić na planszy statek?
 
     
Radziol88
[Usunięty]

Wysłany: Pią 26 Cze, 2015   

Borg napisał/a:
Jeśli gramy z Żeglarzami i zagrywamy Dyplomatę, żeby zdjąć swoją drogę, to czy możemy zamiast nowej drogi ustawić na planszy statek?

Nie
Dyplomata ogólnie ściąga z planszy. W szczególnym wypadku pozwala przenieść, ale tylko ten konkretny element.
 
     
jmietkowski
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Sie, 2015   Pytanie do Żeglarzy

Witam wszystkich.
Dziś rozegrałem z rodzinką pierwszą grę w Żeglarzy.
1. W instrukcji jest napisane:
- podczas budowy drogi morskiej (...)na jednej trasie można ustawić tylko 1 statek.

Czy to oznacza, że podczas własnej tury można zbudować tylko jeden statek na danej trasie i nawet jeśli ma się surowce (owce+drewna) to nie można zbudować jeszcze np dwóch dodatkowych statkow na tej samej trasie w danej turze?

2. Przestawianie statków.
Czy można przestawić statek z drogi przybrzeżnej, czy tylko z drogi morskiej?

Pozdrawiam
 
     
Radziol88
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Sie, 2015   

1. Trasa to odcinek na połączeniu dwóch hexów.
2. Namieszane z nazewnictwem. Można wszystkie.
 
     
jmietkowski
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Sie, 2015   

Radziol88 napisał/a:
1. Trasa to odcinek na połączeniu dwóch hexów.
2. Namieszane z nazewnictwem. Można wszystkie.

Radziol88 dzięki za poradę.
Pozdrawiam
 
     
yoyek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Wrz, 2015   

Czy przy dodatku MiR, mury miejskie chronia przed barbarzyncami - czy tracimy je zamiast miasta, czy tracimy miasto razem z murami?
 
     
Radziol88
[Usunięty]

Wysłany: Pon 05 Paź, 2015   

Cytat:
Jeśli gracz utraci miasto, razem z nim traci mury miejskie.
 
     
chubbchubbs
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Kwi, 2016   

witam , świeżak jestem tutaj ale szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie ;) bo instrukcja nie tłumaczy czy można czy nie , bo można dwojako rozumieć instrukcję cytuje " drogi można stawiać od osady/miast lub drogi ";)

czy można w taki sposób jak na fotce w linku wybudować drogę ? ( rozwidlenie dróg )

tzn jak ma się : osada > droga droga < osada czy można wybudować drogę na połączeniu dwóch dróg ?
fotka chyab najlepiej wytłumaczy o co chodzi :D

https://www.facebook.com/...&type=3&theater

ps. jak gdzies trzeba się przywitać się to przepraszam :P , Bartosz gram od czasu do czasu w catanów i pociągi ;) przeważnie jak spotykamy się ze znajomymi lub szwagier przyjedzie ;)

ps2. wiem że nie ten dział ale nie chce spamować, który dodatek do katanów ( wersja plastikowa ) najlepiej kupić aby nie skomplikować gry ? Żeglarzy
 
     
Borg
[Usunięty]

Wysłany: Czw 28 Kwi, 2016   

Tak, można.
W opisie chodzi o to, że nowa droga musi przylegać do jakiegoś elementu w Twoim kolorze - miasta, osady, lub drogi.

Ja polecam Miasta i Rycerzy.
 
     
chubbchubbs
[Usunięty]

Wysłany: Pią 29 Kwi, 2016   

Borg napisał/a:
Tak, można.
W opisie chodzi o to, że nowa droga musi przylegać do jakiegoś elementu w Twoim kolorze - miasta, osady, lub drogi.

Ja polecam Miasta i Rycerzy.


a mam jeszcze pytanie o dodatki/ rozserzenia

Mam tylko podstawę gry , aby grać w dodatek w 5-6 osób muszę kupić:

1. Rozszerzenie do CATAN 5-6 osób
2. Dodatek Miasta i Rycerze
3. Rozszerzenie 5-6 osób Miasta i rycerze


dobrze rozumiem ??
 
     
Borg
[Usunięty]

Wysłany: Pią 29 Kwi, 2016   

Dokładnie tak.
 
     
chubbchubbs
[Usunięty]

Wysłany: Sro 11 Maj, 2016   

pytanie odnośnie mojej kolejki/ruchu ,

Mam pytanie posiadając karte rozwoju np budowa 2 dróg czy może być taka sytuacja:

1. rzucam kośćmi ( zbieram surowce jak się trafiły )
2. robię Handel ( wymieniam np w Banku 4 karty za 1 )
3. uzywam kartę rozwoju np budowa 2xdroga
4. buduje np drogę lub osadę lub miasto

czy można tylko :

pkt. 1 pkt 2 i pkt 3 lub 4 jedynie
 
     
Borg
[Usunięty]

Wysłany: Czw 12 Maj, 2016   

Możesz w swojej turze zarówno budować z zagranej karty jak i z surowców na ręce.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 14